aA
Kiekviena save gerbianti tauta turi turėti istorinių tiesų ir simbolių rinkinį, kurio nevalia paneigti ar perrašyti. Tauta, kuri negali susitarti dėl tokių pamatinių nuostatų, yra valstybingumo nenusipelniusi tauta. Deja, partinės skirtys, intrigos bei priešpriešos iki pat šių dienų pasirodė esančios svarbesnės už valstybę ir jos istoriją. Taip nusprendė Seimo nariai, balsavę prieš Laisvės premijos įteikimą prof. Vytautui Landsbergiui.
Laurynas Kaščiūnas
Laurynas Kaščiūnas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Argumentų, kodėl Sąjūdžio vedlys vertas apdovanojimo, ypač kitąmet minimo Sausio 13-osios 25-mečio proga, apstu. V. Landsbergis – šiuolaikinės Lietuvos patriarchas, tarptautinėje arenoje visuomet buvęs žingsniu priekyje bei išmintingais sprendimais sukūręs geopolitinį stebuklą.

Juk tuomet, dar neišsisklaidžius Šaltojo karo tvaikui, Vakarai siekė ne SSRS suirimo, o tik šios „blogio imperijos“ modernizacijos ir demokratizacijos. Įtakingi Europos ir JAV politikai tikėjo, kad liberalesnis nei pirmtakai Generalinis sekretorius Michailas Gorbačiovas užtikrins stabilumą bei reformas, todėl į lietuvių nepriklausomybės siekį žiūrėjo atsargiai. Baimintasi, kad mažos tautos laisvės idealai sugriaus progresą ir išvers M. Gorbačiovą iš posto. Ne veltui lietuviai buvo raginami ne besąlygiškai atkūrinėti nepriklausomybę, bet derėtis su centru – M. Gorbačiovo Maskva.

Lietuvoje kairieji taip pat aiškino, kad be sovietų pagalbos neišgyvensime, iškart žlugsime. Žvelgdami į istoriją galime tik įsivaizduoti, kokia šiandien būtų Lietuva, jeigu V. Landsbergis būtų paklusniai derėjęsis su Kremliumi. Galbūt būtume panašūs į Ukrainą, kuri lig šiol kariauja tam, kad išsprūstų iš Rusijos įtakos zonos? O gal kaip Moldova kapstytumėmės korupcijos ir skurdo liūne? Kiek „įšaldytų konfliktų“, panašių į Padnestrę ar tebepulsuojantį Donbasą, turėtume, pavyzdžiui, pietryčių Lietuvoje? Akivaizdu, jog tik Lietuvos vadovo V. Landsbergio bei užsienio reikalų ministro Algirdo Saudargo geopolitinė šachmatų partija sukūrė tai, ko niekas nesitikėjo – nepriklausomą Lietuvos valstybę, paskui kurią sekė Latvija, Estija ir kitos pavergtosios tautos.

Tuomet, dar neišsisklaidžius Šaltojo karo tvaikui, Vakarai siekė ne SSRS suirimo, o tik šios „blogio imperijos“ modernizacijos ir demokratizacijos. Įtakingi Europos ir JAV politikai tikėjo, kad liberalesnis nei pirmtakai Generalinis sekretorius M. Gorbačiovas užtikrins stabilumą bei reformas, todėl į lietuvių nepriklausomybės siekį žiūrėjo atsargiai.
Laurynas Kasčiūnas

Šis balsavimas Seime galėjo tapti „nacionalinio susitaikymo“ iniciatyva, įrodančia, kad ne vidinės rietenos yra svarbiausia. Deja, bet valdantieji socialdemokratai (išskyrus pagarbos vertą Gediminą Kirkilą) prarado progą įrodyti esą tikri valstybininkai. Jie nesugebėjo įrodyti, kad nebėra tas elitas, kuris kadaise atsisakinėjo kalbėti prie „trispalvio plėvesuojančio skuduro“. Senoji nomenklatūra nesikeičia, ir ji visur vienoda – kaip ir toje pačioje Čekijoje, kur kadaise šalies išsivadavimo lyderio Vaclavo Havelo apdovanojimo ceremoniją boikotavo vietos komunistai. Tiek jie, tiek raudonumu dvelkiantys Lietuvos parlamentarai taip niekada ir nesuvokė, kad tik tokių žmonių kaip V. Havelas ir V. Landsbergis dėka šiandien sėdi demokratiškai išrinktame parlamente ir turi balso teisę.

Senoji nomenklatūra nesikeičia, ir ji visur vienoda – kaip ir toje pačioje Čekijoje, kur kadaise šalies išsivadavimo lyderio Vaclavo Havelo apdovanojimo ceremoniją boikotavo vietos komunistai.
Laurynas Kasčiūnas

Galbūt teisinga mintis, kad pranašu savame krašte nebūsi. Ir vis dėlto jei patys nesugebame pagerbti Sąjūdžio lyderio, tai bent galėtume mokytis iš Lenkijos „Solidarumo“ veikėjo ir valdančiosios „Teisės ir Teisingumo“ partijos pirmininko Jaroslavo Kaczynskio. Prieš kelias savaites rašytame laiške į V. Landsbergį jis kreipėsi „Didžiai gerbiamas Pone Prezidente.“ Mes, deja, žmogaus, kuris gavęs gausybę aukščiausio rango tarptautinių apdovanojimų, ne tik nesame pripažinę valstybės vadovu, bet ir pašykštėjome savosios Laisvės premijos.

Šis balsavimas turėtų pažadinti ir mūsų liberaliuosius intelektualus, kurie pastaruoju metu įnirtingai siūlo kurti Lietuvą „be didvyrių“. Būtent taip 61 Seimo narys suprato Jūsų kvietimą nepasiduoti „nacionalistiniam“ istoriniam pasakojimui. Gal pagaliau ir mūsų laisvosios minties šalininkams reikėtų pripažinti, kad „jei tauta nepasakos savo istorijos, už ją tai padarys kiti“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Audrą sukėlęs Nausėdos pasisakymas: ar koketavimas su Šeimų maršo dalyviais atskleidė prezidento kortas dėl partnerystės (222)

Prezidentui Gitanui Nausėdai šeštadienį „Didžiojo šeimos gynimo maršo“ metu išplatinus...

Aistė Žebrauskienė | D+

Vilnietis užfiksavo, kaip per savaitę butas pabrango 100 tūkst. eurų: brokeris patarė, kaip ir kada geriausia pirkti

Nuosavo būsto ieškantys vilniečiai stebisi kone kasdien augančiomis būsto kainomis . Kai kurie...

Vienas apsilankymas miške Algirdui baigėsi stuburo ir dubens kaulų lūžiais: dažnas šio pavojaus tiesiog neįvertina (12)

Nors įprastai, gavus nedarbingumą dėl traumų ar ligų, po kurio laiko sėkmingai grįžtama į...

Bloomberg | D+

Nemaloni pasaulinė ataskaita: dauguma miestų vis dar neturi planų, kaip prisitaikyti prie klimato kaitos

Į priemones kovoti su klimato kaita ir švelninti gamtos stichijų pasekmes savo bendruomenėms...

Dietologė pasakė, kiek kartų valgyti, kad neaugtų svoris: daug kas neteisingai vertina užkandžius (5)

Dėl karantino pakitęs bendras dienos režimas padarė didelę įtaką ir pasikeitusiems žmonių...

Speciali apklausa: susipažinkite su visais šių metų „Eurovizijos“ dalyviais ir atiduokite savo balsą už verčiausius laimėtojų titulo! (14)

Iki 2 metus lauktos „Eurovizijos“, kuri Roterdame vyks jau gegužės 18-22 dienomis, lieka visai...

Po kiekvienos stipresnės liūties gyventojai skęsta balose: „Grinda“ problemos sprendimui siūlo susimesti (8)

Vienoje Vilniaus miesto dalyje, Kairėnuose, po kiekvieno smarkesnio lietaus gyventojai bijo praverti...

Švedų kaimelio eksperimentas gali tapti pavyzdžiu visiems: mažesnės sąskaitos – tik papildomas privalumas (12)

Tūkstančio metų senumo Švedijos kaimelis gali tapti pavyzdžiu vietiniams ateities energijos...

Kaip greitai patiems pasigaminti efektyvią lašelinio laistymo sistemą (5)

Sakoma, visi genialūs išradimai iš tiesų yra labai paprasti. Prie tokių išradimų priskirtina ir...

Lietuviai tyrė, kaip keičiasi maistas – rado produktą, galintį tapti supermaistu (1)

VDU Žemės ūkio akademijos mokslininkai, atlikdami tyrimus, nustatė, jog kukurūzų traškučiai ,...