aA
Demokratiniuose rinkimuose praktiškai visuomet dalyvauja daug politinių partijų bei nepriklausomų kandidatų. Tačiau galiausiai pergalę pasiekia tik nedidelė jų dalis.
dr. Lauras Bielinis
dr. Lauras Bielinis
© DELFI / Domantas Pipas

Lietuvoje realiai dominuoja trys–keturios partijos, kurios ir surenka didžiausią rinkėjų balsų kiekį. Su laiku dominuojančių partijų sąrašas kinta, tačiau pagrindinės tendencijos lieka tos pačios: dešinėje TS-LKD, kairėje LSDP. Centro dešinėje liberalai. Dabar neakcentuosime, kuri liberalų partija tikresnė, bet tikėkime, kad su laiku jos atras galimybę suartėti ir susitarti dėl buvimo kartu. Centro kairėje susiformuoja masyvus junginys, apglėbiantis didelę dalį rinkėjų, nusivylusių ar neatradusių savo partijos kairėje ir centre. Šią poziciją buvo užėmusi ne viena partija, bet šiandien čia dominuoja Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

Tokia šiandien susiklosčiusi situacija. Visos likusios partijos turi nedidelius šansus pasiekti gerus rezultatus rinkimuose, tačiau jų galimybės bei vaidmuo rinkimuose ir politinėje Lietuvos sistemoje yra didžiulis.

Nors dalies partijų pavadinimų mes nežinome ir net vargu ar atsiminsime peržvelgę visą sąrašą, bet jų dalyvavimas svarbus. Didžioji jų dalis neturi praktiškai jokių aiškių ideologinių kontūrų ir yra populistinės ir sutelktos aplink kokį nors ryškesnį lyderį (geriausias pavyzdys – Darbo partija, kuri vargiai ar pretenduotų į kažką be savo pastovaus lyderio Viktoro Uspaskicho aktyvumo).

Dalis šių partijų tėra skilusių, suirusių senesnių partijų likučiai, sustumti į vieną junginį, ir nepretenduoja išlikti ateityje. Po rinkimų jos vėl išris, skaidysis, ir vėl bandys kurtis nauju pavidalu prieš kitus artėjančius rinkimus.

Taip pat yra dalis mažųjų partijų, save identifikuojančių tam tikru vertybiniu pagrindu. Tačiau bėda ta, kad visuomenei šiandien reikalingesnis praktinis aiškumas ir nauda, o ne principinės nuostatos. Tokių vertybiškai orientuotų partijų sąraše galėtų būti įvardijama „Krikščionių sąjunga“, besiremianti krikščioniškais principais ir siekianti juos įgyvendinti politikoje.

Tai ir „Nacionalinis susivienijimas“, kurio atstovai bandys pateikti mūsų visuomenei tautinės valstybės galimybės idėją. Ryškiau save supranta ir eksponuojasi viešumoje „Žaliųjų partija“ kuri remiasi labai konkrečia ekologinių vertybių sistema.

Ekologija dar daugeliui tėra žodis reiškiantis plastikinės taros rinkimą, bet klimato kaita, gamtos ir išteklių išsaugojimas Lietuvoje yra svarbus politinis ir sakyčiau moralinis klausimas. Manau, su laiku mes dar išgirsime šios partijos vardą ir Seimo frakcijų sąrašuose. Visos šios partijos yra politiškai suprantamos ir rinkimiškai įdomios. Bus malonu, jei už jas balsuos rinkėjai.

Šios partijos suvaidins dar vieną labai svarbų, o kažkam iš dabar lyderiaujančių reitinguose ir lemiamą vaidmenį. Mat vis tiek atsiras rinkėjas, kuris balsuos už jas. Pesimistas pasakytų, kad tokiu būdų bus sudeginti aktyvių rinkėjų balsai, bet žvelgiant kitaip, galima teigti, kad tai bus basai, kurie bus atimti iš lyderių, pretenduojančių į visišką dominavimą politikoje.
Lauras Bielinis

Sutikime, kad net neperžengusios penkių procentų ribos visos mažosios partijos turi nemenką galimybę įsiterpti į valstybės politinę sistemą. Rinkimai joms yra šansas pasirodyti rinkėjui, užauginti jį sau ir sukurti sau realias galimybes laimėti jei ne Seimo, tai savivaldos tarybų rinkimuose.

Kita vertus, Seimo rinkimuose šios partijos suvaidins dar vieną labai svarbų, o kažkam iš dabar lyderiaujančių reitinguose ir lemiamą vaidmenį.

Mat vis tiek atsiras rinkėjas, kuris balsuos ir už jas. Kiekviena iš jų surinks nuo kelių dešimtųjų procento iki dviejų, trijų ar net keturių procentų balsų.

Pesimistas pasakytų, kad tokiu būdų bus sudeginti aktyvių rinkėjų balsai, bet žvelgiant kitaip, galima teigti, kad tai bus basai, kurie bus atimti iš lyderių, pretenduojančių į visišką dominavimą politikoje.

Teoriškai, esant tokiam partinių sąrašų skaičiui (17 partinių sąrašų), partijos, neperžengusios penkių procentų ribos, sumoje surenka nuo 15 iki 20 procentų balsų. Tai didžiulis skaičius balsų, neatitenkančių kažkokiai vienai partijai ir neleidžiantis iškilti vienai dominuojančiai politinei jėgai virš kitų.

Taigi rinkiminis partijų sąrašas ilgas ir todėl mes galime būti ramūs – Seime nebus vienos, viską diktuojančios partijos. Visi turės derėtis dėl koalicijų, daryti nuolaidas ir bandyti derinti savo interesus prie kitų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(30 žmonių įvertino)
3.9667

Top naujienos

Valdančiuosius nuo fiasko išgelbėjo 13 sekundžių trukusi Seimo naujoko klaida (125)

Praėjusią savaitę Seimui apsisprendus, kad darbuotojai turi patys susimokėti už privalomus...

Po ilgo pokalbio su Nausėda už LGBT kovojanti mama pranešė: jis mane tikrai išgirdo (364)

Už LGBT bendruomenės teises kovojanti Rasa Račienė pirmadienį susitiko su prezidentu Gitanu...

Ruoškitės: jau šį savaitgalį suksime laikrodžius – ir greičiausiai ne paskutinį kartą (106)

Jau visai netrukus, iš šeštadienio į sekmadienį, suksime laiką viena valanda atgal. Nors ir...

Migrantai į Lenkiją veržėsi jėga, jiems talkino ir baltarusiai pasienyje dislokuotų karių skaičių didina iki 10 tūkst. (458)

Lenkijos sienos apsaugos tarnyba pranešė apie migrantų bandymą jėga prasiveržti per sieną....

Vilniuje iš viešųjų paslaugų teikėjų bus reikalaujama galimybių pasų (26)

Siekiant užtikrinti saugesnes kontaktines paslaugas ir kovojant su COVID-19 plitimu, viešuosiuose...

Vilnietė Julija neapsikenčia balandžių karaliavimo balkone: jie visur dergia Ornitologo komentaras (1)

Julijos buto balkonas tapo tikrų tikriausia balandine: jame apsigyveno dešimtys paukščių, kurie...

Migrantų skiepijimas nuo COVID-19 Rukloje: vakcinuotis sutiko šeštadalis (3)

Pabėgėlių priėmimo centre Rukloje, Jonavos rajone, pirmadienį nuo COVID-19 skiepyti į Lietuvą...

Naujas BMW dizainas stebina daugelį: kūrėjai turi sau rimtą užduotį (2)

Vienas iš pagrindinių BMW dizaino kūrėjų Domagojus Dukecas skelbia naujų, drąsių automobilių...

Plius dydžio modeliui Vitalijai Jonikytei – išbandymas: pakviesta į gražuolių konkursą, kur dar jokia lietuvė nesužibėjo (6)

Buvusio realybės šou „Sala“ vedėja ir projekto „Dydžio revoliucija“ laimėtoja Vitalija...

Kinijoje dešimtims tūkstančių žmonių griežtai nurodyta neiti iš namų (61)

Kinijos šiaurėje pirmadienį dešimtims tūkstančių žmonių griežtai nurodyta neiti iš namų,...