aA
Informacijai apie tai, jog buvusio liberalų lyderio E. Masiulio ir Prezidentės susirašinėjimas buvo išimtas iš žinomos baudžiamosios bylos medžiagos, tapus vieša, prokuratūra suskubo paaiškinti, jog ši medžiaga buvo išimta kaip aiškiai neturinti nusikalstamos veikos požymių, o Lietuvos politikų elgesys nebuvo tyrimo dalyku, t. y. viskas padaryta jos diskrecijos ribose ir leidžiant galiojantiems įstatymams. Formaliai žiūrint, prokurorai gal ir teisūs, tačiau...
Egidijus Bičkauskas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

LR Baudžiamojo proceso kodeksas jau pirmaisiais savo straipsniais įpareigoja tyrimo institucijas, tame tarpe ir prokurorą, tyrimo metu nustatyti objektyvią tiesą, o to neįmanoma padaryti be aplinkybių, sąlygojusių pačią jau konkrečią nusikalstamą veiką, nustatymo.

Minimu atveju, pavyzdžiui, žinodami apie pakankamai artimus E. Masiulio ir prezidentūros (tegul bus toks įvardinimas) santykius, kuriuos minimas susirašinėjimas patvirtina, kartu su papildoma informacija, jog apie šiuos santykius puikiai žinoma ir „MG Baltic“, užduokime sau klausimą, ar yra galimas variantas, jog piniginės lėšos (nesvarbu kyšis, paskola, papildoma „dotacija“ partijai ar pan.) E. Masiuliui buvo perduotos ne už pagalbą konkrečiuose įstatymų projektuose (kaip suprantu, jis tuo kaltinamas, tačiau neigia), o atsižvelgiant būtent į minimą ir, greičiausiai, ne vieno siekiamą ryšį su Prezidentūra (ar bent jau ir už tai). Ar tai keičia kaltinimo kryptis, apimtį, vertinimus ir pan.? Manau, kad taip.

Ar toks bylos medžiagos koregavimas (nepateikiant dalies bylos medžiagos teismui) neapsunkina objektyvios tiesos nustatymo, galbūt, kad ir pasąmonėje tikintis, jog ir teismas, įvertindamas prokuratūros veiksmą, bus pakankamai „diskretiškas“?

Taip pat manau, kad taip. O tada – kiek pagrįstas yra tokios informacijos eliminavimas, kiek išvados, padarytos be šių duomenų, atitiks tikrovę?

Beje, tam tikra prasme šis „diskretiškumas“, priešingai nei to norėjo jo autoriai, pasitarnavo visuomenei – informacija tapo vieša, tapo reikalingų visuomenei diskusijų objektu, parodžiusiu, jog kai kas už gražaus išorinio fasado realybėje, deja, yra visai kitaip.

Tad ateičiai palinkėjimas tiems patiems autoriams, kurie nebūtinai tik prokurorai, – nepersistenkit, galit būti nesuprasti ar bent neįvertinti net tų, dėl kurių stengėtės. (Kaip ir su vėliau sekusia pažyma Seimo komitetui, dėl kurios turėtų būti atskira tema).

Tam tikra prasme šis „diskretiškumas“, priešingai nei to norėjo jo autoriai, pasitarnavo visuomenei – informacija tapo vieša, tapo reikalingų visuomenei diskusijų objektu, parodžiusiu, jog kai kas už gražaus išorinio fasado realybėje, deja, yra visai kitaip.
Egidijus Bičkauskas

Vis tik tęsiant „diskrecijos“ temą prisimintina dar viena pakankamai „žymi“, ne vienus metus trukusi ir neseniai pasibaigusi pilnutiniu Valstybinės ligonių kasos dabar jau buvusio direktoriaus A. Sasnausko (kaltinto piktnaudžiavimu) išteisinimu byla.

Konstatuota, jog jis (A. Sasnauskas) buvo išprovokuotas piliečio, veikusio kartu su STT. Tam, kad įvertinti šią aplinkybę reikėjo Aukščiausiojo teismo įsikišimo, tačiau net ir jis nesiryžo įvertinti prokuratūros ar STT „diskretiškumo“ dar surašant kaltinamąjį aktą ir perduodant bylą į pirmos instancijos teismą.

Tuomet provokacijos ir bendradarbiavimo su STT aplinkybės ir net pats tokio bendradarbiavimo faktas buvo iš viso nutylėti, t. y. teismui pateikta medžiaga, iš esmės apgaulingai nušviečianti realią padėtį.

Galbūt prokurorai ir šiuo atveju manė, jog elgiasi savo diskrecijos, leistinumo ribose, o gal tai buvo jau nusikalstamas veiksmas. Kreipimaisi į teismą, jog šie, tiek STT, tiek prokuratūros, veiksmai būtų įvertinti, deja, liko be atgarsio. (Šiaip jau, norėtųsi prokuratūros komentaro kad ir dabar.)

Tai kaip su ta diskrecija bei galimybėmis padaryti objektyvias išvadas gaunant tik kryptingai dozuotą informaciją? Klausimas retorinis ir, beje, liečiantis ne tik baudžiamosios teisės klausimus.
Egidijus Bičkauskas

Vertas atskiro dėmesio ir telefoninių pokalbių, prokurorų pateikiamų teismuose, įrašų apimties klausimas. Ypač tai aktualu būtent STT pakraipos bylose, nes šios bylos dažniausiai remiamos „pasiklausymu“.

Deja, įstatymas ir čia leidžia prokuroro „diskreciją“: pateikiama tik tiek, kiek prokuroras mano būtina, tik tiek, kiek jis mano reikalinga. Gauti pokalbių įrašus, apibūdinančius visą kontekstą iš esmės tampa neįmanoma užduotimi. Šių pokalbių įrašai to paties prokuroro sprendimu jau būna sunaikinti.

Tai kaip su ta diskrecija bei galimybėmis padaryti objektyvias išvadas gaunant tik kryptingai dozuotą informaciją? Klausimas retorinis ir, beje, liečiantis ne tik baudžiamosios teisės klausimus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar tikrai emigrantai kraunasi lagaminus? Skambina ir studentai, ir pensininkai (432)

Į kurią pusę labiau krypsta lietuvių akys: į Londoną ar į Lietuvą? Grįžtančių tikrai yra,...

Dėl milijonų peržiūrėto seksualaus Tomo Bagdonavičiaus vaizdo klipo pasipylė grasinimai ir iširo šeima (128)

Londone ilgus metus dainavęs ir didesnio populiarumo sulaukęs po to kai prakalbo apie savo...

Gydytoja Cikanavičiūtė apie riebalus: papasakojo viską, kas jums nutylima (47)

Riebalai – viena pagrindinių maistinių medžiagų, pastaruoju metu kelianti daug diskusijų ir...

Orai: be skėčio neapsieisime

Šią savaitę mūsų laukia nemalonios orų permainos, atkeliaus lietūs, įsisiautės vėtros, kris...

Skandalu virtusi reforma varo į neviltį: mokiniai rado, kur gauti maisto – šluoja viską valgyklos visai ištuštėjo (631)

Netyla diskusijos ir skandalai dėl pasikeitusių reikalavimų mokyklų valgyklų patiekalams. Kol...

Po penkerių metų pertraukos F-1 lenktynes laimėjo Raikkonenas kova dėl titulo tęsiasi (4)

Ostine, JAV, sekmadienį vykusiose F-1 lenktynėse pergalę po itin ilgos pertraukos iškovojo...

Gyvenimo audrų nublokšti gyvena sąvartyne: trijų kambarių „buveinė“ saugo liūdnas paslaptis (182)

Pokalbio pradžioje 63 metų buvusi kaunietė Nijolė tikino, kad Jonavos sąvartyne gyvena nuo 2012...

„Tinginių“ uogos: miestiečių pora įsitikino, kad ne viskas paprasta, bet ūkio nemeta (13)

Užkietėjęs miestietis su sutuoktine susigundė vadinamomis „tinginių“ uogomis ir ėmė...

Kodėl prieš einant miegoti visada reikia užsidaryti miegamojo duris? (14)

Prieš miegą mes visi išsivalome dantis, nusiprausiame veidą ir apsirengiame patogią pižamą...

5 elementų teorija – kokia stichija jus valdo? (4)

Penkių asmenybės tipų arba elementų teorija paplito Kinijoje prieš 2000 metų – manyta, kad...