aA
Nėra už ką balsuoti. Prieš savivaldybių tarybų ir merų rinkimus šią frazę girdžiu gana dažnai. Kodėl taip atrodo? Ir ar tikrai – nėra?
Mažvydas Jastramskis
Mažvydas Jastramskis
© DELFI / Domantas Pipas

Tokie pasvarstymai turi dvi variacijas. Pirmoji jau nuo seno žinoma politinio elgesio Lietuvoje tyrėjams – dalis žmonių mano, kad nėra skirtumo, kas yra valdžioje. Šis vertinimas labai siejasi su aktyvumu rinkimuose. Kuo labiau pritariama tokiai nuomonei, tuo pasyviau balsuojama. Ir atvirkščiai – jei žmogui atrodo, kad didelis skirtumas, kas yra valdžioje, tikimybė, kad jis eis į rinkimus, smarkiai išauga.

Teiginys, kad Lietuvos partijos ir politikai yra beveik vienodi, nėra visiškai nepagrįstas. Jeigu pažiūrėtume į pastarųjų kelių vyriausybių darbus socialinėje ir ekonominėje politikoje, skirtumai būtų minimalūs. Didesni ideologiniai prieštaravimai iškilo tik pastaraisiais metais, tačiau ir jie yra iš esmės apriboti kelių probleminių klausimų, susijusių su progresyvumu, – visų pirma, tos pačios lyties partnerystės.

Jeigu skirtumus dažnai būna sunku įžvelgti nacionalinėje politikoje, savivaldoje dar sunkiau. Pastebima, kad daugelyje šalių renkant vietos valdžią aktyvumas būna mažesnis.

Galimybė patiems žmonėms išrinkti savivaldybės vadovą padidina susidomėjimą. Tačiau kartu iškilo kita problema, pastaruoju metu linksniuota Vilniuje: rinkėjams pritrūksta ryškių kandidatų, pasirinkimo. Jeigu dėl to skundžiamasi sostinėje, kitur situacija objektyviai prastesnė. Kaune lyg ir nėra rimto kandidato, kuris galėtų mesti iššūkį Visvaldui Matijošaičiui. Šalčininkuose ir Rietave, kur ilgą laiką valdo viena politinė jėga, mero posto siekia vos po tris kandidatus.
Mažvydas Jastramskis

Žurnale „Journal of Democracy“ išskiriamos kelios priežastys, kodėl žmonėms šie rinkimai rūpi mažiau. Pirma, trūksta žinių apie tai, kokias kompetencijas turi vietos valdžia, už kurias paslaugas yra atsakinga. Taigi, yra problemą tą skirtumą įžvelgti ne tik tarp politikų, bet ir tarp valdžios lygmenų. Antra, savivaldybei gali trūkti resursų – įskaitant ekspertizę – siekiant įgyvendinti tikslus. Trečia, nacionalinės partijos kartais savivaldą mato kaip savo galios instrumentą ir taip mažina pasitikėjimą išrinktais pareigūnais. Galiausiai, žmonės gali turėti nepamatuotų lūkesčių vietos valdžios atžvilgiu ir greit ja nusivilia.

Daugelis šių veiksnių aktualūs ir Lietuvoje. Bet įdomu tai, kad aktyvumas savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose, kaip mūsų šaliai, pastaruoju metu yra visai patenkinamas. 2019 metais rinkti vietos valdžią atėjo netgi truputį daugiau žmonių (47,9 proc.) nei 2020 metais balsuojant Seimo rinkimuose (47,8 proc.).

Tai reikėtų sieti su tiesioginių mero rinkimų įvedimu. Galimybė patiems žmonėms išrinkti savivaldybės vadovą padidina susidomėjimą. Tačiau kartu iškilo kita problema, pastaruoju metu linksniuota Vilniuje: rinkėjams pritrūksta ryškių kandidatų, pasirinkimo. Jeigu dėl to skundžiamasi sostinėje, kitur situacija objektyviai prastesnė. Kaune lyg ir nėra rimto kandidato, kuris galėtų mesti iššūkį Visvaldui Matijošaičiui. Šalčininkuose ir Rietave, kur ilgą laiką valdo viena politinė jėga, mero posto siekia vos po tris kandidatus.

Tačiau pasirinkimas iš trijų – ar tuo labiau iš keliolikos, kaip Vilniuje, – tai ne pasirinkimas iš vieno, kaip Šiaurės Korėjoje.

Kalbėjimas, kad visi politikai ir partijos yra vienodi, būdingesnis žmonėms, kurie politika mažiau domisi. Bet pastebiu, kad pasirinkimo trūkumą šiuo metu akcentuoja ir politinius įvykius sekantys rinkėjai. Čia yra antroji „nėra už ką balsuoti“ variacija. Ją siečiau su noru rasti sau idealiai subalansuotą kandidatą ir pasirinkimų begalybės, kurią dabar turime kitose gyvenimo srityse, projektavimu į politiką.

Atsimenu laikus, kai mano pasirinkimas, ką klausyti per muzikinį centrą, buvo tarp gerokai apibraižyto „Blink-182“ kompaktinio disko ir naujo „Linkin Park“ albumo, pirkto turguje iš kišenpinigių, sutaupytų per dvi savaites. Sunku suskaičiuoti, kiek kartų „Pentium 4“ monitoriuje peržiūrėjau pirmą „Šreką“. Man nebuvo prieinamas „Amazon“ ir knygų užsakymai per Vilniaus knygynus, todėl reguliariai iš naujo perskaitydavau Andriaus Tapino verstą „Žiedų valdovą“. Pasirinkimo trūkumas formavo prisirišimą prie pažįstamo.

Dabar esame išlepinti pasiūlos ir galimybės visiškai individualizuoti skaitomų knygų sąrašus, muzikos grojaraščius, penktadienio vakaro serialus. Kartais netgi pamiršti perklausyti „Discover Weekly“ per „Spotify“. „Nieko gero neberandu ‚Netflix‘“, – skundžiasi draugas. „Pabandyk ‚Disney+‘, ten beveik visi ‚Marvel‘ filmai“, – atsakau. Jei anksčiau per savaitę matydavome vienas NBA krepšinio rungtynes, ir tai dvi paros po jų pabaigos, dabar jau galiu gyvai stebėti visą Finikso „Suns“ reguliarųjį sezoną. Tik atsikelk anksti ryte.

Rinkimai taip neveikia. Nesusikursime iš tūkstančių politikų ir partijų to vieno „grojaraščio“, kuris visiškai atitiktų mūsų individualų skonį ir pažiūras. Bet galime atsirinkti tuos, kurie artimesni – pirma atmesdami tai, ko nenorime matyti valdžioje.

Puikus pavyzdys yra „Žinių radijo“ surengtas balsavimas „Facebook“, kuriame internautai (koks puikus žodis, grąžinkime jį į viešąją erdvę) turėjo pasirinkti tarp Vytauto Sinicos ir Valdemaro Tomaševskio.

Po įrašu pakomentavo kitas kandidatas į Vilniaus merus – Tomas Vytautas Raskevičius. Jis pabalsavo už Sinicą. Juokas juokais, bet tai turi logikos. Abu pasirinkimai labai konservatyvūs ir Raskevičiaus pažiūroms tolimi. Bet jeigu jam reikia rinktis, Sinica yra artimesnis dėl savo griežto požiūrio į Rusiją, o Tomaševskis dar neseniai ryšėjo Georgijaus juostelę.

Jeigu tarp Sinicos ir Tomaševskio sugeba pasirinkti Raskevičius – tai rinkimuose tikrai galite išsirinkti ir jūs.

Jeigu tarp Sinicos ir Tomaševskio sugeba pasirinkti Raskevičius – tai rinkimuose tikrai galite išsirinkti ir jūs.

Įprastai kandidatuoja esamas meras. Paklauskite savęs, ar norite jį matyti toliau einantį pareigas. Nenorite? Puiku, vadinasi, rinksimės iš opozicijos.

Ten nėra jums patinkančios asmenybės? Ką gi, pažiūrėkite, galbūt kandidatą kelia partija, kurią palaikote nacionaliniame lygmenyje. Visada galima balsuoti pagal partinę tapatybę. Arba už tuos, kurie bendrai yra mažesnis blogis.

Peržvelkite, ką siūlo kandidatai. Gal nerasite to vienintelio jums reikalingo sprendimo – pavyzdžiui, dviračių tako tiesimo tarp Vilniaus ir Balbieriškio. Bet tikrai atsirinksite artimiausią kandidatą. Ar tiesiog mažiausiai tolimą.

Galiausiai – esminis skirtumas tarp rinkimų ir „Netflix“ yra tai, kad jūsų balsas rinkimuose kažką vis tik lemia. O balsuoti demokratijoje visada yra už ką. Ar prieš kažką. Tiek Vilniuje, tiek Kaune, tiek Šalčininkuose.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(41 žmogus įvertino)
3.7561

Top naujienos

Jauna šeima Lietuvos kaime ėmėsi neįprasto verslo: buvo laikas, kai uždirbome vos 30 eurų (1)

Jauna šeima Jurbarko rajone atrado verslo nišą. Grįžę iš emigracijos Milda ir Gaudas...

„Politico“ skelbia, kad Vilnius gudrauja dėl paramos Ukrainai: valdantieji suskubo neigti (12)

Lietuva priversta teisintis dėl paramos Ukrainai – įtakingas Briuselio leidinys „ Politico “...

Vaidas Mikaitis

„Europietiškoji Šiaurės Korėja“ – Albaniją valdęs diktatorius šalyje įrengė 200 tūkstančių bunkerių, o maldos namus pavertė tualetais

Jei būtumėte paklausti, kokia Europos šalis jums atrodo paslaptingiausia ir yra mažiausiai...

Ekspertas: Tūkstantmečio mokyklų projektas tampa parodija (1)

Tūkstantmečio mokyklų projektas neabejotinai įeis į mūsų valstybės švietimo istoriją. Bet...

Įsigalioja naujos „Sodros‟ išmokų ribos: kaip keisis gaunamos sumos

Nuo šeštadienio įsigalioja naujos „Sodros‟ išmokų „lubos‟ ir „grindys‟, jos didėja...

Amšiejus apie tai, kaip dabar gelbėti bites ir kokią technologiją taiko „rapsininkai“ šeimų stiprinimo paslaptis

Bitininkas Algirdas Amšiejus sako, kad dabar prasidėjo pavojingas laikas bitėms ir jų...

Vilnietė Lina apie sunkiai sergančio sūnelio slaugymą: gydytojai mane perspėjo ruoštis blogiausiam

„Mano pirmieji vaikai, dvynukai, gimė neišnešioti, – pasakoja vilnietė Lina. – Tačiau jau...

Sprendimas, pakeitęs Lietuvos likimą: jei ne, būtų tas pats, kas dabar yra Ukrainoje (17)

Trečiadienį minėtos 19–osios Lietuvos įstojimo į NATO metinės. Politikai prisimena...

Karas Ukrainoje. JAV generolas pateikė pesimistinę prognozę JK žvalgyba: Rusijos žiemos puolimas Donbase žlugo

Mažai tikėtina, kad Ukraina 2023 metais visus Rusijos karius pašalins iš savo teritorijos,...

Verslas PliusPratik Parija; Mumbi Gitau

Įspėja apie naują maisto kainų kėlimo bangą: apie ją signalizuoja dar vienas produktas

Cukrus , randamas visur – nuo šokolado iki gazuotų gėrimų ir kepinių – vis labiau brangsta,...