aA
Dauguma iš mūsų matė ir gėrėjosi gerai sukurptu holivudiniu filmu „Pabėgimas iš Šoušenko“. Jaudinomės dėl pagrindinio veikėjo dramos ir linkėjome jam ir jo kalėjimo draugams išsilaisvinimo. Mes įsijautėme į asmens dramą ir supratome, kokia yra sudėtinga bausmės skyrimo ir jos atlikimo procedūra.
Lauras Bielinis
Lauras Bielinis
© DELFI / Domantas Pipas

Žiūrėdami filmą visi labai lengvai ir greitai pasiskirsto į vienų ar kitų herojų šalininkus. Bet kuomet susiduriame su bausmės skyrimo ir kalinimo problema realybėje, herojumi tampa tik tas, kuris yra laisvėje ir kuris neabejoja kalinčių kalte ir bausmės pagrįstumu.

Dažnas linki nuteistajam neišeiti iš kalėjimo, dar daug kas mano, kad bausmės yra pernelyg švelnios. Ir apskritai, mes linkę spręsti apie kalėjimus iš to, ką matome per televizorių ir mažai žinome apie tikrąjį kalinių gyvenimą.

Nors ką besakysi, apie kalėjimų kasdienybę yra rašoma bei rodoma pakankamai daug meno kūrinių (detektyvai bei trileriai mus patalpina į sudėtingas gerų ir blogų kalinių santykių peripetijas), yra daug žurnalistinių reportažų apie kriminalinio pasaulio įvykius ir apie kalėjimų buitį ir papročius.

Pagaliau mes lankėmės jau neveikiančiame Lukiškių kalėjime ir jei ne supratome kažką, tai tikrai patyrėme nejaukumą ir net tvyrančią įtampą koridoriuose ir kamerose.

Bet svarbiausia, kuomet samprotaujame apie bausmę, visi kaip vienas linkime jos tik didesnės ir griežtesnės. Tai reiškia, kad mes nusikaltusį žmogų, nesvarbu, ar jis tik kažką pavogė, sužalojo ar užmušė, pasmerkiame amžiams – jis turi išnykti kalėjimų koridoriuose, jo neturi būti viešumoje, jis negali pasitaisyti, nes yra pasmerktas daugumos.

Manau, kad toks požiūris į nusikaltimo prevenciją (nežinau net ar čia tinka tokia sąvoka) yra ydingas ir reiškia tik tai, kad pati visuomenė save traktuoja kaip galutinę teismo ir bausmės atlikimo instanciją. Grubiai kalbant, visuomenė žvelgia į sudėtingą ir painų bausmės atlikimo procesą supaprastintai, bailiai ir tikrai nepilietiškai.

Mes nusikaltusį žmogų, nesvarbu, ar jis tik kažką pavogė, sužalojo ar užmušė, pasmerkiame amžiams – jis turi išnykti kalėjimų koridoriuose, jo neturi būti viešumoje, jis negali pasitaisyti, nes yra pasmerktas daugumos.
Lauras Bielinis


Net pats nuožmiausias nusikaltėlis kažkada buvo tiesiog paprastas žmogus ir tikrai norėtų vėl juo būti. Žinia, kaltė neišnyksta ir už ją reiks atlikti bausmę, bet kas bus po jos? O po bausmės visuomenė, kuri vengia susimąstyti ties nusikaltimo priežastimi ir bausmės adekvatumu, atstums buvusį nusikaltėlį ir paskatins jį vėl nusižengti įstatymui ir moralei.

Tai, kas vyksta šiandieniniame politikos lauke, kuomet diskutuojama dėl kalinimo griežtinimo, dėl draudimų mažinti bausmes, yra nesuprantama. Jei kalintis asmuo rodo norą grįžti į normalaus gyvenimo vėžes, šiandien vertinama supaprastintai – politikai rengiasi rinkimams ir jiems reikalinga dirginti tokias visuomenės emocijas, kurios priverstų rinkėją susitapatinti su politiku. Kalinimo griežtinimas gali būti tokiu dirgikliu.

Štai mes svarstėme pabėgusio kalinio problemą. Tai, kad jis pabėgo, tėra faktas, kad kalinimo įstaigose, kaip ir visur kitur, būna klaidų ir netikėtumų. Bet dauguma kalinčiųjų labai gerai supranta, kad darbas ir lengvatos dirbantiesiems yra šansas, vilties išsipildymo galimybė sugrįžti į visuomenę.

Pabėgėlis savaip išdavė visus kalinčius, nes emocingas ir rinkimiškai aštrus kaltinimas gali sustabdyti pradėtą resocializacijos reformą. O ji svarbi ir laukiama, nes be jos kaliniai taip ir liktų tik kaliniai, kurių likimas amžinai būti pasmerktais.

Išties resocializacija, t. y. grąžinimas į normalų gyvenimą tų, kurie nusikalto ir yra pagrindinis kalėjimo funkcionavimo uždavinys. Čia pagalba nuteistajam nereiškia atleidimo už nusikaltimą, tai suklydusio žmogaus gelbėjimas ir jo mokymas būti reikalingu visuomenei.

Taigi visuomenė ir politikai, kurie bausmę supranta tik kaip kerštą už nusikaltimą išties nėra nei pilietiški, nei atitrūkę nuo senų sovietinių kalėjimo tradicijų, kur taisyklė buvo tik viena – nusikaltėlis turi sėdėti. Gal todėl tuomet visa šalis buvo kalėjimas, nes visi vienas kito atžvilgiu buvo įtartini ir pavojingi. Esant tokiam bausmės supratimui, pabėgti iš kalėjimo beprasmiška, nes jis visur – mūsų baimėse ir stereotipuose.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(23 žmonės įvertino)
3.3043

Top naujienos

Delfi PliusEglė Gatelytė

Autoritetingas Europos politikas dar prieš 20 metų išpranašavo naujus Rusijos karus: dabar Europa rizikuoja padaryti didžiulę klaidą (3)

Dabar ne vienas vokiečių politikas viešai pripažįsta dėl Rusijos buvęs naivus, apgailestauja,...

Prastėjanti situacija rinkoje kaitina žaliavų tiekėjų sandėlius: stebimas pasikeitęs elgesys

Pasaulyje įsivyravus ekonomikos lėtėjimo prognozėms ir nuotaikoms, tam tikrų žaliavų tiekėjai...

Kruvina drama Vilniuje: du nužudyti, trečiam – perpjauta gerklė

Tai buvo tikrų tikriausia siaubo drama viename sostinės daugiabutyje – atvykę policijos...

Orai: karščio bangai pasitraukus šiluma nedings – termometrų stulpeliai kils iki 28 laipsnių (1)

Šiandien virš Lietuvos laikysis jau šiek tiek vėsesnio oro masė. Vakar dieną ir naktį slinkęs...

Aukštą blogąjį cholesterolį galima pastebėti, pažvelgus į akis: profesorius patarė, į ką atkreipti dėmesį

Geltonas lankas prie akies vyzdžio moteriai sukėlė nerimą. Ji girdėjo, kad tai gali būti...

600 metrų gylyje po Arkties ledo sluoksniu – mokslininkus pribloškęs radinys: tokių reiškinių čia aptikti nesitikėjo niekas

Mokslininkai ir vėl aptiko gyvybę tokioje vietoje, kurioje neišgyventų dauguma mūsų planetos...

Lukašenka ėmėsi karo provokacijų: apkaltino Ukrainą paleidus į Baltarusiją raketas (15)

Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka šeštadienį pareiškė, kad jo...

Verslas PliusBloomberg News

Rusijos pramonei – dar vienas didelis galvos skausmas

Rusijos priklausomybė nuo užsieninės programinės įrangos, kurią ji naudoja savo fabrikuose,...

Karas Ukrainoje. Ukraina: turime informacijos apie galutinį Baltarusijos įtraukimą į karą

Savo naktinėje kalboje Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad Rusijos bombardavimas...