aA
Į diskusiją apie lygias lyčių („gender“) galimybes įsijungė garbus oponentas: Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje direktorius H. B. Tillbergas. Jis neseniai rašė, kad aš pateikęs klaidinančią informaciją dėl Norvegijoje veikusio Šiaurės šalių lyčių instituto reorganizacijos.
G.Vaitoška. Dėl ko reorganizuotas Šiaurės šalių lyčių institutas?
© Shutterstock nuotr.

Aš teigiau, kad institutas buvo „uždarytas“, ir tai lėmė per Norvegijos valstybinę televiziją transliuotų dokumentinių filmų apie nemokslišką „gender“ ideologiją serija. Mane, pasak Tilbergo, suklaidinusios „Respublikos“ publikacijos, ir man reiktų nuodugniau patikrinti savo skelbiamą informaciją.

Tai ir padarykime. Pirmiausia, Šiaurės šalių lyčių instituto tinklapyje 2011 metų rudenį paskelbta žinia: „ŠŠLI išardytas“ („Nordic Gender Institute Dismantled“). Po šia antrašte, toliau rašoma: „Šiaurės Šalių ministrų taryba nusprendė, kad dabartinis Lyčių institutas bus išardytas prieš 2011 m. gruodžio 31. Šiaurės šalių ministrų taryba taip pat nusprendė, kad kai kurios insituto funkcijos bus tęsiamos kaip Šiaurės šalių bendradarbiavimo institucija.”

Tai, kad daug internetinių tinklapių paskelbė, kad Šiaurės šalių lyčių institutas yra „uždarytas“, lyginant su ką tik cituotu paties instituto teiginiu, neatrodo labai neteisinga. Štai ir šių metų spalio 11 d. Šiaurės šalių bendradarbiavimo tinklapis skelbia, kad Lyčių institutas „uždarytas kaip savarankiška institucija“ ir tęs savo veiklą kaip kitos institucijos dalis. Veikla bus tęsiama Švedijoje, nuo 2013 metų pradžios. Beje, taip pat pažymima, kad biudžetas bus sumažintas dvigubai ir institute dirbs du etatiniai darbuotojai.

Ar paveikė Haraldo Eios „Smegenų plovimas“ Šiaurės Šalių mininstrų tarybos sprendimą? P. Tillbergas teigia, kad ne: sprendimas priimtas po Lyčių instituto veiklos patikrinimo. Vis dėlto instituto uždarymą uždarymą su Eios dokumentiniais filmais sieja ne vienas tinklapis. Teisinga tai, neteisinga, ar iš dalies teisinga?

Regis, sprendime reorganizuoti Šiaurės Šalių lyčių institutą sumažinant jo finansavimą ir iškeliant iš Norvegijos, galima matyti du etapus. Pirma yra tai, kad po to, kai Haraldo Eios filmai buvo parodyti per Norvegijos televiziją, šalyje - taip pat ir jos parlamente - užvirė karšti debatai apie genderizmo teorijų nepagrįstumą. 2011-11-23 norvegų laikraščio „Affenposten“ publikacijoje teigiama, kad po 18 mėnesių trukusių debatų po „Smegenų plovimo“ transliacijos, Norvegijos Mokslinių tyrimų taryba nutarė smarkiai sumažinti Oslo universiteto lyčių studijų centro finansavimą. Debatų finansiniu smūgiu lyčių tyrimams skundžiasi ir pati Oslo lyčių studijų centro direktorė Jorunn Okland.

Dabar – antrasis žingsnis. Vokietijos Visuomenės ir Jaunimo instituto tinklapio publikacijoje (http://www.dijg.de/blog/gender-mainstreaming/gehirnwasche-statt-wissenschaft-92) rašoma, kad gausaus finansavimo sumažinimas (per metus Norvegijos Tyrimų taryba lyčių tyrimams skirdavo virš 7 mln. eurų) turėjo „įspūdingų politinių pasėkmių”: Šiaurės šalių lyčių instituto uždarymą. Pastarasis taip pat veikė Oslo universitete ir buvo, kaip ir pačių norvegų lyčių tyrimų institutas, reikšmingai finansuojamas Norvegijos tyrimų tarybos.

Supaprastinkime šią pavadinimų painiavą. Eios filmų sukelti debatai visų pirma paveikė Norvegijos Mokslinių tyrimų tarybos sprendimą sumažinti lyčių studijų finansavimą, pirmiausia Oslo universiteto Lyčių tyrimų centrui. Tačiau kartu nukentėjo ir visų Šiaurės šalių lyčių tyrimų institutas, kuris glaudėsi tame pačiame Oslo universitete ir, vadinasi, kainavo taip pat ir Norvegijos mokesčių mokėtojams. Tokia yra keleto lyčių klausimais dirbančių institucijų nuomonė.

Būtent: be aukščiau minėto Vokietijoje veikiančio instituto, taip rašo ir Vokietijos politinė socialinė grupė „Agens“, panaši buvo Norvegijos Tromso universiteto pozicija, taip pat Niujorke prie Jungtinių Tautų dirbančios C-FAM pažiūra. Tad nors nei Šiaurės šalių ministrų taryba, nei Norvegijos mokslinių tyrimų taryba, kalbėdama apie Šiaurės šalių lyčių instituto uždarymą, Eios filmų sukeltos diskusijos nemini, visą sudėjus, sunku atsisakyti įspūdžio, kad visuomeninė nuomonė Norvegijoje turėjo šiems „reorganizavimams“ nemažą poveikį. Kad nemini – natūralu: pats Haroldas Eia, atsakydamas į vokiečių „Die Tagespost“ (2012-10-11) klausimus, teigia, kad suprantama, jog Norvegijos tyrimų taryba negali savo sprendimuose minėti „televizijos komiko“ įtakos.

Tokie tad mūsų, taip sakant, liaudiški spėjimai apie dvigubą finansavimo sumažinimą Šiaurės šalių lyčių institituto veiklai. Dabar apie Šiaurės šalių ministrų tarybos prestižą: p. Tillbergas ragina mus jo negriauti. Į tai galima atsakyti, kad „lyčių“ (gender) instituto veiklos apkarpymas šį prestižą ne griauna, bet kelia. Regis, Šiaurės taryboje yra blaiviai mąstančių bei mokslą gerbiančių žmonių. Tačiau tai, kad p. Tillbergas į mūsų darželius nori įvesti genderizmą propaguojančia danišką programą, nei Danijos, nei jo atstovaujamos garbingos Šiaurės šalių ministrų tarybos prestižo, deja, nekelia. Štai ir lapkričio 5 d. šios Tarybos biure p. Tillmanas rengia naujosios darželių programos darbo grupės susitikimą: pranešimus darys vien tik berniukų „resocializacijos“ moteriškumo kryptimi entuziastai.

P. Tillmanas yra man rašęs, kad Danija rėmė Lietuvos laisvės bylą ir mes turime būti už tai dėkingi. Tikrai esame! Atkreipsiu dėmesį, kad ir šioje diskusijoje naudojamės tokia laisve. Jos geografija, deja, pastaruoju metu smarkiai traukiasi. Kaip rašo agens.de tinklapis, Norvegija buvo pirmoji šalis, kurioje debatai apie genderizmo teorijas iškilo į viešumą. „Lyčių lygybės“ primetimas Vakarų visuomenei (Vokietijoje ir kitur) vyksta tyliai, nes žmonės nežino, ką šioje formulėje reiškia žodis „lytis“ (kaip minėta ankstesnėje publikacijoje, Europoje skaičiuojami „lyčių“ 6 variantai, Australijoje – 23) . Apie Šiaurės šalių lyčių instituto veiklos apkarpymą neparašė beveik nė vienas stambesnis Vakarų šalių dienraštis (išskyrus „Frankfurter Allgemeiner“, kuris iš H. Eios paėmė interviu). Tačiau Europos Sąjungos „lytinė“ diktatūra nenutildė ne tik Norvegijos, bet ir Lietuvos žiniasklaidos. Per daug, regis, esame už tą laisvę mokėję.

Beje, kalbant apie tai, kad vaikai galėtų rinktis „lytį“ iš keliolikos galimybių: kokios ten šalies rašytojo pavaizduotas berniukas pasakė, kad taip gražiai „aprengtas“ karalius yra nuogas?

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Patvirtintas 11 mirties nuo koronavirusinės infekcijos atvejis (161)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien Lietuvoje patvirtinta vienuolikta...

Klaipėdos universitetinės ligoninės medikai papasakojo visą tiesą, kaip įstaiga tapo koronaviruso židiniu (54)

Šeštadienį su Delfi susisiekė Klaipėdos universitetinės ligoninės medikai , kurie tikina, kad...

Klaipėdoje mirusios moters dukra siunčia žinutę Verygai: nemeluokite – pasakykite žmonėms karčią tiesą (65)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) pranešė, kad šeštadienį Lietuvoje patvirtintas dar...

Artėjantis pikas pranašauja katastrofą Ukrainoje: šalis pandemijai itin pažeidžiama (364)

Koronavirusas Ukrainai žada didelių problemų: dauguma prognozių numato recesiją, o...

„Agurkinių“ lyderiui – valstybės kompensacija už tai, kad tualete nebuvo nei durų, nei užuolaidos (137)

Kauno nusikalstamos „Agurkinių“ grupuotės lyderis Saulius Velečka , pravarde Agurkas, kuris...

Širvintų merė kaltinama savivaliavimu: tikina, kad koronavirusu užsikrėtusią moterį į ligoninę vežė per prievartą (146)

Šeštadienį socialiniuose tinkluose pasirodė Lauros, kurios mama užsikrėtė koronavirusu,...

Veryga pateikė daugiau atsakymų dėl situacijos Klaipėdoje ir vakarinių sprendimų (101)

Didelės dalies Klaipėdos universitetinės ligoninės ( KUL ) skyrių veiklą nuspręsta stabdyti...

Klientai užgulė sodybą nuomavusią moterį: ar force majeure leidžia atgauti pinigus (253)

„Delfi“ sulaukė smulkiosios verslininkės Akvilės laiško, kuri teigė šiandien atsidūrusi...

Turistams neskirtoje Turkijos dalyje su pabėgėliais dirbusi lietuvė: tikros demokratijos šiai šaliai tikrai stinga (20)

Karantinas negailestingai pakeitė gyventojų kasdienybę. Namai jau keliskart sutvarkyti, nuo...

Koronavirusas diagnozuotas kariui, dirbančiam su šauktiniais: kur užsikrėtė, nežino (92)

Šeštadienį vakare žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad koronavirusas neaplenkė ir...

|Maža didelių žinių kaina