aA
Jau kurį laiką visame pasaulyje vyksta šliaužianti vidutinybių revoliucija. Tai nėra nei blogai, nei gerai, tiesiog taip yra – kaip visuotinis klimato atšilimas, drastiškas vyrų vaisingumo mažėjimas, taigi civilizacinis procesas, kurio jau nesustabdysi.
Marius Ivaškevičius
Marius Ivaškevičius
© L.Vansevičienės nuotr.

Šliaužiančios vidutinybių revoliucijos tikslas yra dominuoti. Ji yra nukreipta prieš... pavadinkime – Didžiąsias Asmenybes: genijus, talentus ir kitas neordinarias asmenybes. Ne tik gyvas, bet ir mirusias.

Kad įteisintų savo dominavimą, vidutinybės privalo perrašyti arba mažų mažiausiai pervertinti istoriją, taikydamos Didžiosioms mirusioms asmenybėms šiandienos normas. Istoriją, kurioje vidutinybės aptarnaudavo Didžiąsias asmenybes. Akivaizdu, kad daugelis mirusių Didžiųjų asmenybių šio egzamino neišlaiko.

Masės žymiai lengviau asocijuoja save su vidutinio proto balsais, lengvai ir suprantamai artikuliuojančiais tai, ko žemiau už vidutinybę esantis žmogus negali įvardyti žodžiais.

Kaip sakiau, ši kova jau vyksta seniai ir Karas čia niekuo dėtas, jis tik pagreitina procesą. Karo paveiktose valstybėse šis Didžiųjų asmenybių triuškinimas vyksta tiesiog akivaizdžiau, atviriau ir nuožmiau. O prasidėjo visa tai turbūt atsiradus socialiniams tinklams, o gal ir dar anksčiau – interneto saulėtekyje.

Kai viešas kalbėjimas nustojo būti Didžiųjų asmenybių privilegija ir tapo prieinamas visiems. Būtent tada vidutinybės pajuto savo galią. Tai yra, išgirdo, kad jų paprastas, tvarkingas protas daug labiau veikia mases, nei sudėtingas, įmantrus Didžiųjų asmenybių mąstymas. Masės žymiai lengviau asocijuoja save su vidutinio proto balsais, lengvai ir suprantamai artikuliuojančiais tai, ko žemiau už vidutinybę esantis žmogus negali įvardyti žodžiais.

Jei žodžiai „vidutinybė“ ir „vidutiniškumas“ čia ką nors žeidžia, vadinasi, jūs ir esate ta vidutinybė ir tai nėra blogai – tai artimiausiu metu pasaulyje dominuosianti kasta, kuriai jūs neabejotinai priklausote.

Ar vidutinybės laimės šią šliaužiančią revoliuciją? Akivaizdu, kad taip. Didžiosios asmenybės yra nepataisomi individualistai, jie yra vieni, kad ir kiek daug jų būtų – jie niekada nesusiburs į komandą, tai prieštarauja jų prigimčiai.

Vidutinybės nekvestionuodamos prisitaiko prie visų normų, nes yra iš prigimties tvarkingos ir nemaištingos. Patriotizmas, tradicinės vertybės, o taip pat visi nauji judėjimai, tampantys arba tapsiantys dominuojančiais visuomenėse, yra būtent ta terpė, kuriose tarpsta vidutinybės.

Tuo tarpu vidutinybėms yra būdingas būtent komandinis veikimas. Jie žaibiškai susirenka bet kokiam bendram veiksmui. Vos tik kokia nors Didžioji asmenybė paslysta, jie ją sutaršo visu būriu. Vidutinybės nekvestionuodamos prisitaiko prie visų normų, nes yra iš prigimties tvarkingos ir nemaištingos.

Patriotizmas, tradicinės vertybės, o taip pat visi nauji judėjimai, tampantys arba tapsiantys dominuojančiais visuomenėse, yra būtent ta terpė, kuriose tarpsta vidutinybės.

Pasitaiko atvejų, kai Didžiosios asmenybės, pajutusios vidutinybių grėsmę, bando prisitaikyti, apsimesdamos vidutinybėmis. Bet visa tai yra laikina. Anksčiau ar vėliau jų maištinga prigimtis išlįs ir jie bus demaskuoti.

Kaip atrodys būsimas pasaulis be Didžiųjų asmenybių? Nieko ypatinga – jame nebus ilgalaikių žvaigdžių ir autoritetų. Žvaigždėmis ir autoritetais bus galima pabūti metus, kitus, po to bus privaloma keistis, užleidžiant šią funkciją kitai vidutinybei.

Visos proletariato revoliucijos per kelias kartas išsigimdavo, nevalingai išugdydamos naujas inteligentų kartas, kurios pradėdavo kontrrevoliuciją. Ar taip atsitiks ir su šliaužiančia vidutinybių revoliucija? Nebūtinai.

Ar kada nors dar grįš Didžiųjų asmenybių laikai? Nesiimu prognozuoti. Visos proletariato revoliucijos per kelias kartas išsigimdavo, nevalingai išugdydamos naujas inteligentų kartas, kurios pradėdavo kontrrevoliuciją.

Ar taip atsitiks ir su šliaužiančia vidutinybių revoliucija? Nebūtinai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(255 žmonės įvertino)
4.0706

Top naujienos

Vakarų tankai Ukrainoje dar nepasirodė, o Rusijoje jau prasidėjo tikra isterija: ko išsigando Kremlius

Geriausi, neturintys analogų pasaulyje. Taip savo šarvuotąją technika, ypač tankus mėgsta girti...

Po auksinių metų griūnanti pieno rinka – laukiama skaudžios žinios

2022 metai pieno gamintojams buvo puikūs – Lietuva pagal supirkimo kainas prasiveržė į ketvirtą...

Lietuvai – viliojantis pasiūlymas: dvigubai pigesnės dujos, bet įsipareigojimas gali būti rizikingas (4)

Amerikiečiai Europai ir konkrečiai Lietuvai siūlo dujų dar pigiau – už perpus mažesnę...

Bartoševičiaus skandalo pasekmės ir dilema: ką daryti Landsbergiui (23)

Konservatorių partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis , reaguodamas į buvusiam frakcijos...

Karo ekspertai: po šito nustumti rusus atgal bus labai sunku (2)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad rusams...

The Economist

„Jie vis dar ilgisi rusų“: kai kuriuose išlaisvintuose Ukrainos regionuose ne visi palankūs ukrainiečiams kariams

Netoli Kupiansko, maždaug už valandos kelio automobiliu nuo Rusijos pasienio, ukrainietis...

Karas Ukrainoje. Susikibo Prigožinas su Girkinu Zelenskis: tankų koalicijoje – jau 12 valstybių

Rusijos agresiją galima ir reikia sustabdyti tik tinkamais ginklais, nes ši teroristinė valstybė...

Bloomberg News

„Bloomberg“: tai, ką šaltiniai kalba Kremliuje, nieko gero nežada (3)

Praėjus beveik metams po invazijos, kuri turėjo trukti kelias savaites, Vladimiras Putinas...

Atlikėjas Karolis Akulavičius pirmą kartą prakalbo po bičiulio Donato Čižausko laidotuvių: sunyko viskas, kuo gyvenau pastaruosius metus

Neseniai bičiulio, kolegos Donato Čižausko netekęs atlikėjas Karolis Akulavičius praėjus kiek...