aA
Manyčiau, jog civilizuoti žmonės turėtų sutarti, kad iš žmogaus, bendradarbiavusio su naciais, nereiktų daryti didvyrio. Tačiau Lietuvoje išvystame kaip tik tokį moralinį nesusipratimą.
Darius Udrys
Darius Udrys
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Kažkam, matyt, kilo mintis, jog būtų gerai perkelti nacių okupacijos pradžioje veikusios Laikinosios Lietuvos Vyriausybės (LLV) ministro pirmininko Juozo Ambrazevičiaus-Brazaičio palaikus iš Jungtinių Valstijų į Lietuvą. Palaikai bus perlaidojami šį sekmadienį su tiek fanfarų, kiek įmanoma sukelti tarp nesigaudančių ir nejautrių žmonių.

Ambrazevičius-Brazaitis – joks didvyris. Būdamas ministras pirmininkas jis prisiėmė atsakomybę už neilgai veikusią LLV, atsiradusią 1941 metais, kai vokiečiai išstūmė sovietus iš Lietuvos. Šią vyriausybę sudarė organizacija, kuri nuo pat pradžių susidėjo su Vokietijos valdžia. Tai liūdnai pagarsėjęs Lietuvių Aktyvistų Frontas (LAF).

LAF vylėsi, jog pavyks pasinaudoti vokiečių antpuoliu tam, kad atkurtų kiek nors nepriklausomą Lietuvą ir, kaip rašoma LAF atsišaukime, „nedelsiant ir iš pagrindų atlikti lietuvių tautos ir žemės išvalymą nuo žydų“ („Už ką kovoja aktyvistai“).

Lietuvos Tarptautinės komisijos Nacių ir Sovietinio režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti išvadose rašoma paprastai: „Laikinosios vyriausybės ir Lietuvių Aktyvistų Fronto antisemitinės pažiūros yra gerai dokumentuotos“.

Laikinojoje vyriausybėje buvo apstu pareigūnų, prijaučiančių nacių pasaulėžiūrai. Istorikas Saulius Sužiedėlis primena apie LVV „viešą šliejimąsi prie Reicho“ ir jos „pataikaujančias padėkas Hitleriui ir „Didžiajai Vokietijai““. Negana to, anot Sužiedėlio, neseniai atrasti LVV posėdžių protokolai rodo, jog „nors ji nesiruošė vykdyti masinių žydų žudynių, ji buvo pasirengusi imtis antižydiškų ekonominių priemonių, sukurtų remiantis Trečiojo Reicho liūdnai pagarsėjusiais ketvirtą dešimtmetį priimtais Nurembergo įstatymais“.

Visa tai ne tik giliai skaudina ir įžeidžia šeimas ir atminimą Holokausto aukų, kurių daugelį suėmė ir išžudė LAF aktyvistai. Šis moralinis akibrokštas kompromituoja mūsų šalį ir patvirtina jau ir taip plačiai paplitusią nuomonę, jog Lietuva vengia sąžiningos ir nuoširdžios akistatos su savo praeitimi.
Darius Udrys

Tie lietuviai, kurie aukština LVV ir antisovietinį sukilimą, kurio dėka ji atsirado, įvairiausiais būdais stengiasi užglaistyti jos ryšius su naciais. Tai prisideda prie to, jog Lietuvoje daug kas nesupranta, kas tuo metu vyko ir kas buvo atsakingas.

LVV apologetai teisina Ambrazevičiaus-Brazaičio vyriausybę, esą ši bendradarbiavo su naciais tik pragmatiniais sumetimais, siekdama kilnių tikslų (Lietuvos suverenumo atkūrimo), kad ne visi LAF nariai pritarė aršioms organizacijos vadovybės Berlyne nuostatoms, kad LVV pati savo veiklą sustabdė, kai tik paaiškėjo, kad ji nebus daugiau, nei nacių marionetė ir kad, vienaip ar kitaip, LVV nebūtų galėjusi sustabdyti Holokausto. Kai kas netgi siūlo pamąstyti, ar kai LAF įsakė žydams „nešdintis iš Lietuvos“ tai galėjo būti paprasčiausias perspėjimas, kad jie apsisaugotų. Manau nereikia net aiškinti, jog tam visiškai prieštarauja LAF pareiškimai, rodantys, kad LAF aktyvistų kėslai buvo daug piktesni.

Kad ir kokia moraline kazuistika bepasikliautume, esmė yra ta, jog nėra jokio būdo atskirti Ambrazevičiaus-Brazaičio vyriausybės nuo LAF ir nacių žodžių ir veiksmų. Ambrazevičiaus-Brazaičio Vyriausybė niekad viešai neatsiribojo nuo Lietuvos žydų žudynių ir pasirašė nutarimus dėl jų turto nusavinimo, izoliavimo ir kitų priemonių, kurios sudarė sąlygas Holokaustui.

Nepaisant to ir dėl nesuvokiamų priežasčių, Lietuvos Vyriausybė, taip pat Kauno Meras Andrius Kupčinskas ir Kauno Arkivyskupas Sigitas Tamkevičius nusprendė prisidėti prie šią savaitę vykstančių nelemtingų iškilmių, pagerbiančių Ambrazevičių-Brazaitį. Vyriausybė jo perlaidojimui skyrė 30 000 litų ir meras vadovauja specialiai perlaidojimo darbo grupei. Arkivyskupas Tamkevičius ypač šiltai apibūdino Ambrazevičių-Brazaitį, kuris bus garbingai perlaidotas Kristaus Prisikėlimo bažnyčioje Kaune. Tai ta pati Bažnyčios vadovybė, kuri atsisakė katalikiškai palaidoti Lietuvos Prezidentą Algirdą Brazauską, nes, pasak Arkivyskupo, jis viešai neatgailavo dėl savo komunistinės praeities.

Visa tai ne tik giliai skaudina ir įžeidžia šeimas ir atminimą Holokausto aukų, kurių daugelį suėmė ir išžudė LAF aktyvistai. Šis moralinis akibrokštas kompromituoja mūsų šalį ir patvirtina jau ir taip plačiai paplitusią nuomonę, jog Lietuva vengia sąžiningos ir nuoširdžios akistatos su savo praeitimi.
Kaltiname ar nekaltiname Ambrazevičių-Brazaitį dėl to, kas vyko LVV valdymo metu, nieko gero neduoda išaukštinimas žmogaus, kuris neišlaikė esminio gero vadovo išbandymo: kovoti už teisingumą ir ginti nekaltuosius.

Gaila, kad politikos ir visuomenės vadovams pritrūko drąsos ir išminties atmesti kreipimąsi dėl valstybinės paramos šiam nelemtingam renginiui. Vyriausybė, Kauno meras ir Katalikų Bažnyčia turėtų atšaukti ir atsiriboti nuo be ko, kas panašu į Ambrazevičiaus-Brazaičio pagerbimą.

Autorius yra politologas ir visuomenininkas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Donaldo Trumpo situacija vos per dieną apsivertė aukštyn kojom: kas laukia buvusio prezidento? net be tviterio jis vis dar turi būdų, kaip pasiekti savo gerbėjus (7)

Dauguma buvusių prezidentų, baigę kadenciją, laiką leidžia žaisdami golfą, tvarkydami savo...

Mačiulis koreguoja ekonomines prognozes: atsigavimas vėluos, didės kainos (221)

„2020-ųjų krizė buvo neįprasta daugeliu aspektų – įmonių ir gyventojų indėliai augo...

Nauji COVID-19 atvejai: protrūkiai įmonėse driekiasi per visą Lietuvą, labai prasta situacija globos namuose (65)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ( NVSC ) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje...

Politikų išvaizda karantino metu kelia rimtų klausimų: vieni apšepę, kiti – įtartinai žavūs (261)

Kirpyklos uždarytos jau daugiau nei mėnesį ir nepriekaištingai turintiems atrodyti politikams...

Žiniasklaida: laikinai sustabdyta sutartis su „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakcinas vežusia įmone (61)

Ekstremalių sveikatai situacijų centras laikinai sustabdė sutartį su „Pfizer“ ir...

Armonaitė apie antrąjį pagalbos paketą verslui: parama pasieks turgavietes ir savarankiškai dirbančius (33)

Nuo trečiadienio verslas jau gali kreiptis paramos iš 180 mln. Eur vertės pirmojo pagalbos verslui...

Tiesioginė transliacija / Tiesiogiai – iš Prezidentūros: komentarai po Valstybės gynybos tarybos susitikimo (8)

Prezidentas Gitanas Nausėda vadovaus Valstybės gynybos tarybos susitikimui. Po šio susitikimo, apie...

Kur pasivaikščioti Vilniuje? Gražiausi ir vertingiausi sostinės pažintiniai takai (2)

Praėjusių metų pabaigoje žiniasklaidoje pasirodė informacija, jog pagal „Husqvarna“...

Seime – nerimas dėl didėjančio deficito: po pandemijos atrodysime prasčiau už kaimynus (3)

Parlamentaras Algirdas Butkevičius sako, kad po pandemijos Lietuva dėl fiskalinio deficito atrodys...

Simona Lipnė: dėl kai kurių sekėjų neapykantos netekau 7 tūkst. eurų (23)

Atvykus į namus pas socialinių tinklų žvaigždę Simoną Lipnę, keista girdėti spengiančią...