aA
Jau ilgą laiką mes stebime politinių partijų negebėjimą suformuoti aiškių politinių bei ideologinių strategijų. Vietoje jų mums kalbama apie daugelį visiems aktualių dalykų: darbą, algas bei pensijas, švietimą ir sveikatos apsaugą ir t. t., ir t. t.
dr. Lauras Bielinis
© DELFI / Domantas Pipas

Na, tarsi viskas teisinga, suprantama ir reikalinga keisti bei tobulinti. Bet, deja, tai nėra strategijos, tai tik politikų konstataciniai teiginiai, kurių tikslas yra ne strategijų deklaravimas, o prisitaikymas prie aktualių ir, deja, dažniausiai emocinių visuomenės vertinimų.

Politikai kalba, nes to nori visuomenė. Bet jie turi kalbėti tai, ką jiems diktuoja jų ideologiniai principai ir politinės strategijos. O kadangi jų nėra, geriausia kalbėti apie teisybės nebuvimą: visi valdžioje blogi, visi, kas turi pinigų vagys, o tie, kurie juos gina – nupirkti, tik mes, sakantys tai, esame geriečiai.

Štai valdančioji dauguma pasimetusi dėl įtampų, susietų su Jaroslavu Narkevičiumi, dėl frakcijos „Lietuvos gerovei“ iširimo ir tolesnių galimybių bendradarbiauti su atskirais šios frakcijos nariais, dėl koalicijos sutarties su „tvarkiečiais“ ir t. t.

Mes akivaizdžiai matome suirutę valdančiųjų gretose ir negebėjimą atrasti motyvacijų, kurios iš vienos pusės organizaciškai disciplinuotų valdančiuosius, o iš kitos pusės sutelktų visus konstruktyviam darbui Seime ir Vyriausybėje.

Epizodiniai padiskutavimai apie problemas, erzinantys nesutarimai partijų ir frakcijų viduje ardo valdančiųjų darną ir viešumoje mes matome pakrikusią Seimo daugumą bei neveiklius ministrus.

Iš viso to iškyla sudėtingiausia problema – rinkimų pergalės problema. Čia irgi suvokiama, kad esant tokiai padėčiai valdančiųjų gretose, laimėti rinkimuose lemiamą skaičių vietų bus sudėtinga.

Ar sprendžiamas šis klausimas, kuris gal ir nėra tiesiogiai sietinas su ideologinėmis strategijomis, tačiau jis pats savaime yra strategiškai svarbus?

Valdančiųjų frakcijos bei partijos panirusios į vidaus ir išorės rietenas bei nesusipratimus, o strateginis tikslas, rinkimų pergalė, tolsta.

Metamas gelbėjimosi ratas į sudėtingą rinkiminę padėtį pakliuvusiems socialdarbiečiams ir dar eilei už Seimo ribų esančių politinių struktūrų, ir numatomas rinkimės strategijos kontūras: laimės daug silpnų partijų ir jos bus dėkingos „valstiečiams“, juk pastarieji vis tiek gaus pakankamai didelį kiekį balsų.
Lauras Bielinis


Ir štai tarsi barzdotas anekdotas pateikiamas siūlymas nuleisti rinkiminę kartelę iki trijų procentų. Tokiu būdu sukuriant šansą dabar silpnai beatrodantiems mažų partijų atstovams įžengti į Seimą. Vertybiškai tai pagrindžiama demokratijos principais, kur visi turi turėti lygias teises bei galimybes, kuomet mažosios partijos įgyja galimybę atstovauti tas socialines grupes, kurios nėra atstovaujamos. Skamba gražiai, bet populistiškai.

O realybėje metamas gelbėjimosi ratas į sudėtingą rinkiminę padėtį pakliuvusiems socialdarbiečiams ir dar eilei už Seimo ribų esančių politinių struktūrų, ir numatomas rinkimės strategijos kontūras: laimės daug silpnų partijų ir jos bus dėkingos „valstiečiams“, juk pastarieji vis tiek gaus pakankamai didelį kiekį balsų.

Taigi, galvojama ir apie būsimo Seimo konfigūraciją. Ir suvokiama, jei trijų procentų riba bus patvirtinta, Seimas bus labai įvairus ir mažosios frakcijos arba atskiri mažųjų partijų atstovai galimai telksis apie „valstiečius“.

Tačiau nekalbama, kad esant tokiai Seimo struktūrai, mes turėsime dar labiau fragmentuotą Seimą ir dar chaotiškiau dirbančius „valstiečius“ bei jų smulkius ir ambicingus satelitus. Ir vėl teks visiems kalbėti, kad valdžia bloga, viskas nupirkta ir emocingai laukti naujų gelbėtojų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(46 žmonės įvertino)
4.4348

Top naujienos

Tikroji Pranckiečio pasirinkimo kaina (8)

Buvęs konservatorius Rimantas Jonas Dagys žada, kad vasario 8 dieną vyks naujos partijos...

Butas sostinėje už 30 tūkst. eurų: pažiūrėkite, ką galite įsigyti už tokią sumą (61)

Vienas pagrindinių veiksnių, kuris riboja perkant būstą, yra finansiniai ištekliai. Tie, kurių...

Profesorius įvardijo ypač pavojingą tautiečių gydymosi būdą: jokiu būdu taip nedarykite

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) įspėja, kad atsparumas antibiotikams šiuo metu yra viena...

Įspūdingas sugrįžimas: McGregoras nokautavo „Kaubojų“ per 40 sekundžių (41)

UFC Mišriųjų kovos menų superžvaigždė Conoras McGregoras sugrįžo į ringą ir galiausiai...

Kraupus radinys Kauno rajone: aptikti negyvi sugyventiniai įtariamas nužudymas (2)

Policijos departamentas informavo, kad Kauno rajone buvo rasti mirę sutuoktiniai .

Didesnių „Sodros“ išmokų teks palaukti: sausį pokyčius pajaus ne visi (37)

„Sodra“ pradėjo mokėti padidintas senatvės, netekto darbingumo, našlių, našlaičių...

Kita Kauno oro uosto pusė: siekia tapti regiono lyderiu ir siūlyti unikalias kryptis (31)

Kauno oro uoste stūkso angarai, kuriuose kasdien remontuojami orlaiviai. Tiesa, šis oro uostas –...

Kokias karines pajėgas iš tikrųjų turi Iranas? Mini „galingą ir baimę sėjantį ginklą“ (161)

Po Qasemo Soleimani nužudymo drastiškai padidėjus Jungtinių Valstijų ir Irano konflikto...

Svajonių darbą galima rasti ir Lietuvoje: dirba 4 dienas per savaitę už tą pačią algą, tik su viena sąlyga (53)

Lietuvoje specialistai tampa vis reiklesni – vien tik geras atlyginimas „nebepaperka”...

Moteriškas kerštas: mamytė nori pašėlti, jeigu nori ir tu, – paskambink (129)

Daugybę kartų administracine tvarka bausta, kartą dėl smurto teista ir jau areštinės gultą...