aA
Nėra paslapties, kad straipsnio pavadinimas kyla iš perfrazuoto žodžių junginio „nacių medžioklė“. Kaip žinia, nacių medžioklė buvo pokariu Izraelio valstybės vykdyta vokiečių koncentracijos stovyklose dirbusių žudikų ir kitų aukštų nacionalsocialistų pareigūnų paieška ir teisingumo jiems vykdymas.
Zygmundas Baumanas
Zygmundas Baumanas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Nuo sovietinės imperijos žiaurumų kentėjusios šalys analogiškos „bolševikų medžioklės“ vykdyti neturėjo galimybių, tačiau dar labiau apmaudu, jog net ir laisvoje Europoje teisingumas bolševizmo nusikaltėlius aplenkia. Nepaisant vienintelės sėkmingos Lietuvos spec. tarnybų operacijos 1994 m., kuomet Baltarusijoje buvo pagrobti ir į Lietuvą teisingumo vykdymui pargabenti komunistai Mykolas Burokevičius ir Juozas Jermalavičius, tiek Lietuvą, tiek ir daugelį kitų Vidurio Rytų Europos šalių yra apėmusi susitaikymo ir nuolankumo žudikams nuotaika, kuri užmigdė bet kokius reikalavimus siekti tiesos ir atstatyti teisingumą. Šiandien raškome savo nežinios ir abejingumo vaisius.

Majoras Zygmuntas Baumanas – saugumietis, kankinęs Lenkijos laisvės kovotojus?

VDU profesoriui Leonidui Donskiui plačiai reklamuojant, jog Rugsėjo 7-ąją į Lietuvą atvyksta sociologas Zygmuntas Baumanas, Lietuvos auditorijai nėra pateikiama pilna informacija. Nors renginys pirmadienį atšauktas dėl Z. Baumano sveikatos problemų, vien pats faktas, jog jis buvo kviečiamas ir būtų atvykęs, palieka mus keistoje situacijoje. Kyla klausimas, ar renginio organizatoriai ir dalyviai išties išmano, su kuo jie susidurs laikinojoje sostinėje. Z. Baumanas plačiai žinomas kaip sociologas, garsėjantis savo įžvalgomis socialinių tinklų ir vartotojiškos kultūros temose, tačiau užtenka elementarios interneto paieškos, interneto paieškos, jog svečio biografijoje užtiktume ir kur kas kraupesnių faktų. Anot prieš keletą metų Lenkijos žiniasklaidoje pateiktos medžiagos, Zygmuntas Baumanas nebuvo eilinis komunistas. Karo metais jis tarnavo tarybinėje Lenkijos armijoje, kurioje ėjo vadinamo „politruko“ – už politinį švietimą armijoje atsakingo asmens pareigas. Pokariu Zygmuntas Baumanas savo karjerą tęsė Lenkijos Liaudies Respublikos saugumo struktūrose (KBW), kur sparčiai kilo karjeros laiptais ir pasiekė majoro laipsnį.

Anot prieš keletą metų Lenkijos žiniasklaidoje pateiktos medžiagos, Zygmuntas Baumanas nebuvo eilinis komunistas. Karo metais jis tarnavo tarybinėje Lenkijos armijoje, kurioje ėjo vadinamo „politruko“ – už politinį švietimą armijoje atsakingo asmens pareigas.
Dovilas Petkus

Lenkų istorikas Piotras Gontarščykas savo tyrime dar 2006 m. teigė suradęs dokumentus, kuriuose majoro Z. Baumano vadovaujamo agentų būrio veikimas buvo apibūdinamas kaip „itin efektyvus“. Mūsų šalies gyventojams, kurie yra susidūrę ir ne kartą girdėję apie NKVD bei kitų struktūrų „efektyvų“ darbą, aišku, jog kalbama ne apie mandagius popietinius pokalbius, kurių netrukus sulauksime Kaune. Kiek tiksliai Lenkijos laisvės kovotojų buvo sekama, išduota ar kankinama majoro Baumano dėka – mįslė, kuria vis dar būtina atskleisti šių dienų istorikams.

Dovilas Petkus
Dovilas Petkus
© Asmeninio albumo nuotr.

Turint omenyje šiuos faktus, kuriuos gali sužinoti kiekvienas naršantis internete, šokiruoja nerūpestinga mūsų itin įtakingo filosofo Leonido Donskio laikysena. Nors Zygmuntas Baumanas išties yra pagarsėjęs savo įžvalgomis Vakaruose, ar žmogaus intelektas pateisina visus jo praeityje vykdytus nusikaltimus, už kuriuos niekada viešai neatgailauta? Galime pagrįstai klausti: ar vadovaujantis tokia prielaida, lietuvių tautos budelis Nachmanas Dušanskis, jeigu tik būtų išleidęs vykusį ir vertingą filosofinių pamąstymų rinkinį, taip pat būtų laukiamas VDU auditorijose? O galbūt ateityje Lietuvos profesoriai, norėdami pagyvinti diskusiją apie multikultūralizmą arba pažvelgti „kitu kampu“ į Lietuvą pakvies atvykti ir norvegų skerdiką Andersą Breiviką? Dvejopi standartai prelegentams ir pamatuoti nutylėjimai publikai dar nieko neišgelbėjo.

Kovos dėl istorinės atminties

Nors penkios Europos Sąjungos (Lietuva, Latvija, Estija, Lenkija ir Rumunija) valstybės susitarė išvien tirti komunizmo nusikaltimus, valios vieningai pasmerkti bolševikų nusikaltimus ES taip, kaip yra pasmerkti nacių nusikaltimai – nėra. Vakarų Europa, kuri patyrė tik nacistinės okupacijos žiaurumus į komunistų vykdytus nusikaltimus žvelgia miglotai, teoriškai. Absoliuti dauguma Vakaruose žino, kad naciai nužudė 6 mln. žydų Aušvico kamerose, tačiau paklausti apie tai, kiek žmonių nužudė komunistiniai režimai, daugelis negali nurodyti jokių skaičių. Šiandien galime teigti, jog tik Vidurio Rytų Europos šalys yra pajėgios objektyviai įvertinti totalitarinių nusikaltėlių darbus, nes patyrė abi: nacistiškąją ir komunistinę okupacijas.

Ar lietuvių tautos budelis Nachmanas Dušanskis, jeigu tik būtų išleidęs vykusį ir vertingą filosofinių pamąstymų rinkinį, taip pat būtų laukiamas VDU auditorijose? O galbūt ateityje Lietuvos profesoriai, norėdami pagyvinti diskusiją apie multikultūralizmą arba pažvelgti „kitu kampu“ į Lietuvą pakvies atvykti ir norvegų skerdiką Andersą Breiviką?
Dovilas Petkus

Deja, tačiau kovą dėl istorinės atminties europiečiai pralaimi Rusijai, kuri, investuodama didžiulius pinigus į propagandą ir istorijos perrašinėjimus, siekia ištrinti sovietinių nusikaltimų istoriją ir tokiu būdu atsikratyti įsipareigojimų padengti žalą okupuotoms šalims. Visai neseniai Rusija tai įrodė jos Aukščiausiajam teismui priėmus sprendimą, kad 1939 m. SSRS neokupavo Lenkijos. Vieningos istorinėms atminties nebuvimas ir negebėjimas lygiavertiškai pasmerkti nacių ir sovietų nusikaltimų žmogiškumui visos ES mastu leidžia teigti, jog apie bet kokį šalių politinį suartėjimą bei kultūrinę integraciją bendrijos viduje negali būti nei kalbos. Negebėdami viešai įvardinti, kas yra mūsų tautų žudikai, mes pereiname į keistą laikotarpį, kai pačius nusikaltėlius pasikviesime dėstyti mūsų universitetuose.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Profesorius Ambrozaitis siūlo pamiršti laikus, kai nedėvėjom kaukių: jų reikės kasmet (715)

Lietuva pagal sergamumą koronavirusu jau yra trečioje vietoje Europoje. Naujausi gruodžio 3...

Pigūs bilietai lietuvius vilioja spjauti į karantiną: lėktuvai pilni, o bilietai išperkami akimirksniu (159)

Be kelionių negalintys europiečiai masiškai bėga slėptis po Meksikos saule. Pilnuose lėktuvuose...

Savaitgalio prognozė: sugrįš rudeniški orai (6)

Šiandien, visą savaitgalį ir dar ateinančios savaitės pirmoje pusėje orų sąlygos mūsų...

Prasčiausius COVID-19 rodiklius fiksuojanti savivaldybė – apie kritinę situaciją: žmonės per daug atsipalaidavo (114)

14 dienų sergamumas 100 tūkst. gyventojų Kėdainių rajone – prasčiausias šalyje. Situacijai...

Vaizdo įraše – tikroji reakcija: ginkluotas Lukašenka juoką sukėlė net omonininkams (399)

Iniciatyva „By_Pol“, kuri vienija Baltarusijos jėgos žinybų darbuotojus, perėjusius į...

Kaunietį papiktino prie parduotuvių susidarančios eilės: prašo eiti apsipirkti tik turint konkretų sąrašą (85)

Ketvirtadienio vidurdienį keliose parduotuvėse ir paslaugų vietose apsilankiusiam kauniečiui teko...

Latvijoje vyriškių kompanija pavogė kalakutą, jį prigirdė degtine ir kartu išvažiavo į kurortą (64)

Imante miestelyje, Latvijoje, vyriškių kampanija iš vietos pramogų parko pavogė kalakutą, jį...

Proeuropietiškai Moldovos prezidentei – šalies parlamento akibrokštas (61)

Moldovos įstatymų leidėjai ketvirtadienį priėmė įstatymą, kuriuo apribojami prezidentūros...

COVID-19 pasiglemžė 37-erių Lietuvos stipruolio gyvybę (113)

Nuo koronaviruso infekcijos Kuršėnuose mirė sunkiaatletis, daugkartinis Lietuvos štangos...

6 pavojai, kuriuos jūsų kūnui kelia alkoholis: kenčia ne tik kepenys (38)

Visi žinome, kad piktnaudžiavimas alkoholiu labai kenkia sveikatai , tačiau ar žinote, kaip...

|Maža didelių žinių kaina