aA
Įvairiausių pramoginių projektų rengėjai verčiasi per galvą, siekdami prikaustyti žiūrovus prie televizorių ekranų. Parašiau „per galvą“ ir akimirksniu supratau, kad posakis paseno ir nebeatspindi realijų, nes televizijos dėl reitingų dabar jau „vartosi“ taip, kad galima labai suabejoti, ar jos dar turi galvas... Todėl šis rašinys bus apie širdį ir iš širdies!
"Radži ieško žmonos"
"Radži ieško žmonos"
© LNK

Realybės šou anketoje „Tapk Radži žmona“ mergina turi parašyti, kodėl norėtų tapti žmona ir nusiųsti savo nuotrauką. Šalia anketos yra prierašas: „Manai, kad nei viena iš projekto „Radži ieško žmonos“ dalyvių neverta tapti ta vienintele? Mesk iššūkį projekto senbuvėms, pildyk anketą ir tapk naująja dalyve.“ 

Kokie saugikliai turėtų suveikti jaunos konkurentės galvoje, kad ji įstengtų atsispirti tokio „svaiginančio pasiūlymo“ vilionėms, kai pagrindinio realybės šou veikėjo nuotraukos mirga interneto portalų skyreliuose „Žvaigždžių vaikystės nuotraukos“, „Grietinėlė“, etc.? Jo vienintelio atvaizdui, „įrėmintam“ senoviniais aukso rėmais, nuotraukų galerijoje neprilygsta joks kitas vaizdelis.

Visas peojekto piaras (lietuvių kalboje nevartotinas pažodinis vertinys iš anglų kalbos – public relations, PR), visi viešųjų ryšų veiksmai (jais informaciją skleidžiantis subjektas siekia formuoti auditorijos požiūrį, www.ttz.lt), čia akivaizdžiai tarnauja vienam tikslui – įtikinti žiūrovus, kad nieko svarbesnio pasaulyje nėra ir negali būti, kaip atsiduoti populiariam, todėl visagaliui jaunikiui – ir manipuliuojama pigiu blizgesiu, imituotu auksu, baltesne už baltą superdievaičio šypsena!

„Nukopijuotasis” jaunikis, išsidrėbęs masyviame krėsle (su aukso apvadais!), lyg koks valdovas rutiniškai skelbia nuosprendžius besivaržančioms dėl jo mergelėms. Gėdinga riterių laikų parodija!
Nijolė Jačėnienė

Tos, kurios patenka į projektą, jau net neabejoja turinčios ypatingą likimo dovaną atsiskleisti prieš televizijos kameras ir, žinoma, prieš Jį. O tada čia, virtualioje erdvėje, lemta išsipildyti jų svajonėms, lemta sulaukti išskirtinio dėmesio, tapti nuotakų nuotaka, tereikia padaryti visai nedaug (?!), t.y. tik viešai apsinuoginti prieš Jį ir žiūrovus.

Klausiu: Vardan ko? Ir girdžiu, kaip dalyvės cypia, kad esu atgyvena! Taisyklė viena, nori būti laiminga – būk matoma! Nesvarbu, kad reikės paaukoti savo orumą (tai jokia vertybė ir orumu sotus nebūsi), todėl padaryk, ką gali (dar geriau – ko negali), paviešink kuo plačiau ir iki smulkmenų savo asmeninio gyvenimo nuotykius, intriguok, priversk bet kokiais būdais atkreipti į save dėmesį, kad tik visi viską apie tave žinotų – tokia yra sėkmės formulė, jeigu nori tapti Radžio žmona!

Televizijos, organizuojančios panašaus pobūdžio šou, metų metus be jokios atsakomybės bukino savo žiūrovus, todėl nenuostabu, kad vis daugiau atsiranda tokių, kurie pasiduoda masinei psichozei bet kokia kaina tapti „žvaigždėmis“. Juk apie juos kasdien rašoma „Pramogų“ apžvalgose, jie rodomi per visus kanalus – ir nesvarbu, kokio formato laidose ir kokiame kontekste, svarbiausia – būti matomu! Todėl ir susigundo. Ir pabando. Ir sužaloja savo gyvenimus.

Kita šio ir kitų komercinių televizijų projektų bendra yda yra ta, kad visi jie daugiau ar mažiau – prastos užsieninių formatų kopijos.

Kas bent kartą matė filmą apie karalius, princus ir princeses, puikiai žino, kad soste sėdėdavo karalaitė ir stebėdavo turnyrų dvikovas, kuriose dėl jos rankos ir širdies susikaudavo riteriai, ir kaudavosi iki paskutinio kraujo lašo, iki mirties. Mūsų amžiuje – viskas untrep, kaip pasakytų užkietėjęs žemaitis. Viskas atvirkščiai. Tegyvuoja vergių turgus!
Nijolė Jačėnienė

Prieš keletą metų panašus realybės šou svetur buvo itin populiarus. Jo pagrindinis veikėjas – nors ir labai turtingas, bet nelaimingas milijonierius, nesugebantis savarankiškai surasti tos vienintelės jam skirtosios. Į pagalbą jam atskubėdavo televizija ir įvairiuose egzotiškuose pasaulio kraštuose, kuriuose jaunikis turėdavo valdas, organizuodavo išbandymus pretendentėms. Šou finale visi pamatydavo ilgą ir laimingą santuokinį gyvenimą žadantį bučinį, verkdavo iš džiaugsmo ir lengviau atsidusdavo – dar vienu senberniu šalyje mažiau.

Kaip pagal TV receptą „iškeptos“ šeimos gyvenimas klostysis realybėje, tiesą sakant, niekam neberūpėdavo. Svarbiausia, kad laidų rodymo metu žiūrovai iki soties prisigrožėdavo įspūdingais gamtos ir aplinkos vaizdais, jautriomis scenomis ir užsiprogramuodavo happy end‘ui.

Ar yra kas bendro tarp minėto originalo ir vietinės gamybos surogato? Nieko panašaus! Ekrane matome pigų paveikslėlį, idealiai iliustruojantį miesčionišką nuobodulį: vulgarias dalyvių rietenas, kvailas sekso sceneles ir kičinį filmavimo vietos apipavidalinimą.

Dar labiau akis bado primityvus bendravimas. „Nukopijuotasis” jaunikis, išsidrėbęs masyviame krėsle (su aukso apvadais!), lyg koks valdovas rutiniškai skelbia nuosprendžius besivaržančioms dėl jo mergelėms. Gėdinga riterių laikų parodija!

Kas bent kartą matė filmą apie karalius, princus ir princeses, puikiai žino, kad soste sėdėdavo karalaitė ir stebėdavo turnyrų dvikovas, kuriose dėl jos rankos ir širdies susikaudavo riteriai, ir kaudavosi iki paskutinio kraujo lašo, iki mirties. Mūsų amžiuje – viskas untrep, kaip pasakytų užkietėjęs žemaitis. Viskas atvirkščiai. Tegyvuoja vergių turgus!

Kai santykiai tarp moters ir vyro iš esmės apverčiami aukštyn kojomis, sutrypiama bet kokia intymumo paslaptis, kai „paviešintos gėdingos nuotakų nuodėmės“ yra privalumas, kažin ar gali ką nors dar labiau nustebinti net pranešimas apie pretendentės į žmonas kelionę į Paryžių, kur ji praleis naktį su svajonių jaunikiu... Ruduo Paryžiuj – šlapia – / Bulvaruose šviesu... / ...Gyvenime! Aš mirštu, / Dėl dvidešimties sū!“ (Salomėja Nėris).

Pretendentės biografijos detalė, kad ji niekada neskrido lėktuvu ir niekada nebuvo užsienyje – net kaimyninėse šalyse, gal ir nepaaiškina esminių priežasčių, bet tikrai sufleruoja mintį, kodėl šiuolaikinės merginos aklai ir be jokių skrupulų pasiryžusios paminti save, kad tik išsiveržtų iš tamsios kasdienybės provincijoje į išsvajotuosius šviesius bulvarus.

Mąstančioms, išsilavinusioms būtybėms tai nebūtų nei priežastis, nei pasiteisinimas. Tačiau tokių ir panašių TV šou rengėjams dabartinė situacija – tikra aukso gysla. Jie beširdiškai kopia laipteliais iš žmonių likimų į svaiginančių reitingų viršūnes. Tik ar neatsitiks taip, kad vieną dieną iš savo bokšto jie pamatys, kad aplink juos plyti vien cinizmo dykynė, kurioje stūkso antkapiai palaidotiems protų likučiams, širdims ir padorumui?

Autorė yra televizijos režisierė ir publikacijų kultūros temomis autorė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Teko kviesti pareigūnus: Delfi žurnalistai ir Skirmantas Malinauskas išvyti iš prabangiausio Lietuvoje Gulbinų kvartalo pilnas rezidencijų savininkų sąrašas (42)

Aplinkos ministerijai aiškinant, kad visuomenė nevaržomai pro vartelius gali patekti į...

Būsto rinkoje – nuomininkams nenaudingi pokyčiai: kainos kils, ypač brangs vienas segmentas

Sąstingio NT pirkimo-pardavimo rinkoje pasekmės pasivijo ir butų nuomos segmentą. Gegužės...

Karas Ukrainoje. Rusų okupantai nuo potvynio gelbėjasi tupėdami medžiuose  Rusija vėl atakavo raketomis ir dronais

Kijeve ir keliuose Ukrainos regionuose paskelbtas oro pavojaus signalas, rašo UNIAN.

Štai, kuo baigiasi kova dėl vietos dviračių take: nuo ginčų internete iki atvirų kolionių gatvėje

Prasidėjus vasarai atgyja ne tik gamta, bet ir žmonės – vis daugiau jų pradeda judėti gryname...

Vasariška vandens pramoga susilaukė rekordinio lietuvių dėmesio: baidarės turi labai rimtą konkurentą

Prieš dešimtmetį Lietuvos upėse ir ežeruose dažniau išvysdavome baidares, nei irklentes, o...

Roma Macijauskaitė

Vertingiausios iš visų mums žinomų: šios uogos laikomos jaunystės ir ilgaamžiškumo eliksyru – sparčiai auga norinčiųjų jas auginti skaičius

Mokslininkai vieningi: šios uogos yra išskirtinai vertingos ir dėl to jos priskiriamos super...

Gydytojas kardiologas patarė, kaip patikrinti širdies būklę: atlikite laiptų testą (1)

Ilgai buvo manoma, kad širdies ligomis serga tik garbaus amžiaus žmonės, tačiau pastebima, kad...

Abiturientai laiko valstybinį anglų kalbos brandos egzaminą

Birželio 9 d. 9 val. abiturientai pradeda laikyti valstybinį anglų kalbos brandos egzaminą....

Įmonėse vyksta pokytis: vienas darbuotojas su pokalbių robotu padaro daugiau negu keli darbuotojai be jo

Gal ir sunku patikėti, bet pasaulis pasikeitė staiga. Jei šiandien nori išlikti paklausiu darbo...

Karčią piliulę nurijęs Brazdeikis: negali būti tokių pasiteisinimų (1)

Po Igno Brazdeikio taškų lemiamo kėlinio paskutinę minutę „Žalgiris“ atitrūko 68:64 ir jau...