aA
Kaip greitai viskas gali pasikeisti. 2012 m. rinkimuose socdemai (LSDP) ir Darbo partija surinko beveik 523 000 balsų daugiamandatėse apygardose. Šįmet jos sukrapštė vos 242 000, daugiau negu perpus mažiau nei prieš ketverius metus. Jei 2012 m. šios dvi partijos laimėjo beveik 38 proc. balsų, šįmet tik 20 proc. rinkėjų jas palaikė.
Algirdas Butkevičius
Algirdas Butkevičius
© DELFI / Andrius Ufartas

Darbo partijos nuosmukis yra stulbinantis. Rėmėjų skaičius sumažėjo beveik penkis kartus (nuo 271 tūkstančių balsų iki 60 tūkstančių). Tiesa, socdemų pirmtakė, Lietuvos demokratinė darbo partija (LDDP), pergyveno dar didesnį fiasko 1996 m., kai surinko 131 837 balsus, palyginus su 817 331 per 1992 m. rinkimus. Taigi, tada nuo LDDP nusigręžė net penki šeštadaliai buvusių rinkėjų. Verta pamąstyti, kad dabartinėmis sąlygomis neįsivaizduotina, jog viena partija surinktų daugiau negu 800 000 balsų.

LDDP išliko dėl įvairių priežasčių, viena svarbiausių buvo Algirdo Brazausko populiarumas ir vidinė partijos drausmė – būta daug vidaus ginčų, bet mažai skilimų. Likimas taip neglostys Darbo partijos. Jei ji neišnyks, ji liks politikos marginale, kuri negebės įveikti penkių procentų barjero. Vienintelis pusiau-charizmatinis partijos narys, jos įkūrėjas, Viktoras Uspaskichas veikiausiai nesugrįš į politiką. Daugelis kitų partijos vadovų – tai pilkos asmenybės, kaip Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė.

Nepasitikėjimą partijos ateitimi akivaizdžiai parodė prieš kelias dienas atsistatydinęs partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis, kuris nesiryžo atsisakyti šilto europarlamentaro posto ir sieti savo politinio likimo su savo partija. Nėra ko apgailėti partijos žlugimo. Skandalai ir korupcija ženklino jos veiklą nuo pradžios iki dabarties. Be to, ji buvo asmeninė Uspaskicho partija, jo sukurta, išlaikoma ir diriguojama. Vidaus demokratijos nebūta, ką rodė ir Mazuronio išrinkimas/paskyrimas pirmininku.

LSDP yra partija be idėjų, kuri valdo, kad valdytų. Tai partija, kuri netenka savo rinkėjų, nes juos visus iš eilės nuvylė – ir tautines mažumas, ir darbininkus, dabar ir kaimo gyventojus. Jaunimo neturėjo ir neturi.
Kęstutis Girnius

Darbo partija nėra visai be nuopelnų. Ji suvaidino svarbiausią vaidmenį didinant minimalų mėnesini atlyginimą (MMA). 2012 m. pabaigoje MMA buvo 850 litų arba 246 eurų, dabar jis jau 380 eurų. 2012 m. Vyriausybė aiškino, kad staiga padidinus MMA, Lietuvai grėstų nedarbo augimas. Bet nedarbas tik mažėjo, kol MMA augo. Kritikai, be abejo aiškintų, jog darbiečiai skatino MMA didinimą populistiniais sumetimais. Gal taip ir buvo, bet dėl to laimėjo ne tik mažiau uždirbantys, bet ir, drįsčiau sakyti, visa šalis.

Kęstutis Girnius
Kęstutis Girnius
© DELFI / Tomas Vinickas

Lietuvoje propagandos karus laimi dešinieji. Kas padeda eiliniam piliečiui laikoma savanaudiškumo proveržiu, kas naudinga pasiturinčiai mažumai vaizduojama svariu indeliu į Lietuvos gerovę. MMA didinimas laikomas populistiniu žingsniu, bet „Sodros“ lubų įvedimas pristatomas kaip būtina priemonė užsienio investicijoms pritraukti, nors nesu matęs jokių duomenų, kurie tai įrodytų.

Įvairūs veiksniai prisidėjo prie socdemų nuosmukio. Jų vadovaujama Vyriausybė buvo gana neveiksminga, vengė spręsti aktualius klausimus, kaip naujos atominės jėgainės statymą ar nestatymą, nepaprastai daug laiko ir jėgų skyrė koalicijos vidaus santykių aiškinimui. Per paskutinius metus susikaupė nemažai skandalų, o socdemams buvo priskiriama ir darbiečių, ir tvarkiečių nusižengimai. Konservatoriai, kartu su prezidente, veiksmingai eskalavo „auksinių šakučių“ skandalą, nors turbūt nėra kariuomenės, kuri nepermokėtų už kai kurias prekes. Nelaukiama, kad JAV gynybos ministrai atsistatydintų, paaiškėjus, kad Pentagonas mokėjo 650 dolerių už kavinuką. Nesiliaujanti prezidentės kritika irgi darė savo, kaip ir socdemų nutarimas per Seimą prastumti itin nemėgstamą Darbo kodeksą.

Sunkiai įsivaizduojama, kad save vadinanti socialdemokratine partija per 16 valdymo metų neįvestų progresinių mokesčių arba būtų tokia abejinga darbininkų daliai. Nežinia, kiek Ramūno Karbauskio vadovaujama LŽVS atstovaus mažiau pasiturinčiųjų interesams, nežinia, ar ji gebės išlikti vieninga partija.
Kęstutis Girnius

Aš niekada nesupratau, kodėl premjeras Algirdas Butkevičius, jo partija ir Vyriausybė buvo tokie populiarūs. Ironiška, kad tas nepelnytas populiarumas išnyko kaip tik partijai nepalankiausiu momentu, būtent rinkimų išvakarėse, kai nebuvo laiko atsitiesti. Šiuo atžvilgiu socdemai buvo nelaimingi, bet tai nepakeičia fakto, kad partija merdi. LSDP yra partija be idėjų, kuri valdo, kad valdytų. Tai partija, kuri netenka savo rinkėjų, nes juos visus iš eilės nuvylė – ir tautines mažumas, ir darbininkus, dabar ir kaimo gyventojus. Jaunimo neturėjo ir neturi. Veikiausiai nemažai tų, kurie atidavė savo balsus socdemams, tai darė iš įpročio ar socdemus laikė mažiausiu blogiu. Entuziastingų rėmėjų būta itin mažai.

Socdemai neišnyks, arba bent negreitai. Jie gali net laikinai sustiprėti, jei naujoji Vyriausybė bus neveiksminga arba perdėm konfrontacinė. Bet LSDP liks be idėjų ir patikimo elektorato, tad antraeilė politinė jėga.

Lietuvai reikia partijos, kuri skleistų tradicinės kairės mintis, ne tik, kad būtų kovojama su socialine nelygybe ir gėdingu abejingumu mažiau sėkmingiems tautiečiams, bet kad būtų atsveriamas idėjinis dešiniųjų dominavimas, savotiškas verslumo garbinimas.
Kęstutis Girnius

Galima ginčytis, ar Darbo partija ir LSDP kada buvo kairiosios partijos. Darbo partija yra Uspaskicho kūrinys, taigi, kūrinys turtingo verslininko, kuris atlyginimus mokėjo vokeliuose, darbuotojų sąskaita. Priekaištai, kad socdemai ne darbininkų, bet nomenklatūros partija, nėra be pagrindo. Sunkiai įsivaizduojama, kad save vadinanti socialdemokratine partija per 16 valdymo metų neįvestų progresinių mokesčių arba būtų tokia abejinga darbininkų daliai. Nežinia, kiek Ramūno Karbauskio vadovaujama LŽVS atstovaus mažiau pasiturinčiųjų interesams, nežinia, ar ji gebės išlikti vieninga partija.

Lietuvai reikia partijos, kuri skleistų tradicinės kairės mintis, ne tik, kad būtų kovojama su socialine nelygybe ir gėdingu abejingumu mažiau sėkmingiems tautiečiams, bet kad būtų atsveriamas idėjinis dešiniųjų dominavimas, savotiškas verslumo garbinimas. Neabejotina, kad Lietuva turi kurti darbo vietas, pritraukti užsienio investicijas, ir imtis kitų pertvarkų. Bet nemažiau svarbu pakeisti regresinę mokesčių sistemą, įvedant, jei ne progresinius, tai bent nekilnojamojo turto mokesčius, sumažinant PVM normas maistui ir vaistams.

Reikia gerokai padidinti įplaukas į biudžetą, kad būtų galima pagerinti valdžios teikiamas paslaugas, nes valstybė be pajamų bus skurdi valstybė. Tai gal tenkina jaunesniąją, neoliberalizmu ir „lyderiavimu“ susižavėjusią kartą, kuri mano, kad kuo mažiau valdžios, tuo geriau. Nuogąstauju, kad ji perdėm patenkinta savimi ir savo idėjomis, jog gebėtų deramai užjausti kitus. Ir kad kurdama pagal savo kurpalį pažangią Lietuvą nepastebės, kad ji dar labiau ištuštėjo.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kelionė į Jungtinę Karalystę virto pragaru: nežinojau, ar pavyks išgyventi (54)

Išvykdami į Jungtinę Karalystę vargingose šeimose gyvenę jaunuoliai svajojo apie geresnį...

Lietuvės papasakojo apie karčią įsidarbinimo užsienyje patirtį: miegodavo su striukėmis, gavusios po 100 Eur buvo išmestos (49)

Darbą užsienyje dvi jaunos merginos iš Lietuvos prisimins dar ilgai. Per karantiną išvykusios...

Prie Lietuvos artės galingas anticiklonas: orai atvės, pūs žvarbus vėjas (5)

Šeštadienį iš vakarų prie Lietuvos artės galingas anticiklonas. Pradedant pajūriu ir Žemaitija...

Nepakartojamą tritaškį lemiamomis akimirkomis smeigęs Sabonis ir „Pacers“ krito Bostone (5)

Į Visų žvaigždžių rungtynes antrus metus iš eilės patekęs Domantas Sabonis vėl tapo...

Plieninė valia: skausmo nepaisęs Valančiūnas – naudingiausias „Grizzlies“ komandoje

Nesėkmę NBA pirmenybėse patyrė Memfio „Grizzlies“ (14-15) krepšininkai, neatsilaikę prieš...

Kiek pabodusi atostogų kryptis dabar vėl „ant bangos“: iš Lietuvos kyla pilni lėktuvai (226)

Atnaujinus skrydžius į Egiptą pirmieji lėktuvai pakilo pilni, o lietuvių susidomėjimas šia...

Keičiami izoliacijos terminai: reikšmingi pokyčiai išvykstantiems iš Lietuvos keičiasi izoliacijos sąlygos atvykusiems iš 2 šalių (45)

Penktadienį atnaujintą paveiktų šalių sąrašą, iš kurių atvykus taikomos griežtesnės...

Domantas Sabonis pakeis Durantą NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse (85)

NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse sirgaliai išvys Domantą Sabonį – ESPN skelbia, kad...

Nesivaldęs Mirotičius susiplėšė marškinėlius, „Barcelona“ antrą kartą nusileido ASVEL (12)

Eurolygos 26-asis turas baigėsi įtemptomis rungtynėmis Katalonijoje, kur turnyro lentelės lyderė...