aA
Šių metų pradžioje grupė Seimo bei Europos Parlamento narių socialdemokratų inicijavo deklaraciją, prieštaraujančią 2008 m. Prahos deklaracijai, kurioje sovietų nusikaltimai prilyginami nacių nusikaltimams. Socialdemokratų pasirašytoje deklaracijoje kritikuojamas siekis vienodai vertinti nacių bei sovietų nusikaltimus, nes tokia pozicija, anot kairiųjų, gali nuvertinti Holokausto žiaurumus.
J.K.Švagžlys. Ką liudija socdemų pozicija dėl nacių ir komunistų nusikaltimų įvertinimo?
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Be to, socialdemokratų dokumente prieštaraujama, jog tą pačią dieną būtų pagerbiamas šių režimų aukų atminimas. Pasak šią deklaraciją pasirašiusių socialdemokratų Justino Karoso bei Algirdo Syso, nacių ir sovietų nusikaltimai skiriasi, kadangi pirmieji buvo išskirtinai prieš žydų tautybės žmones ir jų sulyginimas gali žeisti Holokausto aukas bei jų artimuosius. Šių politikų teiginiuose nesunku rasti prieštaravimų istorijos faktams bei neadekvataus istorijos vertinimo apraiškų.

Pirmiausia, nors pačios nacių bei komunistų ideologijos skiriasi (pirmoji siekė sunaikinti kai kurias etnines grupes, antroji – tam tikrus socialinius sluoksnius), tikrovėje nacių bei sovietų politika nebuvo tokia skirtinga – abu režimai vykdė ekspansinę politiką, represijas prieš režimui nepritariančius asmenis bei jų artimuosius. Pavyzdžiui, pirmaisiais sovietų okupacijos metais buvo tremiami ne tik režimui nepritariantys bei prieškario metais aukštas pareigas užėmę asmenys, bet ir jų šeimos. Tai daro sovietų nusikaltimus artimus nacių nusikaltimams, kadangi abu režimai represuodavo žmones dėl jų kilmės – sovietai dėl socialinės tėvų padėties, naciai dėl tautybės.

Nors pačios nacių bei komunistų ideologijos skiriasi (pirmoji siekė sunaikinti kai kurias etnines grupes, antroji – tam tikrus socialinius sluoksnius), tikrovėje nacių bei sovietų politika nebuvo tokia skirtinga – abu režimai vykdė ekspansinę politiką, represijas prieš režimui nepritariančius asmenis bei jų artimuosius.
Jonas Kazimieras Švagžlys

Nors oficiali sovietų politika buvo internacionalistinė, ji taip pat vykdė etninius nusikaltimus. Dėl 1932 – 1933 m. Ukrainoje dirbtinai sukelto bado (Holodomoro) žuvo apie 3 milijonus ukrainiečių. Holodomoras pasižymėjo ypatingais žiaurumais – daugelis žmonių, norėdami išgyventi tokiomis sąlygomis, buvo priversti valgyti mirusių artimųjų kūnus, Stalino nurodymu buvo užblokuotos respublikos sienos, kad valstiečiai neturėtų galimybės pabėgti, bei miestai, kad valstiečiai negalėtų prašyti išmaldos. Nors Holodomoras kilo dėl žiaurios Stalino kolektyvizacijos politikos, tačiau tokia brutali ši politika buvo tik ukrainiečių žemėse.

Dėl šios priežasties naiviai skamba socialdemokratų argumentai, jog šių totalitarinių režimų nusikaltimai negali būti sulyginami, nes stalinizme nebuvo rasinio principo. Savaime suprantama, jog žmogui, patyrusiam kurio nors iš šių režimų represijas, jo atvejis atrodys pats skaudžiausias, bet tai nereiškia, jog dėl to šie nusikaltimai negali būti gretinami pasaulio istorijos vertinime.

Pasak A. Syso, sovietų bei nacių represijų metodai - trėmimai bei koncentracijos stovyklos – negali būti vienodai vertinami, nes iš pirmųjų žmonės dar grįždavo, antruosiuose dažniausiai būdavo pasmerkti mirčiai. Šis argumentas skamba absurdiškai. Manoma, jog dėl Stalino vykdytų represijų žuvo daugiau kaip 20 milijonų Sovietų Sąjungos gyventojų.

Vertinant A. Syso pasisakymą dėl nacių bei sovietų nusikaltimų sulyginimo, verta atkreipti dėmesį, kad 2011 m. Seime vykusiame balsavime dėl kompensacijos už okupacijos metu nusavintą žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą A. Sysas susilaikė ir taip iš esmės išreiškė nepritarimą, jog žydams būtų kompensuota patirta materialinė žala.
Jonas Kazimieras Švagžlys

Stebina, kai ilgametis Seimo narys savo pasisakymuose ignoruoja tokius tragiškus pasaulio istorijos įvykius kaip minėtasis Holodomoro atvejis, sovietinių lagerių žiaurumai ar KGB vykdytas smurtas prieš režimo priešininkus. Todėl A. Syso teiginys, leidžiantis suprasti, jog sovietų nusikaltimai neva buvo mažiau žiaurūs, yra niekuo nepagrįstas bei žeidžiantis sovietų aukų atminimą.

Vertinant A. Syso pasisakymą dėl nacių bei sovietų nusikaltimų sulyginimo, verta atkreipti dėmesį, kad 2011 m. Seime vykusiame balsavime dėl kompensacijos už okupacijos metu nusavintą žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą A. Sysas susilaikė ir taip iš esmės išreiškė nepritarimą, jog žydams būtų kompensuota patirta materialinė žala. Šiuo atveju išryškėja paradoksas – politikas, kalbantis apie Holokausto aukų atminimą, iš tiesų prieštarauja, jog aukoms bei jų artimiesiems būtų atlyginama patirta žala. Tai leidžia daryti prielaidą, jog tokį A. Syso elgesį lemia ne siekis pabrėžti Holokausto išskirtinumą bei solidarumas su jo aukų artimaisiais, bet noras sušvelninti sovietinių nusikaltimų vertinimą pasaulio istorijos kontekste arba tiesiog siekis atkreipti į save dėmesį pasaulio politikos arenoje.

Akivaizdu, jog minėtieji socialdemokratų argumentai, reiškiantys nepritarimą nacių bei sovietų nusikaltimų sulyginimui, yra nepagrįsti ir prieštarauja istoriniams faktams. Be to, A. Syso pozicija žydų turto grąžinimo klausimu verčia abejoti, kad esminis socialdemokratų tikslas yra tinkamai pagerbti Holokausto aukų atminimą.

Tai leidžia daryti prielaidą, kad minėtoji Seimo narių bei europarlamentarų grupė tiesiog naudojasi proga sustiprinti savo pozicijas ES politinėje arenoje bei galimybe oponuoti Europos dešiniųjų vykdomai politikai. Tačiau negalima pritarti, kad jų politinės ambicijos darytų įtaką pasaulio istorijos vertinimui bei trukdytų deramai pagerbti totalitarinių režimų aukų atminimą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ekspertai apie „bandomąjį projektą“ Vokietijos mieste: tai tik pradžia, būkit pasiruošę (211)

Žinia, jog Vokietijos katalikybės sostine laikomame Kelne nuo šiol aidės muedzino šauksmas,...

Po lietuviškomis etiketėmis – baltarusiškas alus: tokių prekių pirkimą vadina karo finansavimu mūsų lėšomis (233)

Socialiniuose tinkluose gyventojai ėmė piktintis tuo, kad parduotuvių lentynose parduodamas...

Savaitę užbaigsime rudeniška dargana: saulės nesitikėkite (1)

Šiandien išliksime šiauriau Lietuvos slenkančio ciklono įtakoje. Vyraus debesuotas su...

Vaidas Mikaitis | D+

Europos šalis, kurią prisijungti atsisakė net SSRS: dabar ji mėgstama dėl pigaus alkoholio ir sekso (9)

Lietuvai įstojus į ES, ilgą laiką buvo akcentuojama, kad štai mes, periodiškai apsikeisdami su...

Su siaubu prisimena slaptas orgijas prie Vilniaus: jis man vis kartojo „ateisi išpažinties pas kunigėlį“ (73)

Iš vieno Aukštaitijos kaimo į Vilnių su draugu atvykęs penkiolikmetis jaunuolis tikėjosi, kad...

Julija Leimonė | D+

Kauno elito šėlionės „Metropolyje“ perspjautų ir šias dienas: nesibaigiantys baliai su pusnuogėmis šokėjomis – tik viena iš detalių

1899-ieji, Kaunas . Tarp Rusijos ir Vokietijos imperijų bręsta įtampa, vėliau išvirsianti į...

Lietuvoje skursta kas penktas: palygino, kiek gauna 20 tūkst. turtingiausių ir didžioji dauguma (624)

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2020-aisiais žemiau skurdo rizikos ribos gyveno apie...

Neuromokslininkė išaiškino, kodėl susinervinus labai svarbu skaičiuoti iki 10: tai gali išsaugoti jūsų gyvybę

Ar pastebėjote, kas nutinka jūsų organizmui, kai patiriate tam tikras emocijas – pavyzdžiui,...

ES kova su narkotikų platintojais: kai kurios nusikaltėlių veikimo schemos darosi vis aiškesnės (53)

Nei pandemija, nei buvusios krizės ne tik nesutrukdė organizuoto nusikalstamo grupuotėms vykdyti...

„Šok su žvaigžde“ eteryje – dramatiška kova dėl išlikimo ir netikėtumas: aikštelę paliko pirmoji pora (69)

Šeštadienio vakarą su žiūrovais vėl sveikinosi pasaulį ir Lietuvą užbūręs projektas „...