aA
Prieš 35 metus viešai ištarus „laisvė“ pasigirsdavo ovacijos. Dabar viešai ištarus „laisvė“, pirmas sakinys, kuriuo kas nors atsilieps, bus „Laisvė nėra absoliuti!“ Nors apie absoliučią niekas nekalbėjo – kalbėjo apie elementarią, konstitucinę. Tonas ir intonacija abejonių nepalieka: riktelėjęs „Laisvė nėra absoliuti!“ iš tiesų galvoja, kad laisvė yra blogai, laisvės nereikia. Ne kad ja retkarčiais piktnaudžiajama, ne kad skirtingos laisvės gali susikirsti ir tada prireiks moderatoriaus, o tiesiog: blogai, kai žmogus manosi esąs laisvas.
Nida Vasiliauskaitė
Nida Vasiliauskaitė
© DELFI / Domantas Pipas

Laisvė nuo prievartinės fizinės intervencijos į savo kūną prilyginama vairavimui girtam (iš „elfų“ paruoštukų šis sąmojis nužengė tiesiai į šviesuomenės galvas: nagi tikrai, visai kaip girtam, o mes – visai kaip automobiliai, o politiniai sprendimai – visai kaip kelių eismo taisyklės: protingi, naudingi, apgalvoti bendram labui, tik kvailys nepaisytų). Tavo kūnas – nebe asmeninių laisvių, o visuomenės intereso klausimas (čia citata vieno inflūencerio viename pagrindinių portalų, bet necituosiu – ne jis jos autorius, jis nieko nemano – jis kartoja).

Nors, kad „Atsisakydamas skiepytis, žmogus kelia grėsmę likusios visuomenės tiek sveikatai, tiek finansams“, mediciniškai niekaip niekur NĖRA įrodyta (o jei ir būtų – vis tiek tavo kūnas pagal galiojančius įstatymus ir vakarietišką teisės tradiciją yra klausimas BŪTENT asmeninių laisvių, ir „visuomenės interesu“ taps tik tada, kai sutiksime, kad galima jį pasidalinti organams, priversti reprodukuotis, testuoti nežinomiems preparatams ar utilizuoti kaip tuščiai eikvojantį finansus – tai yra, kai sutiksime, kad neturime jokios teisės sutikti ar nesutikti, kad nesame sutikimo subjektai, tik kūnai, kurie priklauso „visuomenei“, o ši jau su pavaldžiais biologiniais resursais tepasitvarko savo nuožiūra.

Laisvė gauti visą relevantišką informaciją ir savarankiškai ją vertinti viešai pavadinama „sapaliojimu“, nes nesapaliojantys viešo žodžio samdiniai (todėl jie taip plūstasi vos laisvę paminėjus, TODĖL) neša prievolę skelbti tiesos gimimo vietą: tai tamsūs politiniai koridoriai – ko siekia ten, tas ir yra tiesa.

Laisvė gauti visą relevantišką informaciją ir savarankiškai ją vertinti viešai pavadinama „sapaliojimu“, nes nesapaliojantys viešo žodžio samdiniai (todėl jie taip plūstasi vos laisvę paminėjus, TODĖL) neša prievolę skelbti tiesos gimimo vietą: tai tamsūs politiniai koridoriai – ko siekia ten, tas ir yra tiesa. Kas jis toks, tas pilietis, „paprastas“ ar „nepaprastas“, kad nesileistų įtikinamas šarlatanų autoritetu, nemokamais cepelinais ir loterijomis?! Kas gi jam leido? Pasakyta, kad reikia – vadinasi, reikia. Pasakyta, kad padeda – vadinasi, padeda. Neklauso vis tiek? Ne kitaip, kaip labai kvailas: tuoj paruošim botagą.

Pvz., „neini vakcinuotis ir, jei susergi sunkesne COVID-19 forma, dėl kurios tave reikia hospitalizuoti, pagal nustatytus įkainius apmoki savo gydymą“ (dar vienas jorkšyriškas ėjimas iš paruoštuko, visiškai neteisėtas pagal galiojančius įstatymus, bet net ir pavykus tokį įteisinti daugumai piliečių racionalumas ir empirinė faktologija pašnibždėtų, jog kur kas protingiau vakcinuotis neiti: tikimybė susirgti ta sunkesne forma absoliučiai daugumai yra nykstamai maža, lengvesnės ir taip persergamos savo lėšomis namie geriant paracetamolį, o štai už vakcinacijos pasekmes vakcinų gamintojai iš anksto išsirūpino teisinę neliečiamybę; klausimas, ko jie bijo, jei tai – tik sutapimai ar labai reti atvejai; jei sutapimai – bylas teismuose laimės, jei labai reti atvejai – išmokėtų kompensacijas, bet ne!).

Tikimybė susirgti ta sunkesne forma absoliučiai daugumai yra nykstamai maža, lengvesnės ir taip persergamos savo lėšomis namie geriant paracetamolį, o štai už vakcinacijos pasekmes vakcinų gamintojai iš anksto išsirūpino teisinę neliečiamybę; klausimas, ko jie bijo, jei tai – tik sutapimai ar labai reti atvejai; jei sutapimai – bylas teismuose laimės, jei labai reti atvejai – išmokėtų kompensacijas, bet ne!).

Ką reiškia šita baisi ir kasdien septynmyliais žingsniais baisėjanti retorika? Ką daryti su grėsmę keliančiais tuo, kad sveiki ir todėl nenori nei peties už laisvę atstatinėti nei įrodinėti teisės gyventi, vis dar piliečiais, jau ir „virusų veisyklomis“ ar tarakonais išvadintais? Patriarchas Vytautas V. Landsbergis sako kol kas nepaskelbti kriminaliniais nusikaltėliais („kol kas“ – originalus, jo), nes „mes“ (kas „mes“?) – labai geri.

Rasa Juknevičienė dar geresnė – kol kas siūlo tik nebendrauti. Spėkite, po kelių savaičių, mėnesių, o gal dienų, kuris iš jų pasiūlys perkelti visus surinkus į kokią darbo stovyklą miškely, o po to – į griovį? Ne, čia ne slippery slope („slidi nuokalnė“). Čia – tiesioginės šios retorikos implikacijos, viena po kitos pildosi. Rudenį buvo „slippery slope“, kad karantinas lapkričiu nesibaigs, o gal ir išvis nesibaigs (tik persivadins), pavasarį – kad vakcinacija taps sąlyga dirbti, prieš porą mėnesių – kad „galimybių pasas“ įvestas anaiptol ne mėnesiui, kaip iš pradžių žadėta, o tam, kad neišvestų.

Rasa Juknevičienė dar geresnė – kol kas siūlo tik nebendrauti. Spėkite, po kelių savaičių, mėnesių, o gal dienų, kuris iš jų pasiūlys perkelti visus surinkus į kokią darbo stovyklą miškely, o po to – į griovį?

Taip, ji reiškia TĄ. Nebent mes (ne patriarcho „mes“, o tie, kuriems laisvė – ne keiksmažodis, o būtina žmogaus gyvenimo sąlyga) neleisime. Kas krizena iš laisvės – būtent tas tegul ją sau ir apriboja, arba tegul ją jam apriboja kiti: jis net nepastebės, nes nei kada buvo laisvas, nei žino, ką tai reiškia, nei brangina.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(256 žmonės įvertino)
4.4219

Top naujienos

Delfi PliusVytenis Miškinis

Penkiamečio ir jo močiutės egzekucija tapo neįminama mįsle: siaubinga tiesa paaiškėjo tik dėl vienos klaidos (3)

Vėlų vakarą namo grįžusi klaipėdietė ant lovos rado negyvą penkiametį sūnų, šalia mėtėsi...

Palanga nusivylę lietuviai poilsiautojai plūsta į Latvijos kurortą: čia ir kainos, ir tvarka glosto širdį (18)

Geriausias Baltijos šalių kurortas yra Liepoja – sako šį Latvijos miestą atostogoms...

Kaip baltarusiai Lietuvos pareigūną „kava vaišino“: per 17 minučių sugriovė karjerą (4)

Per septyniolika minučių Lietuvos pareigūnas sugriovė savo karjerą – per šį laiką net iš...

Delfi PliusParengė Vytautė Merkytė

Sprogimas, kurio jėga 1000 kartų galingesnė nei bomba, numesta ant Hirošimos: prireikė 105 metų, kad sužinotume, kas nutiko Sibire

1908 metų birželio 30 dieną, apie 7 val. ir 17 min., virš vienos iš atokiausių Žemės vietų...

Olimpiniame stadione finalo nepasiekę lietuviai liejo apmaudą: diskas neskrenda, nėra ir mirtinos kombinacijos „jaunas ir kvailas“ specialiai Delfi iš Miuncheno

Europos lengvosios atletikos čempionato disko metimo atrankoje toli nuo savo geriausio sezono...

Lietuvą toliau svilins karštis: kai kur nušniokš vasariškos liūtys

Antradienis šalyje išauš gana šiltas, daug kur mažai debesuotas. Įdienojus vyraus nepastovus...

Delfi Plius DELFI; Alberto Nardelli, Alex Wickham, Jennifer Jacobs

Rusija naršo pasaulį ieškodama pastiprinimo dėl Ukrainos: tikina, kad pagalbos ranka jau ištiesta (1)

Prekybos laivas, kuriam taikomos JAV sankcijos, praėjusio mėnesio pabaigoje pakeliui iš Sirijos į...

Nuaidėjo daug apkalbų sukėlęs „Naisių vasaros“ festivalis: pasirodė žinomos scenos žvaigždės žiūrėkite video (26)

Liepos mėnesį „ Naisių vasaros“ festivalio metu Ramūnas Karbauskis pažadėjo surengti dar...

Karas Ukrainoje. Ukraina teigia sunaikinusi „Vagner“ samdinių bazę Melitopolio meras – apie smūgį geležinkelio tiltui: iš Krymo nebevažiuos jokie kariniai traukiniai

Kasdienio video pranešimo metu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kreipėsi į rusus...

Delfi PliusDelfi Mokslas

Prieš 350 metų nuskendusiame ispanų laive narai aptiko stulbinantį lobį: 13 km ruože po vandeniu – 3,5 mln. neįkainojamų brangenybių

Istorijos apie užkastus lobius ir turtų kupinus nuskendusius laivus – nuo piratų legendų iki...