aA
Vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio nesutarimai su Seimo pirmininke Loreta Graužiniene (dėl kurių ministras sulaukė prezidentės D. Grybauskaitės kritikos) rodo, kiek mums dar trūksta politinės kultūros.
Saulius Skvernelis
Saulius Skvernelis
© DELFI / Kiril Čachovskij

Nesiimsiu čia svarstyti, kas kompetentingesnis ar geriau dirba – L. Graužinienė ar S. Skvernelis. Įsiplieskus aštriems asmeniniams nesutarimams tarp aukšto rango pareigūno ir pagal rangą už jį aukštesnės, akivaizdu, jog ministrui toliau dirbti bus neproduktyvu. Paskelbęs apie savo atsistatydinimą, atrodė, kad ministras pasitrauks oriai ir korektiškai.

Kad ir ką galvotumėme apie Seimo pirmininkę, Vyriausybės ministrai privalo gerbti parlamentinį Vyriausybės subordinacijos principą. Aiškinti, kad Seimo išrinkta pirmininkė (šalies antra aukščiausia pareigūnė), kreipdamasi į ministrą žinių „trukdo dirbti“ – nekorektiškas išsišokimas. Jeigu gerbiame savo pačių institucijas ir įstatymus, turime tai pripažinti.

Panašiomis sąlygomis oriai ir korektiškai iš pareigų pasitraukė buvęs Užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas. Tokiomis aplinkybėmis traukiamasi ne visų pirma (ar apskritai) dėl kaltės. Traukiamasi, nes politinė kultūra to reikalauja. Traukiamasi tam, kad nuo būtino darbo dėmesio nenukreiptų asmeniniai kivirčai – kivirčai, kurie dėl politinių priežasčių ir ambicijų beveik neišvengiamai linkę aštrėti. Bet atsistatydinimas pas mus vis dar persmelktas kaltės ir gėdos.

Kad ir ką galvotumėme apie Seimo pirmininkę, Vyriausybės ministrai privalo gerbti parlamentinį vyriausybės subordinacijos principą. Aiškinti, kad Seimo išrinkta pirmininkė (šalies trečia aukščiausia pareigūnė), kreipdamasi į ministrą žinių „trukdo dirbti“ – nekorektiškas išsišokimas.
Darius Udrys

Atsistatydinant įveikti savo puikybę nelengva. Kaip norisi atsisveikinant oponentams dar kartą įdurti! Tačiau politinė praktika rodo, jog beveik kiekvienu atveju daugiau laimi tas, kuris pasitraukdamas nuo to susilaiko. Korektiškai atliktas pasitraukimas gali net sustiprinti pasitraukiantįjį. Tik būtina tuo metu susilaikyti nuo nesutarimų eskalavimo. Šia prasme ministrui kol kas sunkiai sekasi.

Darius Udrys, N. Rekašiūtės nuotr.
Darius Udrys, N. Rekašiūtės nuotr.

S. Skverneliui paskelbus apie savo atsistatydinimą kilo jį palaikančiųjų pasipiktinimas, esą kompetentingas žmogus be reikalo stumiamas lauk. Kaip ir turėtų būti, jei esi to vertas. Tokiu metu gerą žodį už tave turi tarti kiti. O geriausiai kalba realūs darbai ir rezultatai.

Tačiau neužteko užuominų atsistatydinimo pareiškime apie užgautas ambicijas. Ministras žibalo į ugnį dar papilstė viešais pasisakymais apie atsistatydinimo aplinkybes ir „intrigas“. Nepadėjo ir tai, jog atsistatydinimas buvo gana spontaniškas, galbūt daugiau emocijomis pagrįstas sprendimas, kuris akivaizdžiai nebuvo suderintas su premjeru A. Butkevičiumi. Įtampą norom nenorom dar padidino premjero reakcija: ėmė aiškinti mėginsiąs ministrą sutaikyti su Seimo pirmininke, kiek vėliau atviravo, kad ministras per jautriai sureagavo į prezidentės papeikimą (meškos paslauga lig šiol solidaus įvaizdžio ministrui).

Labiau „apgailėtina“ nei faktas, jog suimtas vyras sprukdamas iš arešto sugebėjo pasiglemžti policininko automatinį ginklą ir nevaržomas viešojo transporto priemonėmis parvažiuoti namo, tai faktas, jog jeigu ministras neatsistatydins, vis daugiau dėmesio teks ne būtinoms reformoms, o politinei dramai.
Darius Udrys

Kaip baigsis ši vis labiau muilo operą primenanti istorija – dar neaišku. Ministras, ypač po praėjusio savaitgalio apsižodžiavimo, turėtų laikytis savo sprendimo. Ir tikrai ne dėl to, kad teisesni kiti, o dėl to, kad pasilikus geriau nebus.

Labiau „apgailėtina“ nei faktas, jog suimtas vyras sprukdamas iš arešto sugebėjo pasiglemžti policininko automatinį ginklą ir nevaržomas viešojo transporto priemonėmis parvažiuoti namo, tai faktas, jog jeigu ministras neatsistatydins, vis daugiau dėmesio teks ne būtinoms reformoms, o politinei dramai. Artėjant rinkimams (ypač jei tiesa, kad jis planuoja kandidatuoti), politinis stumdymasis ir pozicionavimasis vis labiau apsunkins darbą, kurį manau visi sutiksime būtina atlikti, kad Lietuvos policija būtų kompetentinga ir efektinga.

Dėl to sveikinau ministro sprendimą pasitraukti. Dėl šalies labo. Kad asmeniškumai nenustelbtų svarbaus darbo. Tai jį asmeniškai ir mūsų politinę kultūrą tik sustiprintų.

Dr. Darius Udrys (www.udrys.lt) yra politologas ir viešųjų ryšių specialistas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Siunčia viltingą žinią: pirmasis miestas Europoje įgijo bandos imunitetą? (102)

Kovo mėnesį pasaulį apskriejo vaizdai iš šiaurės Italijos: kariniai sunkvežimiai, prikrauti...

Kova dėl elektros vartotojų: du nauji tiekėjai ir siūlomų kainų palyginimas (92)

Lapkritį nepriklausomų elektros tiekėjų būrys pasipildė dviem naujais vardais, o Valstybinė...

Orai: pamažu mėgins įsitvirtinti žiema (14)

Šiandien Lietuvos orus lems nelabai aktyvaus ciklono vakarinė dalis.

Gydytojas Morozovas pasakė, kaip seksas veikia organizmą (186)

Jo trūkumas pasireiškia mažesniu atsparumu infekcijai, dažnesnėmis onkologinėmis ligomis, prasta...

Įsitikinimas, kad moteris turi patenkinti vyrą, slepia kur kas baisesnę tiesą: tik reta išdrįsta apie tai prabilti (418)

Europoje dar 2014 m. vykdytos apklausos parodė, kad Europos Sąjungoje (ES) viena iš dešimties...

Šio verslo gamyklos Lietuvoje išbando išskirtines inovacijas: štai kaip viskas atrodo iš vidaus (6)

Skirtingose pramonės šakose įdiegiama vis daugiau aplinką tausojančių sprendimų, ne išimtis ir...

Vilniaus ir Kauno eglės – tikros gražuolės: kuri jums patiko labiau? balsavimas (547)

Šiemet kalėdinių eglių įžiebimo šventes sekame nebe miestų aikštėse, o namuose. Vilniaus ir...

Pagaliau: sostinėje įžiebta įspūdinga Kalėdų eglė, kuria žavėsis visa Europa susirinko minia žmonių; papildyta nuotraukų galerija (717)

Vilniaus Katedros aikštėje šeštadienį vakare įžiebta pagrindinė šalies Kalėdų eglė....

Lietuvos valdovė, kuri tapo „blogiete“: net Žygimantas Augustas manė, kad ji kalta dėl Barboros mirties (56)

Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės romanas pavergė lietuvių širdis. Tragiškai...

18 taškų pranašumą iššvaistę ispanai pralaimėjo Izraeliui estai neprilygo rusams (16)

FIBA atrankos į Europos krepšinio čempionatą staigmenos nesibaigia. Šeštadienio vakarą...

|Maža didelių žinių kaina