aA
Formaliai teisingas, o iš esmės teisingumo principą ir turinį iškreipiantis aktas. Taip galima apibūdinti apkaltinamąjį teismo nuosprendį, kuriuo už trylikametės mergaitės išžaginimą Kristina Saltanovič nuteista kalėti 9, Rolandas Verba – 10 metų.
Antrankiai
Antrankiai
© Shutterstock nuotr.

Nesvarbu, kad ši porelė su paaugle, jai mielai sutikus, vieną vakarą mylėjosi trise, o po savaitės vėlgi, visi kupini džiugaus entuziazmo, pakartojo grupinio sekso seansą; svarbu, kad pagal įstatymą lytinis santykiavimas su mažamečiu asmeniu pripažįstamas išžaginimu.

Nesvarbu, kad grupinį seksą išbandžiusi paauglė nesijautė nukentėjusia, svarbu, kad byloje ji buvo pripažinta nukentėjusiąja, o bausmės „tarifas“ žagintojais pripažintiems K.Saltanovič ir R.Verbai buvo atseikėtas laikantis formalių bausmės skyrimo taisyklių.

Štai dabar, kai atiduota derama pagarba įstatymui ir jo nuostatomis besiremiančiam teismo nuosprendžiui, pats laikas paklausti, ar auka, atnašauta ant Teisingumo aukuro, išties buvo proporcinga padarytam nusikaltimui?

Ar ne verta susimąstyti? Už grupinį seksą su trylikamete, kuri atrodė vyresnė, elgėsi kaip vyresnė ir mielai, savo noru dalyvavo šio sekso seanse ir net nesijautė nukentėjusia, bausti tokia pat bausme kaip ir už nužudymą? Kaip už brangiausios vertybės žmogui atėmimą?
Karolis Jovaišas

Viskas pažįstama lyginant. Už paprastą nužudymą, pavyzdžiui, iš keršto ar pavydo, bausmės vidurkis yra absoliučiai toks pat, koks buvo atseikėtas R.Verbai. Nei didesnis, nei mažesnis.

Ar ne verta susimąstyti? Už grupinį seksą su trylikamete, kuri atrodė vyresnė, elgėsi kaip vyresnė ir mielai, savo noru dalyvavo šio sekso seanse ir net nesijautė nukentėjusia, bausti tokia pat bausme kaip ir už nužudymą? Kaip už brangiausios vertybės žmogui atėmimą?

Žinoma, visada atsiras koks nors minties gigantas ir dvasios grynuolis, kuris su dideliu malonumu ir pasitenkinimus konstatuos, kad tokie klausimai yra naivūs, nes įstatymas grasindamas griežtomis bausmėmis vis dėlto gina vieną svarbiausių žmogaus vertybių – lytinę laisvę.
Kas gali tai paneigti? Kas gali paneigti, kad įstatymas saugo auką nuo skausmingų, jos likimą žalojančių psichinių, fizinių bei moralių traumų? Tų traumų, kurioms esant gyvenimas gali tapti ne palaima, o prakeiksmu?

Kartu kas gali paneigti, kad tiesa visada yra konkreti? Kas gali paneigti, kad ilgus metus nelaisvės – aštrų ir grėsmingą ginklą, reikia taikyti subtiliai, atsižvelgiant į faktinės veikos aplinkybes ir kaltininko asmenybę, o ne mojuoti tokia bausme tarsi vėzdu, traiškančiu žmonių likimus?

Baudžiamasis įstatymas yra ilgalaikės teisinės minties raidos rezultatas. Vargu ar protinga rodyti pirštu teisėjams į tas įstatymo normas, kurios, esant reikalui, suteikia galimybę nukrypti nuo pusiau mistinio bausmės vidurkio. Kita vertus, vargu, ar pilietiška apsimesti, kad nieko neįvyko, kad Teisingumo rūmai steriliai švarūs, o teisėjai visuomet teisūs, netgi kai anaiptol nėra teisūs.

Nepaperkami kelių policininkai negailestingai demaskuoja ne visus, o 50 litų kyšį jiems siūlančius vairuotojus. Ir, žinoma, jie yra absoliučiai teisūs. Težino, kaip įžeidinėti tyresnius už krištolą pareigūnus, siūlant vos ne išmaldą, na tiesiog kefyrui. Be to, užsitarnavę nepaperkamųjų aureolę, tokie policininkai vos nevisiškai „teisėtai“ renka duoklę keliuose.

Regis, teisėjai ima pavyzdį iš policininkų. Dažnai būdami nepaprastai atlaidūs ir humaniški pavojingiems nusikaltėliams, keliantiems didelę grėsmę visuomenei, jis vis dėlto kartais ryžtasi parodyti įstatymo rūstybę ir trenkti Temidės svarmenimis. Atsakančiai ir negailestingai.

Kas gali paneigti, kad toks principingumas nepravers teisėjams ateityje, kaip ir „nepaperkamumas“ kelių policininkams?

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ką slepia Landsbergio sukeltas triukšmas: yra tik vienas būdas sužinoti (38)

Ministrui Gabrieliui Landsbergiui prabilus apie Lietuvai gresiančius pavojus, karinė žvalgyba...

Bankrutuojančio „Oksalio“ vadovas – apie 30 metų versle: nuo vienvaldystės rinkoje iki apgavystės Rygoje (8)

„Net ir žinodamas, kokia laukia pabaiga, viską tikrai kartočiau“, – sako bankrutuojančios...

Lavrovui dėl Zacharovos teko keisti skrydžio maršrutą (1)

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas į Šiaurės Makedonijos sostinę, kur įvyks...

Paskutinę rudens dieną – įsitvirtinusi žiema: sniegas ir šaltis nė neketina trauktis (4)

Ketvirtadienio dieną vis dar būsime gausesnį sniegą atnešusio ciklono įtakoje.

Apie rudeninę savigraužą atviravęs „Ryto“ kapitonas ruošėsi į „McDonald's“

Po palankaus likimo vingio rungtynių su Patrų „Promitheas“ pabaigoje Vilniaus „Ryto“...

FED aiškinasi tikrąją ekonomikos situaciją: kainų džinas ištrūko iš butelio

Ričmondo federalinio rezervų banko prezidentas Thomasas Barkinas paprašė pakelti ranką: kiek iš...

Mirė Henry Kissingeris papildyta

Trečiadienį mirė buvęs JAV valstybės sekretorius Henry Kissingeris , kurio atviras Amerikos...

Karas Ukrainoje. TATENA užfiksavo sprogimus netoli Chmelnyckio atominės elektrinės

Lapkričio 28-osios naktį TATENA ekspertai užfiksavo kelis sprogimus prie Chmelnickio atominės...

Keturkojų mylėtojams – ilgai laukta žinia: rinkoje pasirodys vaistai, prailginantys augintinių gyvenimą (1)

JAV biotechnologijų kompanija „Loyal“ lapkričio 28 dieną paskelbė apie rinkoje...