Kruvinasis penktadienis parodė tai, ko Lietuvoje seniai jau nebuvo: tikros riaušės su tikrais malšintojais pačiame Vilniaus centre. Dar nespėjus išsivadėti ašarinėms dujoms, iš Nepriklausomybės aikštės pasipylė kaltinimai žiniasklaidai, kurie, kaip sniego kamuolys, įgauna vis didesnį pagreitį.
© Corbis
Be to, kad valdantiesiems labai paranku dėl savo nevykusio bendravimo su tauta ir žiniasklaida ieškoti atpirkimo ožių – tai spec.tarnyboms, tai žiniasklaidai suversti kaltę dėl įsisiūbavusių aistrų, jų santykiai su žiniasklaida verti atskiros analizės.

Būtent į žiniasklaidą lėkė strėlės uždarame valstybės, saugumo, prokuratūros bei teisėtvarkininkų vadovų pasitarime Seime penktadienį. Tiesa, viešai aukščiausi šalies asmenys apie tai užsiminti kol kas nedrįso, tačiau ir vėl stebino arogantiška jų laikysena ir požiūris į šalyje vykstančius įvykius. Užuot išėję pasikalbėti akis į akį su tauta, jie vietoj savęs siuntė į minią sunkiai atpažįstamus „iešmininkus“, turbūt turėjusius tautai paaiškinti sunkiai suvoktus politinius savo viršininkų sprendimus.

Apmaudu, kad ant šio valdančiųjų puolimo užkimba ir akademikai, toje pačioje žiniasklaidoje formuojantys auditorijos nuomonę, ir paprasti klausytojai, žiūrovai, skaitytojai. Neva žiniasklaida „per daug“ kalbėjo apie riaušes Rygoje, apie seimūnų privilegijas ir taip paskatino chuliganus išsilieti prie Seimo. O įmanoma buvo apie tai nutylėti?

Be to, jei Rygos įvykiai nebūtų eskaluoti taip plačiai ir analizuoti taip išsamiai, dabar turėtume trigubai daugiau aukų bei nuostolių ir penkiagubai mažiau sulaikytųjų ir nubaustųjų.

Dažnai užtektų paprasto, žmogiško bendravimo ir atsikratyti minties, kad visi kiti - kvailesni.
Monika Garbačiauskaitė:

Tai, kokie aktualūs šie įvykiai visuomenei, parodė „nulūžę“ beveik visi portalai mitingo metu – susidomėjusiųjų srautas buvo toks didelis, kad negelbėjo net dvigubai nei paprastai didesnis pralaidumas. Prieš tai DELFI (turbūt ir kitų portalų) skaitomumas nuosekliai augo – žmonėms ne vis vien, kuo baigsis mokesčių reforma ir kaip gyvensime toliau. Tad ir toliau ketiname dirbti savo darbą – rašyti, filmuoti, fotografuoti rezonansinius įvykius, viešinti VISUS – ir gerus, ir blogus politikų žingsnius, patinka jiems tai ar ne. Nes tai tiesiog yra mūsų pareiga.

Taip pat apmaudu, kad savo nemokšišką, agresyvų bei arogantišką bendravimą su žiniasklaida valdantieji bando pridengti tuo, kad jie pastarosios yra neva puolami dėl nepasitenkinimo padidėjusiais mokesčiais. Gudriai nutylėdami tai, kad tik įsitvirtinę Seime savo bendravimą su žurnalistais pradėjo nuo draudimų, o kai kurie, kaip Seimo narcizas A.Valinskas, ir nuo patyčių.

Po to, kai žurnalistai pradėjo masiškai ignoruoti SVARBIAUSIOJO VALSTYBĖS VADOVO, jo Didenybės A.Valinsko pasisakymus bei „užmiršo“ jo spaudos konferencijas ir apskritai pavardę, šiam, atrodo, neliko nieko kito, kaip kreiptis į visada veikiantį „patikimo“ dienraščio kromelį „Respubliką“ ir išsispausdinti ten ir tam pačiam akcininkui priklausančiose „Vakaro žiniose“ savo kreipimąsi. Beje, su užsakymo numeriu. Įdomu, iš kieno piniginės už tai buvo sumokėta... Neatsitiktinai ši leidinių grupė neprisidėjo prie bendro žiniasklaidos kreipimosi į Seimą bei prezidentą dėl varžomo žurnalistų darbo.

Problema ne tik vienų ar kitų veikėjų arogancija. Komunikacijos problema jau akivaizdi ir Vyriausybėje. Iš kur žurnalistams gauti informacijos, jei priėmus šimtus įstatymo pataisų finansų ministras A.Šemeta meta paaiškinimų laukiančiai žurnalistų miniai: „Nemanau, kad turėčiau aiškinti detales, tam yra specialistai“, - ir palieka išsižiojusius... Pagarsėjęs bėgiotojas nuo žurnalistų A.Šemeta niekuomet nekelia telefono ragelio, o gauti iš jo interviu yra praktiškai neįmanoma. Didelė konservatorių klaida – iš esmės konfliktuodami daugiausiai su „Lietuvos rytu“, jie vengia įvardinti, kuri konkrečiai žiniasklaida jiems taip kliūna ir kodėl. Ant tų pačių užaštrintų šio dienraščio ir portalo antraščių bei temų kurpaliaus valdantieji užmauna ir likusią žiniasklaidą.

Konservatorių ir „Lietuvos ryto“ konfliktas – senas. Praėjusią kadenciją šis dienraštis akivaizdžiai laikėsi vadinamųjų „valstybininkų“ linijos: palaikė „Leo LT“ įkūrimą bei G.Kirkilo vyriausybę, negailestingai vanojo šonus konservatoriams. Apogėjų šis konfliktas pasiekė „Lietuvos rytui“ spausdinant, švelniai tariant, abejotino patikimumo duomenis iš pulkininko V.Pociūno žūties bylos bei priklijavus konservatoriams teroristų etiketę po Pakaunės savanorių istorijų tyrimo. Tada partijos vadovybė netgi paliepė partijos nariams atsisakyti „Lietuvos ryto“ prenumeratos, primygtinai rekomendavo nerašyti jam (ar portalui) straipsnių ir tt. Tie santykiai taip ir nepagerėjo. Žinoma, „Lietuvos rytas“ dažnai perlenkia lazdą, kabina jokių žiniasklaidos standartų neatitinkančias antraštes, tačiau blogiausia, kad stebint valdančiųjų elgesį, pulti jį smerkti nebeapsiverčia liežuvis. Nesileisiu į ilgus išvedžiojimus apie demokratijos vertybes bei žodžio laisvės vertę. Pasakysiu tik trumpai – VALDANTIEJI, LEISKITE MUMS DIRBTI IR NEIEŠKOKITE ATPIRKIMO OŽIŲ.

Nekenktų dar pasklaidyti ir ryšių su visuomene vadovėlį ar pasikonsultuoti su įvairiais ryšių ir jausmų specialistais. Žinau, kad sunku išklausyti to, kas nelabai patinka, bet juk reikia kažkada atsikratyti paauglystės bėdų.

O iš tiesų dažnai užtektų paprasto, žmogiško bendravimo ir atsikratyti minties, kad visi kiti - kvailesni.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rokiruotė Seime: Pūką keis tikrai spalvinga asmenybė į jo vietą sėstis nenorėtų (430)

Seimui panaikinus seksualiniu priekabiavimu apkaltinto Kęstučio Pūko mandatą į Parlamentą...

Užkalnis: jei susapnavote, kad galite kurti restoraną, nieko nedarykite (30)

Būna tokių sapnų, kurie kankina savo beviltiškumu: pavyzdžiui, eini ilgu ilgu koridoriumi, ir...

Valančiūnas ar Sabonis: kurio lietuvio savo komandoje labiau norėtų NBA žaidėjai? (1)

Tik antrąjį sezoną Nacionalinėje krepšinio asociacijoje ( NBA ) rungtyniaujantis Domantas...

Krepšininkas Simas Jasaitis įtariamas smurtu šeimoje, vyras atsidūrė policijoje (72)

Krepšininkas Simas Jasaitis atsidūrė policijoje dėl smurto artimoje aplinkoje. Garsus...

Vilnietės skambutis į polikliniką atskleidė gilią sistemos problemą (91)

Šaltuoju sezonu, kai kas antras kosėja ir čiaudo, apsilankyti poliklinikoje – menkas malonumas....

Suskaičiuota, kiek gyventojai sukaupė pensijai privačiuose fonduose (99)

Paskelbti apibendrinti duomenys, kiek Lietuvos gyventojai sukaupė pinigų privačiuose pensijų...

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (353)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (469)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Kaip protingai įrengti mažą virtuvę: 7 paprasti sprendimai (4)

Nepriklausomai nuo turimo nedidelio ploto būsto tipo šios namų dekoravimo idėjos neabejotinai...

Gyvai / Eurolygos jaunimo atrankos turnyro mažasis finalas: „Žalgiris“ - CSKA

Eurolygos jaunimo atrankos turnyro mažasis finalas: „Žalgiris“ - CSKA. Tiesiogiai iš Kauno.