aA
Neprotinga lažintis prieš Borisą Johnsoną. Britanijos premjero juokdariškos manieros, atsainumas ir chaotiškas privatus gyvenimas slepia aštrius kaip skustuvas politinius instinktus. Jo kelias į valdžią nuklotas politinių priešų lavonais – tiek Konservatorių partijos narių, tiek dabartinių liberalų demokratų ir leiboristų lyderių.
Edwardas Lucasas
Edwardas Lucasas
© DELFI / Karolina Pansevič

Opozicijos partijos praeitą savaitę buvo pažemintos jo rinkimų triumfo – pergalės, reiškiančios, kad „Brexitas“ dabar tikrai įvyks.

Jis nebuvo neišvengiamas. Dar praeitą vasarą praktinės ir politinės kliūtys išstojimui iš Europos Sąjungos artimiausiu laiku (arba, tiesą sakant, bet kada) atrodė beveik neįveikiamos. Ponas Johnsonas – priešingai negu pranašavo daugelį tvirtų prognozių, įskaitant manąją – šias kliūtis įveikė.

Sunkumų tikrai išlieka. Europos Sąjunga griežtai derėsis su Britanija dėl ateities ekonominių santykių. Smarkiai liaupsinamos laisvosios prekybos sutartys su likusiu pasauliu bus sunkiai pasiekiamos ir nelabai apsimokančios. JAV administracija vadovaujant Donaldui Trumpui nėra ideali sąjungininkė. Be to, gresia konstitucinė priešprieša su Škotija.

Taip pat sunku įžvelgti, kaip „Brexit“ palengvins reikalų tvarkymą su Rusija ir Kinija. Juk šios šalys išnaudoja būtent tokį susiskaldymą ir nesutarimus, kokius skatina „Brexitas“.

Rinkimų kampanijos pradžioje B. Johnsonas užblokavo parlamento ataskaitos apie Rusijos ardomąją veiklą paskelbimą. Nors tokie žmonės kaip aš niršo, tai aiškiai jam nė kiek nepakenkė.

Ministro pirmininko triuškinama rinkimų pergalė reiškia, kad jis parlamente nebeturės jokių rimtų kliūčių įteisinti „Brexito“ išstojimo sutartį.

Dar svarbiau, jis nebebus pažeidžiamas savo partijos kraštutinio sparno daromo spaudimo tariantis, kas nutiks, kai sausio 31-ąją paliksime Bendriją. Ši laisvė atriša jam rankas – jeigu tik jis panorės – priimti paskubomis sukurptą susitarimą su ES, net jeigu jis nebūtų ypač palankus kai kurioms Britanijos ūkio šakoms.

Visuomenei mažai terūpi muitų sąjungos techniniai dalykai ir reglamentai. Pagrindinis interesas – kad būtų išpildyti referendumo rezultatai. Ir jie bus išpildyti. Išstojimas iš ES gali pakenkti šios šalies ilgalaikio augimo perspektyvoms, bet trumpuoju laikotarpiu atsikračius netikrumo galima tikėtis naudingo investicijų ir produkcijos ūgtelėjimo.

Pono Johnsono vyriausybė prisiims nuopelnus ir už tai.

Pirmąkart per ketverius metus kitos šalys galės tvarkyti reikalus su stabilia Britanijos vyriausybe. Ji gyvuos penkerius metus ir po to dar tikrai gali laimėti kitą kadenciją.

Pašlijęs Britanijos tarptautinis įvaizdis nuo 2020-ųjų pradės taisytis. Šalių sąjungininkių užsienio reikalų ir gynybos ministrai greitai turėtų pradėti užsisakinėti bilietus į Londoną.
Edwardas Lucasas


Šis pokytis bus sveikintinas. Pašlijęs Britanijos tarptautinis įvaizdis nuo 2020-ųjų pradės taisytis. Šalių sąjungininkių užsienio reikalų ir gynybos ministrai greitai turėtų pradėti užsisakinėti bilietus į Londoną.

Vienas dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį, bus strateginė gynybos ataskaita, galbūt pasirodysianti vasarą. Britanijos ginkluotosios pajėgos šiuo metu yra per smarkiai apkrautos. Mums reikės rinktis: ar susitelksime į pastangas būti pasaulio galybe, padedančia JAV operacijoms užsienyje, ar imsimės stiprinti Europos gynybą?

Jeigu mėginsime daryti ir viena, ir kita, abiejose srityse mums seksis blogai.

Tačiau didžiausias klaustukas išlieka pono Johnsono asmenybė. Ar jis susitupės ir tinkamai vadovaus šaliai? Ar jo dėmesį blaškys į D. Trumpo panašus pomėgis būti dėmesio centre?

Jo pasiekimai dirbant Londono meru ir užsienio reikalų sekretoriumi buvo, švelniai tariant, nevienareikšmiški. Rinkimus jis laimėjo ne remdamasis savo darbo laimėjimais, o tiesiog būdamas mažiau blogas pasirinkimas negu kitos alternatyvos. Toks pagrindas penkerius metus truksiančiam vadovavimui yra netvirtas. Vis dėlto negalima teigti, kad jam nepavyks.

B. Johnsonas daro daug klaidų, ir dėl to gali kilti pagunda lažintis, kad jam nepasiseks. Tačiau jis yra aplošęs savo varžovų ir oponentų, taip pat tokių žinovų kaip aš, tad galiu pasakyti, jog mėginti laimę būtų neišmintinga.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(35 žmonės įvertino)
4.6286

Top naujienos

Policija pateikė 7 miestų gatvių sąrašą, kur stovės „trikojai“: Vilniuje jų – per 30 (165)

Keliuose atsiradus „trikojais“ pramintiems mobiliems greičio matavimo įrenginiams vairuotojai...

KT padėjo tašką dėl atliekų deginimo jėgainių: statybų ribojimai prieštarauja Konstitucijai (28)

Konstitucinis teismas (KT) antradienį paskelbė sprendimą dėl valdančiųjų priimtų Atliekų...

Prorusiški separatistai puolė Ukrainos pajėgas, šaudyta Minsko susitarimais uždraustais ginklais žuvo vienas karys, keturi sužeisti (84)

Vasario 18 d. ryte prorusiški separatistai puolė Ukrainos kariuomenės pozicijas, esančias netoli...

Statybininkams Kaune moka ir per 4 tūkstančius eurų: yra dvi priežastys (15)

Kauno miesto savivaldybės administracijos vykdyto viešojo pirkimo konkurse kapitaliniams lopšelio...

Gyvai / Krentantys Putino reitingai: ką reiškia tokie signalai ir kokios gali būti jų pasekmės? (1)

„Levada Center“ nuomonių apklausų duomenimis, pasitikėjimo Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu...

Automobilių taršos mokestis dar neįsigaliojo, bet jau veikia: rinkoje pastebima pokyčių (289)

„Kalbos apie automobilių taršos mokestį galimai šiek tiek prisidėjo prie pokyčių Lietuvos...

Kokių vaiko pinigų tikisi ir daug, ir mažai uždirbantys tėvai (242)

Didžioji dalis Lietuvos gyventojų palaiko vaiko pinigus, ir tik mažesnioji mano, kad vietoj jų...

Savivaldybės: nauja tvarka vėl brangins atliekų tvarkymą gyventojams (16)

Aplinkos ministerijos siūlomas naujasis atliekų tvarkymo kainodaros modelis ne tik vėl brangins...

„Lidl“ atsisako pirkėjams įprastų plastikinių maišelių (19)

„Lidl“ pirmasis iš didžiųjų prekybos tinklų Lietuvoje atsisako vienkartinių plastikinių...

|Maža didelių žinių kaina