aA
Organizuotų nusikalstamų susivienijimų ir gaujų nariai, žudikai, prievartautojai ir visi kiti nusikaltėliai jau gali pradėti ploti – į Teisėjų tarybą išrinkti aukščiausi Lietuvos teisėjai nutarė, kad bet kuris įstatymus pažeidęs asmuo, kurio teisme nagrinėjama byla domisi žurnalistai, turi teisę žinoti ne tik šios žiniasklaidos atstovo asmens kodą, bet ir tikslų jo gyvenamosios vietos adresą.
Dainius Sinkevičius
Dainius Sinkevičius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Tuo metu žurnalistams tokie duomenys apie nusikaltėlius nėra prieinami – nors jie ir nereikalingi, bet, kaip pažymima įstatymuose, tai ypatingi asmens duomenys ir nuo liepos 1 d. net nebus viešinami, kai teismas skelbs, kokią bausmę skiria nusikaltimą padariusiam asmeniui.

Prieš metus triukšmingai pristatyta teismų iniciatyva, kai nuo šių metų liepos bus leidžiama filmuoti teismo nuosprendžius, nutarimus bei sprendimus, atsisuko prieš savo pareigas atliekančius žiniasklaidos atstovus – Teisėjų taryba nutarė, kad prieš filmuodami teismo baigiamojo akto paskelbimą žurnalistai privalės užpildyti specialią anketą, kurioje be oficialių duomenų apie žiniasklaidos priemonę taip pat privalu pateikti ir teismo procesą filmuoti ir įrašinėti norinčio darbuotojo asmens kodą bei gyvenamosios vietos adresą.

Nejuokauju – namų adresą. Kol kas tik adresą – turbūt pamiršo prirašyti, kad ir telefonspynės kodą nusikaltėliams privalu užrašyti – nereikės skambinti naktį atvykus „pasikalbėti“.

Turbūt pamiršo prirašyti, kad ir telefonspynės kodą nusikaltėliams privalu užrašyti – nereikės skambinti naktį atvykus „pasikalbėti“.
Dainius Sinkevičius

Tik gavęs šį prašymą (ne vėliau kaip 5 d. iki teismo sprendimo, kurį norima filmuoti, paskelbimo) bylą nagrinėjantis teisėjas turės nuspręsti, ar tokį žiniasklaidos atstovų pageidavimą „vardan viešo intereso“ patenkinti.

Nesvarbu, prašymas bus patenkintas, ar ne, bet teismas šį dokumentą pridės prie bylos – su jame esančiais itin asmeniniais duomenimis galės susipažinti bet kuris su byla susijęs (vėliau – ir nesusijęs) asmuo. Tarp jų – ir baudžiamojon atsakomybėn patrauktas asmuo: žudikas, prievartautojas, plėšikas – sąrašas tęstinis.

Laikinai Nacionalinės teismų administracijos (NTA) direktoriaus pareigas einantis Antanas Jatkevičius pažymi, kad žiniasklaidos atstovų gyvenamosios vietos duomenys yra reikalingi tam, kad būtų galimybė šį identifikuoti, jeigu jis teismo posėdžio metu nesilaikytų tvarkos ir padarytų Administracinių nusižengimų kodekse numatytą pažeidimą.

Arba, pavyzdžiui, negerbtų asmens teisės į privatų gyvenimą ir nuosprendžio paskelbimo metu filmuotų ne baigiamąjį teismo dokumentą skaitantį teisėją, o nuteistąjį. Nes to daryti kategoriškai negalima – pagal naująją tvarką bus galima filmuoti TIK teismą.

Televizijų operatoriams net bus draudžiama sukioti kamerą, nekalbant apie bandymą ją perstatyti į kitą vietą. Tvarka turi būti!

Kai šis nutarimas dar nebuvo patvirtintas, dalis teismų sistemos darbuotojų, tiesiogiai susiduriantys su žiniasklaidos atstovų darbu, raštu nurodė prieštaravimus dėl žurnalistų asmens duomenų rinkimo – tai juk pertekliniai duomenys.

Tačiau specialioji teismų komisija pozicijos nekeitė – ir toliau laikėsi nuomonės, kad žurnalistai yra potencialūs piktybiniai įstatymų pažeidėjai.

Atidarome duris, imkite ir žiūrėkite, kaip teisėjai skelbia nuosprendžius baisiems nusikaltėliams. Bet kokia kaina? Baimės, rizikos? Gal tiesiog geriau nefilmuoti?
Dainius Sinkevičius

„Už Teismų įstatyme (ir atitinkamai proceso įstatymuose) nustatytų reikalavimų, taikomų techninių priemonių panaudojimo teismo posėdyje rezultatų naudojimui, nesilaikymą numatyta administracinė atsakomybė, – priešininkams atkerta teisėjai. – Todėl asmens duomenų nurodymas reikšmingas tiriant galimus pažeidimus bei nustatant atsakingus asmenis.

Kita vertus, teismui sudaryta galimybė įsitikinti, kad sprendimo skelbimą fiksuoja asmuo (jo atstovas), kuriam buvo išduotas leidimas tai daryti.“

Teismų vadovybės neįtikino ir argumentai, kad itin asmeninių duomenų atskleidimą galėtų pakeisti nuolatinės akreditacijos teismuose – esą įstatymuose numatyta, jog leidimas filmuoti išduodamas „asmens prašymu“, be to, būtina užtikrinti užfiksuotos medžiagos naudojimo kontrolę, nes, vėl pabrėžiama, „už nustatytų reikalavimų neatitinkantį medžiagos panaudojimą numatyta administracinė atsakomybė“.

Prašydami nurodyti ne tik žurnalisto asmens kodą, bet ir gyvenamosios vietos adresą teismai sukelia pavojų savo darbą dirbantiems žiniasklaidos atstovams – pasitelkę biurokratinius argumentus jie net negirdi, kad žurnalistai atstovauja žiniasklaidos bendrovėms, į kurių vadovus bet kada galima kreiptis, jeigu, teisėjų nuomone, šie pažeis įstatymuose nustatytą tvarką. Ir, jeigu bus pagrįsta, tik tada galės gauti tuos duomenis – pagaliau, teisėjams yra puikiai žinoma, kad tyrimą dėl pažeidimo galima pradėti ir neturint galimo pažeidėjo asmens kodo ar jo gyvenamosios vietos adreso.

Gyvename tokiais laikais, kai viešumas yra didelis ginklas ir kartais teismuose būna tokių situacijų, kai dėl nusikaltimų teisiamam asmeniui didesnė bausmė yra baudžiamojo proceso nušvietimas žiniasklaidoje nei už įvairius nusikaltimus teismo skiriama vos kelių ar keliolikos minimalių gyvenimo lygių bauda, kuri net neatperka į visą procesą valstybės sudėtų lėšų.

Su įstatymais susipykę ir visuomenėje priimtinų normų nesilaikantys asmenys dabar legaliai gaus patį didžiausią ginklą – iki šiol tekdavo girdėti, kad ateis į redakciją ir išsprogdins ar patykos, kai išeisime iš darbo ir tada „rimtai pasikalbėsime“. Patikėkite, ir ateidavo.

Žurnalistai irgi žmonės, taip pat turi šeimas, augina mažus vaikus. Ir problemos jiems nereikalingos.
Dainius Sinkevičius

Žurnalistai irgi žmonės, taip pat turi šeimas, augina mažus vaikus. Ir problemos jiems nereikalingos. Kaip ir „Lietuvos Respublikos vardu“ nuosprendžius baudžiamosiose bylose skelbiantiems teisėjams, kurie dabar privalės vykdyti jiems primestą įstatymą.

Bet gal tuomet nebūkime lygesni už lygesnius – jeigu jau nusikaltėliui į rankas atiduodame žurnalisto namų adresą, gal ir teisėjai savo nuosprendžiuose galėtų parašyti, kur gyvena ir kokiu mobiliojo ryšio numeriu jiems, tebūnie, kad ir trečią valandą nakties būtų galima paskambinti.

Galimybę žiniasklaidos atstovams filmuoti ir įrašinėti teismo sprendimą jį skelbiant viešai pasiūlė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT), šią iniciatyvą palankiai įvertino Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ekspertai. Įdomu būtų sužinoti, kaip jie vertina teismų iniciatyvą į rankas nusikaltėliams įduoti žurnalistų privačius duomenis – esu garantuotas, kad blogai. Ne, iš tikrųjų labai blogai.

Tuo metu LAT ir Teisėjų tarybos pirmininkas Rimvydas Norkus džiaugiasi, kad iniciatyva leisti žiniasklaidai filmuoti ir daryti įrašus „neabejotinai prisidės prie teismų atvirumo ir skaidrumo didinimo – galimybė naudoti technines priemones skelbiant viešą teismo sprendimą pagerins profesionalų teismų darbo viešinimą, prisidės prie teisėjų darbo kokybės stiprinimo“.

Ar tikrai? Į biurokratinius ir nesaugumo rėmus įspaustiems žurnalistams dabar teks nelengva užduotis, ką pasirinkti: ar dėl kelių minučių reportažo rizikuoti savo šeimos saugumu ir gerove? Juk ne kiekvienas žmogus savo pažeistas teises (jeigu iš tikrųjų buvo pažeistos) yra linkęs ginti teisiniu keliu.

Smurto prieš žurnalistus statistika atskleidžia liūdnus faktus – nuo 1992 m. visame pasaulyje nužudyta daugiau nei tūkstantis žiniasklaidos atstovų. Dėl savo profesinės veiklos dar 1993 m. buvo nušautas žurnalistas Vitas Lingys, tyręs „Vilniaus brigados“ nusikaltimus.

Nuo nusikaltėlių yra nukentėję ir kiti žiniasklaidos atstovai – išpuolį prieš DELFI reporterį teisme buvo surengęs ir jį sužalojęs Nigerijos pilietis, nukentėjo ir daugiau kolegų. Tiesiog dėl to, kad dirbo savo darbą ir norėjo visuomenei nušviesti garsius kriminalinius procesus.

Išraiškos laisvė ir laisva žiniasklaida yra kiekvienos demokratinės visuomenės pamatas, tačiau Lietuvoje jau tapo įprasta išgirsti apie bandymus riboti jos laisvę.

Ar šiuo įstatymu, kuriuo „didinamas teismų atvirumas visuomenei“ jos neribojame? Ne, žinoma, ne – tikrai atidarome duris, imkite ir žiūrėkite, kaip teisėjai skelbia nuosprendžius baisiems nusikaltėliams.

Bet kokia kaina? Baimės, rizikos? Gal tiesiog geriau nefilmuoti?

Atsakykime sau: ar nebus taip, kad šios nepagrįstos kliūtys žurnalistams tik sukurs baimės ir nesaugumo atmosferą ir, žinoma, stipriai apribos visuomenės išraiškos galimybes?

Dainius Sinkevičius. Teisėjų akibrokštas žurnalistams: nusikaltėliai turi teisę žinoti, kur jūs gyvenate
© DELFI
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667

Top naujienos

Tomas Janonis | D+

Populiarioje pajūrio vietoje poilsiautojams vietos gali nelikti: dėl didžiulio projekto užsimojo perbraižyti netgi draustinio ribas (1)

Krašto apsaugos ministerijos planai vienoje gražiausių pajūrio vietų, esančių Pajūrio...

Revoliucija pasaulinėje mokesčių santvarkoje: Lietuvai naudinga, o latviams ir estams – užuojauta (21)

Didžiajam septynetui susitarus prikirpti sparnus mokesčių vengėjams, ekonomistas Nerijus...

Vasha ryžosi atvirai išpažinčiai apie buvusio vyro neištikimybę, kankinusią krizę ir naują mylimąjį: jis grįžo į mano gyvenimą (16)

Gabrielė Rutkauskienė -Vasha šiandien, panašu, išgyvena vieną geriausių laikotarpių savo...

Atominių bombų radarai Indijos vandenyne užfiksavo mokslininkams negirdėtus signalus: aptiko itin retus gelmių gyventojus

Mokslininkai Indijos vandenyne aptiko visiškai naują pigmėjinių mėlynųjų banginių...

Didžiausias nerimas dėl euro zonos bėdų slūgsta – randai nebus tokie gilūs kaip po 2008 metų (1)

Europos susirūpinimas, esą pandemija sukels neatitaisomą žalą darbo rinkai, jau pradeda atrodyti...

Kodėl į duobutes augalams sodinti deda žalios žuvies?

Jau ne pirmus metus įvairiose patarimų daržininkams svetainėse matyti pasiūlymas vietoje...

Liaudiškos priemonės kovai su kopūstų kenkėjais

Sultingi kopūstų lapai yra tikras masalas kenkėjams: kopūstų amarams, vikšrams, kryžmažiedėms...

Nidoje karantinas baigėsi: griaudėjo audringi vakarėliai, poilsiautojams taisyklės nebeegzistuoja (478)

Viskas, koronavirusas ir bjauriausia jo pasekmė – karantinas – baigėsi. Taip nusprendė ne...

Po stichinės kaitros užklups staigūs pokyčiai: didžiausios permainos laukia per Jonines išsami savaitės prognozė (18)

Šiandien Lietuvos orus lems anticiklono vakarinė dalis. Visame krašte bus giedra ir sausa. Lengvas...

Nuo pirmadienio įsigalioja pakeitimai: kas keičiasi aktualu keliaujantiems, pokyčiai dėl izoliacijos, šalių sąrašas (29)

Nors epidemiologinė situacija Lietuvoje gerėja, vis dažniau pasigirsta ir specialistų perspėjimai...