aA
Saulius Skvernelis per keletą metų mums pademonstravo, kaip galima keliais ėjimais „pakliūti į damkes“, kalbant kiemo šaškininkų žargonu. T. y. iš eilinio VRM komisaro, per ministro poziciją į premjerinę kėdę. Tai įspūdingas ir savaip žavintis karjeros šuolis. Šiandien S. Skvernelis kandidatuoja į LR prezidentus ir mes regime, kaip jam dramatiškai sudėtinga ir, matyt, neįmanoma pasivyti lyderių: Gitano Nausėdos bei Ingridos Šimonytės.
Lauras Bielinis
© DELFI / Karolina Pansevič

Tačiau pažvelkime atidžiau į susiklosčiusią situaciją, pamatykime jos pirmines priežastis, ateinančias visų pirma iš partinių, politinių santykių.

S. Skvernelio politinę sėkmę, nulėmė visai ne kruopštus partinis, politinis darbas, bet sėkmingai pateikti visuomenei keli įspūdingi veiksmai, kur kliuvo ir buvusiai Seimo pirmininkei Loretai Graužinienei ir Prezidentei. Praktiškai tai buvo gerai sudėliotos viešųjų ryšių akcijos, dėl kurių jo populiarumas kilo neįtikėtinai greitai.

Dabartinį savo premjerinį statusą S. Skvernelis jau gavo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos dėka. Suprask, S. Skvernelis turi gerą įvaizdį, kuris padėjo partijai iškovoti daugiau balsų ir todėl jam duotas premjero postas – aukštas ir nutolintas nuo Seimo bei frakcijinių santykių. Seime jis tik trukdys, o būdamas premjeru privalės vykdyti valdančiųjų politiką. Bet svarbiausia, vis sklindančios iš užkulisių kalbos apie S. Skvernelio ir Ramūno Karbauskio charakterių skirtumus, ambicijų įtampas bei skirtingus interesus stato jį į tarsi atskirto nuo Seimo valdančiųjų veiklos pozicijas.

Matyt, ir pats S. Skvernelis nesiekia tapti partiniu ir dar labiau įsivelti į rungtį su partijos pirmininku. Jam, ko gero, partinė veikla tiesiog nėra įdomi, ir labai galimas dalykas, kad ir „seiminis“ darbas pakankamai nuobodus.

Pats premjeras dažnai demonstruoja savo nepriklausymą partijai, savarankiškumą ir atskirą nuo valdančiųjų nuomonę bei savo interesų prioritetus. Valstiečiams tai nėra naudinga, o partijos vadui, matyt, iš esmės nepriimtina. Todėl daugeliu atvejų mes regime, kaip partinė ir valdančiąją daugumą palaikanti visuomenės pozicija nėra tapatinama su Vyriausybės pozicija.

Tą ne kartą yra pareiškusi Agnė Širinskienė , o gindamas S. Skvernelį, panašias mintis yra kėlęs Vytautas Bakas. Taigi, manau, kad valstiečiams S. Skvernelis yra priimtinas tik kaip viešųjų ryšių akcentas, bet ne kaip premjeras ir tuo labiau ne kaip prezidentas.

R. Karbauskis ne kartą yra pasisakęs, kad jiems būtų naudinga turėti prezidentą iš jų gretų, tačiau suprantama, kad visų pirma jiems reikalingas paklusnus ir prognozuojamas prezidentas, o ne savarankiškas ir aikštingas. Todėl viešumoje teigdami apie S. Skvernelio palaikymą valstiečiai neskuba jam padėti.

Valstiečiams S. Skvernelis yra priimtinas tik kaip viešųjų ryšių akcentas, bet ne kaip premjeras ir tuo labiau ne kaip prezidentas.
L. Bielinis


Štai rinkiminio maratono pradžioje, S. Skverneliui paskelbus apie savo kandidatavimą, regis, surinkti parašus už save turėjo greitai, nes, mobilizavus jį iškėlusią partiją, tai padaryti ypač lengva. Pavyzdys konkurentai: konservatorių kandidatei I. Šimonytei partija parašų surinkimą įgyvendino vos per parą, G. Nausėda intensyviai keliavo per visą Lietuvą ir kūrė palaikymo grupes, ir paskelbus parašų rinkimą, surinko parašus per porą dienų. O S. Skvernelis buvo paliktas vienas.

Manau, kad jam buvo pasiųstas signalas – pripažink valstiečių viršenybę, paklusk R. Karbauskiui ir bus parašai. Na, neaišku, ar S. Skvernelis nusileido, ar supratę, kad kitą savo kandidatą skelbti jau buvo vėlu, valstiečiai pagaliau pagelbėjo su parašais. Bet rinkiminėje kampanijoje partija lieka neutrali, ypač lyginant, kaip energingai, kartais net agresyviai, savo kandidatei dirba konservatorių partija. V. Bakas bene vienintelis politikas, kuris atvirai ir aktyviai bendradarbiauja su premjeru-kandidatu, kiti stovi nuošalėje ir stebi įvykius.

O dabartinė kritinė premjero-kandidato situacija R. Karbauskio partijai paranki: S. Skvernelis kritikuojamas ir jo reitingas neauga, vadinasi, šansas pereiti į antrą rinkimų turą silpnas. Tai paranku R. Karbauskiui, nes premjero pralaimėjimas rinkimuose nieko nereikš partijai ir labai daug reikš pačiam S. Skverneliui.

Tai suponuoja, kad valstiečiams, R. Karbauskiui atsiranda galimybė sumenkinti S. Skvernelio reikšmingumą valstiečių gretose, mat pralaimėjus, S. Skvernelio įtakos valstiečių žaliųjų gretose ir jo palaikymo galimybės sumažės. Atsiras šansas teikti kitą kandidatą į premjerus, o realus politinis konkurentas R. Karbauskio partijoje neteks „karūnos“.

R. Karbauskiui atsiranda galimybė sumenkinti S. Skvernelio reikšmingumą valstiečių gretose, mat pralaimėjus, S. Skvernelio įtakos valstiečių gretose ir jo palaikymo galimybės sumažės. Atsiras šansas teikti kitą kandidatą į premjerus, o realus politinis konkurentas R. Karbauskio partijoje neteks „karūnos“.
L. Bielinis


Kito premjero kandidatūra ieškoma nuolat, apie kitos kandidatūros galimybes jau seniai samprotaujama ir viešumoje. Taigi naujas prezidentas galės ir neteikti S. Skvernelio kandidatūros į premjerus. Teks tuomet S. Skverneliui pabūti paprastu Seimo nariu, kurio nuomonė ir įtakos galimybės R. Karbauskiui jau nebus pernelyg trukdančios.

S. Skverneliui žūtbūtinai reikalinga planuoti garbingo atsitraukimo strategiją, bet jos nėra. Pasitraukimas iš lemtingos rinkiminės kovos jam sukurtų rimto ir atsargaus politiko įvaizdį, bet jis, matyt, net nesusimąsto apie tai, tuo dar labiau pabrėždamas savo politinio naivumo ir visko, ką pasiekė, praradimo logiką.

Apibendrinant teigčiau, kad paskutinis šuolis į dar aukštesnę poziciją Lietuvos politikoje S. Skverneliui yra politiškai pavojingas. Jo nenori oponentai, jis nepageidaujamas pas valstiečius. Ir labai tikėtina, kad šie rinkimai jam yra kaip gudriai suręsta kombinacija šaškių žaidime, kuomet „dama“ kirsdama kelias šaškes priversta galų gale užimti kertamą vietą ir būti nukirsta pati.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(83 žmonės įvertino)
4.0964

Top naujienos

Staigus Trumpo manevras: kodėl tvenkiasi naujo karo debesys ir kuo tai gali baigtis (294)

Visi nebūtini JAV ambasados Irake darbuotojai privalo palikti šalį. Toks įsakymas, augant...

Milijardinis atokvėpis: Amerikos superturtuoliai vis rečiau sulaukia Mokesčių inspekcijos skambučių (10)

Tikimybė, kad žmonėms, uždirbantiems per metus mažiausiai dešimt milijonų JAV dolerių, bus...

Paslaptingiausia Lietuvos pajūrio vieta: gamta atidengė visas sovietinės kariuomenės paslaptis (22)

„Sakoma, kad tropinėse džiunglėse civilizacijos ženklus gamta ne sunaikina, o juos tiesiog...

„The Times“: May gali atsistatydinti jau penktadienį (7)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May atsistatydins šią savaitę, nes...

Sovietinis keleivinis Тu-134 įvykdė paskutinį skrydį

Lėktuvas Тu-134 – vienas iš populiariausių sovietinių lainerių – nutūpė po paskutinio...

Rado daugiau Nausėdos ir Šimonytės skirtumų: partiškumas – tik vienas iš jų (115)

Abu antrajame rinkimų ture esantys kandidatai į Prezidentus Ingrida Šimonytė ir Gitanas...

Kas turi būti mažo vaiko lėkštėje: dienos meniu, kuris patenkins net išrankiausius

Visa šeima kartu prie stalo – tai viena iš maloniausių dienos akimirkų daugelyje namų, ypač...

Situacija Vilniuje jau kelia nerimą ir ekspertams: šie sektoriai – tikra taršos bomba (78)

Remiantis Europos Komisijos duomenimis , nuosavi automobiliai išskiria 10 proc. viso ES...

Dar vienas akibrokštas dėl „Eurovizijos“: patikslinti skaičiavimai pakeitė galutinius rezultatus (36)

Nors „Eurovizijos“ aistros jau baigia nurimti, trečiadienį gerbėjus pasiekė dar viena žinia....