Italijos naujienų agentūra AGI praneša, kad gegužės 28 d. Italijos parlamentas vienbalsiai ratifikavo Stambulo konvenciją, kurios tikslas apsaugoti nuo smurto moteris ir stabdyti bet kokį smurtą šeimoje. Balsavimas palydėtas plojimais.
Dovilė Šakalienė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Lietuvos vyskupų konferencija viešai skelbia susirūpinimą, įžvelgia konvencijoje grėsmes bei piktinasi, kad esą konvencija sukurtų prielaidas laikyti Lietuvos kultūrines ir religines tradicijas grėsmės moterims šaltiniu.

Žinoma, galima būtų leistis į konceptualią diskusiją, ar Lietuvos religinės tradicijos yra būtent katalikiškos – pagonybės tradicijos yra nepalyginamai gilesnės ir dominavo Lietuvoje daug daugiau amžių nei krauju ir ugnimi atnešta katalikybė, lietuviams apskritai grėsusi sunaikinimu.

Tačiau katalikybė pakeitė pagonybės tradiciją ir suleido šaknis mūsų žemėje, tad nelogiškas stebėjimasis, kad senas tradicijas gali pakeisti naujos – ir tapti vėlgi tapti senomis. Papročių ir kultūros kaita yra neišvengiamas procesas, vykęs nuo tada, kai pirmieji kailiais pasidabinę žmonės susibūrė į gentis ir sukūrė pirmąją visuomenę.

Tik į gera, kad buvo atsisakyta daugelį šimtmečių gyvavusios tradicijos pirkti ir parduoti žmones. Nors prekeiviai žmonėmis išliko, tačiau tai nė vienam šiuolaikinio pasaulio žmogui neatrodo nei priimtina, nei pateisinama. Nebent tiems, kurie naudojasi parduotų sekso vergių paslaugomis – nors ir šie suvokią nedarą nieko kultūringo ar tradicinio.
Dovilė Šakalienė

Mano akimis žiūrint, visuomenė tobulėja ir pasaulio istorija nuo nuolatinių karų, nuo džiunglių įstatymo vis dėlto pereina prie vis humaniškesnės egzistencijos – suvokimo, kad kiekvienas žmogus yra vertybė, kiekvienas mūsų norime būti mylimi, suprasti, reikalingi. Smurtas, diskriminacija, neapykanta yra nesuderinami su žmogaus orumu, su teise į būtį – ne baimingą egzistenciją, o pilnavertį gyvenimą.

Tik į gera, kad buvo atsisakyta daugelį šimtmečių gyvavusios tradicijos pirkti ir parduoti žmones. Nors prekeiviai žmonėmis išliko, tačiau tai nė vienam šiuolaikinio pasaulio žmogui neatrodo nei priimtina, nei pateisinama. Nebent tiems, kurie naudojasi parduotų sekso vergių paslaugomis – nors ir šie suvokią nedarą nieko kultūringo ar tradicinio.

Aš nuoširdžiai džiaugiuosi, kad mes gyvename toje pasaulio dalyje, kur atsisakyta tradicijos laikyti moteris daiktu. Džiaugiuosi, kad tradicija laikyti moterį namų tvarkytoja ir aukle, kuri nepajėgtų nei dirbti, nei balsuoti – praeitis. Viliuosi, kad einame link to, kad suvoktume, jog ir vaikas nėra nuosavybė – ir tik gerbdami jo asmenybę ir tikrai atsižvelgdami į jo poreikius – o ne savo patogumą, bejėgiškumą ar norą kontroliuoti – galime padėti jam užaugti žmogumi, kuris gerbs mus.

Tačiau yra dar nemažai tradicijų, kurios keičiasi lėtai ir sunkiai – bet jei einame link geresnio pasaulio, jos turi pasikeisti. Prašau visų emociškai nesaugių asmenų ar demagogijos mėgėjų nepradėti keikti manęs už šį sakinį – čia neturiu omeny to, kad neturi likti šeimų, ar kad vaikus reikia atiduoti pedofilams. Šeima yra svarbiausias dalykas kiekvieno mūsų gyvenime – kokie bebūtų jos nariai ir kiek jų. Jau nekalbant apie vaiko išnaudojimą – jokia seksualinė prievarta nėra pateisinama absoliučiai jokiomis aplinkybėmis, o juolab prieš vaiką – už kurį mes pirmiausia esame atsakingi.

Lietuvoje sėkmingai sovietmečiu sudaiginta ir subujojusi smurto kultūra, rodės, nunyks mums grįžus į laisvą pasaulį. Tačiau taip nenutiko – kai dabar šaukiame, kad nemušami vaikai taps monstrais – mes tik palaikome tą smurto kultūrą, palaikome tokią pat baisią tradiciją, kaip kadaise buvo vergystė.
Dovilė Šakalienė

Kalbu apie tai, kad turėtume suprasti mūsų požiūrio į kitą žmogų pokyčio būtinybę. Lietuvoje sėkmingai sovietmečiu sudaiginta ir subujojusi smurto kultūra, rodės, nunyks mums grįžus į laisvą pasaulį. Tačiau taip nenutiko – kai dabar šaukiame, kad nemušami vaikai taps monstrais – mes tik palaikome tą smurto kultūrą, palaikome tokią pat baisią tradiciją, kaip kadaise buvo vergystė. Kaip rodo gyva, šalia mūsų esančių valstybių praktika – netampa jie monstrais ir nežudo tėvų, o tik tampa...laimingesni. Mažiau nusikalsta, mažiau tyčiojasi, ir geriau sutaria su savo tėvais.

Lygiai kaip ir šeimos, kurios gali jaustis šeimomis, net jei jas sudaro ne santuokos sakramentu sujungti vyras ir moteris. Kai mylintys vienas kitą žmonės nebijo gyventi kartu – niekas dėl to nenukenčia, visuomenė tik praturtėja – nes žinai, kad jei Tau gims translytis vaikas, jam nereiks visą gyvenimą kentėti kaip „nenormaliam“ ar jei Tavo brolis pamils kitą vyrą – neturėsi gėdintis jo viešumoje.

Gal nebereikia tęsti KGB metodų primenančios propagandos – gąsdinimo nelabai aišku kam ir nelabai aišku kur nutikusiomis siaubo istorijomis. Suvokime, kad viena, pasaulis keičiasi ir tai nesustabdoma, antra, kurlink jis pasikeis – priklauso nuo mūsų. Tad sąžiningai sau atsakykime į klausimą, kas sudaro žmogiškumą ir ką aš darau, kad žmonės aplink mane jaustųsi žmonėmis.

Tuomet nereiks būti didesniais katalikais už italus, kur dar 1996 Aukščiausiasis teismas uždraudė bet kokį smurtą prieš vaiką, taip pat ir fizines bausmes, o Konvencija prieš smurtą prieš moteris ratifikuota parlamente ir pasveikinta ovacijomis. Beje, šioje šalyje ir daugiau nei prieš šešiasdešimt metų visuomenė aktyviai padirbėjo, kad institucinę globą pakeistų globa šeimos aplinkoje – nes teisė į šeimą ten suprantama ne deklaratyviai, o žmogiškai. Gal ir šią tradiciją pavyks pakeisti ir mums...

Autorė yra VšĮ Žmogaus Teisių Stebėjimo Institutas l.e.p. direktorė/NVO Programos Lietuvoje direktorė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orlaivio kapitonas: skrydžio metu sudėtingiausi du dalykai (21)

Nestandartinės situacijos dėl oro ar techninių nesklandumų skrydžio metu pilotui nekelia baimės,...

33 metus kovoja su sunkia liga: nežinau, kad tie geradariai, bet kasdien esu jiems dėkinga už gyvybę (5)

Klaipėdietė Rima sako nė minčių neturėjusi, kad smogs liga, dėl kurios teks kas antrą dieną...

Unikalų namą Rusnėje nugriovė tam, kad sukūrentų. Bažnyčios plytas siūlyta parduoti (116)

Rusnėje neseniai buvo nugriautas Darbo partijos nario, Šilutės verslininko Sauliaus...

Lietuvoje buriasi nauja grupuotė: mato kyšančias Kremliaus ausis (970)

Pogrindyje tūnojusi Lietuvos radikalų fašistų grupelė lenda į viešumą. Šalies didmiesčiuose...

Vieta, kur Šiaurės Korėja plauna savo pinigus (97)

„Easey Commercial Building“ biurų pastatas stovi pagrindinėje Honkongo Wan Chai rajono...

Benamiai pasaulio miestuose – nuo prabangių viešbučių iki būsto ant vandens (5)

Socialinių prieglaudų visiems benamiams neužtenka, ir miesto vadovybėms tenka sukti galvą, kur...

D. Bostą į aikštę metęs Šaras: Eurolygai jis dar nepasiruošęs (7)

Lietuvos krepšinio čempionate (LKL) ir toliau namuose neklumpantis Kauno „Žalgiris“ be...

R. Valatka. Partinė, valstybinė ir emigrantų šizofrenija darkosi laisvai (208)

Socialdemokratai turi naują baltą pūkuotą partijos Pirmininką. Bet nebeturi frakcijos Seime....

Kodėl mokslininkai taip ilgai nesuprato, iš kur atsiranda vaikai? (60)

Iki 1875 m. niekas visame pasaulyje nežinojo, kaip atsiranda vaikai. Nežinojo nei eiliniai žmonės,...

Negailestingos ligos nublokšta į patį dugną: jei su manim taip elgiasi, kas vyksta su kitomis? (67)

Gražaus gyvenimo planus sugriovusi negailestinga liga jauną moterį nubloškė į patį dugną....