aA
Pastaruoju metu vadinamieji inteligentai ir kultūros veikėjai vėl tapo viešų pašaipų taikiniu. Sunku pasakyti, kiek jų nuoširdžiai gynė aludarių interesus iš baimės dėl kultūros ateities, o kiek – buvo tiesiog įdarbinti tai daryti (nemanau, kad aludariams tai būtų brangiai atsiėję).
Karolis Klimka
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Kad ir kaip ten buvo, užguito ir progas gaudančio inteligento pastumdėlio stereotipas tokiais atvejais nevalingai iškyla prieš akis.

Nors ši „alaus afera“ gal ir kiek įdomesnė (prie jos dar grįšime), galima prisiminti ir kitų atvejų, kai inteligentais buvo pasinaudota pateisinti ar suteikti autoriteto visokiems pelnodaros kėslams bei machinacijoms.

Manipuliuoti inteligentais, ypač kūrėjais ir menininkais, neblogai sekėsi A. Zuokui. Jį yra „užsistojęs“, pavyzdžiui, populiarus muzikas D.Katkus. Ofšorininkų projektus pastaruoju metu vis reklamuoja Oskaro laureatas A. Matelis (šitas – ypatingas atvejis: galima sakyti, šis kūrybinės inteligentijos atstovas tapo jį remiančios firmos atstovu ryšiams su visuomene.)

Šalyje garsūs intelektualai yra pademonstravę moralinę paramą kai kuriems grobuoniškiems Kauno plėtros projektams. Daugelis visom keturiom balsavo už aukštojo mokslo liberalizaciją, palankią bankų sektoriui.

Kuo inteligentų „kreipimaisi“ į valdžią brangiausiame spaudos plote skiriasi nuo paslėptos reklamos? Nebent tuo, kad paslėptą reklamą galima smerkti apeliuojant į įstatymą, tuo tarpu inteligentų piktnaudžiavimą savo autoritetu paliekame „jų sąžinei“.
Karolis Klimka:

Ir nors panašūs prekiniai piniginiai santykiai žiniasklaidos sferoje pastaruoju metu susilaukia vis daugiau rašančios ir kalbančios visuomenės dėmesio, – paslėpta reklama skelbiama bjauriausia korupcijos forma, – inteligentų, intelektualų ir kultūros veikėjų santykiai su stambiu kapitalu palikti likimo ir pačių inteligentų valiai.

Tačiau pažvelgus iš esmės – kuo inteligentų „kreipimaisi“ į valdžią brangiausiame spaudos plote skiriasi nuo paslėptos reklamos? Nebent tuo, kad paslėptą reklamą galima smerkti apeliuojant į įstatymą, tuo tarpu inteligentų piktnaudžiavimą savo autoritetu paliekame „jų sąžinei“.

Vis dėlto, būtų nuoseklu žengus vieną žingsnį, žengti ir antrą: užsakomieji puslapio (ar kelių) dydžio kreipimaisi į valdžią brangiausiuose laikraščiuose turi būti pripažinti paslėpta reklama.

Tačiau daug aktualesnis klausimas – kokią pagalbą galima būtų pasiūlyti tiems žmonėms („inteligentams“ ar pan.), kurie ryžtasi šitaip pardavinėti savo paslaugas. Jiems, be abejo, reikia psichologinės pagalbos. Įsijautus nesunku įsivaizduoti, kad savanaudiški motyvai, kurie skatina šitaip prekiauti savo veidu, kūnu ir parašu, iš esmės yra „nesavanaudiški“: kiekvienas privalome atsakingai galvoti apie ateitį, savo šeimą, vaikus, visuomenę ir jos kultūrą…

Štai kodėl minėtoji „alaus afera“ atrodo tokia įdomi – ir gretintina su mūšiais dėl aukštojo mokslo reformos, norint įžvelgti besiklostančius „reformuotos inteligentijos“ ideologijos bruožus. Alaus reklamos gynimas buvo išskirtinis atvejis, mat čia gražiai sutapo pats primityviausias komercinis interesas su pačiu „prakilniausiu“ interesu – rūpesčiu dėl kultūros ateities.

Tai būta išties įspūdingo pelnadarių laimėjimo ryšių su visuomene fronte, nes šiuo atveju pavyko – beveik neįtikėtinai – paprastą komercinį apetitą pakylėti į tautos kultūros ateities klausimo rangą.

Panašus ėjimas yra ir dešiniųjų sumanyta, o kairiųjų palaikyta aukštojo mokslo reformos afera, įtraukusi ir patraukusi nemažai vadinamųjų intelektualų. Čia konstruojamas įsakmus imperatyvas (gydytojų žargonu „imperatyvas“ reiškia ūmų poreikį nusišlapinti, gamtos šauksmą – peliukų lopatologų žargonu, “kai šlapimas trenkia į smegenis”): MOKAMAS MOKSLAS ARBA MIRTIS.

Nemanau, kad bankai tiesiogiai papirkinėjo inteligentus, kad šie agituotų už „lanksčią paskolų tvarką“, – nors lobistinio poveikio čia, be abejo, būta. Tačiau šis atvejis todėl ir laikytinas krizės simptomu, kad čia senovinė perskyra tarp tiesioginio papirkimo ir netiesioginio suinteresavimo nebegalioja.

Akademinis elitas tiesiogiai suinteresuotas pelnu, tuo metu eiliniai universitetų dėstytojai–proletarai, išsekinti krūvių ir pribaigti šantažo („pinigų nėra ir nebus“), sutinka bet kokia kaina „tuoj pat ką nors keisti“. O tą „bet kokią kainą“ parenka, be abejo, kainodaros, tiksliau pelnodaros ekspertai iš laisvų institutų.

Šiuo atžvilgiu Oskaro laureatą A.Matelį galima laikyti visos reformuotos naująjį turtą aptarnaujančios inteligentijos dainiumi ryšiams su visuomene. Jo pozicija paprasta: KADANGI VALDŽIA NIEKO NEDUODA, REIKIA ATSIDUOTI NUVORIŠŲ VALIAI (kurie ir priima, ir duoda…).

Tai išties efektyvi formulė: ir asilui raudonais batais aišku, kad norint užtikrinti kuo spartesnę viešojo gyvenimo nuvorišizaciją, reikia leisti valdžiai (netgi reikalauti) NIEKO NEDUOTI. Suprantama, ji noriai pasiduos tokiam „visuomenės spaudimui“.

Tačiau kaip tik todėl parsidavusiems inteligentams būtina pagalba, panaši į tą, kuri numatoma azartinių lošimų aukoms. Viską statydami ant vienos kortos – turtėjimo imperatyvo – jie rizikuoja netekti visko, ką turi. Tuomet liks tik imperatyvas minėtąja medicinine prasme.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Išaušo istorinio vizito diena: kuo Pranciškus skiriasi nuo pirmtakų (21)

Nusistovėję stereotipai esą popiežius, jų aplinką supa didžiulė prabanga.

Po kelionės keltu – lietuvės perspėjimas: nepasitikrinę prarasite nemažai pinigų (45)

Naują būdą keliauti atradusi vilnietė Justina pasijautė išleidusi daugiau nei turėjo. Pasak...

Orai: temperatūra per parą kris 10 laipsnių kiekvieną dieną šals vis labiau (17)

Labai šiltas dienas keis lietingos ir vėsios. Rugsėjo 22 dieną termometrai rodys 10 laipsnių...

Vilniaus centre „pabiro plytos“: neklusnius vairuotojus tramdė net policijos švyturėliais (18)

Artėjant šeštadieniniam popiežiaus Pranciškaus vizitui Vilniuje, pagrindinėse sostinės...

Pasipiktino prabangiais modeliais su „vardiniais“ elektromobilių numeriais, bet „Regitra“ atrado kitą bėdą (169)

Prabangūs BMW, „ Audi “, „Porsche“ su elektromobiliams skirtais valstybinio numerio...

Jauna šeima: kaip pasiruošti susitikimui su popiežiumi (294)

Į susitikimus su rugsėjo 22–23 dienomis Lietuvoje viešėsiančiu popiežiumi Pranciškumi...

Moterų siaubas Klaipėdoje: mieste siautėja ginkluotas užpuolikas (102)

Po moters, šeštadienį vežimėlyje stūmusios vaiką, kraupios akistatos su užpuoliku Klaipėdos...

Nuslėptas dokumentas parodė tikrąjį rusų sukčiavimo mastą: JAV trūko kantrybė (178)

Jungtinių Tautų ekspertų grupės parengtoje ataskaitoje konstatuojama, kad Šiaurės Korėja...

Tragišką kūdikio pagrobimo istoriją lig šiol gaubia daug paslapčių (7)

Nors įtariamasis buvo identifikuotas, teisiamas ir pripažintas kaltu, vėliau jam įvykdyta mirties...

Naujausias Kepenio užmojis – tam nepritaria net medikai (259)

Alternatyvia Lietuvoje laikoma ajurvedos medicina randa kelią į Lietuvos Seimą. Parlamentaras...