aA
Emmanuelis Macronas yra išskirtinis politikas. Jei šiandien Vakarų pasaulyje aiškiai dominuoja technokratiniai arba emociniu užtaisu besikliaujantys politiniai lyderiai, tai Prancūzijos lyderis bando būti vizionierius.
Emmanuelis Macronas
Emmanuelis Macronas
© DELFI / Josvydas Elinskas

Turėdamas filosofinį išsilavinimą, jis pats į užsienio vizitų darbotvarkes visuomet noriai įtraukia susitikimus su studentais; jų metu, kaip ir antradienį Vilniaus universitete, geba be paruoštuko diskutuoti apie Georgo Hegelio, Romaino Gary, kitų mąstytojų idėjas; taip pat brėžti savo ilgalaikę Europos žemyno viziją.

Žinoma, su įvairias Macrono svarstymais ir nuostatomis galima – ir reikia – nesutikti. Bet pats faktas, kad vyksta toks pašnekesys, yra praturtinantis. Tik, deja, retas įvykis.

Linas Kojala
Linas Kojala
© DELFI / Andrius Ufartas


Kartais ši stilistika atsisuka prieš patį prezidentą. Norom nenorom atsiranda nesusikalbėjimas. Jį lemia, pavyzdžiui, laiko dimensijos išsiskyrimas.

Macronas kartkartėm ir pats, kalbėdamas apie santykį su Rusija, „šokinėja“ tarp esamo laikotarpio realijų bei ilgalaikės perspektyvos.

Sakydamas, kad Europa turi likti atvira Kremliui, jis aprėpia dešimtmečių perspektyvą; mini, jog Rusija, dėl ekonominių ir demografinių sunkumų bei augančios Kinijos, galiausiai pati turės gręžtis į Vakarus ir keisti savo santykį su Europa.

Jo supratimu, kitos išeities Rusijai tiesiog nebus, todėl būtina palaikyti kad ir siaurą komunikacijos kanalą, kuriuo Rusijai (ne tiek Kremliui, kiek plačiajai visuomenei) būtų siunčiama žinia, jog pasikeitus aplinkybėms Europa pasirengusi praverti duris (tokiu būdu kovojama su Kremliaus skleidžiamu naratyvu apie „priešus Vakaruose“).

Bet tą sunku suderinti ir pritaikyti esamame Rusijos užsienio politikos kontekste. Ir mums – visiems Europoje, ne vien Lietuvai – suprasti Macroną darosi sunku.

Juolab kad nesame įpratę prie politikų, kurie kalbėtų apie procesus ne vienerių metų – geriausiu atveju vienos kadencijos – perspektyvoje. Praktiškai niekas kitas Europoje juk apie ilgesnį tarpsnį nė neužsimena. Todėl kyla visiškai natūralus pasipriešinimas, klausiant, ar Macronas įmantriomis filosofinėmis tezėmis viso labo nebando paslėpti siauros pragmatinės naudos, kurią tikisi gauti šiandien.

Mums – visiems Europoje, ne vien Lietuvai – suprasti Macroną darosi sunku. Juolab kad nesame įpratę prie politikų, kurie kalbėtų apie procesus ne vienerių metų – geriausiu atveju vienos kadencijos – perspektyvoje. Praktiškai niekas kitas Europoje juk apie ilgesnį tarpsnį nė neužsimena.
Linas Kojala

Kyla nesusikalbėjimas, kurį dar sustiprina polinkis šiuolaikinį politinį diskursą „sutraukti“ į kelias citatas ar frazes, ignoruojant platesnį kontekstą (o gal paprasčiausiai nenorit tam surasti laiko).

Garsusis praėjusių metų „The Economist“ interviu ir plačiai nuskambėjusios Macrono tezės apie „NATO smegenų mirtį“ yra to pavyzdys – visas pokalbis buvo daug turiningesnis nei keistokos pašnekovo pasirinktos pavienės frazės. Galiausiai toks paviršutiniškas vienas kito supratimas veda prie „apsišpagavimų“ tarp partnerių.

Išeiti iš šio rato neįmanoma kitu būdu nei kalbantis. Ir ne tik sausuose formaliuose formatuose, bet ir universitete, pietų su intelektualais metu, rekomenduojant ir dovanojant vieni kitiems knygas. Tik taip įmanoma išeiti iš dabartį persmelkiančio „politinio bokso“, grįsto primityviu apsižodžiavimu „tu toks, o tu – anoks“.

Pavyzdžiui, tai, kad Macronas pagerbė Lietuvos laisvės aukas, jam bus prasminga toliau vystant svarstymus viso regiono raidos atžvilgiu. Prisilietimas prie istorijos būtinas – trejų metų prezidentas dar tikrai turi ką apgludinti savo vizijose. Pirmiausiai – geriau suvokti mažiau pažintus Europos kraštus.

Pasiseks ar ne, parodys laikas. Bandymas – sveikintinas, nes politika Vakaruose nuolatos balansuoja ties „idėjine sausra“ ir perdėta orientacija į techninį procesą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(73 žmonės įvertino)
4.6027

Top naujienos

Parengė Vytautė Merkytė

Pykinanti tiesa, kurios ilgą laiką nežinojo net JAV prezidentas: karo metais Bushas vyresnysis vos netapo kanibalų puotos delikatesu

1944 metų rugsėjo 2 diena. JAV kariams duotas nurodymas – bombarduoti Japonijai priklausančią...

Galvojate, kad netoleruojate laktozės, bet iš tiesų problema gali būti kur kas rimtesnė – gydytojas patarė, kaip atskirti

Pilvo pūtimas, padidėjęs dujų išsiskyrimas, viduriavimas – visą tai dažniausiai nurašome...

Apžvalgininkas: jei rusai tai žinotų, Putinas būtų iškart nulinčiuotas Kremliaus aikštėje (1)

Karas Ukrainoje – tęsiasi. Žūsta nekalti civiliai, kariai, kovojantys už šalies laisvę,...

Legendų akistata Kaune: svečių šypsenėlės dėl lemtingo teisėjo sprendimo ir abejonių nekėlęs MVP

FIFA prezidento Gianni Infantino akivaizdoje parodomosios Lietuvos ir užsienio futbolo legendų...

Delfi Mokslas

Prie JAV krantų susidūrus dviem bombonešiams dingo milžiniška branduolinė bomba: incidentą gaubia tamsi paslaptis – kodėl jos dar nerado?

Prie Taibio salos Džordžijos valstijoje kartais vis užfiksuojamas aukštas radioaktyvumas...

Laura Mallenė, Julija Sandul, delfi.ee

Sekso paslaugas teikianti translytė – apie žiaurius klientus ir kruopščiai saugomas paslaptis: jei daug moka, rizikos nebijau

Vienos translytės migrantės teigimu, Estija – išskirtinai saugi šalis, kurioje „atėję...

Bloomberg News

Analitikė: Kinija ėmėsi labai pavojingo žaidimo (6)

Rugsėjo pradžioje studentams sugrįžus į geriausius Pekino universitetus, propagandos ataka jų...

Buvusi padavėja įgyvendino savo svajonę: aptriušusį bufetą pavertė restoranu

Prieš daugiau nei metus prie žymiosios Zapyškio bažnyčios įsikūrė šeimos restoranas....

Vienas smūgis į vartų plotą – 2 įvarčiai: „City“ sensacingai nusileido lygos vidutiniokams

Iki šiol „Premier“ lygoje tobulai žaidusi „Manchester City“ komanda neįtikėtinai...

Papasakojo, kokiose srityse moterys vadovės yra gerokai labiau vertinamos nei vyrai: priežastys kelios (1)

Kas trečia moteris Europoje patiria seksualinį priekabiavimą darbe. Vyrai vis dar vadovauja...