aA
Įsivaizduokit, kad Britanija, vadovaujama autoritarinio lyderio, išsiilgusio praeities šlovės, bando atkurti savo imperiją. Tai gali apimti ekonominių svertų išnaudojimą, bandymą panaudoti anglų kalbą (jos britiškąją versiją) kaip kultūrinės hegemonijos priemonę, pareiškimus apie gilų civilizacinį pranašumą ir piktnaudžiavimą anglikonų bažnyčios pasauline galia. Būtų pompastiškų kalbų apie Antrąjį pasaulinį karą ir pagiežingos propagandos, kaip Britanijos saugumui kelia pavojų nepaklusni buvusių kolonijų geopolitinė orientacija. Šią žinutę pabrėžtų kariniai grasinimai ir kitokios spaudimo formos.
Edwardas Lucasas
Edwardas Lucasas
© DELFI / Rafael Achmedov

Tiesa, praktines smulkmenas įsivaizduoti gana sunku. Tačiau lengva įsivaizduoti kairiųjų reakciją į šį įsivaizduojamą scenarijų ne tik Britanijoje, bet ir visur kitur. Kaip šalis, turinti tokią vergijos, bado, plėšimų ir genocido istoriją, drįsta gaivinti savo imperines ambicijas? Faktas, kad kuri nors šalis kažkada buvo Britanijos imperijos dalis – net jei tai galbūt atnešė jai tam tikros naudos – nereiškia, kad ji amžinai turės eiti geopolitinę baudžiavą.

Be to, Britanija yra pasirašiusi daugybę tarptautinių konvencijų, kuriose aiškiai nurodoma, kad šalys turi teisę į suverenius sprendimus dėl savo ateities. Netgi nuosaikieji visame pasaulyje būtų pasipiktinę Britanijos patyčiomis, savanaudišku požiūriu. Na, o radikalesnius kairiuosius ištiktų priepuolis.

Tai nėra hipotetinė situacija. Tai vyksta dabar: Rusija bando grasinti savo buvusioms kolonijoms – Ukrainai, taip pat Suomijai, Estijai, Latvijai, Lietuvai ir Lenkijai. Maskvos siunčiama žinutė yra aiški. Nesate laisvos. Nesate suverenios valstybės. Kadangi esate dalis mūsų senosios imperijos, privalote atsižvelgti į mūsų rūpesčius ir prioritetus – dabar ir per amžius.

Tai nėra hipotetinė situacija. Tai vyksta dabar: Rusija bando grasinti savo buvusioms kolonijoms – Ukrainai, taip pat Suomijai, Estijai, Latvijai, Lietuvai ir Lenkijai. Maskvos siunčiama žinutė yra aiški. Nesate laisvos. Nesate suverenios valstybės. Kadangi esate dalis mūsų senosios imperijos, privalote atsižvelgti į mūsų rūpesčius ir prioritetus – dabar ir per amžius. Šie reikalavimai paremti pompastiškomis kalbomis apie Antrąjį pasaulinį karą ir pabrėžiami grasinimais (ir ne tik grasinimais) nutraukti dujų bei kitų išteklių tiekimą, taip pat kariniu spaudimu.

Visa tai neva pateisinama, nes Rusijos kultūrinė, kalbinė ir bažnytinė įtaka suteikia legitimumą jos geopolitinėms pretenzijoms. Šių šalių nepriklausomas politinis pasirinkimas dėl savo saugumo verčia Rusiją jaustis nesaugiai. Tai neleistina.

Rusų ir sovietų elgesys su kolonijomis ir pavergtomis tautomis buvo toks pat blogas savo pobūdžiu ir mastu, kaip ir viskas, ką Vakarų šalys darė Afrikoje, Azijoje ar Lotynų Amerikoje. Kultūros griovimas, dirbtinai sukeltas badas, okupacija, tremtis, stagnacija, izoliacija. Jokia nauda, kurią galėjo atnešti rusų valdžia, negali to nusverti, o juo labiau pateisinti dabartinę neokolonialistinę politiką.

Taip išdėsčius situaciją, Kremliaus elgesys yra siaubingas. Rusų ir sovietų elgesys su kolonijomis ir pavergtomis tautomis buvo toks pat blogas savo pobūdžiu ir mastu, kaip ir viskas, ką Vakarų šalys darė Afrikoje, Azijoje ar Lotynų Amerikoje. Kultūros griovimas, dirbtinai sukeltas badas, okupacija, tremtis, stagnacija, izoliacija. Jokia nauda, kurią galėjo atnešti rusų valdžia, negali to nusverti, o juo labiau pateisinti dabartinę neokolonialistinę politiką.

Tačiau šiame realiame imperialistinio engimo pavyzdyje viso pasaulio kairieji keistai tyli – ar dar blogiau. Toli gražu nedemonstruodami solidarumo su buvusiomis ir esamomis imperializmo aukomis, pasaulio sąžinės sergėtojai, kaip patys save tituluoja, kaltina abi puses, keičia temą arba tiesiog stoja agresoriaus pusėn. Dalis to kyla iš instinktyvaus antiamerikietiškumo ir jo vyresniojo pusbrolio – antivakarietiškumo. Vingrios užuominos apie nepavykusius karus Irake ir Afganistane, pasaulinę finansų krizę ir kitas nesėkmes yra be perstojo kartojamos kaip pateisinimas.

Tas pats požiūris NATO plėtrą vaizduoja kaip Vakarų sąmokslą prieš Rusiją. Ignoruojamas faktas, kad buvusias pavergtąsias šalis į Aljansą įtraukė ne kokie nors ginklų gamintojai ir kiti lėlininkai. Jos prisijungė, nes bijojo Rusijos – ir ne veltui. Taip, šios šalys tikisi NATO ir ES gynybos ir solidarumo – kur kitur jos turėtų kreiptis?

Šiame argumente neatsižvelgiama į tai, kad nė viena iš šių klaidų nebuvo ukrainiečių ar kitos pavergtos šalies kaltė. Kodėl jos turėtų paaukoti savo laisvę dėl kitų klaidų – tikrų, pernelyg sureikšminamų ar įsivaizduojamų? Tas pats požiūris NATO plėtrą vaizduoja kaip Vakarų sąmokslą prieš Rusiją. Ignoruojamas faktas, kad buvusias pavergtąsias šalis į Aljansą įtraukė ne kokie nors ginklų gamintojai ir kiti lėlininkai. Jos prisijungė, nes bijojo Rusijos – ir ne veltui. Taip, šios šalys tikisi NATO ir ES gynybos ir solidarumo – kur kitur jos turėtų kreiptis?

Svarstant kitokiu kontekstu, toks aukų kaltinimas, tikslingas miglos pūtimas ir kaltininkų teisinimas siutina kairiuosius. Jie turėtų nukreipti savo moralinius prožektorius į save.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(160 žmonių įvertino)
4.6813

Top naujienos

Skeptiškai vertina kalbas apie konservatorių nesėkmę: supraskim, ko siekia ši partija (3)

Nors nemažai partijų skelbia laimėjusios Savivaldybių tarybų ir merų rinkimus, lyderystės...

Po išduoto arešto orderio Putinas Europoje sulaukė užtarėjo (10)

Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius pareiškė, kad Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT)...

Kremliaus žiniasklaida jau įvertino Benkunską (2)

Vilniaus meru išrinktas politikas, kuris yra pavadinęs Maskvos namus „šnipų tašku“, rašo...

Su Xi Jinpingu susitikęs Putinas: šiek tiek pavydime (3)

Pirmadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas priėmė Kinijos lyderį Xi Jinpingą. Kremliaus...

Dalininkai maukšlinasi šalmus: rinkimų įsiūbuotame Utenos klube „griūva dangus“ (2)

Artėjant valdžios perdavimo estafetei Utenoje du ilgamečiai bendražygiai iš „Juventus“...

Pranas Šarpnickis

Lietuvis generolas, už kurio galvą buvo pažadėta tūkstančiai aukso rublių: kaip jam pavyko suburti kariuomenę ir dėl ko jo bijojo tiek savi, tiek svetimi (4)

Povilas Plechavičius iki 1918 m. lapkričio 15 d. buvo niekam nežinomas carinės armijos...

Pasirašyti dokumentai, apie kuriuos nežinojo net Vyriausybė: Anušauską savi kaltina slapta nusileidus vokiečiams (7)

Naujas ginčas dėl aistras keliančios vokiečių brigados – konservatoriai kaltina savo ministrą...

Įvertino Putino ir Jinpingo susitikimą: panašu, Kinija nuošalyje neliks (12)

Rusijoje Vladimiras Putinas priims Kinijos vadovą Xi Jinpingą. Politologo teigimu, nepaisant...

Karas Ukrainoje. Prieš Xi Jinpingo vizitą Maskvoje – aiški žinia iš Ukrainos analitikai: Rusijos vadovybė – neviltyje (1)

Pirmadienį , kovo 20 d., Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrai pasirašys Ukrainos...