aA
Politiniai rinkimai yra sudėtinga ir imli resursams veikla. Todėl daugelis partijų jiems rengiasi labai iš anksto.
Lauras Bielinis
© DELFI / Karolina Pansevič

Tačiau šiandien imkime ir pamąstykime apie tas partijas, kurios rinkimuose regi ne atsakomybės už visuomenę ir valstybę prisiėmimą, o gerovę...

Prezidentas Gitanas Nausėda per rinkimus iškėlė ambicingą ir daugiareikšmį gerovės valstybės siekį. Tai nelengva užduotis ir politiškai pavojingas pareiškimas, nes jeigu iki jo prezidentavimo pabaigos mes nepajusime poslinkio į gerovę, balsuosime už kitus kandidatus.

Bet iki prezidentinių rinkimų dar toli ir todėl šiandien kalbėsime apie rinkimus į Seimą. O čia apsireiškė ne viena nauja ar atnaujinta partija, kurios prisiėmė sau gerovės idėją.

Šiandien jau deklaruotas Centro partijos pavadinimo keitimas į pavadinimą „Centro partija - Gerovės Lietuva“. Naglis Puteikis, būdamas jautrus visuomenės skonių ir simpatijų poslinkiams, suskubo prisitaikyti prie prezidentinio siekio ir tarsi susitapatinti su juo.

Bet ne vienas N. Puteikis toks sumanus. Rimanto Jono Dagio kuriama krikščionių sąjunga „Santarvė ir gerovė“ jau ieško rekrūtų savo partijai.

Visos šios atnaujintos partijos ar jų užuomazgos, prisiimdamos gerovės valstybės idėją tampa rinkimiškai matomesnės, bet tuo pačiu metu ir silpnesnės, nes diskusijose dėl gerovės, kalbėjime dėl to, kokia turėtų būti ta siekiama gerovė jie privalės kalbėti ne tik apie tai kaip jie supranta gerovę, bet ir apie tai, kad eidami į Seimą, t.y. į politiką, prisiima atsakomybę už savo žodžius ir pažadus.
Lauras Bielinis

Juolab, čia jau buvo pabandyta net sužaisti viešųjų ryšių žaidimą, atvirai tapatinant prezidentą su šia naujai kuriama partija. Mindaugas Kubilius, aktyviai eksponavęs save kaip vieną iš rinkimų metu buvusių prezidento patarėjų, dabar pabandė kalbėti ir apie prezidento galimą tapatumą šios, naujai kuriamos partijos ideologijai.

Tiesa Prezidentūra suskubo atsiriboti nuo naujai kuriamos partijos ir matyt ir nuo save patarėju įvardinusio asmens. Na, problemų šioje, dar neįsteigtoje partijoje yra ne viena. Dar nespėjus išsikristalizuoti politinės struktūros branduoliui, įvyko konfliktas tarp R. J. Dagio ir Vytauto Radžvilo. Konfliktas, manau, nebuvo principinis, greičiausiai derybų ir diskusijų lygmens aiškinimasis dėl narystės būsimoje partijoje.

Tačiau R. J. Dagys matyt nežinojo, kad derybose su V. Radžvilu diskusija neįmanoma. Ji ir neįvyko. Taigi turime dar vieną pretenziją į partijos sukūrimą, kur V. Radžvilas bei jo ištikimasis pasekėjas V. Sinica kuria dar vieną, atskirą, krikdemiškosios pakraipos organizaciją.

Prezidentiniai rinkimai nepraėjo be pasekmių ir Arvydui Juozaičiui, jis pajuto rinkiminį skonį, o gal ir ambicijos pasireiškė, ir kartu su keliais buvusiais „Tvarkos ir teisingumo“ atstovais jis imasi kurti dar vieną į gerovę žvelgiančią partiją: „Santalka Lietuvos gerovei - Lietuva yra čia“.

Visos šios atnaujintos partijos ar jų užuomazgos, prisiimdamos gerovės valstybės idėją tampa rinkimiškai matomesnės, bet tuo pačiu metu ir silpnesnės, nes diskusijose dėl gerovės, kalbėjime dėl to, kokia turėtų būti ta siekiama gerovė jie privalės kalbėti ne tik apie tai kaip jie supranta gerovę, bet ir apie tai, kad eidami į Seimą, t.y. į politiką, prisiima atsakomybę už savo žodžius ir pažadus.

Bet ar mes galime tikėti atsakomybės iš N. Puteikio telkiamos populistiškai kalbančios grupės žmonių?

Tikrai ne, greičiau jie visada sugebės kažką apkaltinti nesėkmėmis, įvardinti priešus, bet ne sąžiningai prisipažinti - nežinom ką daryti, bet norime į Seimą. Ar galime laukti atsakingo veiksmo iš A. Juozaičio?

Abejoju. Ar galime pasitikėti R. J. Dagiu, nežinau. O apie V. Radžvilą gal nekalbėsiu, nes tie, kas jį pažįsta, žino teisus tik jis, kiti, anot jo, nieko nesupranta, arba jų laukia dar blogesnė jo bausmė - jis su jais nesisveikina.

Bendrai kalbant terminas gerovė visoms šioms politinėms struktūroms tėra nauja, kitokia Naisių vasaros versija.

Kodėl nepalieku vilties, kad iš jų gali išsivystyti rimtos politinės pajėgos? Todėl, kad nuo pradžios jų ideologai, lyderiai pateikė mums ne originalias politinio veikimo idėjas, o paprasčiausiai prisitaikė prie dažniausiai minimos: gerovės valstybės minties.

Tai kaip jie pasiglemžė skelbiamą idėją nėra rimta politinė veikla, o politinė mimikrija, prisitaikymas, siekis išsilaikyti įsivaizduojamame politikos paviršiuje, pasinaudojus kitų sukurtomis politinėmis tendencijomis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(79 žmonės įvertino)
4.4684

Top naujienos

Naujasis siūlymas dėl bankų apmokestinimo kelia klausimų: ne tik padidins kainas, bet ir prieštarauja Konstitucijai (27)

„Mes turime vieną milijardą eurų, kurių kažkas tiesiog nemoka. Tol, kol šie mokesčiai nėra...

Lietuviams siūlo pasinaudoti šeichams skirta prabanga ir malonumais: visa tai nemokamai (25)

Prabangiausi pasaulyje viešieji tualetai, švariausi pasaulyje paplūdimiai, gatves puošiantys super...

Jurgita Barišauskienė

Kai žiemos šventės tampa beskonės, o masinis kalėdinis šurmulys tik erzina

Žiemos švenčių laikotarpis dažnam žmogui tampa ne tik linksmybių, bet ir įvairių išbandymų...

Nepailstantis Leonavičius – apie 30 metų treniruojant vaikus ir sprendimą, kurio iki šiol nepamiršta Marčiulionis (1)

„Neseniai skridau į Romą ir taip išėjo, kad susėdome šalia su Šarūnu Marčiulioniu, kuris...

Verslininko atsakas besiskundžiantiems pinigų stygiumi: tikriausiai jūsų abi rankos kairios „Atsakingas požiūris“ su Rimvydas Valatka

Šios savaitės DELFI TV laidoje „ Atsakingas požiūris “ žurnalistas Rimvydas Valatka kalbina...

Lietuvius užgrius naujovių banga: kas pajus keičiamų mokesčių naudą, o kas – naštą (317)

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė „valstietė“ Agnė Širinskienė laidoje „...

Telšiuose stovi turbūt pati natūraliausia eglė visoje Lietuvoje: ji puošta vien tik kankorėžiais (43)

Kol didieji šalies miestai eina iš proto dėl Kalėdų simbolių originalumo, o maži miesteliai...

Nevaikiškas vaikas – Greta Thunberg: kaip 8-erių metų išvystas filmas apvertė mergaitės gyvenimą aukštyn kojomis

2019 m. kovo 15 d. įkvėpti Gretos 1,6 mln. žmonių dalyvavo pasauliniame streike dėl klimato. O...

Tolimųjų reisų vairuotojas prabilo apie darbo sąlygas: ar tikrai esame verti tik tiek? (1)

Profesijoje, turbūt kokia ji bebūtų, galime rasti pliusų ir minusų, taip pat kiekviena iš jų...