aA
Iškart po Naujų LR Seime – naujas (norėčiau tikėti) kuriozas: įregistruotos dabartinio Visuomenės informavimo įstatymo pataisos, 19 straipsnio 1 dalį siūlančios išdėstyti taip: Visuomenės informavimo priemonėse draudžiama skelbti informaciją, kurioje „(...) skatinamas nepasitikėjimas ir nepasitenkinimas Lietuvos valstybe ir jos institucijomis, demokratine santvarka, krašto gynyba, siekiama stiprinti tautines ir kultūrines takoskyras, silpninti tautinę tapatybę ir pilietiškumą, silpninti piliečių ryžtą ginti savo valstybę, ar kitaip siekiama daryti prieš Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo interesus nukreiptą įtaką šalies demokratijos, rinkimų procesams, partinei sistemai“.
Nida Vasiliauskaitė
© DELFI / Domantas Pipas

Oficialus pretekstas, žinoma, yra poreikis gintis nuo priešiškų valstybių propagandos (būtent ji minima prieš prasidenant pacituotam fragmentui). O realus taikymo potencialas – milžiniškas: taip pertvarkytas ir įsigaliojęs įstatymas leidžia kaip „priešo prapagandą“ uždrausti nei daugiau, nei mažiau: pačią demokratiją. Ir netgi tai – ne viskas: uždrausti įvardinti jos uždraudimo faktą. Rimtai.

JEI draužiama viešai išreikšti „nepasitenkinimą Lietuvos institucijomis“, TAI draudžiama įvardinti ir bet kokį realų jų disfunkcijos, aplaidumo, korupcijos, menko efektyvumo, dubliavimosi ar piktnaudžiavimo savo galiomis atvejį. JEI negalima „skatinti nepasitikėjimo“ krašto gynyba, TAI negalima ir viešai aptarinėti, svarstyti, kritikuoti, siūlyti tobulinti krašto gynybos politikos, jos krypčių, jos strateginių partnerių, jos finansavimo, bei viešinti jokių su ja susijusių atsitiktinių ar, tuo labiau, sisteminių problemų (tarkime, jei būtų užfiksuotas „pinigų plovimo“ ar nestatutinių santykių kariuomenėje atvejis, pasibaigęs kieno nors sužalojimu ar mirtimi, to nieku gyvu nebūtų galima skelbti ir pripažinti). Netgi pranešti negalima apie ją nieko, kas vienareikšmiškai neatrodytų verta ovacijų. Iš principo – netgi kalbėti šia tema nespinduliuojančiu širdinga šypsena veidu.

JEI draudžiama „skatinti nepasitikėjimą“ demokratijos Lietuvoje demokratiškumu, TAI draudžiama ir skambinti pavojaus varpais, kai ji brutaliai užgniaužiama (ką bandoma daryti būtent šiomis pataisomis). Kitaip tariant: panaikiname demokratiją ir persekiojame už šio fakto įvardijimą. Ne panaikiname demokratiją IR pasiskelbiame kokia nors kita santvarka, bet uždraudžiame demokratiją IR uždraudžiame patikėti, kad ji – uždrausta (JAU VIEN pačiu šiuo draudimu).

Protingi, išsilavinę žmonės supranta, jog visos šios skirtingų politinių jėgų (liberalių ir konservatyvių, tradicinių ir marginalių, kairės ir dešinės, euroskeptikų ir euroentuziastų…) sumanytos iniciatyvos sutampa atsitiktinai, kažkaip netyčia, ir nieko, išskyrus pavienių asmenų kvailumą, nereiškia.
Nida Vasiliauskaitė

O frazė, nusitaikiusi į „tautines ir kultūrines takoskyras“, dar ir paslaptinga: ką tiksliai reikštų užmačia neleisti jas „stiprinti“, tuo pačiu, matyt, dar ir „silpninant tautinę tapatybę“? Tokią formuluotę pasitelkus, kuo puikiausiai galima uždrausti, pvz., etninių mažumų mokyklas, laidas, renginius, klubus, netgi užkandines ir pavardes. Ir Vilniaus daugiatautiškumo istorinį faktą. Ir titulinės nacijos, mūsų, lietuvių, ambiciją skaityti pasaulinę literatūrą, gerti kavą ar mokytis užsienio kalbų.

Pataisas parengė penki Seimo nariai: konsevatorius Vytautas Kernagis, „valstiečiai“ Ramūnas Karbauskis ir Stasys Tumėnas, socialdemokratė Raminta Popovienė ir „tvarkietė“ Ona Valiukevičiūtė. Ne vieni „valstiečiai“, ne kuri kita partija ar frakcija, o pavyzdingai visas politinis spektras, taip atskleisdamas – ką? Konkrečių individų valių sutapimą, atsitiktinumą ar… gilesnę politinę liniją, kurios partiškumas (ir, atitinkamai, politinis vienų kitiems priešiškumas: nejau be savo partijų žinios ir valios) pats yra tik paviršius? (Kokia juokinga sąmokslo teorija!)

Prieš juokiantis – truputis chronologijos. Iš pradžių buvo uždrauskime arba apribokime informaciją, galimai darančią galimai neigiamą poveikį galimiems nepilnamečiams. Tada – uždrauskime patyčias ir diskriminaciją (dėl... – sąrašas pridedamas). Tada – uždrauskime „niekinti šeimos vertybes“ ir „rizikuoti šeimos bei visuomenės gerove“. Tada – uždrauskime „menkinti“ partizanų atminimą. Tada – uždrauskime seksualinį priekabiavimą, o de facto – visus neformalius santykius, žodžius ir gestus darbo bei mokymosi aplinkoje. Tada – nepasitikėjimą valstybės institucijomis, tarnautojų, įstatymų ir šalies politinių lyderių kompetencija bei darbavimusi ne kam kitam, o tik didesniam mūsų visų labui. Tada – abejojimą demokratijos aplink mus realumu. Tada – abejojimą, jog rytojus, į kurį žengiame, bus vis gražesnis ir šviesesnis. Tada...?

Protingi, išsilavinę žmonės supranta, jog visos šios skirtingų politinių jėgų (liberalių ir konservatyvių, tradicinių ir marginalių, kairės ir dešinės, euroskeptikų ir euroentuziastų…) sumanytos iniciatyvos sutampa atsitiktinai, kažkaip netyčia, ir nieko, išskyrus pavienių asmenų kvailumą, nereiškia. Ir tik „tamsuoliams“ atrodo, kad ilgainiui susidėlioja visai rišli mandala. Bet tamsūs jie: ha-ha-ha!

Gal, sakau, betobulinant įstatymus, teisinė atsakomybė Seimo nariams už kėsinimąsi į Lietuvos Respublikos konstitucinius pagrindus turėtų atsirasti? Kitaip jokios „priešo propagandos“ net neprireiks…

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

TV eteryje ištarta frazė Sovietų Sąjungoje sukėlė tikrą ažiotažą: gavau konkrečią užduotį (245)

1986 metų liepos 17 dieną viešbučio administratorė ir visuomeninės organizacijos „Sovietinis...

Žmonių elgesyje įžvelgia pavojingą tendenciją: ji niekur nebuvo dingus (46)

„Kam turėtų atitekti mergaitė – naujiesiems tėvams ar broliui?“ Toks vienos televizijos...

Dukart išsiskyrusi Mia išdavė ilgai slėptą paslaptį – jos gyvenime įvyko tragedija (114)

Skaudžiai meilės reikaluose nudegusi dainininkė Vilija Pilibaitytė-Mia prisipažino, kad po...

Užkalnis: kvepėkite, kaip 90-ųjų Gariūnų verslininkas (12)

„Bogart by Jacques Bogart“. Žinoma, nieko blogo nėra turėti savo gyvenimo apraše Gariūnų...

Naktinis reidas Kaune: girtas vairuotojas nesugebėjo paaiškinti, kur ir ko važiavo (8)

Naktinio reido metu Kauno pareigūnų pričiuptas girtas vairuotojas nesugebėjo paaiškinti, kur ir...

Emigranto nusikaltimas sukrėtė ne tik Lietuvą, bet ir Švediją: nužudytą paauglę rado užklijuotomis lūpomis (109)

Darbą baigusi septyniolikmetė nusiuntė tėvui žinutę, kad grįžta namo, tačiau į juos taip ir...

Sabonio ir Dončičiaus akistatoje – išvarytas slovėnas ir lietuvio dvigubas dublis (6)

Domantas Sabonis surinko dvigubą dublį, o jo vedama Indianos „Pacers“ ekipa (30-15) namuose...

Lietuvis siekia pakeisti prekybos rinką: derybų galią nori sugrąžinti pirkėjams (68)

Danijoje gyvenantis lietuvis įkūrė elektroninės prekybos platformą, kuria tikisi sugrąžinti...

Mokslininkai išsiaiškino, kokios poros ilgaamžiškesnės: auginančios sūnų ar dukrą? (11)

Daugelis šeimos pagausėjimo laukiančių porų, paklausti, ko labiau norėtų – berniuko, ar...

Lietuviai įamžino chaotišką Indijos sostinę: jeigu ši šalis neegzistuotų, niekam neužtektų vaizduotės ją išgalvoti (68)

„Jeigu Indija neegzistuotų, niekam neužtektų vaizduotės ją išgalvoti“, - taip sakė...