aA
Slovakija seka Lenkijos pėdomis – Ukrainai bus perduoti sovietinės gamybos „MiG-29“ naikintuvai.
Linas Kojala
Linas Kojala
© ELTA / Marius Morkevičius

Tai atspindi Vakarų šalių prioritetą – intensyvinti karinės paramos tiekimą. Tad tokių proveržių pastaruoju metu buvo ne vienas.

Štai Jungtinių Amerikos Valstijų nuo gruodžio 9 d. iki dabar skirta karinė pagalba sudaro 40 proc. visos paramos dydžio. Jungtinės Karalystės premjeras vasarį kalbėjo, kad per tris pastaruosius mėnesius skyrė daugiau, nei per visą laiką iki tol nuo invazijos pradžios. Nei tankai, nei naikintuvai nebėra neperžengiama „raudonoji linija“.

Lūkestis – visa ši ginkluotė padės Ukrainai rengiant kontrataką. Netrukus, tikėtina, prasidėsiančių veiksmų tikslas – išvaduoti kiek įmanoma daugiau okupuotų žemių, kurios šiuo metu sudaro apie 17 proc. Ukrainos teritorijos.

Vis tik yra ir „bet“.

Tuo pačiu Vakarų šalyse – politikų kalbose, taip pat mano neformaliuose susitikimuose Miunchene, Vašingtone ir kitur – jaučiasi sentimentas sieti spartų paramos tiekimą su būsimosiomis derybomis. Kitaip tariant, Ukrainos sėkmė fronte turi sukurti kiek įmanoma palankesnes sąlygas duoti postūmį politiniam procesui. Tam tikru atskaitos tašku tikintis to pradžios gali tapti NATO Viršūnių susitikimas Vilniuje, vyksiantis liepos mėnesį.

Vakarų parama esamomis apimtimis nėra tvari. Amunicijos ir ginkluočių sistemų ištekliai senka. Ukraina per dieną iššauna maždaug 5–6 tūkst. artilerijos sviedinių – ir nors tai gerokai mažiau nei agresorius, net ir šis skaičius prilygsta mažesnių Europos valstybių vienų metų įsigijimų apimtims.

Tą lemia kelios aplinkybės. Visų pirma, materialiniai suvaržymai; Vakarų parama esamomis apimtimis nėra tvari. Amunicijos ir ginkluočių sistemų ištekliai senka. Ukraina per dieną iššauna maždaug 5–6 tūkst. artilerijos sviedinių – ir nors tai gerokai mažiau nei agresorius, net ir šis skaičius prilygsta mažesnių Europos valstybių vienų metų įsigijimų apimtims. Bendri amunicijos įsigijimai, kuriuos planuoja Europos Sąjunga, padėtį gerins, bet rezultatams pajausti prireiks ne vienų metų. Tad išlaikyti esamą paramos mastą bus sudėtinga.

Be to, JAV milijardiniai paramos paketai, kuriuos gruodžio pabaigoje laidavo Kongresas, gali būti išnaudoti jau vasarą – ir susitarti dėl naujų nebus paprasta. Apklausos rodo, kad paramą ginkluote remia 48 proc. JAV gyventojų – tai vis dar didesnė dalis nei skeptikų, bet prieš beveik metus analogiškas skaičius siekė 60 proc.

Įvairių šalių sostinėse nenorima net svarstyti apie karą, kuris gali tęstis kone neribotą laiką. Juolab, kad istoriniai precedentai įspėja: tokie intensyvūs karai dažnai arba baigiasi labai greitai, arba nusitęsia ilgai. Pirmo scenarijaus, akivaizdu, nebebus.

Antra, sunku nematyti ir bendresnio politinio motyvo. Įvairių šalių sostinėse nenorima net svarstyti apie karą, kuris gali tęstis kone neribotą laiką. Juolab, kad istoriniai precedentai įspėja: tokie intensyvūs karai dažnai arba baigiasi labai greitai, arba nusitęsia ilgai. Pirmo scenarijaus, akivaizdu, nebebus.

Tiesa, išlieka daug nežinomųjų. Pačių ukrainiečių pozicija dėl bet kokių derybų bus lemiama („jokių sprendimų be pačių ukrainiečių“ principas tebegalioja). Tą lems ne tik politinė valia, bet ir pačių kovotojų nusiteikimas. Ukrainos kontratakos sėkmės mastas taip pat neabejotinai keis politinius skaičiavimus.

Sunku manyti, kad Vakarų intencijos skatinti derybas savaime lems Kremliaus požiūrį – kol kas net ir kalbantieji apie karo pabaigos būtinybę pripažįsta, jog Rusijos režimas nerodo jokio ketinimo sėsti prie derybų stalo.

Galiausiai sunku manyti, kad Vakarų intencijos skatinti derybas savaime lems Kremliaus požiūrį – kol kas net ir kalbantieji apie karo pabaigos būtinybę pripažįsta, jog Rusijos režimas nerodo jokio ketinimo sėsti prie derybų stalo. O ir pati Kremliaus sistema, kad ir kokia nepajudinama iš šono atrodytų, yra pažeidžiama, kaip ir bet kuris kitas panašus režimas. Tad bet kokios šiandienos iliuzijos ar planai gali greitai prarasti aktualumą.

Neabejotinai žvilgsniai kitą savaitę kryps į Kiniją – planuojamas Komunistų partijos vado Xi susitikimas su Vladimiru Putinu indikuos, ar Pekinas ketina toliau plėtoti savo „taikos“ diplomatiją (po tarpininkavimo Saudo Arabijos ir Irano diplomatinių santykių atkūrimui).

Tik nėra jokio pagrindo manyti, kad Kinijos siekiai linkę bent iš dalies atspindėti Vakarų ar juo labiau Ukrainos (su kuria kontakto nuo pat invazijos pradžios – be pastarojo užsienio reikalų ministrų lygmens pokalbio – praktiškai nėra) prioritetus. Štai neseniai paskelbtas Kinijos „taikos planas“ prasideda nuo pagarbos valstybių suverenitetui ir teritoriniam integralumui, bet tuoj pat peršoka į būtinybę atsiriboti nuo „šaltojo karo laikų mentaliteto“, tuo kaltininkų ieškant ne Kremliaus agresijoje, o kažkur Vakaruose. JAV atstovai planą įvertino kaip „Rusijos užkariavimų ratifikaciją“.

Tad tai, jog Kinijos žiniasklaida atkartoja Kremliaus invazijos naratyvą, o tai gali virsti ir ginklų Rusijai tiekimu, kertasi su bet kokiomis intencijomis tarpininkauti potencialioms deryboms.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(22 žmonės įvertino)
3.0909

Top naujienos

Karas Ukrainoje. Po Kachovkos sprogdinimo – nerimą kelianti žinia iš britų žvalgybos Ukrainos kariai: vandens srovė nušlavė rusų okupantus (11)

Antradienio vakarą savo vaizdo įraše Volodymyras Zelenskis sakė esantis dėkingas visiems...

Šilutėje rado vietą, kur šnicelis nekainuoja nė 3 eurų: kasdien jų iškepa apie 500, ten pietauja visas elitas (1)

Į pirmą „Orijaus atostogos Lietuvoje“ laidą, truksiančią visą vasarą, Orijus kartu keliauti...

Po žlugusio balsavimo – keista situacija TS-LKD gretose: sureagavo į Landsbergio pasisakymus

Nors Seime žlugo balsavimas dėl pirmalaikių parlamento rinkimų, Tėvynės sąjungos-Lietuvos...

Tomas Janonis

Prieš įtakingiausius šalies verslininkus valstybė bejėgė: situacija ežero pakrantėje tiesiog bado akis (49)

Praėjus metams nuo tada, kai Aplinkos ministerija garsiai pasigyrė visuomenei atverianti garsųjį...

EK ataskaitoje – didžiulė Lietuvos problema: tokio darbo jėgos trūkumo nebuvo per pastaruosius 15 metų (26)

Europos Komisija dėmesį atkreipia į Lietuvai jau kuris laikas žinomą problemą, susijusią su...

Sinoptikas įvardijo, kur šalyje bus karščiausia ir davė signalą, laukiantiems lietaus (1)

Po vėsaus savaitgalio į Lietuvą sugrįžo šiluma ir šią savaitę ji niekur nesitrauks, taip LNK...

Mįslingas Kuzminsko nustūmimas į komandos užribį Turkijoje – trenerio paaiškinimas skamba keistai

Mindaugas Kuzminskas visą sezoną buvo vienas iš Izmiro „Pinar Karšiyaka“ klubo lyderių, bet...

Karybos ekspertas – apie rusų susprogdintą Kachovkos užtvanką: į vieną teritoriją pretenzijų atsisakoma (1)

Karybos ekspertas Darius Antanaitis laidoje „ Delfi diena “ antradienį įvertino situaciją po...

Verslas PliusDovilė Jablonskaitė

Papasakojo, kaip skirtingos kartos uždirba pinigus ir kaip juos leidžia – šiandienos nuostoliai irgi gali būti kelias į sočią ateitį

Žmonių elgesys su pinigais per pora dešimtmečių smarkiai pasikeitė. Dažnas jaunuolis net neturi...

Tiesioginė transliacija / Delfi tema. Darbo rinkos paradoksai: darbuotojų trūksta, bet daugėja bedarbių

Lietuvoje tęsiasi ekonomikos nuosmukis, kuris neigiamai pradeda veikti ir darbo rinką. Šalyje...