aA
Paslėpk bobutės pasą, o pats būtinai eik balsuoti ir balsuok teisingai. Mąstyk vakarietiškai, o ne rytietiškai (kad ir ką tai reikštų), žiūrėk LRT, o ne Rusijos TV. Tikėk mumis – netikėk sąmokslo teorijomis. Rūšiuok šiukšles, skaityk etiketes, rūpinkis sveikata, užsirišk kaukę, būk aktyvus ir lik namuose.
Nida Vasiliauskaitė
Nida Vasiliauskaitė
© DELFI / Domantas Pipas

Dalyvauk – nedrybsok abejingas, pasakyk savo nuomonę – netylėk, surask savo grupę – ugdyk tapatybę, nebūk individas – tai nepilietiška, pildyk internete – tausok gamtą, lankyk nepatogų kiną, venk grynųjų – taip patogiau, atvirauk, nes nebegėda, nesamprotauk – yra ekspertai, dėkok tiems, kas saugo tave nuo tavo paties neišmanymo, nesivaldymo ir kvailumo draudimais, ribojimais ar bent įspėjančiomis reklamomis.

Šita tirada – glausta mūsų kelių dešimtmečių viešosios oficialios ir neoficialios komunikacijos santrauka. Jos prielaida, kad didžioji šalies problema – „kiti“ (tiesą sakant, dauguma) piliečiai, ne tokie sąmoningi, protingi, nuovokūs, išmanūs, atsakingi, išsilavinę ir kritiški (visi šie būdvardžiai, be abejo, sudaro paketą ir visuomet keliauja kartu: kur vienas – ten ir visi kiti) kaip mes.

Jie – masė, kurią reikia auklėti, barti ir protinti. Jeigu laiku nesužiūrėsime, jeigu paliksime jai pačiai – sprogs socialiniais siaubais kaip Molotovo kokteilis ir viską ištaškys.

Kieno vardu taip kalbama? Tų, kurie „žino geriau“, „kaip yra iš tikrųjų“. Kalbėtojai patys jų neregėjo, bet jaučiasi sukiojąsi netoliese ir įgaliojimus gavę: ganyti bendrapiliečių sielas.

Pareiga yra pareiga: gano, kad ta įsivaizduojama kanopinių banda neprapultų. Bando švelniai ją („budulius“, „debilus“, „runkelius“, „bambalius“, „vergus“, „baudžiauninkus“, „homosovietikus“, „pensininkus“...) pakylėti į bent šiek tiek žmogiškesnį lygį: tokie juk kitaip nesupranta, reikia paprasčiau.

Bet o iš kur ši prielaida? Kada ji atsirado? Iš kur šis troškimas demokratinio polio viduryje plūstis, komanduoti ir rėkauti tijūno Pričkaus balsu, tuo pačiu vis dejuojant: aiman, visuomenė – tamsi, primityvi, nelaisva?

„Visuomenės“ niekur taip ir nesutikau, nei tamsa, nei inercija „visuomenė“ manęs negąsdino ir nestumdė, ir niekaip supančioti nebandė.

Vienintelė bėda – šitas balsas, aidintis aplink nuo pat mano vaikystės: jis ir sukūrė „visuomenės“ vaizdinį, o pats įsitaisė keistoje aukštumėlėje anapus jos.

Užaugo visa karta, kuriai nuo gimimo žadėta: jūs – nesugadinti, laisvi, protingi, dvasiškai sveiki (ne taip, kaip vyresni), jūs – tikrasis Pričkus, eikite ir mokykite. Ir štai jie čia – atėjo.
Nida Vasiliauskaitė

Sąjūdžio laikų šokas – tonas, kuriuo kreipiamasi į publiką, tonas, reikalaujantis „sąmoningumo“, vertė pasijusti bydlo vien todėl, kad esi jo potencialus adresatas, kad klausaisi (esą, beklausydamas gal ir turi šansą tapti normaliu žmogumi, bet pradinė tavoji būklė, ta, su kuria mezgamas kontaktas – be abejo, kažkokia „sugadinta“ ar apykvailė) – tapo naujaja ilgalaike norma. Ir jau nebeįsivaizduojama kitaip.

Užaugo visa karta, kuriai nuo gimimo žadėta: jūs – nesugadinti, laisvi, protingi, dvasiškai sveiki (ne taip, kaip vyresni), jūs – tikrasis Pričkus, eikite ir mokykite. Ir štai jie čia – atėjo. Kartu su savo tebegyvais mokytojais.

Kažkas didžiai patologiška šioje situacijoje ir jos normalizavime: manding, „mūsų visuomenės“ problema – ne visuomenė, ne „sąmoningumo stoka“, ne kažkokie įsivaizduojami protinimo reikalingi kvaileliai, o būtent prielaida, kad jie – visur, dar daugiau – kad tai jie yra pagrindinė tikslinė auditorija, su kuria leistina ir reikia kalbėtis lyg būtumei paskirtas dvaro tijūnu.

Jokių „baudžiauninkų“ (nei „vergų“, nei „homosovietikų“, nei dresuotinų „debilų“) aplink mus nėra – tačiau yra Pričkus. Ištisa armija jų. Kadaise viena reklama ragino „Nebūk [tariamas mulkis] Juozas!“. Juozas – nesvarbu. Nebūti reikėtų Pričkumi. Tada pasikeistų daug kas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(103 žmonės įvertino)
4.5728

Top naujienos

Situacija ligoninėse keičiasi ilgam laikui: taikys papildomas priemones visiems pacientams (37)

Po karantino situacija gydymo įstaigose pasikeitė. Žmonės turi žinoti, kad vos jiems atėjus į...

Naujasis ES biudžeto pasiūlymas Lietuvos per daug nenudžiugino

Europos Vadovų Tarybos pirmininko Charles’io Michelio penktadienį pristatytas naujas pasiūlymas...

Oficialu: valstiečiai paskelbė pirmąjį trejetuką rinkimų sąraše papildyta 17:15 val. (229)

Penktadienį Naisiuose posėdžiavusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos taryba patvirtino...

Atnaujintas šalių, iš kurių galima ir draudžiama atvykti į Lietuvą, sąrašas (55)

Nuo liepos 13 dienos į Lietuvą negalės atvykti užsieniečiai, gyvenantys Švedijoje, Liuksemburge,...

Iki šiol pavyzdingai su koronavirusu kovojusi šalis praneša apie „labai didelį nerimą keliančią“ situaciją (20)

Iki šiol pavyzdingai su koronavirusu kovojusi Centrinės Amerikos šalis Kosta Rika praneša apie...

Andrius Tapinas neria į dar vieną veiklą: vadovaus populiariam sostinės barui (43)

Kanalo „Laisvės TV“ įkūrėjas ir žurnalistas Andrius Tapinas imasi veiklos, susijusios su...

Šie specialistai labai paklausūs: pradedantiesiems siūlomas 2 tūkst. eurų atlyginimas – ne riba (12)

Pastaruoju metu apie didžiųjų duomenų analizę, tyrimus, apdorojimą ir jų panaudojimą rašyta...

Bando „išteisinti“ dirbtinius augalus: kada verta jais puošti savo namus?

Pripažinkime, ne visi mokame prižiūrėti gyvus kambarinius augalus, todėl neretai tiesiog juos...

Bręstantys krepšinio mokyklų mainai: Šarą į Barseloną paleidęs „Žalgiris“ domisi dviem katalonais (12)

Naujojo vyriausiojo trenerio ieškantis Kauno „Žalgirio“ klubas domisi dviem Ispanijos krepšinio...

Žala ir kiti lenktynininkai prieš „Rally Žemaitija 2020“ atskleidė lietaus padiktuosimą taktiką (1)

Nors automobilių ralis ne burlaivių regata, varžybų išvakarėse pilotai ir šturmanai itin...

|Maža didelių žinių kaina