Prieš kelias savaites, keliaudamas vienoje pietinių JAV valstijų, ant sienos pamačiau užrašą „No More Illegal Immigrants!“ (angl. „Daugiau jokių nelegalių imigrantų!“). Ir šalia puikavosi vėliavėlė su prezidento Donaldo Trumpo pavarde.
© AFP / Scanpix

Panašių vietų Trumpo rėmėjų dominuojamose valstijose apstu.

Toks vaizdas prasilenkia su įspūdžiu, kurį galima susidaryti stebint viešąją erdvę. Ten prezidentas susilaukia aršios kritikos, pastarosiomis savaitėmis – dėl masiškai sulaikomų imigrantų, išskiriamų šeimų bei į prieglaudos centrus perkeliamų nepilnamečių vaikų.

Tačiau jo rinkėjams tai, panašu, nėra taip svarbu. Daugelio jų manymu, Trumpas tik tęsi pažadus, kuriuos davė rinkimų kampanijos metu. Gal tai ir neprilygsta „neperžengiamos sienos“ statyboms (tam Trumpas niekaip neišsireikalauja reikalingų milijardų), bet bent jau yra žengiama teisinga linkme. Tad tarp respublikonų – kertinių Trumpo rėmėjų – prezidento imigracijos politiką palaiko 55 proc. apklaustųjų, kritikuoja – vos trečdalis.

JAV visuomenė ir vėl akivaizdžiai suskilo į Trumpo palaikytojus ir oponentus. Ir tai atitinka prezidento siekį stiprinti savo ištikimiausių rėmėjų gretas, kitus paliekant nuošalyje.

Kodėl šį sykį esmine problema tapo imigracija? Problemų šaknys – gilios, tačiau svarbūs pokyčiai įvyko balandžio mėnesį.

Tuomet Trumpo paskirtas JAV Generalinis prokuroras Jeffas Sessionsas paskelbė „nulinės tolerancijos“ politikos pradžią. Jos esmė – visiems, kurie nelegaliai kerta JAV sieną, gresia baudžiamoji atsakomybė, nors anksčiau buvo taikytos švelnesnės sankcijos.

Savo ruožtu tai sukūrė situaciją, kuomet tėvai, pareigūnų sulaikyti kartu su savo vaikais, laukdami teisminio proceso yra nuo jų fiziškai atskiriami – nepilnamečiai negali būti įkalinami.

Trumpo administracija į kritikos bangą reagavo, kaip įprasta, karingai. Prezidentas prakalbo apie būtinybę griežčiausiomis priemonėmis „atgrasyti“ imigrantus nuo vykimo į JAV. Jei tai nebus daroma, anot jo, į šalį „karavanais“ atvyks „milijonai“ žmonių, o kartu – nusikalstamos grupuotės, narkotikai, smurtas.
Linas Kojala

Žinoma, tai sukėlė gausybę bėdų. Visų pirma, televizijas užplūdo vaizdai su verkiančiais, pasimetusiais, tėvų prašančiais vaikais, kuriems suteiktas tik laikinas prieglobstis. Antra, imigrantų srautai tokie dideli – vien balandžio mėnesį sulaikyta beveik 5,5 tūkst. sieną pažeidžiant teisės aktus kirtusių šeimų, – kad užtikrinti deramas sąlygas visiems nepilnamečiams yra itin sudėtinga.

Trečia, pradėta gausybė naujų baudžiamųjų bylų, tad teismai yra perpildyti. Ketvirta, atskirtos ne tik nelegaliai į šalį patekusiųjų, bet ir prieglobsčio prašančiųjų šeimos. Penkta, prasidėjusios politinės batalijos neleidžia priimti efektyvių ir greitų sprendimų.

Trumpo administracija į kritikos bangą reagavo, kaip įprasta, karingai. Prezidentas prakalbo apie būtinybę griežčiausiomis priemonėmis „atgrasyti“ imigrantus nuo vykimo į JAV. Jei tai nebus daroma, anot jo, į šalį „karavanais“ atvyks „milijonai“ žmonių, o kartu – nusikalstamos grupuotės, narkotikai, smurtas. Siekdamas sustiprinti šios žinios efektyvumą, Trumpas pasakė kalbą emocingame susitikime su amerikiečiais, kurie yra nukentėję nuo imigrantų padarytų nusikaltimų.

Ir visiškai nesvarbu, jog tyrimai patvirtina, kad imigrantai padaro gerokai mažiau nusikaltimų nei gimusieji JAV. Nuošalyje liko ir tai, kad statistiškai nelegaliai kertančiųjų sieną skaičius jau kurį laiką mažėja, o 2017 metais pasiekė žemiausią ribą nuo aštunto dešimtmečio – ir tai anaiptol ne tik Trumpo politikos, bet ir jo pirmtakų, nuo 2004 metų padvigubinusių pasienio tarnybos pareigūnų skaičių, sprendimų rezultatas.

Visgi verkiančių vaikų vaizdai negalėjo nesukrėsti. Juo labiau kad reikšmingą Trumpo elektorato dalį sudaro tradiciniai, krikščioniškąsias vertybes išpažįstantys konservatoriai. Tai sukūrė keistoką situaciją: viena vertus, prezidento administracija kartojo mantrą apie būtinybę užkirsti kelią migrantams į JAV. Kita vertus, negalėjo nepripažinti, jog reikia kažkaip stabdyti vaikų atskyrimo praktiką.

Geriausiai šią dviprasmybę įprasmino ne Trumpas, bet Pirmoji ponia Melania Trump. Ji inicijavo susitikimą su imigrantų šeimomis, žadėdama rasti išeitį ir išsaugoti tėvus su vaikais.

Tai buvo emocinga akimirka, bet ją užgožė kurioziškas epizodas, kuomet kameros užfiksavo jos švarkelį su ryškiu užrašu „I really don't care, do u?“ (angl. „Man iš tikro nerūpi, o tau?“). Trumpo žmonos atstovai suskubo aiškinti, jog frazė ant rūbo nėra niekaip susijusi su politika. Kiek realu, kad modeliu dirbusios ir garderobui didžiulį dėmesį skiriančios Trump apranga tebuvo atsitiktinumas, palikta spręsti patiems amerikiečiams.

Trumpas manevruoja, bet esminės strategijos nekeičia. Jei sprendimai skaldo visuomenę, bet yra palankiai vertinami jo paties elektorato – Trumpas nesibaimins būti nemėgstamas daugumos.
Linas Kojala

Dviprasmiškai imigracijos politiką vertina ir visuomenė. Pavyzdžiui, į klausimą, ar reikia taikyti baudžiamąją atsakomybę nelegaliai sieną kirtusiems asmenims, o jų vaikus atskirti nuo tėvų, negatyviai atsakė beveik 60 proc. apklaustų amerikiečių. Kone analogiškas skaičius nepritarė prieglobsčio prašančių šeimų atskyrimui.

Tačiau 48 proc. pritarė „nulinės tolerancijos“ politikos taikymui, kuri praktiškai ir reiškė abi aukščiau apibrėžtas priemones. Vienintelis skirtumas – klausime nebuvo tiesiogiai minimi vaikai.

Kaip suderinti šiuos skirtingus aspektus? Trumpas rado išeitį ir pasirašė vykdomąjį prezidento įsaką, kuris skelbė vaikų atskyrimo pabaigą, bet kartu „nulinės tolerancijos“ principo išlaikymą. JAV lyderis buvo pastūmėtas šiokio tokio konsensuso link, bet toks nuolankumas neatitiko jo natūralių politinių instinktų.

Neverta stebėtis, kad tuo pačiu prezidentas nesiliovė kalbėjęs, jog jokių nuolaidų nelegalūs imigrantai tikėtis neturėtų. Vargu, ar toks bandymas subalansuoti sunkiai suderinamus dalykus gali būti efektyvus – išsamių teisės aktų veikiausiai reikės palūkėti mažiausiai iki metų pabaigos, jau po Atstovų rūmų ir dalies Senato narių rinkimų.

Tad Trumpas manevruoja, bet esminės strategijos nekeičia. Jei sprendimai skaldo visuomenę, bet yra palankiai vertinami jo paties elektorato – Trumpas nesibaimins būti nemėgstamas daugumos.

Tai ir yra esminė Trumpo politikos strateginė linija, kuri gali atverti kelią į perrinkimą 2020 metais.

Bet kartu JAV politika vis labiau panašėja į trumparegišką, emocijomis persunktą personalijų kovą – ilgalaikis sudėtingų problemų sprendimas paliekamas kažkur nuošalyje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Visą šalį sukrėtė valdininkų abejingumas sergančiai mergaitei: Pijos atvejis atvėrė valstybės žaizdą (51)

Po prieš beveik tris mėnesius įvykusios avarijos Pija ilgą laiką buvo komoje. 13 metų mergaitė...

Aušra Kilkuvienė atsikratė jau 35 kilogramų: su jais kartu nukrito įtampa, nervai ir nuoskaudos (38)

Iš TV ekranų dingusi Aušra Kilkuvienė šiuo metu džiaugiasi atrasta fizine ir dvasine ramybe....

Priėmė sprendimus dėl „Naisių vasaros“, bet karas dar nesibaigė nuolat pildoma (415)

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį posėdyje pritarė „Naisių vasaros“ serialą...

Liūčių nuplautai Lietuvai vasara rengia staigmenų – ir baigsis ji netradiciškai (36)

Anksti prasidėjusi vasara dar nesitrauks, tačiau ji bus permaininga: teks ne tik braukti prakaitą,...

Pragaro naktis Vilniuje: moteris patyrė siaubingas kančias ir pažeminimą (28)

Antradienio naktis moteriai tapo tikru košmaru. Ji pareigūnams pasakojo, kad buvęs sugyventinis ją...

„Postimees“: Putiną skraidinęs lėktuvas pažeidė Estijos oro erdvę Estija įteikė notą (183)

Du Rusijos lėktuvai pirmadienį apie vidurdienį pažeidė Estijos oro erdvę, o viename iš jų...

Prie kolegės LAT seksualiai priekabiavusiam profesoriui pavyko išvengti bausmės teismas bandė nuslėpti tarnautojo tapatybę (59)

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ( LAT ) darbuotojas Skirmantas Jankauskas seksualiai priekabiavo...

Užkalnis: kepdami mėsą lauke mes švenčiame laisvę (157)

Kai prieš tris dešimtmečius atkūrinėjome laisvę, turėjome gerą supratimą, kaip mes gyvensime,...

Didėjančios algos verslo nepakirto: gerėja visi rodikliai (63)

Mažiau turto areštų , mažiau bankrotų. Nors dėl valdžios sprendimų ir įtampos darbo rinkoje...

Trumpo pasisakymas su Putinu pribloškė net jo sąjungininkus: tai tragiška klaida papildyta (763)

Pirmadienį, stovėdamas šalia Vladimiro Putino, JAV prezidentas Donaldas Trumpas atsisakė...