aA
Atsakyti į klausimą trumpai, kur mes einame, vedami Dalios Grybauskaitės, būtų sudėtinga, mat bet koks kelias nėra tik atstumas tarp dviejų taškų, bet ir procesas, vertingas pats savaime. Tuo labiau būtų klaidinga galvoti, kad pasiektas tikslas padengs visas tikslo siekimo išlaidas.
Lauras Bielinis
Lauras Bielinis
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Visuomenės gyvenime, o tuo labiau politikoje kelias ir ėjimo būdas labai dažnai yra vienintelis pačios kelionės tikslas ir rezultatas. Taigi politikai, siekdami valstybės gerovės, tvarkos, disciplinos, dažniausiai mus nuveda į visuomenės santykių krizę. Trumpiau kalbant – kelias į demokratiją turi būti demokratiškas.

Todėl kada išgirstu, kad reikalinga suveržti, neleisti, drausti ir bausti, vardan siekiamo tikslo, visada susimąstau, ar tikrai mes jį pasieksime. Priartėjus tai dienai jau ir tikslas gali būti bevertis, o mes galimw būti kitokie, matantys situaciją kitaip ir siekiantys kitų prioritetų. Bet gal čia tik charakterio savybę ženklinantis kaprizas, simboliškai įvardintas per Šarūno Saukos paveikslo pristatymą Prezidentūroje: „Nutariau truputį visus panervinti, kad neatrodytų, jog čia viskas tik gražu ir solidu“?

Prezidentė, neturinti politinės nuovokos, ieško dar silpnesnių ir pažeidžiamų ir tą savo elgesį eksponuoja mums kaip savo tvirtumą, visiškai nesuvokdama, kad stiprios rankos deklaravimas yra griežtai orientuotas į liumpenizuotą visuomenę.
Lauras Bielinis

Štai D. Grybauskaitė mums demonstruoja ypatingai ryškų savo elgesio politikoje pavyzdį – komandinis kalbėjimo stilius, agresyvi povyza ir jokio nuolaidžiavimo tiems, kurie yra pasirinkti taikiniu. Visuomenė tarsi pritaria jos veikslams, tačiau atidžiau žvelgdami galime pastebėti, kad politinio aktyvumo lygmenyje prezidentė daugiau ardo bet kokio tikslo pasiekimo galimybę, o ne jį artina. Tuo labiau ir jos išrinkimas į prezidentes atsiduoda tam tikru nenatūralumu. Nors, gilumine prasme ji yra adekvati rinkėjui – balsavimas už D. Grybauskaitę buvo apolitinis, nes buvo renkamasi ne dėl vertybinių, politinių kriterijų, o dėl baimės ir stiprios rankos nostalgijos. Šių rinkimų pelnas – nevilties ir lūkesčių pelnas, bet tikrai ne racionalių valstybės galimybių suvokimo rezultatas.

Tarp politikų auga atsargumo bei (kol kas) tylios opozicijos nuotaikos. Išties jau šiandien galime imti kalkuliuoti D. Grybauskaitės sąjungininkus politikoje ir, manau, nustebsime: Seimo opozicija, jos išvadinta negalinčia konstruktyviai veikti ir tik trukdančia išėjimui iš krizės, jau nėra draugas.

Ministrų kabinetas gal ir ne visas viešumoje jos paženklintas įtarimu, bet tikrai dalis ministrų vietoje normalaus darbo „laukia bausmės“. Rezultatas - sukurta totalaus nepasitikėjimo ir įtarumo vienas kitu atmosfera. Taigi aukšto rango valdininkai šiandien yra labiau „broliai baimėje“ nei veikianti valstybės valdymo sistema. Pavasarį sulauksime dar ir aparatinio resurso stokos, nes vargu ar kas norės užiminėti postus skirtus bausmei, o ne darbui.

Kita vertus, D. Grybauskaitės „kietas“ kalbėjimas, grasinančios užuominos, įtarinėjimai tėra jos pačios politinės dezorientacijos pasekmė. Tai akivaizdus jos pačios nežinojimo ir nemokėjimo veikti prezidento vaidmenyje bei negebėjimo suvokti savo veikimo tikslus išraiška. Prezidentė, neturinti politinės nuovokos, ieško dar silpnesnių ir pažeidžiamų ir tą savo elgesį eksponuoja mums kaip savo tvirtumą, visiškai nesuvokdama, kad stiprios rankos deklaravimas yra griežtai orientuotas į liumpenizuotą visuomenę. Ir stiprina būtent tokią visuomenę – reikalaujančią kraujo ir gebančią mobilizuotis dėl socialinio keršto, bet ne dėl kūrybos ir darbo. Atia, demokratija...

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Čekiukų skandalas pasivijo ir Seimo narius: daugiausia klausimų kelia naktinės kelionės Dobrowolska dalį pinigų jau grąžino  (11)

Kai kurie Vilniaus miesto taryboje dirbę dabartiniai parlamentarai miestiečių pinigais apmokėjo...

Iš lietuviško tilto tarp Rytų ir Vakarų liko tik lieptas: tranzitinės valstybės vaidmenį siūlo pamiršti (27)

Esame tiltas tarp Rytų ir Vakarų, o tai – vienas reikšmingiausių mūsų šalies konkurencinių...

Karas Ukrainoje. Vėl smogta Kyjivui: tarp žuvusiųjų du vaikai

Naktį Rusijos pajėgos užpuolė Kyjivą ir regioną. Per išpuolį žuvo trys žmonės, du iš jų...

Šiauliuose 24-erių motina nužudė savo naujagimį: aiškėja tragedijos aplinkybės ir kas laukia moters

Šiaulių apygardos prokuratūroje baigtas ikiteisminis tyrimas dėl šių metų pradžioje viename...

Justina Maciūnaitė

NT nuomos ekspertas sako atradęs 3 gudrybes, kaip daugiau uždirbti iš trumpalaikės būsto nuomos

Gyventojams ėmus taupyti pinigus, uždirbti iš NT nuomos gali būti sudėtingiau. Be to, uždarbį...

Vėžio pasireiškimas Aurelijai sutapo su prasidedančia menopauze: tai galėjo sutrukdyti pastebėti pagrindinį požymį

48-erių vilnietė Aurelija pas ginekologą lankydavosi kasmet, profilaktiškai. Per vieną apžiūrą...

Verslas PliusParengė Ugnė Karaliūnaitė

Skaitytojas Andrius klausia: paskola namui pabrango daugiau nei 100 eurų – mokėti toliau ar grąžinti

Augančias Euribor palūkanas jau spėjo pajusti būsto paskolų turėtojai. Gyventojų piniginei...

SuTaupyk

Įžūlus vagišių siautėjimas: tėtis su dukra negalėjo patikėti, kad čia vyksta tokie dalykai (2)

Jeigu ruošiatės po Ispaniją keliauti automobiliu, ypač jei tai ne ispaniškais numeriais...

Roma Macijauskaitė

Sovietmečiu ant bangos buvęs gėrimas išgyvena renesansą – dr. Čapkauskienė vertina, ar jis padeda virškinti, mesti svorį ir sergant diabetu

Tarybų Sąjungos laikais kombučia mūsuose buvo ypatingai populiari. Tiesa, jos pavadinimą tuomet...