aA
„Mes norime įtvirtinti visų lygybę prieš įstatymą, tiek skirtingų lyčių poros, tiek tos pačios lyties poros turi turėti galimybę įvertinti partnerystę“, – pirmadienį Seimo spaudos konferencijoje opozicinio liberalų sąjūdžio iniciatyvą pranešė Aušrinė Armonaitė https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/liberalai-siulo-iteisinti-tiek-vyro-ir-moters-tiek-homoseksualiu-poru-partneryste.d?id=74708556. Mano socialiniai tinklai sutvisko džiaugsmu: kaip nuostabu, pagaliau! Ilgai lauktas partnerystės įstatymas galbūt taps tikrove.
Nida Vasiliauskaitė
Nida Vasiliauskaitė
© DELFI / Domantas Pipas

Išties, žinia būtų džiugi, o pasiūlymas – palaikytinas, jeigu, entuziazmo temdomomis akimis, pražiūrėsime, ką iš tiesų jis siūlo (o tada nepaklausime, kodėl). „Už“ ir „prieš“ jį kol kas pasiskirsto paprastuoju, iš anksto numatytu būdu: „už“ – visi progresyvūs, liberalių pažiūrų (plačiąja prasme) žmonės, „prieš“ – tradicionalistai, kuriems partnerystė išteps ar sumenkins santuokos šventumą ir/arba homofobai, kuriems tos pačios lyties asmenų sąjungos įteisinimas atrodo Armagedono artėjimo ženklu. Taip visas dėmesys nukanalizuojamas LGBT kryptimi – ir, tuo pačiu, išgaunamas palankumas šiai Civilinio kodekso pataisai visų tų, kuriems neatrodo, jog asmens erotinės preferencijos ir emociniai prisirišimai privalo jį ar ją sukabinti su „priešinga lytimi“, ar bent kad visuomenė ar bendruomenė turi teisę bei pareigą prižiūrėti ar individai poruojasi „teisingai“. T.y. visų tų, kurie, kitomis aplinkybėmis, gintų (ir ne kartą gynė) ne ką kitą, o individo laisvę.

Užuot sudalyvavus peštynėse dėl LGBT, kur kas svarbiau įsiskaityti, kaip ta liberalų siūloma (tiek homo, tiek hetero) partnerystė taptų teisiniu faktu: pas notarą užregistravus partnerystės faktą arba nieko neregistravus, bet tiesiog kartu pagyvenus tam tikrą laiką („Kitas būdas: teisinės partnerystės pasekmės prasideda tada, kai parneriai gyvena kartu daugiau negu vienerius metus“, – A. Armonaitė, tiesioginis įrašas čia). Kitaip tariant, čia spąstai: specialusis teisinis statusas nusileidžia ant piliečių ir juos sukabina jiems to niekaip nepageidavus, savaime, automatiškai. Nuo šiol jie nebepriklausys patys sau, negalės prireikus tiesiog išsikraustyti ir pamiršti – įstatymo akyse jie bus „bendras kūnas“ ir išsiardys tik įstatymui leidus, tik pagal jo numatomas taisykles. Kils, be abejo, praktinis klausimas: kaip nustatyti šią neregistruotą automatinę partnerystę, kad ji jau įsisteigė? Apklausti kaimynus, kurių visareginti budri akis paliudys: taip, taip, jie jau pusantrų metų čia gyvena, tad tenemano esą atskiri individai, mes, kaimynai, savu žodžiu skelbiame judu partneriais, mes nustatome jūsų ryšio pobūdį ir prikabiname prie jo teisines pasekmes. Na, arba tėvai.

Kils, be abejo, praktinis klausimas: kaip nustatyti šią neregistruotą automatinę partnerystę, kad ji jau įsisteigė? Apklausti kaimynus, kurių visareginti budri akis paliudys: taip, taip, jie jau pusantrų metų čia gyvena, tad tenemano esą atskiri individai, mes, kaimynai, savu žodžiu skelbiame judu partneriais, mes nustatome jūsų ryšio pobūdį ir prikabiname prie jo teisines pasekmes. Na, arba tėvai.
Nida Vasiliauskaitė

„Partnerystės įteisinimas nepablogintų niekieno padėties, bet smarkiai palengvintų daugeliui žmonių [gyvenimą]“ (kita pataisos iniciatorė liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen). Kitaip nei cinizmu ar autoparodija tokios replikos nepavadinsi: liberalė taikosi įgyvendinti principą „Kuo mažiau galios kontroliuoti savo gyvenimą (tvarkyti turtinius, paveldėjimo, gyvenamosios vietos, sveikatos, skyrybų, vaikų globos ir panašius klausmus) turi tu pats, ir kuo daugiau jį tau, be tavo sutikimo ir pastangų, patvarko kiti – tuo, suprask, tau geriau“. Na, nebent „gyvenimo palengvinimu“ vadinamas pataisos numatomas teisinis užgaulios „sugyventinių“ sąvokos likvidavimas, kas būtų tikrai gražu ir teisinga, tačiau dabar prilygsta galvos skausmo išsklaidymui galvą nukertant (slaptas motyvas, ko gero, yra giliai krikdemiškas: išgyvendinti kohabitaciją, pasiekti, kad žmonės bijotų gyventi kartu). O dar tai gyvenimo palengvinimas nepasiturintiems gyventojams, kuriems, automatiškai įvedus partnerystę, bus galima, pvz., sumažinti kompensacijas už šildymą ar išmokas „už vaikus“: turi meilužį – tegul jis ir sumoka.

Partnerystės savaiminis įsisteigimas ir įsigaliojimas, beje, dar ir išsipildytų kažkada pagrįstai juoką kėlusį ultradešinės argumentą prieš partnerystę LGBT poroms: esą, taip partneriais taptų net bendrabučio kambariokai. „NE, KAMBARIOKAI nėra partnerystė. Partnerystės statusui nustatyti reikia kreiptis į teismą“ (ramina savo FB sekėjus A. Armonaitė). Kitaip tariant, ne-ne-ne, nėra jokio pagrindo nerimui: kambariokai galės KREIPTIS Į TEISMĄ, ir teismas, apklausinėjęs juos, kaimynus, draugus, tėvus, gražiai išsiaiškins klaidą, ir partnerystę paskelbs negaliojančia. Rimtai.

Ir laisvę mylintys („liberalių pažiūrų“) žmonės šiam sumanymui ploja...

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

NATO ir EK vadovų susitikime – Nausėdos perspėjimas: Lukašenkos režimas nesiliaus testuoti Vakarų pasaulio vienybę papildyta (87)

Į Vilnių sekmadienį atvyko NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ir Europos...

COVID-19 protrūkis mažame miestelyje parodė, kaip galėtų baigtis pandemija (3)

Tai turėjo būti vasariška šventė. Tūkstančiai pramogautojų Liepos 4-ąją susirinko į...

Šis ES įstatymų projektas gali tapti „auksiniu standartu“ visam pasauliui – ant kortos pastatyta labai daug (2)

Europos Parlamente rengiamas Skaitmeninių paslaugų aktas žada užbaigti interneto laukinių vakarų...

Kuris tyrimas pavojingesnis sveikatai: kompiuterinė tomografija ar magnetinis rezonansas? (57)

Šiuolaikinė medicina tiesiog neįsivaizduojama be radiologinių tyrimų – rentgeno , magnetinio...

Mirtinas Valančiūno ginklas, kurio rinktinėje jis nė neišsitraukia: kodėl? (1)

Jonas Valančiūnas NBA rungtynėse vieną po kito smeigia keturis tritaškius iš eilės ir pagal...

Vilnius nesiliauja stebinti: kuri eglė jums patiko labiau – šių metų ar pernykštė? balsavimas (117)

Sostinė kasmet stebina išskirtiniais kalėdinių eglių įvaizdžiais, kuriais garsiai žavimasi ne...

D+Aurimas Perednis, laida „Iš esmės“, Liudmila Timofejeva

Privalomus skiepus darbuotojams jau vadina neišvengiamybe: nebus taip, kad darbdavys iškart atleis darbuotoją

Ministerija prakalbo apie privalomą skiepijimą nuo koronaviruso slaugos, globos, švietimo ir...

Teismas nusprendė neįkalinti seniūnijoje save padegusio vyro: tai padarė dėl beviltiškos padėties

Kauno apygardos teismas atidėjo laisvės atėmimo bausmės vykdymą benamiui, kuris, gaisrui...

Kaip savo namus papuošti šventėms: interjero dekoratorė pristatė 7 šių metų kalėdinio dekoro tendencijas

Anksčiau pajusti šventinę nuotaiką ir namuose sukurti jaukią atmosferą padeda kalėdinės...

Šimonytė apie valdančiųjų trinčių su prezidento patarėjais priežastis: aš apie šį procesą parašysiu knygą (141)

Nepaisant to, kad nesutarimų tarp valdančiosios daugumos ir Prezidentūros nemažėja ir, kad...