aA
Tarp kandidatų į šiuolaikybę glaustai reziumuojančius moto ar lozungus vienas pirmųjų – „Nebūk abejingas!“. Aplinkiniams, gamtai, politikai, „kitokiems“ ir „tokiems pat“, kūnui, sveikatai, ligoms ir negalėms, lokalioms aktualijoms ir globaliems procesams. Viskam. Niekam.
Nida Vasiliauskaitė
Nida Vasiliauskaitė
© DELFI / Domantas Pipas

„Išeiti iš komforto zonos“ (tarsi kas nors kada nors būtų į ją įėjęs ir ten užsibuvęs), pajusti kaip dūrį į pažastį kiekvieną dirgiklį, kasdien sužinoti kas bloga nutiko ar gali nutikti, prevenciškai tikrintis, jaudintis, baimintis, skaudintis, aikčioti, kentėti, aukoti – dalyvauti. Prisidėti bent savo nerimu.

Kad nerimas niekada neišeitų atostogų ir būtų nuolatinis, dirba visa žiniasklaidos ir reklamos industrija: tik reaktyviai krūpčiojantis ir trūkčiojantis (dėl klimato atšilimo, dėl bado Afrikoje, dėl ŽIV, dėl vėžio, dėl pabėgėlių, dėl nykstančių pandų, dėl Rusijos, dėl Lietuvos, dėl Donaldo Trumpo, dėl ekonominės krizės, socialinės neteisybės, būsimos pensijos, neapdrausto buto ar koronaviruso... – dėl to, kas nuo jo sąmoningumo, norų ir veiksmų visiškai nepriklauso arba priklauso nykstamai mažai, taip mažai, kad racionalus veikėjas rinktųsi, jei galėtų, gyventi nieko apie tai nežinodamas; o tais retais atvejais, kai priklauso daugiau, investiciniai rūpesčio kaštai tokie dideli, kad gerokai viršija atsipirkimą nuo bėdos), nuolatos pergąsdintas asmuo yra geras pilietis, geras žiūrovas ir geras pirkėjas.

Ne šiaip geras – protingas („Taupau, vadinasi mąstau“, anot liūdnai pagarsėjusio banko).

Iš dalies „protingumu“ čia vadinamas darbštaus apdairaus kurmio („dėk grūdą prie grūdo“) rūpestėlis: jam nėra dabarties, tiktai grėsminga ateitis, kuri, jei pasistengs, galbūt neateis, galbūt pasitrauks kaip horizonto linija, baugindama vis naujus nerimus keliančiais pavidalais.

Kurmis (jo horizontas, belaukiant „juodos dienos“, visada juodas, ir visada toks pat) – iš tiesų svajonių pilietis. Bet tik iš dalies.

Reikia ne vien kad jis „rūpintųsi“ dabarties sąskaita – dar reikia, kad drebėtų: specifinės emocinės būsenos, „įsitraukimo“, parengties būti bet kada „patrauktu“ bet kokio išorinio signalo. „Patrauktu“ taip, kad negebėtų tos baisios minties išmesti iš galvos.

Tik „tamsios masės“ esą taip „nepatraukiamos“ – dėl to, kad tamsios („jos nesupranta“, „neatsakingos“, „joms nerūpi“).

Ir tai – kažkas nauja. Pats šis „tamsumo“ ir amoralumo sukabinimas su „abejingumu“, o išsilavinimo, intelekto ir moralės – su nerimu.

Ankstesnės epochos, regis, manė veikiau priešingai: mąstantį individą neramino, turėjo neraminti, ne tiek „įvykiai pasaulyje“, kiek jo paties vidinė kokybė (kaip save modifikuoti į tokį, kuris pajėgus suvaldyti betarpiškas spontaniškas reakcijas ir nesiduoti tąsomas „įvykių“ į visas puses, pirma, nei spės susivokti – kaip išmokti valdyti save patį, kaip nebūti „kaip būnasi“, t. y. kaip nebūti tik augalu ar gyvūnu, nuspėjamai modeliuojamu instinktų ir refleksų, kaip atsitraukti in foro interno, vidinėn erdvėn, kurią pirmiausia reikia sau įsteigti).

Ir kas iš to, kad nauja?

Tas, kad sugretinus atsiranda galimybė pamatyti dabarties emocinį režimą kaip esantį, ir ne šiaip „savaime“ esantį, o kaip specifinę politinę konfigūraciją ar, paprasčiau tariant, politinę valią: „Neužsiimk savimi – užsiimk niekais.

Negyvenk dabar. Negyvenk lyg būtum kažkas daugiau nei paslankus mazgas tinkle. Nebūk in foro interno. Nemanyk, kad esi.“

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(76 žmonės įvertino)
4.6184

Top naujienos

Po siaubingos šeimos dramos – netikėta teisėjų reakcija: kaltė tenka ir valstybei (64)

Ką tik pagimdytą kūdikį nužudžiusi, o paskui jo lavonėlį rūsyje slėpusi jauna motina...

NT rinka kaista: Lietuvos bankas raudonos lemputės dar nedega, bet nerimo ženklų yra (169)

Lietuviams šiuo metu šluote šluojant būstus, o statytojams nespėjant jų statyti, Lietuvos banko...

Vitoldas Jančis, specialiai DELFI iš JAV | D+

Ištrūko iš Sibiro ir emigravo į JAV: amerikiečiai juos vadindavo lenkų mafija, nes beveik visada gyvendavo naujame name

Veiksmo vieta – Long Bičo miestas, priklausantis Los Andželo apygardai, jaukus namas vienoje...

Kaip atpažinti, kada tai nuovargis, o kada – perdegimas: yra 3 pagrindiniai simptomai (3)

„Žmogaus studijų centro“ atlikti Lietuvos organizacijų tyrimai rodo, kad aukštą ir labai...

Rusija išsiunčia 20 Čekijos diplomatų (105)

Reaguodama į 18 Rusijos diplomatų išsiuntimą iš Prahos , Rusija paskelbė 20 Čekijos...

Buksuojantys „Pacers“ panaikino 20 taškų deficitą, tačiau galiausiai nusileido „Hawks“ ekipai (1)

Apmaudžią nesėkmę NBA pirmenybėse patyrė Indianos „Pacers“ (26-29) ekipa. Indianapolio...

Po vienos vyro frazės ryžosi keisti gyvenimą: reikėjo pamatyti jo veidą (16)

Turiu vyrą ir du vaikus. Esame iš pažiūros standartinė šeima. Labai senamadiška: niekada...

Algis Bumblauskas | D+

Gero karo nebūna: kas iš tiesų vertė partizanus stoti į kovą ne tik su okupantais, bet ir jų talkininkais – vietos kolaborantais? (2)

Vis labiau į praeitį tolsta baisusis pokaris, bet partizanų kovos aidai iki šiol netyla, vis dar...

Klaidos, kurios tampa gaisro namuose priežastimi: prisiminkite pagrindines taisykles (1)

Vis labiau įsitvirtinant pavasariui, o sinoptikams artimiausiu metu netgi žadant perkūnijas,...

JAV turi ginklų, kurie akimirksniu sukeltų didžiulį stresą Putinui įžvelgia grėsmę Baltijos šalims (585)

Naujas Rusijos įsiveržimas į Ukrainos teritoriją reikštų sugrįžimą į žiaurų ir chaotišką...