aA
Keletas praėjusios savaitės Lietuvos viešojo gyvenimo akcentų verčia rimtai susimąstyti apie tai, kaip kalbamės apie korupciją, ryšius su Rusija ir kitas mums įprastas grėsmes.
Bernardas Gailius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Viešojoje erdvėje jau seniai įžvelgiu perdėtą grėsmių eskalavimą ir su tuo susijusį neraminantį grėsmių „nuvertėjimą“ visuomenėje. Bet tik dabar pradedu suprasti, kaip konkrečiai šis „užburtas ratas“ sukasi.

Visų pirma, Lietuvos viešojoje erdvėje nusistovėjusi grėsmių atskleidimo schema kuria klaidinantį savaime grėsmingų žmonių ir reiškinių įvaizdį. Šis įvaizdis formuojamas tada, kai pristigus pakankamai grėsmingų faktų, juos pakeičia grėsmingi apibendrinimai.

Labai geras pavyzdys yra praėjusią savaitę paskelbtas LRT tyrimas apie Lietuvos įmonių verslo ryšius su Rusijos Federaline saugumo tarnyba (FSB). Neketinu sumenkinti tyrimo autorių atlikto darbo. Tai labai įdomus ir vertingas tyrimas, atskleidžiantis visuomenei menkai žinomos laivynų aptarnavimo verslo šakos specifiką.

Paaiškėjo, kad įmones „Novikontas“ ir „Garant Group“ valdantys klaipėdiečiai kartu valdo ir kitas įmones Latvijoje bei Rusijos Kaliningrado srityje. Visur jie prekiauja jūrų transporto įranga ar užsiima laivų ir kitos technikos remontu. Į šių verslininkų klientų ratą patenka ir Lietuvos kariuomenė, ir Rusijos FSB, daugiausiai – pasieniečiai, kurie Rusijoje taip pat priklauso saugumo struktūrai.
Visi šie faktai yra ir įdomūs, ir aktualūs.

Greičiausiai turime reikalą su sovietinio laivyno laikų kontaktais pagrįstu verslu.

Sunku ginčytis, kad FSB pavojinga. Bet tai taip pat yra ir milžiniška rusiška struktūra, kurios pakraščiuose klesti įvairūs privatūs „reikaliukai“. Visi tie „reikaliukai“, žinoma, bet kada gali būti paimti į Rusijos valdžios rankas ir panaudoti didžiajam reikalui. Tačiau ši taisyklė galioja visiems „reikaliukams“ visoje Rusijoje, o ne vien prekybai su FSB pareigūnais.
Bernardas Gailius

Panašiai Lietuvoje formavosi ir geležinkelių aptarnavimo verslas, dujų tiekimo ar trąšų verslai. Visuomenei labai svarbu adekvačiai suvokti šių – tikrųjų – Lietuvos santykių su Rusija padėtį.

Problema kita – tyrimą atlikusiems žurnalistams, žinoma, nepavyko nustatyti kokių nors verslininkų šnipinėjimo faktų. Be to, žurnalistų kalbinti ekspertai ir politikai, suprantama, neturėjo ko pasakyti konkrečiai apie „Novikontą“ ar „Garant Group“. Todėl jie visi pakalbėjo pakankamai abstrakčiai: Rusijos FSB labai pavojinga ir ji neabejotinai naudoja verslo ryšius priešiškiems tikslams.

Sunku ginčytis, kad FSB pavojinga. Bet tai taip pat yra ir milžiniška rusiška struktūra, kurios pakraščiuose klesti įvairūs privatūs „reikaliukai“. Visi tie „reikaliukai“, žinoma, bet kada gali būti paimti į Rusijos valdžios rankas ir panaudoti didžiajam reikalui. Tačiau ši taisyklė galioja visiems „reikaliukams“ visoje Rusijoje, o ne vien prekybai su FSB pareigūnais.

Beje, kaip sąžiningai pripažino tyrimo autoriai, prekyba su FSB pareigūnais nei ES, nei Lietuvos verslininkams nėra draudžiama. Galbūt turėtų būti – tai svarstytinas klausimas. Bet nėra, vadinasi tokio verslo mes – politinė bendruomenė – nevertiname kaip savaime pavojingo.

Nenuostabu, kad gyvenant tokiame viešosios erdvės kontekste visiems blogio tyrėjams (kurių Lietuvoje nuolat daugėja) pradeda atrodyti, jog jų surinktos žinios yra tiesiog sukrečiančios. Neretai paaiškėja, kad taip nėra, o kartais reputacijos problemos iškeliamos tiesiog ne laiku ir ne vietoje.
Bernardas Gailius

Čia tik noriu atkreipti dėmesį, kad net kalbant apie tokį „monstrą“ kaip FSB, vien „sąsaja“ ar „dalyvavimas“ nėra pakankamai konkretus pagrindas išvadai apie grėsmes. LRT tyrime „sąsajos“ su FSB pristatytos būtent taip – kaip savaiminė grėsmė.

Toks žiniasklaidos tonas formuoja ne visai teisingą įsitikinimą, kad kai kurie žmonių ryšiai yra savaime grėsmingi. Vien jų paminėjimas žmones diskredituoja, nebūtina konkrečiai paaiškinti tokios „grėsmės“ keliamo pavojaus.

Nenuostabu, kad gyvenant tokiame viešosios erdvės kontekste visiems blogio tyrėjams (kurių Lietuvoje nuolat daugėja) pradeda atrodyti, jog jų surinktos žinios yra tiesiog sukrečiančios. Neretai paaiškėja, kad taip nėra, o kartais reputacijos problemos iškeliamos tiesiog ne laiku ir ne vietoje.

Sakysim, kai išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda pasirenka vienu iš savo gydytojų Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rektorių Remigijų Žaliūną. STT vadovas skuba auklėti prezidento. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas gudriai šypsosi: kai „viską“ sužinos, prezidentas tikriausiai persigalvos.

Prezidentas persigalvoti neskuba ir situacija iš dramatiškos virsta komiška. Visi žinome, koks margaspalvis yra Lietuvos medikų pasaulis. Visi galime turėti ir daugelis turime savo nuomonę apie R. Žaliūną.

Tačiau G. Nausėda pagrįstai kelia klausimą: kodėl jūs man sakote, kad aš negaliu pasirinkti savo gydytoju garsaus medicinos profesoriaus, kuris yra ir vienos iš didžiausių aukštųjų mokyklų vadovas? „MG Baltic šešėlis“ netrukdė, o gal net padėjo R. Žaliūnui kopti akademinės biurokratijos karjeros laiptais, bet dabar turi sutrukdyti prezidentui pasirinkti jį kaip tikrą gydytoją sveikatos priežiūrai?

Žmonės ne taip jau retai paremia galimai korumpuotus politikus. Šio fakto nereikia skubėti vertinti, nors iš pirmo žvilgsnio jis ir atrodo erzinantis.
Bernardas Gailius

Nusikaltimų tyrėjai ir žvalgybos analitikai nuolat rizikuoja pervertinti savo nustatytų faktų reikšmę ir mastą. Bet kai šį natūralų polinkį pastiprina nekonkrečių savaiminių grėsmių pripildyta viešoji erdvė, įvyksta daug reikšmingesnis visuotinis atotrūkis nuo tikrovės.

Visuomenei grėsmės nustoja atrodyti grėsmingos. Jos tampa juokingos ir tai sukelia pasekmes.

Viešojoje erdvėje „sukompromituoti“ žmonės, išlaiko savo autoritetą giliau visuomenėje. Ypač per rinkimus dažnai paaiškėja, kad tariamai korumpuoti politikai gali būti labai sėkmingi.

Tai prikišamai primena Šiaulių apygardos teisme nagrinėjama Panevėžio miesto mero Ryčio Račkausko byla. Vykstant ikiteisminiam tyrimui R. Račkauskas buvo nušalintas nuo savo pareigų, bet ištikimi rinkėjai jį sugrąžino į mero postą.

Žmonės ne taip jau retai paremia galimai korumpuotus politikus. Šio fakto nereikia skubėti vertinti, nors iš pirmo žvilgsnio jis ir atrodo erzinantis.

Ar tikrai rinkėjams nesvarbi korupcija ir apskritai politikų reputacija? Ar nėra taip, kad nuolat eskaluojamų savaiminių grėsmių fone korupcija nustoja atrodyti grėsminga? Gal rinkėjai labiau linkę juoktis iš tyrėjų, negu rimtai vertinti tyrimų išvadas?

Žmonės jaučia, kad mes visi nenustojame gyventi ironiškoje Algimanto Mikutos poezijoje: „Gražiai išdžiaustome varžovų nuodėmes, gražiai uždangstome savas dėmes“.

Tik tai buvo ir tebėra juokas pro ašaras.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(36 žmonės įvertino)
4.5278

Top naujienos

Orai: po liūčių vėl sugrįš šiluma (5)

Šiandien Lietuvos orus dar lems nedidelis, į Rytus tolstantis ciklonas .

Po šiurpą keliančio nužudymo – šokiruojantis prisipažinimas: norėjau išvaryti velnią (47)

Diena iš dienos gėrė alkoholinius gėrimus, kol ėmė vaidentis velnias, kurį jis nutarė...

Už 4000 kilometrų likusio dukters kapo pamatyti nebesitikėjo: padėjo 70 metų senumo nuotrauka (8)

93-ejų Jurgis Dirvonskis „ Misija Sibiras ’19“ dalyviams prieš ekspediciją įdavė...

Apklausos: rinkimus Ukrainoje laimėjo Zelenskio partija, pasiekė rekordinį rezultatą atnaujinta 21:31 (228)

Ukrainiečiai sekmadienį suteikė naujajam prezidentui Volodymyrui Zelenskiui mandatą pertvarkyti...

18-mečio vedamas Izraelis antrus metus iš eilės laimėjo 20-mečių Europos čempionatą (22)

Trečius metus iš eilės Europos jaunimo (iki 20 metų) čempionato finale žaidusi Izraelio...

Didžiuliu greičiu atlėkęs BMW rėžėsi į tokios pačios markės visureigį, nukentėjo 19-metis (124)

Sekmadienio vakarą, apie 21 val., Vilniaus pakraštyje, Šiaurės g., susidūrė du BMW...

Rumunijoje rungtynių metu lietuvio trenerį ištiko širdies smūgis (3)

Pasaulio futbolo bendruomenę sukrėtė įvykiai Rumunijoje. Šios šalies čempionato rungtynių metu...

Vilnietę šiurpina vaizdas prie Vilniaus Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios (35)

Priešais Šv. Petro ir Povilo bažnyčią dar neseniai buvo paminklinė lenta, bylojanti, kad čia...

Kaip fizinis aktyvumas gali kenkti jūsų intymiam gyvenimui? (15)

Jūsų užpakaliukas – stangrus, presas – akmeninis, o kojos dar niekada neatrodė taip gerai....

Unikalios vietos lietuvių pamėgtame kurorte: mėnulio žemė, banginių slėnis ir mėlynoji duobė (8)

Daugelis lietuvių Egiptą jau yra aplankę ne vieną ir ne du kartus, tačiau šioje saulėtoje...