aA
Derybos dėl naujos koalicijos telkimo vyksta pilnu tempu.
Lauras Bielinis
© DELFI / Kiril Čachovskij

Mes galime būti tikri, kad visos į ją kviečiamos frakcijos koalicijoje dalyvaus ir dabar deramasi dėl to, kas svarbiausia: principai, postai bei pareigybės. Čia ilga istorija, bet ir laiko į valias - mėnuo iki Prezidento inauguracijos. Susiderės.

Kuriantys koaliciją puikiai suvokia viena - nieks iš jų valdžios nepaims. Konservatoriai, nors ir demonstruoja ryžtą bei energiją, tačiau jie Seimo politiniame lauke lieka praktiškai vieni.

Jų politinis pelnas čia yra maksimalus savęs eksponavimas ir šalininkų telkimas būsimiems rinkimams. Liberalai sprendžia visai kitus klausimus, jiems svarbu susitelkti ir suvienyti išsisklaidančias jėgas.

Išrinktasis prezidentas jau paskelbė, kad jis neprieštaraus S. Skvernelio kandidatūrai, taigi ministrą pirmininką jau turime. Jo nieks nebandys keisti kažkuo kitu, nes Seimo daugumos gretose pernelyg daug organizacinės, idėjinės bei emocinės sumaišties.
Lauras Bielinis

Susitarti su TS-LKD vargu ar bus lengva ir tikrai neaišku ar pasiseks. Taigi žiniasklaidoje valdžios galimybės dalijamos ir atimamos greitai, nes to reikalauja žurnalistinis žanras, o realybėje vis deramasi ir deramasi.

Deramasi dėl ministrų. Čia lygtis su vienu nežinomuoju, tačiau labai svarbiu, nes sutarti dėl kvotų ar postų pagal galimybes galima, bet ką pasakys naujasis Prezidentas?

Išrinktasis prezidentas jau paskelbė, kad jis neprieštaraus S. Skvernelio kandidatūrai, taigi ministrą pirmininką jau turime. Jo nieks nebandys keisti kažkuo kitu, nes Seimo daugumos gretose pernelyg daug organizacinės, idėjinės bei emocinės sumaišties.

Todėl turėti dar vieną chaoso šaltinį būtų pavojinga. Lieka ministrai, kurių sąrašas ir aptarinėjamas. O būsimasis prezidentas žada šiame procese būti ypatingai aktyviu.

Kitos, derybų ir išminties reikalaujančios problemos, yra Seime. Rinkimų metu ir po jų Valstiečių-žaliųjų partijos vadovas R. Karbauskis kalbėjo bei elgėsi pernelyg emocingai, ir galiausiai sukėlė nereikalingą sumaištį partijos gretose. Imta kalbėti apie jo paties pasitraukimą iš partijos vadovų, reikalavimą pasitikrinti balsuojant partijos nariams dėl pasitikėjimo juo.

Na, veiksmas gal ir būtų įspūdingas, tačiau šiuo metu tai būtų pavojinga, nes keičiantis partijos vadovui, koalicinės derybos gali strigti, partija gali skilti, Seimo frakcija gali išsivaikščioti. Šiandien R. Karbauskiui naudingiausia būtų baigti emocines kalbas, nustoti kaltinti kitus. Tiesiog derėtis ir neleisti kažkam ardyti darnos savo partijoje.

Žmogiškai žvelgiant, Viktoras Pranckietis yra pernelyg inteligentiškas ir savarankiškas R. Karbauskio kontroliuojamoje struktūroje. O politiškai žvelgiant, jo užnugaris tėra opozicija Seime, žaidžianti valdančiųjų konfliktu, bet užmiršianti V. Pranckietį pasikeitus situacijai ar interesams.
Lauras Bielinis

Kita būsimos koalicijos derybinė problema yra Seimo pirmininkas. Mat R. Karbauskio ir V. Pranckiečio santykiai yra pašliję pakankamai rimtai.

O tai reiškia, kad Seimo pirmininko veikla ir valdančiosios daugumos veikla tampa sunkiau suderinamos. Gal taktiniame lygmenyje tokia situacija naudinga opozicijai, nes palaikydami Seimo pirmininką jie silpnina valdančiuosius, tačiau strategiškai šis "konfliktas" nenaudingas bendrai Seimo veiklai, teikiamų įstatymų priėmimo tempui bei kokybei.

Šis konfliktas nenaudingas ir V. Pranckiečiui, nes jo opozicija savai partijai, jos vadovui, gresia jam išstūmimu iš politikos lauko - rinkimų kampanija jau prasideda.

Žmogiškai žvelgiant, Viktoras Pranckietis yra pernelyg inteligentiškas ir savarankiškas R. Karbauskio kontroliuojamoje struktūroje.

O politiškai žvelgiant, jo užnugaris tėra opozicija Seime, žaidžianti valdančiųjų konfliktu, bet užmiršianti V. Pranckietį pasikeitus situacijai ar interesams.

Jį gali palaikyti ir nežinomas kiekis partiečių, kurie tikrai nėra patikimi, nes per visą Seimo kadenciją tylėję jie tikrai nepuls frakcijoje kelti kiškių sukilimo.

Moraliai žvelgiant, V. Pranckiečio atsistatydinimas reikštų jo vidinę pergalę prieš ambicijas. Kita vertus išėjimas, savarankiškumo demonstravimas leistų jį įvertinti kaip reikšmingą politinę figūrą, laukiamą kitose partijose ir frakcijose.

O kaip gi Seimo veikla? Jau visiems angažuotas G.Kirkilas yra ideali ir tinkama figūra visiems. Jis žinomas, prognozuojamas ir su juo galima diskutuoti bei susitarti.

Jo siūlymas, kaip alternatyvos V. Pranckiečiui yra techniškai idealus, belieka susitarti su visais "dramos" dalyviais ir ... pradėti pasirengimą rinkiminei kovai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(90 žmonių įvertino)
3.3556

Top naujienos

Reitingų piramidėje – įspūdingi šuoliai ir nuosmukiai: politologai rado paaiškinimą Nausėdos sėkmei (83)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis yra vienas...

Urėdijų drama: vadovas prabilo apie buvusių valdžių iššvaistytą milijardą (281)

Valstybinių miškų urėdijos vadovo poste vis dar likęs Marius Pulkauninkas , įvertinęs...

Dagys stabdo narystę konservatorių partijoje

Parlamentaras Rimantas Jonas Dagys stabdo narystę Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių...

Po Krymo aneksijos Rusijai užvertas kelias – vėl atidarytas Ukraina: tai neleistina nuolaida Rusijai (106)

Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja ( ETPA ) antradienį sutarė leisti Rusijos įstatymų...

DELFI TV šuolis: po įspūdingų augimo metų tapo populiariausia interneto televizija Lietuvoje (1)

Naujienų portalo DELFI strategija investuoti į video formato turinio stiprinimą pasiteisino: kaip...

Panevėžio medikas įžūliai apmulkino ligoninę: gydė „mirusias sielas“ ir už tai gavo pinigus

Prokuratūra sukčiavusiam Panevėžio gydytojui prašo skirti 3 tūkst. eurų baudą, antradienį...

Kaune užspausta svarbi transporto arterija – uždarytas Vytauto Didžiojo tiltas (10)

Antradienio rytą ne vienam iš Kauno centro į Aleksotą ir atvirkščiai norėjusiam patekti...

Į Vilnių nusitaikė dar vieno populiaraus serialo kūrėjai: kuriamas tarptautinio šnipinėjimo trileris

Jau ne pirmą kartą Vilnius tampa patraukliu miestu užsienio kino kūrėjams. Po serialo...

Dėl atimtų vaikų septynis mėnesius kovojusi šeima sulaukė dar vieno smūgio (61)

Bylą prieš Vaiko teisių apsaugos specialistus laimėjusi kretingiškių šeima džiaugėsi, kad...

Skvernelis apie partijų pageidavimus: kai kurie ne visai adekvačiai vertina situaciją papildyta Karbauskio komentaru (16)

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad derybos dėl valdančiosios koalicijos juda į priekį, ir...