Taip, dar atostogos, dar socialiniuose tinkluose dominuoja kopos, saulėlydžiai ir marinuoti agurkėliai, bet reikalai tvarkomi. Ir labai rimti reikalai.
© DELFI / Andrius Ufartas

Kai valstiečiai pasijunta stumiami į kampą, kad reformos ne tokios sparčios, kaip jie žadėjo, kad nėra sutarimo jų pačių gretose, o Viktoras Pranckietis nežino, ką kalba Saulius Skvernelis, o S. Skvernelis neįsivaizduoja, kokios idėjos sukasi jo bendražygių galvose. Kai šie bendražygiai – ne bet kokie. Kai jie bijo, kad bus primiršti viešojoje erdvėje ir todėl skuba pasidalyti savo pamąstymais bet kuria proga. Ir kai jų galvose ir mokesčiai, ir pasai, ir rinkiminiai pažadai. Nevykdomi. Ir tada „valstiečiai“ sako: dvidešimt šešerius metus Lietuvą valdė socdemai su konservatoriais, na, dar ir liberalai, ir todėl nereikia mūsų kaltinti, kad mes kažko nepadarome. Mes darome. Kaip galime, taip darome.

Ir šis neužmušamas argumentas iš esmės labai taiklus. Pabandyk koją įkelti į, tarkim, Kalėjimų departamentą.

Ir nėra įkėlę „valstiečiai“ ne tik savo kojos, bet ir mažiausiojo pirštelio į šią sritį. Jei ne Rasa Kazėnienė, Kauno tardymo izoliatoriaus finansininkė, šiame bastione jokių pažeidimų būtų iki šiol nemačiusi net ir Valstybės kontrolė. Popieriuje skaičiukai sugula į lenteles tvarkingai, bet kam į kišenes kapsi pinigai, mato tik ten dirbanieji.

R. Kazėnienė nusipelno medalio, visų mūsų pagarbos už drąsą ir pasiaukojimą ir pilietinę poziciją. Premijos, kuri galėtų siekti pusę ar net daugiau tos sumos, kuri šiaip metų metais būdavo išvogiama. Ir toliau vagiama. Apie R. Kazėnienę mes žinome kokį pusmetį, bet ji baimėje gyveno gerokai ilgiau ir vis dar gyvena. Dėl jos liudijimų postų neteko ne vienas žmogus, dar ne vienam gyventi tapo nepatogu, o kelioms dešimtims pašlijo verslo reikaliukai. Po paskutiniojo jos laiško Teisingumo ministerijai, kad Kauno tardymo izoliatoriaus vadovui sunku nutraukti interesų konfliktų apraizgytas sutartis, šis buvo grąžintas į ankstesnes pareigas. Galiausiai suabejota net ir konkurso į Kalėjimų departamento direktorius rezultatais.

Rima Kazėnienė
Rima Kazėnienė
© LRT

Ji kalba tai, ką apie uždaras sistemas rašo vadovėliai. Bet jos vienintelė apsauga yra ją visur lydintis vyras.

„Mes tokių žmonių nepaliekame“, – išminčiaus ir susirūpinusio žmogaus balsu pasako S. Skvernelis, kai galiausiai suprato, jog per pusmetį Kalėjimų departamente pasikeitė tik kelios galvos, bet esmė – ne. Jis ne tik į Kalėjimų departamentą įvedė tiesioginį valdymą, bet ir į visą Teisingumo ministeriją, nes, be Kalėjimų departamento, yra dar ir Registrų centras. Tik Registrų centre nėra R. Kazėnienės.
Ir jai, prieš kelias dienas jau parašiusiai pareiškimą trauktis iš Kauno tardymo izoliatoriaus, bet dar stabtelėjusiai – o gal vis dėlto ne, nors dirbti, kai tave laiko išdavike ir parsidavėle, tiesą sakant, mažai kam norėtųsi, pasiūloma prisijungti prie Teisingumo ministerijos komandos, audituosiančios panašias įstaigas.

Ši kombinacija labai patraukliai skamba. Irgi tarsi iš vadovėlio. Ar kam nors ko nors gaila R. Kazėnienei? Ne. Ir premjeras – šaunuolis. Juk ėmėsi reikalo iš esmės.

Bet yra keli sunkūs klausimai, į kuriuos atsakymų kol kas nėra.

Ir nėra įkėlę valstiečiai ne tik savo kojos, bet ir mažiausiojo pirštelio į šią sritį. Jei ne Rasa Kazėnienė, Kauno tardymo izoliatoriaus finansininkė, šiame bastione jokių pažeidimų būtų iki šiol nemačiusi net ir Valstybės kontrolė. Popieriuje skaičiukai sugula į lenteles tvarkingai, bet kam į kišenes kapsi pinigai, mato tik ten dirbantys.
Indrė Makaraitytė

Jei R. Kazėnienė yra pavyzdys, kaip turėtų elgtis padorūs piliečiai, tai ar pagal šį pavyzdį su visais padoriais piliečiais dabar elgsis šalies premjeras? Sukuri naujas pareigas, nes supranti, kad pusmetis nuėjo šuniui ant uodegos ir niekas, visiškai niekas nepasikeitė. Moterį, kuri padėjo valstybei, beveik ir „išėdė“ iš jos darbo vietos toji pati korupcinė sistema, kurios vienas narių tapo laikinuoju Kauno tardymo izoliatoriaus vadovu. S. Skvernelio Vyriausybės politine valia.
Uždaras ratas, sako ir R.Kazėnienė. Visi, kas nori pakeisti sistemą iš šalies, yra be akių ir be rankų, jei su ja nesusidūrė. Su ja susidūrę dažniausiai tampa sistemos dalimi ir reformuoti ją yra neįgalūs arba bijo. Bet jei nelieka R.Kazėnienės sistemoje, kas dar kalbės ir rodys skaičiukus naujai pasirodžiusiam kadrui? Kurių galų? Kad suspindėtumei dar viena žvaigžde ir premjeras tau sukurtų naują darbo vietą?

Kad ir ką sakytumei apie lietuvius, kvailių tarp jų mažai. Lietuviai puikiai žino, kad stebuklinės pasakos nutinka tik kartais ir nebūtinai jiems. Ir kad R. Kazėnienės sėkmės istorija yra kol kas vienintelis pavyzdys.

Jei R. Kazėnienės yra pavyzdys, kaip turėtų elgtis padorūs piliečiai, tai ar pagal šį pavyzdį su visais padoriais piliečiais dabar elgsis šalies premjeras? Sukuri naujas pareigas, nes supranti, kad pusmetis nuėjo šuniui ant uodegos ir niekas, niekas visiškai nepasikeitė.
Indrė Makaraitytė

Kitas sunkus klausimas yra socialdemokratai. Pusmetis nuo vasario ir tai, kad korupcinė sistema toliau sukasi sunkiai nulaužiama, – socdemų atsakomybė. Teisingumo ministru aną kadenciją dirbo sunkiasvoris Juozas Bernatonis. S. Skvernelio Vyriausybėje Milda Vainiutė apstatyta socialdemokratų kadrais. Jei ne ministrės sąžinė, R. Kazėnienės laiškai būtų nugulę į stalčius. Taigi, o kaip socialdemokratai?

Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas sako, kad, jei nevyks pokyčių ir Registrų centre, ir Kalėjimų departamente, bus pareikalauta atsakingų vicemiministrų atsakomybės. Bet kol kas vienintelis politinis pokytis yra tik toks, kad socialdemokratų komandą Teisingumo ministerijoje siūloma papildyti R. Kazėniene.

O kaip pats svarbiausias šioje istorijoje – J. Bernatonis?

J. Bernatonis tikisi ir žino, kad jei tylėsi ir nieko niekam nesakysi, būsi pamirštas ir už nieką atsakyti nereikės. Ir jis teisus.
Indrė Makaraitytė

Jį Kauno tardymo izoliatoriaus ir Kalėjimų departamento istorija nutildė it akmenį, jis tarsi ir yra, tarsi jo ir nėra. Sąmoningai, praktiškai išskaičiuotai, pagal visas galiojančias praeities praktikas J. Bernatonis tikisi ir žino, kad, jei tylėsi ir nieko niekam nesakysi, būsi pamirštas ir už nieką atsakyti nereikės. Ir jis teisus. Jo klausia žurnalistai, bet jis leidžia sau tylėti, nes koalicija ne šiaip sau suburta iš valstiečių ir socialdemokratų.

Ir ką S. Skvernelis J. Bernatonio, koalicijos partnerio, atžvilgiu apie tai, kad pinigai vagiami tiesiai iš po nosies?

Ogi nieko. Nes kibti į akis socialdemokratams, kai pokalbiai apie koalicijos gyvastį vyksta abstrakčiomis kategorijomis, maždaug – mūsų vertybiniai pamatai skirtingi, mes jums žadėjome, o gal ir nežadėjome, yra viena. Bet kai reikia pajudinti vieną kitą socialdemokratų kertinį akmenį, visai kas kita. Tai tikrai gresia koalicijos griūtimi. Realia, o ne paluckine. Ir tada S. Skvernelis pradeda žaisti žaidimus: kojele patrypsiu, ministrę pastrojinsiu, viceministrams pagrūmosiu, savus pastatysiu ir bus tvarka.

S. Skvernelis nepaliko R. Kazėnienės, bet paliko kitus dirbančiuosius, kurie nėra tokie drąsūs, nes nejauni, pilni baimių ir neužtikrinti, kad turės iš ko gyventi už savo drąsą netekę darbo. O kovoje su korupcija juk svarbiausia yra rasti ir nukelti „politinį stogą“.
Kas yra stogas, juk žinoma. Tik kaip su tuo nukėlimu?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vilniaus autobusų stoties privatizavimo istorijoje – labai garsios pavardės (32)

Sostinės vadovams ir vieno iš svarbiausių miesto transporto centrų – Vilniaus autobusų stoties...

Vadovų apklausa žada gerų naujienų laukiantiems didesnių algų (4)

Net 97 proc. įmonių vadovų ketina kelti atlyginimus darbuotojams kitais metais. Tai parodė...

Nemirsetoje įsitaisęs naftos magnatas oficialiai pripažintas žemgrobiu (130)

„Minijos naftos“ direktorius turi griauti tvorą, ardyti trinkeles ir naikinti nuotėkų...

Reikšmingas įvykis pasaulio politikoje: kokia kryptimi žengs Kinija? (107)

Kas penkerius metus pasaulis stebi, kaip Kinijos valdančioji partija rengia savo suvažiavimą....

E. Šileikis apie dvigubą pilietybę: argumentai svarūs, bet nežinau, ar konstitucinio kalibro (179)

Seimo prašymu Konstitucinis teismas vėl ėmėsi dvigubos pilietybės klausimo. Teismo prašoma...

Artėja permainos – jau paspaus šaltukas (22)

Nors šiuo metu vyrauja ganėtinai šilti ir palyginti sausi orai , visgi, pokyčiai jau atkeliauja....

Vilniuje mįslingai dingo vyras: namuose nerimauja žmona ir dvi mažametės dukrytės Varėnoje rastas motociklas (126)

Antradienio vakarą DELFI redakciją pasiekė sunerimusios šeimos laiškas. Sekmadienį Vilniuje...

„Real“ Madride nesugebėjo palaužti „Tottenham Hotspur“ pasipriešinimo visi antradienio dvikovų rezultatai (7)

UEFA Čempionų lygoje H grupės lyderių Madrido „Real“ ir Londono „ Tottenham Hotspur “...

Dvigubą dublį pelnęs G. Orelikas trileryje su pratęsimu krito nuo graikų AEK komandos

Pirmą pralaimėjimą FIBA Čempionų lygoje patyrė Venecijos „Umana Reyer“ komanda su...

D. Trumpo dukra Tiffany triukšmingai atšventė savo gimtadienį: netrūko nei žinomų draugų, nei įspūdingų akimirkų (6)

Praėjusį penktadienį savo 24-ąjį gimtadienį atšventusi Jungtinių Amerikos valstijų prezidento...