aA
„Kiek kainavo patalpint straipsnį apie pyd...“, – manęs feisbuke tiesiai šviesiai paklausė vienas toks pilietis Darius iš Klaipėdos. Vyriškis turbūt turėjo omenyje mano darbą per šeštadienį Vilniuje vykusias LGBTI bendruomenės ir jų draugų eitynes „Už lygybę“.
Mindaugas Jackevičius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Ir nušvito birželio 18 vaivorykštės spalvom. Šeštadienį Vilniaus Gedimino prospektas priminė Sąjūdžio laikus. Tokia galybė besišypsančių, taikių žmonių, kurie žygiavo už lygybę, už demokratiją, už teisę būti savimi. Prisimenu, kai prieš trejus metus homofobai šaukė „Grąžinkite vaikams vaivorykštę“. Jų prašymas išgirstas – vaivorykštės vėliavų jūroje, žygiavo ir šeimos su vaikais. Va jums ir šeimos eitynės!

Nei tvorų, nei šimtų policininkų, tik skystagerkliai Šustauskas, Buškevičius ir keletas jų bendražygių. Pastarieji – demokratijos įtvirtinimui, ir labai džiugu, kad jiems teisėsauga nedraudė nei kartu žygiuoti, nei savais plakatais, kad ir kokie jie būtų įžeidūs, mojuoti.

„Pyd..., pyd“, – Šventaragio gatvėje šūkavo du vyriškai, bet kada į juos atsukau mikrofoną ir paprašiau pareikšti nuomonę, nusisuko, susigėdo. O aš taip siekiau juos pakalbinti, kad išklausyčiau antrąją pusę ir nebūčiau apkaltintas „homoseksualumo propaganda“.

Ar pastebėjot, kad kai nebėra per tvoras šokinėjančių ir policijos nurodymų neklausiančių Gražulio, Uokos, tai ir jų pasekėjai išskydę. Kada Seimo nariai neskatina pulti, minios neaudrina savo raudonais skudurais, tada ir žmonės susimąsto – o prieš ką čia protestuoti?

„Pyd..., pyd“, – Šventaragio gatvėje šūkavo du vyriškai, bet kada į juos atsukau mikrofoną ir paprašiau pareikšti nuomonę, nusisuko, susigėdo. O aš taip siekiau juos pakalbinti, kad išklausyčiau antrąją pusę ir nebūčiau apkaltintas „homoseksualumo propaganda“.
Mindaugas Jackevičius

Eitynėse žygiavę užsienio valstybių ambasadoriai šypsojosi ir džiaugėsi, kokią neįtikėtiną pažangą Lietuva padarė per keletą metų. Viešojoje erdvėje skleidėsi vaivorykštės vėliavos ir pagrįstas džiūgavimas, kad žengiame pirmyn. Europai pasiuntėme žinią, kad priklausome Vakarams, atsikratome putiniškų vertybių.

Net vienos homofobiškiausių – konservatorių partijos lyderis Gabrielius Landsbergis feisbuke džiaugėsi, kad „Lietuva šiandieną pasitiko kitaip, kur kas pagarbiau negu anksčiau, oriai, taip, kaip ir priklauso vakarietiškai valstybei“. „Kas norėjo, tas dalyvavo, naudodamasis teisėmis, užtikrintomis Konstitucijoje. O kas nenorėjo – turėjo teisę ignoruoti veiksmą Gedimino prospekte ir pavyzdžiui švęsti kieno nors gimtadienį“, – Vilniaus merui Remigijui Šimašiui įgėlė G. Landsbergis, nežinia kuo užkamšęs burnas etatiniams partijos homofobams, kad jie šįmet tylėjo ir žmonių nekiršino.

Ko ne ko, bet mero R. Šimašiaus eitynėse pasigesta – iš neoficialių pokalbių cituoju užsienio šalių ambasadorius, kurie nesuprato, kodėl ES šalies sostinės vadovo liberalo nėra kartu. Vis dėlto meras niekur nedingo – jo vaizdo sveikinimas pasirodė baigiamajame koncerte, prieš į sceną įžengiant garsiajai Danai International.

Ar pastebėjot, kad kai nebėra per tvoras šokinėjančių ir policijos nurodymų neklausiančių Gražulio, Uokos, tai ir jų pasekėjai išskydę. Kada Seimo nariai neskatina pulti, minios neaudrina savo raudonais skudurais, tada ir žmonės susimąsto – o prieš ką čia protestuoti?
Mindaugas Jackevičius

Tačiau neapsigaukime – tamsumos, prietarų visuomenėje dar daug. Net Vilniaus universitete, kurio bendruomenė išdidžiai žygiavo eisenoje, garbus profesorius leidžia homoseksualumą prilyginti kanibalizmui ir tiesiogiai vadina homoseksualius asmenis iškrypėliais. Tegyvuoja mokslo šviesa!

Šioje šalyje vaikams dar draudžiamos pasakos apie įsimylėjusius princus, o pagal įvestą, tačiau realybėje nepritaikytą Nepilnamečių apsaugos įstatymo straipsnį, teigiama informacija apie homoseksualus laikoma įstatymo pažeidimu.

Jau šiandien LGBTI bendruomenei turime už ką dėkoti. Pamenate garsiąsias riaušes prie Seimo 2009 m.? Po jų apribota žmonių teisė į susirinkimus – studentai, pensininkai mitinguoti buvo siunčiami tolyn nuo Seimo, šalia apleistų Vilniaus koncertų ir sporto rūmų arba į pažliugusią pievą šalia Seimo. Būtent 2013 m. eitynių „Už lygybę“ organizatoriai iškovojo teisę žygiuoti Gedimino prospektu ir įrodė, kad teisei į taikius susirinkimus nereikia valdžios leidimo. Šiandien džiaugiamės matydami, kad prospektas grįžo mums visiems.

Žygiuoti Lietuvoje verkiant reikia. Reikia žygiuoti už šeimose skriaudžiamas moteris, už išnaudojamus, neprižiūrimus vaikus, už darbuotojų teises, už nevykstantį lytinį švietimą, už neįteisintą partnerystę. Žygiuokime už vaikus, kuriuos Lietuvos vis dar galima mušti, nes taip nori Gražulis ir Dagys.
Mindaugas Jackevičius

O žygiuoti Lietuvoje verkiant reikia. Reikia žygiuoti už šeimose skriaudžiamas moteris, už išnaudojamus, neprižiūrimus vaikus, už darbuotojų teises, už nevykstantį lytinį švietimą, už neįteisintą partnerystę. Žygiuokime už vaikus, kuriuos Lietuvoje vis dar galima mušti, nes taip nori Gražulis ir Dagys.

Aš visada maniau, kad Lietuvos žmonės yra kur kas protingesni nei įsivaizduoja politikai. Nepaisant kartais ištinkančių psichozių, kaip nutiko Garliavos ir „Barnevernet“ skandalų atveju, žmonės gyvena savo gyvenimus nelaukdami, kol Seimo davatkos nustatys tinkamą šeimos modelį ar pasakys, ką mylėti. Prisiminkime tai, kai Seime vėl išgirsime „Lietuvos žmonės tam nepasiruošę“.

Atsakymas Dariui iš Klaipėdos: premijos už darbą per eitynes negavau. Ir Gėjų lyga, kaip mėgstama manyti apie žmogaus teises rašančius žurnalistus, neatsilygino.

Domina autoriaus mintys? Sekite feisbuke.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Popiežius prabilo Lietuvai skaudžia tema: nukrečia šiurpas vien ištarus žodį Sibiras dalyvauja per 90 tūkst. žmonių, nuolat pildoma (621)

Daugiau kaip 100 tūkst. tikinčiųjų sekmadienio rytą susirinko į Kauno Santakos parką dalyvauti...

27-erių vilnietė ryžosi išvaizdos pokyčiams: įvertinkite, kaip atrodo prieš ir po (43)

Vilnietė Aistė pasiryžo išvaizdos pokyčiams – atsidavė į stilisto, vizažisto ir kirpėjo...

Netikėta priežastis, kodėl Kaune popiežius dėvėjo žalius drabužius (7)

Popiežiaus Pranciškaus vizito Lietuvoje viena svarbiausių ir džiaugsmingiausių dalių –...

Pamačiusi popiežių sutikusią mergaitę „Laisvės“ atlikėja Eurika Masytė feisbuke nerinko žodžių (57)

Nuo šeštadienio vyksta istorinė akimirka – į Lietuvą atvyko popiežius Pranciškus, kuris į...

Bene keisčiausiame mieste pasaulyje savaitgalis kainuoja tūkstančius (39)

Bemaž pusė tūkstančio už viešbučio kambarį, šimtai už įėjimą į pramogų parką, o jame...

Papildomos pensijos derlius – 3 atlyginimai per 5 metus (32)

Per pastaruosius penkerius metus beveik pusė dirbančiųjų sutaupė po tris vidutines mėnesio algas...

Telefonai kaista: skelbiama apie didžiulį emigrantų susidomėjimą grįžti į Lietuvą (840)

Teigiama, kad tarp Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvenančių lietuvių susidomėjimas grįžimu į...

Baltijos jūroje dingusių vyrų rasti nepavyko: paieška nutraukta išgelbėta mergina mirė ligoninėje (37)

Karinių jūrų pajėgų gelbėjimo ir koordinavimo centras sekmadienio rytą nutraukė dviejų...

Britanija piktinasi įžeidžiamu Tusko įrašu „Instagram“ apie May „Brexit“ planą (17)

Britų užsienio reikalų sekretorius Jeremy Huntas (Džeremis Hantas) šeštadienį apkaltino Europos...

Apie audringą Grafininos ir jos vyro gyvenimą prabilo kaimynai ir pažįstami: abejonių dėl jų turtų kėlė viena detalė (41)

Buvusi „Olialia“ mergaitė Sandra Grafinina yra iki šiol ieškoma policijos – vieni teigia,...