Visuomenės gyvenime, o tuo labiau politikoje kelias ir ėjimo būdas labai dažnai yra vienintelis pačios kelionės tikslas ir rezultatas. Taigi politikai, siekdami valstybės gerovės, tvarkos, disciplinos, dažniausiai mus nuveda į visuomenės santykių krizę. Trumpiau kalbant – kelias į demokratiją turi būti demokratiškas.
Todėl kada išgirstu, kad reikalinga suveržti, neleisti, drausti ir bausti, vardan siekiamo tikslo, visada susimąstau, ar tikrai mes jį pasieksime. Priartėjus tai dienai jau ir tikslas gali būti bevertis, o mes galimw būti kitokie, matantys situaciją kitaip ir siekiantys kitų prioritetų. Bet gal čia tik charakterio savybę ženklinantis kaprizas, simboliškai įvardintas per Šarūno Saukos paveikslo pristatymą Prezidentūroje: „Nutariau truputį visus panervinti, kad neatrodytų, jog čia viskas tik gražu ir solidu“?
Štai D. Grybauskaitė mums demonstruoja ypatingai ryškų savo elgesio politikoje pavyzdį – komandinis kalbėjimo stilius, agresyvi povyza ir jokio nuolaidžiavimo tiems, kurie yra pasirinkti taikiniu. Visuomenė tarsi pritaria jos veikslams, tačiau atidžiau žvelgdami galime pastebėti, kad politinio aktyvumo lygmenyje prezidentė daugiau ardo bet kokio tikslo pasiekimo galimybę, o ne jį artina. Tuo labiau ir jos išrinkimas į prezidentes atsiduoda tam tikru nenatūralumu. Nors, gilumine prasme ji yra adekvati rinkėjui – balsavimas už D. Grybauskaitę buvo apolitinis, nes buvo renkamasi ne dėl vertybinių, politinių kriterijų, o dėl baimės ir stiprios rankos nostalgijos. Šių rinkimų pelnas – nevilties ir lūkesčių pelnas, bet tikrai ne racionalių valstybės galimybių suvokimo rezultatas.
Tarp politikų auga atsargumo bei (kol kas) tylios opozicijos nuotaikos. Išties jau šiandien galime imti kalkuliuoti D. Grybauskaitės sąjungininkus politikoje ir, manau, nustebsime: Seimo opozicija, jos išvadinta negalinčia konstruktyviai veikti ir tik trukdančia išėjimui iš krizės, jau nėra draugas.
Ministrų kabinetas gal ir ne visas viešumoje jos paženklintas įtarimu, bet tikrai dalis ministrų vietoje normalaus darbo „laukia bausmės“. Rezultatas - sukurta totalaus nepasitikėjimo ir įtarumo vienas kitu atmosfera. Taigi aukšto rango valdininkai šiandien yra labiau „broliai baimėje“ nei veikianti valstybės valdymo sistema. Pavasarį sulauksime dar ir aparatinio resurso stokos, nes vargu ar kas norės užiminėti postus skirtus bausmei, o ne darbui.
Kita vertus, D. Grybauskaitės „kietas“ kalbėjimas, grasinančios užuominos, įtarinėjimai tėra jos pačios politinės dezorientacijos pasekmė. Tai akivaizdus jos pačios nežinojimo ir nemokėjimo veikti prezidento vaidmenyje bei negebėjimo suvokti savo veikimo tikslus išraiška. Prezidentė, neturinti politinės nuovokos, ieško dar silpnesnių ir pažeidžiamų ir tą savo elgesį eksponuoja mums kaip savo tvirtumą, visiškai nesuvokdama, kad stiprios rankos deklaravimas yra griežtai orientuotas į liumpenizuotą visuomenę. Ir stiprina būtent tokią visuomenę – reikalaujančią kraujo ir gebančią mobilizuotis dėl socialinio keršto, bet ne dėl kūrybos ir darbo. Atia, demokratija...
Top naujienos
Čekiukų skandalas pasivijo ir Seimo narius: daugiausia klausimų kelia naktinės kelionės Dobrowolska dalį pinigų jau grąžino (11)
Kai kurie Vilniaus miesto taryboje dirbę dabartiniai parlamentarai miestiečių pinigais apmokėjo...
Iš lietuviško tilto tarp Rytų ir Vakarų liko tik lieptas: tranzitinės valstybės vaidmenį siūlo pamiršti (27)
Esame tiltas tarp Rytų ir Vakarų, o tai – vienas reikšmingiausių mūsų šalies konkurencinių...
Karas Ukrainoje. Vėl smogta Kyjivui: tarp žuvusiųjų du vaikai
Naktį Rusijos pajėgos užpuolė Kyjivą ir regioną. Per išpuolį žuvo trys žmonės, du iš jų...
Šiauliuose 24-erių motina nužudė savo naujagimį: aiškėja tragedijos aplinkybės ir kas laukia moters
Šiaulių apygardos prokuratūroje baigtas ikiteisminis tyrimas dėl šių metų pradžioje viename...
Naktį Vilniuje padegtas BMW, apdegė dar du automobiliai
Žvėryne per gaisrą nukentėjo 3 mašinos.
NT nuomos ekspertas sako atradęs 3 gudrybes, kaip daugiau uždirbti iš trumpalaikės būsto nuomos
Gyventojams ėmus taupyti pinigus, uždirbti iš NT nuomos gali būti sudėtingiau. Be to, uždarbį...
Vėžio pasireiškimas Aurelijai sutapo su prasidedančia menopauze: tai galėjo sutrukdyti pastebėti pagrindinį požymį
48-erių vilnietė Aurelija pas ginekologą lankydavosi kasmet, profilaktiškai. Per vieną apžiūrą...
Skaitytojas Andrius klausia: paskola namui pabrango daugiau nei 100 eurų – mokėti toliau ar grąžinti
Augančias Euribor palūkanas jau spėjo pajusti būsto paskolų turėtojai. Gyventojų piniginei...
Įžūlus vagišių siautėjimas: tėtis su dukra negalėjo patikėti, kad čia vyksta tokie dalykai (2)
Jeigu ruošiatės po Ispaniją keliauti automobiliu, ypač jei tai ne ispaniškais numeriais...
Sovietmečiu ant bangos buvęs gėrimas išgyvena renesansą – dr. Čapkauskienė vertina, ar jis padeda virškinti, mesti svorį ir sergant diabetu
Tarybų Sąjungos laikais kombučia mūsuose buvo ypatingai populiari. Tiesa, jos pavadinimą tuomet...