aA
Formaliai teisingas, o iš esmės teisingumo principą ir turinį iškreipiantis aktas. Taip galima apibūdinti apkaltinamąjį teismo nuosprendį, kuriuo už trylikametės mergaitės išžaginimą Kristina Saltanovič nuteista kalėti 9, Rolandas Verba – 10 metų.
Antrankiai
Antrankiai
© Shutterstock nuotr.

Nesvarbu, kad ši porelė su paaugle, jai mielai sutikus, vieną vakarą mylėjosi trise, o po savaitės vėlgi, visi kupini džiugaus entuziazmo, pakartojo grupinio sekso seansą; svarbu, kad pagal įstatymą lytinis santykiavimas su mažamečiu asmeniu pripažįstamas išžaginimu.

Nesvarbu, kad grupinį seksą išbandžiusi paauglė nesijautė nukentėjusia, svarbu, kad byloje ji buvo pripažinta nukentėjusiąja, o bausmės „tarifas“ žagintojais pripažintiems K.Saltanovič ir R.Verbai buvo atseikėtas laikantis formalių bausmės skyrimo taisyklių.

Štai dabar, kai atiduota derama pagarba įstatymui ir jo nuostatomis besiremiančiam teismo nuosprendžiui, pats laikas paklausti, ar auka, atnašauta ant Teisingumo aukuro, išties buvo proporcinga padarytam nusikaltimui?

Ar ne verta susimąstyti? Už grupinį seksą su trylikamete, kuri atrodė vyresnė, elgėsi kaip vyresnė ir mielai, savo noru dalyvavo šio sekso seanse ir net nesijautė nukentėjusia, bausti tokia pat bausme kaip ir už nužudymą? Kaip už brangiausios vertybės žmogui atėmimą?
Karolis Jovaišas

Viskas pažįstama lyginant. Už paprastą nužudymą, pavyzdžiui, iš keršto ar pavydo, bausmės vidurkis yra absoliučiai toks pat, koks buvo atseikėtas R.Verbai. Nei didesnis, nei mažesnis.

Ar ne verta susimąstyti? Už grupinį seksą su trylikamete, kuri atrodė vyresnė, elgėsi kaip vyresnė ir mielai, savo noru dalyvavo šio sekso seanse ir net nesijautė nukentėjusia, bausti tokia pat bausme kaip ir už nužudymą? Kaip už brangiausios vertybės žmogui atėmimą?

Žinoma, visada atsiras koks nors minties gigantas ir dvasios grynuolis, kuris su dideliu malonumu ir pasitenkinimus konstatuos, kad tokie klausimai yra naivūs, nes įstatymas grasindamas griežtomis bausmėmis vis dėlto gina vieną svarbiausių žmogaus vertybių – lytinę laisvę.
Kas gali tai paneigti? Kas gali paneigti, kad įstatymas saugo auką nuo skausmingų, jos likimą žalojančių psichinių, fizinių bei moralių traumų? Tų traumų, kurioms esant gyvenimas gali tapti ne palaima, o prakeiksmu?

Kartu kas gali paneigti, kad tiesa visada yra konkreti? Kas gali paneigti, kad ilgus metus nelaisvės – aštrų ir grėsmingą ginklą, reikia taikyti subtiliai, atsižvelgiant į faktinės veikos aplinkybes ir kaltininko asmenybę, o ne mojuoti tokia bausme tarsi vėzdu, traiškančiu žmonių likimus?

Baudžiamasis įstatymas yra ilgalaikės teisinės minties raidos rezultatas. Vargu ar protinga rodyti pirštu teisėjams į tas įstatymo normas, kurios, esant reikalui, suteikia galimybę nukrypti nuo pusiau mistinio bausmės vidurkio. Kita vertus, vargu, ar pilietiška apsimesti, kad nieko neįvyko, kad Teisingumo rūmai steriliai švarūs, o teisėjai visuomet teisūs, netgi kai anaiptol nėra teisūs.

Nepaperkami kelių policininkai negailestingai demaskuoja ne visus, o 50 litų kyšį jiems siūlančius vairuotojus. Ir, žinoma, jie yra absoliučiai teisūs. Težino, kaip įžeidinėti tyresnius už krištolą pareigūnus, siūlant vos ne išmaldą, na tiesiog kefyrui. Be to, užsitarnavę nepaperkamųjų aureolę, tokie policininkai vos nevisiškai „teisėtai“ renka duoklę keliuose.

Regis, teisėjai ima pavyzdį iš policininkų. Dažnai būdami nepaprastai atlaidūs ir humaniški pavojingiems nusikaltėliams, keliantiems didelę grėsmę visuomenei, jis vis dėlto kartais ryžtasi parodyti įstatymo rūstybę ir trenkti Temidės svarmenimis. Atsakančiai ir negailestingai.

Kas gali paneigti, kad toks principingumas nepravers teisėjams ateityje, kaip ir „nepaperkamumas“ kelių policininkams?

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Du profesoriai įvertino vakcinas nuo koronaviruso: ar išties jų kokybė skiriasi?

Šiuo metu dauguma jau tikriausiai pamiršo tą laiką, kai vos patvirtinus „ AstraZeneca “...

Paskelbtus karantino pakeitimus įvertino įvairių partijų atstovai: to tikrai nepakaks (113)

Ministrų kabinetas trečiadienį apsisprendė karantiną pratęsti iki kovo 31 dienos. Vadovaujantis...

NT mokesčio nesumokėjo daugiau nei ketvirtadalis: VMI skaičiuos delspinigius, kai baigsis karantinas (32)

Nors terminas sukapsėjo dar gruodį, didelė dalis prabangų nekilnojamąjį turtą (NT) valdančių...

Lietuvoje nustatyta 11 naujų britiškosios koronaviruso mutacijos atvejų papildyta 19.05 (119)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) informuoja, kad mūsų šalyje nustatyta 11 naujų...

Nestandartinius dirbinius gaminančios įmonės vadovas: būti gamintoju Lietuvoje – didžiulis iššūkis (1)

Nestandartinius metalo dirbinius gaminančios įmonės UAB „ Politeca “ vadovas Eimantas Morkus...

Dulkys: kai kurie rodikliai pradėjo rodyti negeras tendencijas – turime galvoti, ką daryti toliau (59)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako, kad karantino laisvinimą galėtų paspartinti...

Naujausi karantino pokyčiai: kas keičiasi nuo ketvirtadienio? (290)

Vyriausybė trečiadienį nusprendė karantiną pratęsti dar mėnesiui, iki kovo 31 dienos, ir...

Kremlius rado desperatišką būdą, kaip nuslopinti neramumus: pasipylė grasinimai pasirašė pluoštą naujų įsakymų

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė pluoštą įstatymų, numatančių didesnes...

Nuo rudens kyla studijų kainos: baiminamasi, kad valstybės finansuojamas vietas gaus mažiau studentų (16)

Vyriausybei pritarus Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos ( ŠMSM ) siūlymui didinti studijų...