Lietuvoje pagaliau socialinės reformos galbūt pajudėjo. Gerai, bet dar ne viskas. Vyriausybės numatytas tikslas bus pasiektas tik tada, kai jį lydės išbaigtas, konkretus, visaapimantis įgyvendinimo mechanizmas su realiais pinigų šaltiniais.
Birutė Visokavičienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Pasigendu vyriausybės reformų plane dviejų esminių valstybės ekonomikos reformai reikalingų pagrindų.

Pirma, fiskalinėje reformoje visos žmonių pajamos iš darbo santykių turi būti indeksuojamos pastoviai, bent du kartus metuose, pagal kainų augimą, taip, kaip visose išvystytose demokratinėse valstybėse, nes pajamos nuvertėja dėl kainų augimo.

Vyriausybė turėtų indeksuoti kasmet viešojo sektoriaus pajamas, o privatus sektorius, verslas, gamyba prisitaikytų prie sektino pavyzdžio pagal rinkos principus.

Kol kas neaišku, ar bankai dalyvaus šioje reformoje, kodėl apie tai nekalbama, ar bankai ir toliau tik mokesčius priiminės, keldami už tai savo paslaugų kainas?
Birutė Visokavičienė

Antra, Monetarinė sistema, t.y. pinigų sistema: kodėl bankai visai nedalyvauja šioje plačioje reformų įgyvendinimo programoje, bankai turi būti tuo pagrindiniu instrumentu ir administruojančiu veikėju, nes Valstybės finansai, fiskalinė politika apima tik 20 proc. visos ekonomikos, o likusi dalis – 80 procentų – priklauso Monetarinės politikos ir bankų reguliavimo sričiai ir tik visi kartu suderintai gali įgyvendinti vyriausybės numatytus tikslus ir mechanizmą savo priemonėmis ir instrumentais. Tik tada žmonės, vardan kurių vykdoma ši reforma, pajus realų rezultatą.

Gyvenimo gerėjimas priklauso nuo realių pajamų

Vieną kartą ir visiems laikams turėtų būti aišku visoms vyriausybėms, kad gyventojų pajamos augs, jeigu didės realios disponuojamos pajamos, t. y. darbo užmokestis, kuris lieka žmogui sumokėjus mokesčius. Kas parodys, kad jis auga?

Valstybės kontrolė, Statistika – tikrai ne. Kaitaliojant mokesčius tiek „Sodrai“, tiek Valstybės biudžetui galima padidinti pajamas tik tuo atveju, jeigu reformą lydės užtikrinanti skaidrumą kontrolė ne tik viešajame sektoriuje, bet ir visoje ekonomikoje.

Todėl bankų dalyvavimas yra būtinas. Bankuose juda visi mūsų (juridinių ir fizinių asmenų) pinigai ir investicijos, tas judėjimas turi būti skaidrus ir matomas.

Pavyzdžiui, jeigu pagal darbo sutartį bus numatyta, kad pats darbuotojas sumoka savo dalį mokesčių „Sodrai“, tai vadinasi, liekantis darbo užmokestis sumokėjus „Sodros“ įmoką neturi sumažėti, be to, turi augti pagal vyriausybės numatytą programą.

Jeigu Lietuvos bankas ir komerciniai bankai nedalyvaus ir nebus įjungti prie Vyriausybės reformos, tikslų pasiekti bus labai sudėtinga ar net neįmanoma.
Birutė Visokavičienė

Valstybės reformų programą vykdys – administruos ir įgyvendins – bankai, „Sodra“, valstybės biudžetas, t. y. Monetarinė ir Fiskalinė politikos su visais savo būtinais instrumentais.

Tai tik vienas pavyzdys, o jų bus daug. Kol kas neaišku, ar bankai dalyvaus šioje reformoje, kodėl apie tai nekalbama, ar bankai ir toliau tik mokesčius priiminės, keldami už tai savo paslaugų kainas?

Bankai turėtų, vykdydami šią reformą plačiau, įdiegti debeto ir kreditinių kortelių tvarką, o paskolas teikti pagal valstybės socialinius prioritetus prieinamomis palūkanomis, o gal ir lengvatomis.

Reformai reikia ir fiskalinės, ir monetarinės tvarkos

Tiesą sakant, pačiai vyriausybei reikia fiskalinę drausmę palaikyti. Jeigu vaiko pinigai tvarkingai būtų išmokami taikant bankų instrumentus, nebūtų tokios netvarkos, kai žmonės negauna laiku, o gal ir visai, jiems priklausančių vaiko pinigų, nes bankas išmokėtų gavėjui priklausančius pinigus ir vėliau už pradelstą laiką paimtų iš valstybės sąskaitos palūkanas.

Jeigu Lietuvos bankas ir komerciniai bankai nedalyvaus ir nebus įjungti prie Vyriausybės reformos, tikslų pasiekti bus labai sudėtinga ar net neįmanoma.

Tačiau vyriausybei reikia padėti, nes socialinės reformos sėkmė priklauso nuo visų aukščiau minėtų valstybės institucijų, ir administruojant reformą mikro lygyje.

Priminti verta, jog visas problemas dėl socialinės atskirties, skurdo, nelygybės tarp kartų ir amžiaus, demografines, emigracijos ir korupcijos išspręstų Universalios Bazinės Pajamos (UBP), aktualus modelis Lietuvai būtent dabar, kai skaitmeninė revoliucija jau atėjo ir skatina pertvarkyti savo finansus ir reformuoti socialinę politiką labai atsakingai.

Neatsitiktinai šį UBP metodą eksperimentuoja, diegia visame moderniame pasaulyje kitos vakarų valstybės. Turėtume pradėti ir mes, nedelsiant eksperimentuoti atskiruose regionuose (miestuose, rajonuose).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Parlamentaras išdrįso papasakoti nepagražintą gyvenimo istoriją: sadistus vaikų namuose, bado metus ir aplankiusią meilę mokytojai (3)

Mamos jis nematė iki 12 metų, tačiau nežinodamas adreso jai siųsdavo laiškus, auklėtoja vaiką...

Esminių pertvarkų labirinte – tuzinas kelrodžių

Vyriausybės pasiūlyta mokesčių ir pensijų reforma netruko sulaukti kritikos ir aibės...

Klaipėdietis nusivylė brangiausiu Lietuvos „Passatu“ pardavėjai problemą mato kitur (383)

„Man tai buvo pirmas naujo automobilio pirkimas“, – DELFI sako Mindaugas, prieš pusmetį...

Rusai pučiasi: mes laimime antrąjį Šaltąjį karą, o JAV laukia žlugimas (1074)

Sovietų sąjunga pralaimėjo Šaltąjį karą prieš Vakarus, o sankcijų spaudžiama Rusija laimi...

Emigrantas, kuris grįžo kurti automatizuotą daržovių ūkį (31)

Nors daržovių ūkiuose Lietuvoje daugeliui procesų atlikti vis dar naudojamas rankų darbas, jau...

„MG Baltic“ gynyboje – buvę aukšti prokurorai (155)

Valstybės saugumo departamento informacijoje Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui...

Drąsiems pokyčiams pasiryžusi 27 metų vilnietė pasikeitė kardinaliai (88)

DELFI Stilius kardinaliems stiliaus pokyčiams pasiryžo 27 metų vilnietė Miglė. Drąsi mergina...

Kitą savaitę – tropinė temperatūra: Lietuvoje bus karščiau nei Turkijos kurortuose (41)

Po labai karšto savaitgalio – dar karštesnė savaitė. Sinoptikai pastarąsias dienas nuo kaktos...

Tautos priešas: kvapą užgniaužęs Egiptas prakeikia Salah sutraumavusį Ramosą (57)

Niekas labiau nesuvienija Egipto nei Mohamedas Salah , todėl šeštadienio vakarą dužo ne tik „...

Unikalus Lietuvos kurortas, kur poilsiautojai viliojami fazanais ir žuvimi (50)

„Žmonės, važiuojantys pramogauti, nori ir skaniai pavalgyti, tad visi prašo tik šviežiai...