aA
Niekada nemaniau, kad užtarinėsiu prof. Vytauto Landsbergio kūrybą. Ne todėl, kad šio garbaus patriarcho „nekęsčiau“ ar neigčiau politinius nuopelnus (greta ne ką menkesnių antinuopelnų), o kad kūryba ta – tikrai didžiai vargana.
Nida Vasiliauskaitė
© DELFI / Domantas Pipas

Tačiau dabar užtarsiu. Nes triukšmas dėl rugpjūčio 2 dienos jo eilių socialiniame tinkle Facebook yra pavyzdys arba groteskiško absurdo, arba keisto (ir nežinia kam naudingo) piktavališkumo.

Tiksliau, ne dėl eilių, bet dėl vieno ten figūruojančio žodžio. Štai jis, baisusis: „žydelka“!

Nerimaudama dėl saugumo, Vilniuje užsidaro sinagoga, o Lietuvos žydų bendruomenės (LŽB) pirmininkė Faina Kukliansky teigia asmeniškai įsižeidusi. Žodis, mat, pirma, pasirodė spaudoje, antra, ne kieno kito, o Antrosios Lietuvos Respublikos simbolio lūpose, trečia, yra savaime pavojingai šlykštus ir veikia kaip kibirkštis parako statinėje.

Kas tiksliai, kaip, kodėl buvo pasakyta – nebesvarbu: žodžiai esą turi fiksuotas nekintamas prasmes ir reiškia patys vieni, vis tą patį (jei taip, tai visuomenę be nuostolių galima patikėti dirbtinio intelekto algoritmų priežiūrai: suskaičiuoja, kas, kur, kaip dažnai ir kiek kartų ištarė raktines frazes, sumuoja ir skelbia antisemitizmo indeksą; jei taip, tai žmogus nesiskiria nuo boto).

Laimei, taip nėra. Laimei, žodžių prasmės priklauso nuo konteksto ir autoriaus intencijų, o taip pat kinta bėgant laikui (pvz., „terrific“ interneto generacijai reiškia ne „siaubingas“, o „nuostabus“, o „pathetic“ jau keletas šimtmečių yra nebe „patoso [kilnaus jausmo] sklidinas“, o „apgailėtinas“).

„Žydelka“, pasak Lietuvių kalbos žodyno, yra tiesiog „žydė“, moteriškas žodžio „žydas“ atitikmuo: nieko blogiau, nieko daugiau (tiesa, patį seniai įsitvirtinusį „žydą“, kartu su „žyde“, galima laikyti nelabai gražiu rusicizmu, kuris nelabai gražus ne dėl to, kad rusicizmas, o dėl to, kad rusų kalboje turi būtent užgaulų antisemitinį atspalvį, skirtingai nuo neutralaus „jevrei/ka“; bet kitokio šio metu lietuvių kalboje nėra).

Vėliau išties tapo niekinamuoju – ir būtų toks, jei kas dabar ištartų vietoje „žydės“ apsimestinai tarsi neutralų (lengvai niekinamuoju, nuo jo nesklinda neapykanta, grasinimai ir šleikštulys, tuo labiau – Aušvico krosnių dūmai: ten pasitelkti žodžiai buvo kur kas stipresni).

Bet V. Landsbergis jį ištarė ne taip! Ne tam, kad įžeistų. Ne todėl, kad nežinotų. Ir ne netyčia leptelėjo, atsipalaidavus liežuviui, tarsi privatybėje pats būtent tokį vartotų vietoje „žydės“.

V. Landsbergis jį ištarė ne taip! Ne tam, kad įžeistų. Ne todėl, kad nežinotų. Ir ne netyčia leptelėjo, atsipalaidavus liežuviui, tarsi privatybėje pats būtent tokį vartotų vietoje „žydės“.
Vytautas Landsbergis


Eilėraštis yra mažutis filosemitizmo manifestas. Eiliuotas politinis geros valios, simpatijos ir santarvės pareiškimas. Dar daugiau: raginimas antisemitais nebūti, kreipiantis į tuos iš jų (vis dar TS-LKD elektorato lauke), kurie ne šiaip patologiškai blogi ir trokšta kraujo, o nori kažko gero, jaučiasi giną Lietuvą, tautą ir krikščionybę.

Jis skamba taip: „Ir visiems broliams lietuviams/ sakau ir sakau iš tikrųjų/ jau ketvirtį amžiaus:/ niekada nepamirškite/ kad Dievo Motina kuriai/ meldžiamės kurios užtarimo prašome/ buvo šventa žydelka.“

Tai yra: antisemitinantis lietuvi, tu, kuris nemėgsti „žydelkų“, tu, kuris kartu laikai save krikščionimi, būk informuotas, kad Šventa Marija, prieš kurią klaupiesi, irgi yra tokia „žydelka“, o tau brangi Lietuva – Marijos žemė!

Geras krikščionis antisemitu būti negali ir neturi. Krikščionybė judaizmą gerbia, save įprasmina ir steigia jo atžvilgiu, ne kartą gynė žydų bendruomenes nuo pogromų.

Nematyti ir nesuprasti šito pranešimo – įspūdinga. O kurstytojiška ir pavojinga – ne jį parašyti ir paskelbti, bet reaguoti „žydų vardu“ kaip Faina Kukliansky (taip potencialiai alienuojant išpuolio absurdą matančius liberalius arba aplink senąjį TS-LKD branduolį susitelkusius piliečius). Kuri, beje, prieš penkerius metus interviu „Respublikai“ teisino išties antisemitinę to meto neonaciukų eitynių retoriką ir vizualizaciją (teisino ne „nieko tokio, be reikalo neeskaluokime“ prasme, o irgi apsimesdama, kad nesupranta ir nemato).

Klausimas lieka ir intensyvėja: kas vyksta, kam ir kodėl naudinga užsipulti Sąjūdžio ledlaužį?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(208 žmonės įvertino)
4.4856

Top naujienos

Kaliningrade apsilankęs lietuvis norėjo sprukti: daugiau niekada ten nevažiuosiu (138)

„Daugiau tikrai niekada ten nevažiuosiu“, – tikino savaitgalį Kaliningrade praleidęs...

Nebrangių, bet tikrų itališkų picų pulkai žmonių traukia į Tytuvėnus (5)

Pačios tikriausios itališkos picos paragauti galima Tytuvėnuose. Pagrindinėje miestelio gatvėje...

Irina Rozova – Seimo narė, kuri veikė pilkojoje zonoje: kokiomis pataisomis rūpinosi politikė (325)

Su po diplomatine priedanga dirbančiais Rusijos žvalgybos darbuotojais bendravusi ir, kaip rodo...

Orai kvies savaitgalį praleisti gamtoje

Virš Lietuvos jau nuo ketvirtadienio įsitvirtinęs aukšto atmosferos slėgio laukas ir toliau...

Baltijos kelyje Gitanas Nausėda pasipiršo žmonai

Lietuvos , Latvijos ir Estijos valstybės eina ta pačia kryptimi – nori sukurti savo žmonėms...

Sovietai jos nepasigailėjo: grafaitės Marijos Tiškevičiūtės tragedija (105)

1941 m. birželio 14 d. okupacinio sovietinio režimo įvykdytos represijos, kai iš Lietuvos į...

Prabangiausia pasaulyje vakarienė Vilniaus gatves nudažė baltai (221)

Šių metų Le Diner en Blanc renginys prasidėjo kitaip nei įprasta. Po tradicinės renginio...

Ką iš tiesų reiškia sapnai apie seksą? (14)

Jei ramų jūsų miegą kada nors buvo sudrumstę sapnai apie seksą, žinote, kad kartais dėl jų...

Ką valgė pasaulio diktatoriai: juos kamavo polinkis į kanibalizmą ir paranoja būti nunuodytiems (20)

Esi tai, ką valgai, taip pat – kaip ir su kuo valgai. Maistas turi įtakos nuotaikai, žarnyno...

Iš Putino elito sluoksnių – netikėta kritika Kremliui (84)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas visada kerta atgal, kai pajunta jam daromą spaudimą. Bet,...