aA
Kai Baltarusijoje viešpataus laisvė, gatvės ir aikštės sovietiniais pavadinimais bus pervadintos dabarties ir praeities didvyrių ir draugų vardais.
Edwardas Lucasas
Edwardas Lucasas
© DELFI / Rafael Achmedov

Pavyzdžiui, tikiuosi pamatyti prospektą, pavadintą 1918-1919 metais trumpai gyvavusios Baltarusijos Demokratinės Respublikos Rados, dabar veikiančios emigracijoje, pirmininkės Ivonkos Survilos vardu. Savo gatvės nusipelnė ir Lietuva, o ypač jos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, palaikęs savo šalies pietinės kaimynės demokratijos siekį.

Tačiau tinkamų viešų veikėjų iš didžiųjų Vakarų valstybių ir politinių institucijų bus nedaug. Tai žymi jų prestižo smarkų nuosmukį. Buvo laikai, kai Vakarų lyderiai, tvirtai tikintys savo vertybėmis, pasisakydavo už laisvę visur. Praha prisimena JAV prezidentus Woodrow Wilsoną ir FDR [Frankliną Delano Rooseveltą – BNS].

Pagrindinis kelias į Tbilisio oro uostą pavadintas George'o W. Busho garbei. Kosovo sostinė Priština turi Tony Blairo gatvę, atsidėkojant buvusiam Britanijos premjerui už paramą per šalies kovą dėl nepriklausomybės. Tačiau mūsų akivaizdoje Baltarusijoje vykstant dideliam sąjūdžiui už demokratiją Vakarų lyderiai daugiausiai tylėjo.

Arba dar blogiau.

Kaip pavyzdį paimkim Thierry Bretoną. Europos Sąjungos vidaus rinkos komisaras dukart suklydo, skelbdamas pranešimą apie griežtesnes sankcijas Minsko režimui. Pirma, jis leido suprasti, kad Baltarusijos ateitis yra diskusijų su Vladimiru Putinu klausimas. Paskui jis tęsė: „Baltarusija nėra Europa – ji yra prie Europos sienos, tarp Europos ir Rusijos.“

Buvo laikai, kai Vakarų lyderiai, tvirtai tikintys savo vertybėmis, pasisakydavo už laisvę visur. Tačiau mūsų akivaizdoje Baltarusijoje vykstant dideliam sąjūdžiui už demokratiją Vakarų lyderiai daugiausiai tylėjo.
Edwardas Lucasas

Geriausiu atveju tai rodo neišmanymą, blogiausiu – piktavališkumą, nes teritorija, kurioje dabar yra Baltarusija, šimtmečius buvo Europos politikos centre. Galima būtų paminėti 1863-ųjų nesėkmingą sukilimą prieš carinį valdymą – įvykį, įkvėptą aukščiausių Europos liberalizmo idealų. Revoliucija Rusijoje buvo Europos įvykis, kaip ir Molotovo-Ribbentropo paktas. Ir Holokaustas. Ir Antrasis pasaulinis karas.

Aišku, ponas Bretonas gimė 1955 metais. Jo asmenybė formavosi 8-ajame dešimtmetyje, kai Europos padalijimas daugeliui žmonių atrodė tarsi iškaltas akmenyje. Eiliniam vakariečiui teritorija už Geležinės uždangos buvo mįslinga pilka erdvė – uždrausta ir atgrasi, be jokių verslo galimybių ar pramogų. Beje, panašiai ir milijonams žmonių, gyvenusių sovietų nelaisvėje, Vakarų šalys atrodė nepasiekiamai tolimos ir egzotiškos.

Klestinčios, civilizuotos Vakarų Europos, kaip priešpriešos barbariškiems ir atsilikusiems Rytams idėja visuomet buvo įžeidžiama ir antiistoriška. Tačiau nuo 1989 metų ji apskritai tapo atgyvena. Vienas iš didžiųjų pasiekimų per tris dešimtmečius nuo komunizmo griūties – kad visų europiečių galvose laikomi mentaliniai žemėlapiai persitvarkė.

Pavyzdžiui, buvusioms pavergtosioms tautoms Londonas, Berlynas ir Paryžius dabar atrodo esantys daug arčiau negu Maskva. Klausimas, kiek laiko šalis buvo valdoma komunistų ir ką ji patyrė, dabar atrodo panašus į klausimą, kas dėjosi per Šimto metų karą: tai įdomu istorikams, bet daugiausiai neaktualu mūsų dienomis.

Reikia pripažinti, kad Baltarusija yra išimtis iš šio džiugaus paveikslo. Turistai ir verslininkai ten neplūsta. Sakarvelas, esantis už 8 000 kilometrų į rytus, mūsų galvose nešiojamuose Europos žemėlapiuose įsivaizduojamas daug aiškiau. Tai visų pirma susiję su Aliaksandro Lukašenkos sovietinių laikų įvaizdžiu ir į Kremlių orientuota užsienio politika, laikančia grėsme bet kokius Vakarų interesus ir įtaką.

Šį mėnesį demonstruota drąsa ir ryžtas jau sulaužė stereotipą, kad Baltarusija yra blanki ir nuobodi Kremliaus satrapija.

Turės praeiti daug metų, kol išorinis pasaulis visiškai išsigydys abejingumą ir praeities neišmanymą. Tačiau nėra jokios priežasties tai pabrėžti. Ponas Bretonas bus mielai laukiamas, kad apsilankytų naujai pervadintose Minsko gatvėse. Jis turi daug ko pasimokyti, o baltarusiais turi daug ką jam papasakoti.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(93 žmonės įvertino)
4.5269

Top naujienos

Žiniasklaida: iš Baltarusijoje įstrigusių migrantų – nemalonus „siurprizas“ Lukašenkai (27)

Ne vienas Artimųjų Rytų gyventojas, praleidęs kelias savaites miškuose prie Baltarusijos ir...

Eurų išpardavimas ima kelti nerimo: tai dar prisidės prie kainų augimo, bet kai kas gali ir išlošti (14)

Bendroji Europos valiuta – euras – trečiadienį JAV dolerio atžvilgiu krito iki žemiausio...

Po ramesnio sekmadienio lauks nemalonūs orai

Sniegą ir šlapdribą atnešęs ciklonas šiandien tols į šiaurės rytus, o naujo ciklono debesys...

Druskininkuose po kelių valandų elektros tiekimas atstatytas atnaujinta 01:21 (136)

Šeštadienio vakarą Druskininkuose netikėtai įsiviešpatavo tamsa. Sunerimę miesto gyventojai...

Po slapto tyrimo – skandalinga operacija: kaip pareigūnai konkuravo su gaujų lyderiais (12)

Į nusikalstamą susivienijimą susibūrę elitinio policijos skyriaus pareigūnai buvo gerai...

Karjeros finišo tiesiąją pasiekusi ir su savo sirgaliais atsisveikinusi Krupeckaitė: esu labai laiminga (8)

„Lyg Holivude, o ne Panevėžyje“, – prieš UCI Čempionų lygos startą jaudulio neslėpė...

Vilniuje per girto vairuotojo gaudynes apgadinti du policijos automobiliai (1)

Vilniaus senamiestyje, netoli stoties rajono, policijos reikalavimui sustoti nepaklusęs sustoti ir...

Maisto kurjeriui prireikė policijos pagalbos: pirmą kartą susidūriau su tokiu klientu (25)

Laisvalaikiu maisto kurjeriu dirbantis vilnietis buvo priverstas prašyti policijos pareigūnų...

Vilniaus ir Kauno eglės atima žadą: kuri sulauks daugiau lietuvių simpatijų šiemet? balsavimas (313)

Vilnius ir Kaunas – didžiausi Lietuvos miestai, tad ir jų Kalėdų eglių įžiebimai sulaukia...