aA
Apžvalgininkai teisūs sakydami, kad pagaliau pasirašyta koalicijos sutartis neatnešė nieko nauja. Tiksliau, beveik nieko nauja. Sutartyje yra viena nedidelė naujiena, kuri slepia gerokai už save didesnį ir svarbesnį faktą. Ta naujiena –Lietuvos lenkų rinkimų akcijai (LLRA) atitekusios dvi ministerijos.
Bernardas Gailius
Bernardas Gailius
© DELFI / Domantas Pipas

LLRA įtaka Lietuvoje ir toliau auga – štai kokį svarbų faktą liudija „naujoji“ koalicijos sutartis. Visos kalbos apie LLRA „atgyvenimą“, pačios partijos ar jos vadovo Valdemaro Tomaševskio marginalumą yra neišsipildžiusiais lūkesčiais grįstos išvados – vadinamasis wishful thinking.

Šalta skaičių logika, deja, piešia visai kitą vaizdą. 1999 m., kai V. Tomaševskis išrinktas LLRA pirmininku, tai buvo iš esmės Vilniaus rajono politinė organizacija.

2000 m. jai pavyko laimėti 2 Seimo narių mandatus. 2008 m. LLRA įgijo 3 Seimo narius, o 2009 m. papildė savo pergalių sąrašą ir europarlamentaro postu, kurį išlaikė iki šiol. 2012–2016 m. kadencijos Seime jau dirbo 8 LLRA parlamentarai ir kurį laiką – vienas ministras.

Šiandien, lietuvišką 2019 m. vasarą, LLRA ministrų jau du. Vienas iš jų vadovaus kertiniam valstybės elementui – Vidaus reikalų ministerijai.

Taigi, tai labai stabilus, galima sakyti – organiškas politinės partijos augimas. Jį įžvelgus peršasi ir kita išvada, kurią verta atvirai pripažinti ir paskelbti.

V. Tomaševskis yra tikras politinis lyderis. Jo iš pažiūros nerangi ir netašyta išvaizda daugiau nebeturėtų nieko apgauti. Jei lyderiu laikysime sėkmingą žmogų, kuris sutelkia aplink save kitus sėkmingus žmones, tai V. Tomaševskis šį darbą daro net labai gerai.

Galbūt jis savo grubia natūra atstumia Lietuvos lenkų intelektualus, bet tikra politine ambicija pasižymintys tos aplinkos žmonės nenustoja telktis apie vadą.

Dar daugiau, V. Tomaševskio aplinkos žmonės dažnai kompensuoja savo lyderio trūkumus ir silpnybes.

V. Tomaševskis yra tikras politinis lyderis. Jo iš pažiūros nerangi ir netašyta išvaizda daugiau nebeturėtų nieko apgauti. Jei lyderiu laikysime sėkmingą žmogų, kuris sutelkia aplink save kitus sėkmingus žmones, tai V. Tomaševskis šį darbą daro net labai gerai.
Bernardas Gailius

Puikūs pavyzdžiai – Rita Tamašunienė ir Renata Cytacka. Priešingai nei V. Tomaševskis, šios moterys nėra savamokslės politikės. Abi – profesionaliai teoriškai ir praktiškai parengtos ir pasirengusios administratorės, kurios į savo karjerą sudėjo labai daug pastangų ir užsigrūdino sunkioje kovoje už valdžią ir pripažinimą.

Bent viena iš jų – R. Tamašunienė – viešumoje atrodo net geriau nei V. Tomaševskis. Neatsitiktinai V. Tomaševskiui nebuvo pagrindo jaudintis, kai iš ministro posto, o vėliau – ir politikos pasitraukė svarbiausias LLRA „kitoks lenkas“ Jaroslavas Neverovičius.

R. Tamašunienė tą pačią jaunosios kartos „kitokio lenko“ nišą užpildė labai greitai ir sėkmingai. Ji, kaip matyti, tokios progos laukė, buvo jai pasiruošusi. Ir paruošta – neabejotinai, paties V. Tomaševskio.

Trumpai tariant, V. Tomaševskis tikriausiai nėra Lietuvos lenkų Vytautas Landsbergis. Labiau panašu, kad V. Tomaševskis yra Lietuvos lenkų Dalia Grybauskaitė – lėtai, bet užtikrintai išaugęs politikas, kurio teisės į valdžią nė vienas jo priešininkas negali užginčyti. Net jei ne vienas norėtų.

Beje, V. Tomaševskis valdo dvigubai ilgiau negu D. Grybauskaitė – net du dešimtmečius. Nenuostabu, kad toks ilgas pajėgaus lyderio darbas duoda vaisių.

Šiandien LLRA yra tapusi integralia Lietuvos politinės sistemos dalimi. Tai vienintelė tautinių mažumų partija pasiekusi savo pirminio tikslo – politiškai atstovauti tautinę mažumą.

LLRA politikai jau senokai nebėra tik vietinės reikšmės mitingų ir piketų oratoriai. Bet tik šiandien pradedame pastebėti, kaip sklandžiai ir sėkmingai šie žmonės įsilieja į Lietuvos politinį elitą. Per savo auklėtinius V. Tomaševskis pasiekia tai, kas tikriausiai niekada iki galo nebepavyks jam pačiam.

LLRA politikai jau senokai nebėra tik vietinės reikšmės mitingų ir piketų oratoriai. Bet tik šiandien pradedame pastebėti, kaip sklandžiai ir sėkmingai šie žmonės įsilieja į Lietuvos politinį elitą. Per savo auklėtinius V. Tomaševskis pasiekia tai, kas tikriausiai niekada iki galo nebepavyks jam pačiam.
Bernardas Gailius

Kol kas oficialiai nepatvirtinta, kad išrinktojo prezidento Gitano Nausėdos komandoje dirbs J. Neverovičius. Bet greičiausiai tai tiesa.

Tai geras sprendimas – dar neteko sutikti J. Neverovičių pažįstančio ar kartu su juo dirbusio žmogaus, kuris suabejotų buvusio energetikos ministro profesionalumu ir kompetencija. Vis dėlto neįmanoma paneigti, kad J. Neverovičius yra LLRA medžio vaisius.

Lietuvos politikos stebėtojui svarbu suvokti, kad kartais labai įtemptai oponuojantys Lenkų diskusijų klubas ir LLRA tam tikra prasme ir papildo vienas kitą. Lenkų diskusijų klubas yra alternatyvus intelektualinis centras, kuris, tikėkimės, brėžia naujos Lietuvos lenkų politinės minties kontūrus.

Bet LLRA atstovauja Lietuvos lenkus politiškai, tautinė mažuma teikė ir tebeteikia V. Tomaševskio bendražygiams autentišką politinę galią.

Tai, švelniai tariant, nėra džiuginanti aplinkybė, jei atsižvelgsime į LLRA atvirai demonstruojamą palankumą ar net pataikavimą Lietuvai priešiškai Rusijos valdžiai. Visiems Lietuvos žmonėms būtų geriau, jei Lietuvos lenkų politinė pozicija keistųsi.

Bet greičiausiai ji keisis tik besikeičiant pačiai LLRA.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(61 žmogus įvertino)
3.9836

Top naujienos

Signatarė Valionytė: per 30 metų kažkas pas mus yra nutikę negerai (297)

Lietuvos Nepriklausomos valstybės atkūrimo akto signatarė, Nepriklausomybės Akto signatarų klubo...

Viena galingiausių valstybių – ant griūties slenksčio: iškilo branduolinis klausimas (113)

Prabėgus šešeriems metams po pastarojo bandymo atsiskirti, Škotija trokšta būti „kitų...

26 žmones pražudžiusios lėktuvo „An-26“ avarijos versijos – gedimai ir žmogiškasis veiksnys (17)

Tyrėjai svarsto keturias Ukrainos oro pajėgų karinio lėktuvo „An-26“ avarijos Charkivo...

Lietuvoje patvirtinta 111 koronaviruso infekcijos atvejų per parą (195)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje...

Rugpjūtį Lietuvoje sumažėjo manančių, kad jų šeimos finansinė padėtis blogėjo (14)

Rugpjūtį, palyginti su birželiu, 20 proc. punktų sumažėjo manančių, kad jų šeimos...

Užkalnis: kvepiu laukiniais kvepalais, bet žiaurus netapau (35)

Kvepalai , apie kuriuos šiandien kalbėsime, yra tikras laiko ženklas: sukurti neseniai, prieš...

Traumas patyrę „Lakers“ lyderiai ketina žaisti nepaisydami skausmų

Los Andželo „Lakers“ prieš penktąsias Vakarų konferencijos finalo serijos rungtynes su...

Autentiški Kosto Kubilinsko gyvenimo kadrai: kaip vaikų poetas tapo žudiku ir išdaviku (297)

Talentingas ir jautrus vaikų poetas, kurio skambius eilėraščius apie du batus, skarotą eglutę ir...

Netiki, kad Lietuvoje vėl bus įvestas karantinas: didžiausią baimę verslininkams kelia kitas dalykas (181)

Nors politikai šiuo metu nekalba apie karantino įvedimą Lietuvoje, tačiau pastaraisiais mėnesiais...

Transliacija / įVARtis. „Sūduvos“ pabaiga, Vacio rekordas, L.Suarezo egzaminas ir Įvartito

Savaitinė futbolo apžvalga „įVARtis“. Vedėjai Justas Naulickas, Ervinas Kvitkauskas, Tautvydas...

|Maža didelių žinių kaina