aA
Prieš porą savaičių nevyriausybinė organizacija „Transparency International“ Lietuvos skyrius (TILS) visuomenei pateikė verslininkų apklausos apie Lietuvos žiniasklaidos korupciją rezultatus. O praėjusią savaitę TILS vadovas Rytis Juozapavičius gavo smūgį iš „Lietuvos ryto“ – jam paniekinti buvo skirta visa redakcijos skiltis „Laiko ženklai“.
Indrė Makaraitytė
Indrė Makaraitytė
Tiesa, tam pačiam žiniasklaidos koncernui priklausantis žurnalas „Ekstra“ R.Juozapavičiaus nuotrauką jau kiek anksčiau buvo išspausdinęs net viršelyje, o straipsnyje visaip bandė įrodyti, kad pats Rytis yra korumpuotas. Ir neatrodo, kad jie būtų nusiraminę…

O jau ką ir kalbėti apie išmoningąjį Vitą Tomkų, kuris „Respublikoje“ kartkartėmis iš R.Juozapavičiaus sukuria tiesiog antžmogį.

Kas nutiko, kad du vienas kitam nesimpatizuojantys dienraščiai susivienijo prieš R.Juozapavičių ir TILS – nedidelę trijų žmonių nevyriausybinę organizaciją, kurių metų biudžetas lyg nykštukas prieš tuos milijonus, kuriuos vien iš reklamos žarsto G.Vainauskas su V.Tomkumi?

Ir tai ne pirmas toks šių dviejų magnatų susivienijimas prieš TILS ir Rytį. Prieš keletą metų tą pačią dieną, t.y. vieną šeštadienį, pirmuosiuose šių dienraščių puslapiuose pasirodė kone tapatūs straipsniai. Tai buvo keršto akcija už tai, kad TILS drįso pasidomėti, kodėl mes mokame už elektros energiją daugiau, nei turėtume.

„Lietuvos rytas“ kartu su „Respublika“ žino, kad žiniasklaidos korupcijos tyrimo rezultatai aidu nuvilnijo ir sulaukė daug nuomonių, vertinimų. Jas, pačias skirtingiausias, vienija pagrindinis dalykas – visi stebisi, kad kažkam užteko drąsos pagaliau pažvelgti į vieną uždariausių sričių – žiniasklaidos korupciją ir pagaliau pradėti apie tai kalbėti.
Indrė Makaraitytė:

Tąsyk, atrodo, kerštavo ne patys dienraščiai, o „Vilniaus prekybos“ grupei priklausantys AB “VST” – elektros tinklų įmonė, kuriai visai nereikėjo, kad kas nors žvalgytųsi po jų kišenes, kurios pilnėja mokesčių mokėtojų sąskaita. Tiesa, kaip tik šiuo metu toji pati grupė formuoja nacionalinį investuotoją, statysiantį atominę elektrinę, ir „Lietuvos ryte“ apie tai – tik gerai arba nieko.

Bet dabar, atrodo, kerštu Ryčiui plūsta jau patys dienraščių vadovai. Mat TILS tyrime pirmąsias pozicijas, kaip pačios korumpuočiausios žiniasklaidos priemonės, užima „Lietuvos rytas“ ir „Respublika“ – apklausti verslininkai priskyrė joms visas didžiausias žiniasklaidos nuodėmes.

Bet kuo čia dėtas TILS ir R.Juozapavičius, jei buvo apklausti verslininkai, kurie turbūt ne visi vienodai išprusę ir ne visi gerai įsivaizduoja, kaip dirba žurnalistai? Gal reikėtų kalbėtis su verslininkais, kodėl jie didžiausius šalies dienraščius priskiria korumpuočiausioms žiniakslaidos priemonėms ar kodėl, pavyzdžiui, jiems atrodo, kad LNK yra korumpuotesnė už kitą panašų kanalą – TV3?

O gal apskritai būtų pakakę tiesiog visiškai nekreipti dėmesio į tyrimą, kuriame atsispindi ne visai maloni verslininkų nuomonė ir viskas būtų savaime nutilę? Tokią taktiką, pasirodžius nemaloniai informacijai, juk labai dažnai siūlo komunikacijos specialistai…

Bet šįsyk viskas yra daug rimčiau.

„Lietuvos rytas“ žino, kad ne R.Juozapavičius atliko tyrimą – jį atliko sociologai. Ne jis vienas sudarė klausimyną – šį darbą dirbo taip pat specialistai. Ir ne bet kokie, o mokslininkai. Be to, klausimynas, prieš patekdamas verslininkams ant stalo, buvo išsiųstas daugeliui Lietuvos žurnalistų, apžvalgininkų, viešųjų ryšių specialistų, kuriems ne tas pats, kas vyksta žiniasklaidoje. Į jų pastabas buvo atsižvelgta. Klausimyną skaitė ir visa TILS valdyba, kuri iš šios organizacijos negauna jokio atlygio, tad niekaip finansiškai nesuinteresuota.

Ir galiausiai pinigų tyrimui atlikti davė ne koks oponentą sumanęs apjuodinti asmuo, o Šiaurės šalių Ministrų Taryba. Šiaurės šalys, beje, pačios skaidriausios pasaulyje...

„Lietuvos rytas“ kartu su „Respublika“ žino, kad žiniasklaidos korupcijos tyrimo rezultatai aidu nuvilnijo ir sulaukė daug nuomonių, vertinimų. Jas, pačias skirtingiausias, vienija pagrindinis dalykas – visi stebisi, kad kažkam užteko drąsos pagaliau pažvelgti į vieną uždariausių sričių – žiniasklaidos korupciją ir pagaliau pradėti apie tai kalbėti.

Tai ir kelia nerimą tiems, kurie gyvena iš šito per keliolika metų susiformavusio „biznio“, prisidengus žodžio laisvės idealais pardavinėti visuomenei tą tiesą, už kurią jiems sumokėjo stambios verslo grupės arba pavienių įmonių vadovai, arba iš jų paramą gavę politikai. Paprasti žurnalistai, deja, yra tik magnatų įkaitai…

Bet pradėjus apie tai kalbėti vis daugiau ir garsiau, atsiradus vienam, antram, trečiam pasipriešinusiam, o visuomenei pradėjus itin rimtai abejoti žiniasklaidos magnatų gaminama produkcija, aukso gysla gali ir nutrūkti.

O labiausiai, ko bijo magnatai, yra tai, kad iš po kojų išslys galimybė visus tampyti už virvelių.

Naujausiame "Atgimime" taip pat skaitykite:

„Ir Lietuvos skaitytojus įmanoma sudominti rimta spauda“, - tikina Lietuvoje viešinti Latvijos žurnalistė Inesa Voika. Kalbėjosi Stanislovas Kairys.

NAUJA VASAROS RUBRIKA – KELIONĖS SU VLADU VITKAUSKU

V.Vitkauskas rašo apie kelionę slidėmis per Beringo sąsiaurį.

Karas kibernetinėje erdvėje – pavojingesnis nei ore ar jūroje, rašo Deividas Šlekys.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Dėlioja galimą Rusijos įsiveržimo scenarijų: įžengti būtų lengva, ištrūkti – ne (30)

Nepaisant daugiau nei 100 tūkst. Rusijos karių, šių metų balandžio mėn. atsiųstų prie...

Medienos kainų šuolis vos neuždarė 30 metų veikusios įmonės: šie metai mums smogė į paširdžius

UAB „Tyla“ , taip vadinasi Biržų rajone įsikūrusi medienos gamybos įmonė. Jos direktorius...

Vaidas Mikaitis | D+

Rasistiniais išpuoliais garsėjančioje šalyje lietuviams prireikė apsaugos: čia pirma gausi peilį į šoną ir tik tada bus aiškinamasi, ką turi (3)

Rašau, būdavo tekstus apie keliones kaimyninėse šalyse, džiaugiuosi, kad žmonės skaito ir iš...

Jogintė Užusienytė | D+

Šešiasdešimtmetę apstulbino per pirmąjį pasimatymą nuskambėjęs pasiūlymas: ar aš senamadiška?

Pirmasis pasimatymas iš dalies gali priminti pokalbį dėl darbo. Jis yra neatsiejama besimezgančių...

Žaidynių karštį prisijaukinęs buriuotojas pasigenda vėjo – gal padės taifūno bučinys specialiai Delfi iš Tokijo (20)

Nuostabiu kraštovaizdžiu garsėjančioje Enošimos saloje sekmadienį savo pasirodymą Tokijo...

Žinomai menininkei – nemalonumai dėl agresyvaus vilkogaudžio (93)

Baro „Keulė Rūke“ bendraturčio Dominyko Českausko buvusi sutuoktinė Rūta Jankauskaitė ,...

Klaipėdos rajone verslą kuriantys Agnė ir Raimondas: daugelis konditerių desertus kepa, o mes priešingai (18)

Klaipėdos priemiestyje, Slengiuose, kur intensyviai auga gyvenvietė, noriai būstą įsigyja...

Vos 24 minučių skrydis virto tikru košmaru: galvas kraipo net ekspertai (73)

Bėdos prasidėjo praėjus kelioms minutėms po to, kai krovininis lėktuvas „ Boeing 737 “,...

Dėlioja kelis galimus rudens scenarijus: naują karantiną atlaikytų ne visi (16)

Pasigirstant perspėjimų apie ketvirtą koronaviruso pandemijos bangą ir galimą naują karantiną,...

Modesta Meškė | D+

Profesorius Eugenijus Skerstonas išaiškino vyrams, kaip reikėtų vilkėti šortus: sužinoję šias taisykles niekada nesuklysite (3)

Šiltuoju metų laiku pasirinkus vilkėti šortus ne vienam vyrui kyla dilema – kokio silueto ir...