aA
Latviai paskelbė kreipimąsi į baltus visame pasaulyje švęsti rugsėjo 22 dieną Baltų vienybės dieną. Ši diena primena lietuvių ir latvių genčių pergalę Saulės mūšyje prieš kalavijuočių ordiną. Tai buvo tarsi Žalgirio mūšis XIII amžiuje, sustabdęs svetimųjų agresiją į Baltų žemes.
Jonas Trinkūnas  (kairėje)
Jonas Trinkūnas (kairėje)
© „Valstiečių laikraštis“
Šiandien Saulės mūšis simbolizuoja ne tiek militarinę, kiek baltų tautų bendros kilmės ir likimo idėją.

Jau keleri metai latviai ir lietuviai rugsėjo 22 dieną mini ir švenčia kaip Baltų vienybės dieną. Kurį laiką tai buvo daugiau lokalinis šventimas – Šiauliuose ir vietovėse arčiau pasienio. Pastaraisiais metais iniciatyvos sklinda jau plačiau. Populiari tapo “Piliakalnių sąšauka” arba “Piliakalnių šviesa”, kuomet vienu metu vakare uždegamos ugnys ant piliakalnių ar šalia jų.

Šimtai piliakalnių Lietuvoje ir Latvijoje nušvinta vienybės šviesa. Tai ne valdiška akcija, niekas jokių nurodymų nedarė, paprasti lietuviai ir latviai, ugnelėmis išreiškia pagarbą protėvių atminimui ir baltų vienybei. Pradedame suprasti, jog baltų vienybė tai nėra vien istorinis epizodas. Kai skiriančių sienų nebėra, reikia prikelti senąją bendrystę, kuri buvo vienaip ar kitaip nedraugiškų jėgų ardoma.

Latviai tą dieną jau švenčia pačioje Rygoje, skiriamos lėšos koncertams ir renginiams. O kaip Vilniuje? Juk Vilnius visada buvo visų baltų centras, apie tai ne kartą rašė ir latvių kultūrininkai. Šventaragio slėnis jau gilioje senovėje tapo lietuvių svarbiausia šventviete, apie tai rašoma jau Lietuvos metraščiuose. Atrodo, kad slėnis garsėjo dar prieš Vilniui tampant sostine.

Ateinančiais metais minėsime Lietuvos vardo tūkstantmetį. Atrodo, kad katalikų bažnyčia pripažįsta tik 600 metų iš to laikotarpio, todėl visiškai abejinga Šventaragio senosioms tautinėms vertybėms. Gal net ne abejinga, bet tiesiog priešiška.
Jonas Trinkūnas:

Kai Lietuvos valdovai Šventaragyje pastatė vyriausią senojo tikėjimo šventyklą, ji tapo visos tautos šventykla. Galima tik įsivaizduoti, kas vyko prie Amžinosios Ugnies aukuro. Kariai, sugrįžę po sunkių kovų, iškilmingai pagerbdavo šventąją ugnį, valdovai prisiekdavo Perkūnui. Prisiminkime tai, minėdami Lietuvos vardo tūkstantmetį, ir pagalvokime, jog iš 1000 metų bent 400 metų buvo nekrikščioniški, ir neretai garbingi metai, kuomet Lietuva buvo apginta nuožmiose kovose.

Lietuviai ne tik sukūrė ir apgynė savo valstybę, jie padėjo išlikti baltams, Europoje seniausios kultūros tautoms. Todėl Vilnius turėtų būti svarbiausiu Baltų vienybės minėjimo centru ir tuo turėtų pasirūpinti valstybinės institucijos. Praeitais metais Romuvos bendrija apsisprendė tinkamai paminėti Baltų vienybės dieną Vilniuje. Paminėjimas turėjo vykti Šventaragio slėnyje, šiandien tai Arkikatedros aikštė, prie Gedimino paminklo.

Teko vaikščioti visą mėnesį po Vilniaus miesto savivaldybę, Pilių direkciją, Arkivyskupiją. Derinimai vyko labai sunkiai, nors mūsų prašymas buvo labai paprastas. Baltų vienybės dieną mes norime pagerbti ir paminėti mūsų protėvius didvyrius, ne tik lietuvių, bet prūsų, jotvingių, latvių laisvės kovotojus.

Arkivyskupija pareiškė nesutinkanti, bet kitos įstaigos leido. Tad rugsėjo 22 dieną prie Gedimino paminklo Baltų didvyriai buvo pagerbti. Šiais metais buvo tikimasi, jog mūsų valdininkai pagaliau susiprotės, todėl buvo pateikta paraiška platesniam Baltų vienybės dienos minėjimui. Atsakymas buvo neigiamas ir Baltų vienybės dienos šiemet Vilniuje nešvęsime. Žmonės uždegs ugneles ant piliakalnių, bet valdžios tai nesujaudins.

Ateinančiais metais minėsime Lietuvos vardo tūkstantmetį. Atrodo, kad katalikų bažnyčia pripažįsta tik 600 metų iš to laikotarpio, todėl visiškai abejinga Šventaragio senosioms tautinėms vertybėms. Gal net ne abejinga, bet tiesiog priešiška. Juk katedros požemiuose slypi visuomenei neprieinamas Amžinosios ugnies aukuras su taip vadinamais zodiako laiptais. Vamzdžiais užgriozdinto požemio net neketinama paruošti tūkstantmečio lankymams.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Covid-19 plitimas Lietuvoje – nebūtinai tik neatsakingumo pasekmė: mokslininkai neabejoja, kad reikšmingai pakito pats virusas (267)

Mokslininkai jau neabejoja, kad per savo gyvavimo laiką Covid-19 virusas ne kartą mutavo. Tiesa, ne...

Liko mėnuo iki „Brexit“: už siuntinius – papildomi mokesčiai, o norintiems dirbti – griežtesni reikalavimai (94)

Likus mėnesiui iki „Brexit“ jau aišku, kad daug lietuvių tą pajus tiesiogiai. Turėtų...

Lietuvoje – 2104 nauji koronaviruso atvejai, mirė dar 17 žmonių (20)

Per pastarąją parą Lietuvoje patvirtinti 2104 nauji COVID-19 ligos atvejai, dėl koronaviruso mirė...

Prezidentūrai abejonių kelia du kandidatai į ministrus: kai kurios istorijos uždega raudoną lemputę (120)

Prezidentas Gitanas Nausėda mato rizikų dėl Laisvės partijos kandidato į susisiekimo ministrus...

Veryga: komendanto valandos reikėtų ne naktims, o savaitgaliams (157)

Laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ketvirtadienio rytą Žinių radijo laidoje...

Azerai: rusai grįžo, kortas sumaišė Putino karinė gudrybė (171)

Antradienis, lapkričio 10 d. Baku gatvės šurmuliuoja nuo euforijos, dainų, šokių ir šūksnių....

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas. Karantinas gerokai keičia kalėdinę nuotaiką: kas šįmet bus kitaip (1)

Karantinas aukštyn kojomis apvertė ne vieno gyvenimą. Ir nors pandemija, rodos, nesirinko,...

Lietuviams rekordiškai perkant būstus, analitikas įspėja: matomi pirmieji NT kainų burbulo ženklai (163)

Jeigu rugsėjo mėnesį NT pardavimo sandorių kiekis NT ekspertus privertė aiktelėti, tai spalį...

Pasaulis gedi mirusios futbolo legendos Diego Maradonos (92)

Futbolo pasaulis reiškia pagarbą vienu geriausių visų laikų žaidėjų pasaulyje laikomam...

Gamyklą Lietuvoje žadėjusi JAV gynybos paslaugų įmonė bankrutuoja (1)

Šių metų pradžioje į Lietuvą atėjusi JAV kapitalo gynybos paslaugų kompanija „NBC...

|Maža didelių žinių kaina