aA
Lukiškių aikštė sukėlė daug aistrų. Smėlio audra jau aprimo, bet klausimų lieka. Valstybinė kalbos inspekcija jaučia tam tikras nuosėdas, nes juk nesame tiesos monopolio turėtojai ir manome, kad ji gimsta diskusijose.
Audrius Valotka
Audrius Valotka
© Asmeninio archyvo nuotr.

Mūsų gerbėjai (ir ne visai) taip pat nerimsta. Vos spėjo Vilniaus miesto savivaldybė pastatyti lietuvišką užrašą, tuoj gavome griežtą klausimą raštu: „Lukiskiu aiksteje iki siol kabo uzrasas "atviras pliazas" lietuviskai butu "atviras papludimys " kada bus istaisytas uzrasas.“ Smagu, kai žmogui rūpi gimtosios kalbos taisyklingumas, bet nemalonu jam atsakyti, kad pliažas nekliūva Kalbos komisijai, taigi ir mums.

O štai vienas Inspekcijos feisbuko puslapio draugas ir aktyvus skaitytojas rašo: „nurodykite kuriuose dar šalyse egzistuoja tokie įstatymai, draudžiantys angliškus užrašus“, nes „Paryžiūje nėra angliškų pavadinimų?“, „nurodykite šalis, kuriuose valstybinė institucija reguliuotų viešus užrašus“ (šių tekstų kalba, kaip supratote, netaisyta).

Tikslinu: Lietuvoje angliški užrašai nedraudžiami, Valstybinės kalbos įstatymas reguliuoja lietuvių ir kitų kalbų vartojimą. Jeigu Lukiškių aikštėje būtų iškabintas užrašas prancūzų, rusų ar mau mau kalbomis, pasekmės būtų tokios pat.

Feisbuko draugui nusiuntėme nuorodą į prancūzų kalbos vartojimą reguliuojantį teisės aktą (vadinamąjį Toubono įstatymą), o patys susimąstėme: gal esame neteisūs?

Gal tikrai Lietuva, kaip šaukia kai kurie akademinio pasaulio proto galiūnai iš savo smėlio dėžės, yra kalbos bastilija, kokios pasaulis dar neregėjo, kad, girdi, kalbos kontrole esame panašiausi į Kiniją?

Airiai neturi tokio gero ir teisiškai perspektyvaus viešojo užrašo apibrėžimo, kaip lietuviai („rašytinė informacija, esanti viešojoje erdvėje ir (arba) skirta visuomenei informuoti“), bet supranta jį gana plačiai: gatvėje ir patalpose, nuolatiniai ir laikinieji, kelio ženklai ir vietovių pavadinimai, nurodomieji ir draudžiamieji.
Audrius Valotka

Todėl nutarėme pasidairyti po margą svietą ir pasidomėti, kaip viešieji užrašai tvarkomi šalyje, truputį panašesnėje į Lietuvą nei Prancūzija, būtent, lietuvių numylėtoje Airijoje. Juk mūsų istorinė patirtis panaši: kalbos egzistencija ilgos okupacijos sąlygomis, galingesnių kaimynų spaudimas.

1937 metų Konstitucijoje airiai paskelbė, kad jų kalba yra valstybinė ir pirmoji, o anglų – antroji oficiali kalba. Abiejų kalbų vartojimą viešojo administravimo erdvėje reguliuoja 2003 metais priimtas Oficialiųjų kalbų aktas.

Jis nurodo, kaip įstaigos turi bendrauti su interesantais žodžiu ir raštu, kuriomis kalbomis teikti paslaugas, rengti audito ir kitus dokumentus, kaip įgyvendinama kalbų lygybė teismuose. Aptariamos net smulkmenos (airių kalbos vartojimas įstaigų blankuose, ant vokų ir pan.).

Airių kalba vartojama vis plačiau, bet institucinis palaikymas būtinas, nes, pastarojo dešimtmečio apklausų duomenimis, tik apie 40 procentų Airijos Respublikos piliečių susišneka valstybine kalba „už švietimo sistemos ribų“.

Apklausos metodika kritikuotina, nes pasikliaujama respondentų nuomone ir atsakymai netikrinami, tačiau iškalbingas palyginimas su britų valdoma Šiaurės Airija: čia susikalbančių airiškai mažiau nei 6 proc., o namuose ją nuolat vartoja tik apie 0,2 proc. piliečių.

Oficialiųjų kalbų akto vykdymą prižiūri kalbų komisaras (An Coimisinéir Teanga), skiriamas Airijos Respublikos Prezidento. Tai mano kolega! Jis užtikrina sklandų Akto įgyvendinimą, saugo airių ir anglų kalbų teises.

Visi noriai bendradarbiauja su komisaru, o kaipgi kitaip: asmeniui, kuris nepaklūsta An Coimisinéir Teanga arba trukdo jo veiklai, gali būti skiriama bauda iki 2000 EUR ir / arba iki 6 mėnesių cypės.

Mūsų tema yra viešieji užrašai, tad pažvelkime, ko airiai pasimokė iš aktyvioje kalbos politikoje labiau pažengusių šalių, visų pirma Rytų Europos. Oficialiųjų kalbų akto gidas pateikia pavyzdžių ir net paveikslėlių, kokie užrašai yra taisytini.

Esminis reikalavimas primena Lietuvą: airių kalba privaloma, ją gali papildyti anglų, taigi galimi deriniai airių+ne anglų kalba ir airių+anglų+kitos kalbos. Airiai neturi tokio gero ir teisiškai perspektyvaus viešojo užrašo apibrėžimo, kaip lietuviai („rašytinė informacija, esanti viešojoje erdvėje ir (arba) skirta visuomenei informuoti“), bet supranta jį gana plačiai: gatvėje ir patalpose, nuolatiniai ir laikinieji, kelio ženklai ir vietovių pavadinimai, nurodomieji ir draudžiamieji.

Bet gana teorijos, juk daug įdomesnis, kaip rašė J. W. Goethe, „gyvenimo auksinis medis“, todėl pasižiūrėkime, kaip Oficialiųjų kalbų komisaro institucija piešinėliais aiškina kalbų vartojimo užrašuose taisykles.

Audrius Valotka. Kalbos kasdienybės. Lietuva – Airija
© Asmeninio archyvo nuotr.

Užrašas netinkamas, nes jame – tik anglų kalba (baisus smūgis mūsų anglofilams), todėl turėtų būti pakeistas arba papildytas.

Audrius Valotka. Kalbos kasdienybės. Lietuva – Airija
© Asmeninio archyvo nuotr.


Užrašas taisytinas, nes airiškame tekste, kaip patys matote, įsivėlusi klaida: Éalite vietoje Éalaithe. Taisyklingumo kriterijaus taikymas mėgėjams aiškinti, kad Lietuva yra vos ne vienintelė planetos valstybė, besirūpinanti standartinės kalbos taisyklingumu, turėtų sukelti stuburgalio skausmų.

Audrius Valotka. Kalbos kasdienybės. Lietuva – Airija
© Asmeninio archyvo nuotr.

Užrašas netinkamas ir turi būti pataisytas – angliškas tekstas skiriasi nuo airiško, nes jame pateikiama kitokia informacija.

Audrius Valotka. Kalbos kasdienybės. Lietuva – Airija
© Asmeninio archyvo nuotr.


Užrašas netinkamas, nes airiškame tekste vienas žodis sutrumpintas, o angliškame ne. Teisės aktas liepia užrašą taisyti. Juk gerbiamas Anonimas sutiks, kad užrašas „Atviras plž.“ Lukiškių aikštėje būtų nepakankamas?

Esama ir kitokių, laisvai lietuvio sielai sunkiai suvokiamų, draudimų bei rekomendacijų. Pavyzdžiui, oficialiai siūloma užrašą WC keisti piktograma su žmogeliuku, nes WC = „water closet“.
Audrius Valotka


Audrius Valotka. Kalbos kasdienybės. Lietuva – Airija
© Asmeninio archyvo nuotr.

O šitam viešajam užrašui pasisekė: nors jis netinkamas, nes airiškas tekstas blogiau matomas ar sunkiau įskaitomas už anglišką, taisyti arba keisti jį privaloma tik nuo 2026 metų sausio 1 dienos. Laiko dar yra.

Tokie tad dalykėliai vyksta šalyje, kurioje anglų kalba vis dar turi oficialios kalbos statusą. Kalbų komisaras gana ortodoksiškai elgiasi ir su tokiais užrašais kaip draudimas rūkyti, t. y. po perbrauktos cigaretės piešiniu negali būti „No Smoking“, nes tekstas nėra piktogramos dalis.

Audrius Valotka. Kalbos kasdienybės. Lietuva – Airija
© Asmeninio archyvo nuotr.

Esama ir kitokių, laisvai lietuvio sielai sunkiai suvokiamų, draudimų bei rekomendacijų. Pavyzdžiui, oficialiai siūloma užrašą WC keisti piktograma su žmogeliuku, nes WC = „water closet“.

Bet mes nebūkime tokie aršūs! Visiškai pakaks, jeigu Airijos pavyzdys bent kiek pravers kai kurių mūsų sociomokslininkų, tvirtinančių, kad valstybinės kalbos priežiūros sistema egzistuoja tik Lietuvoje, ideologinės kataraktos sudrumstas akis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(47 žmonės įvertino)
4.5957

Top naujienos

Buvęs VSD vadovas: jau aišku, kad pirmąją karo fazę Rusija pralaimėjo (1)

Vladimiras Putinas gegužės 9-ąją oficialiai nepaskelbė karo Ukrainai, kaip buvo prognozuota....

Netikėtas akibrokštas propagandinėje rusų laidoje apie karą Ukrainoje: kodėl tai pateko į eterį? (6)

Žymaus Rusijos karo analitiko Michailo Chodarionoko propagandinėje rusų televizijoje išsakytą...

Žiniasklaida: Putino dukros partneris – Igoris Zelenskis (4)

Žiniasklaida sužinojo, kad Rusijos prezidento Vladimiro Putino dukra Katerina Tichonova sukūrė...

Penkiskart iš eilės Šaro nuliūdintas „Real“ vedlys: kvaila galvoti, kad tai mūsų asmeninė dvikova specialiai „Delfi“ iš Belgrado

Septintasis šio sezono „ El Clasico “ po penkių iš eilės karčių piliulių, kurias Madrido...

Prie Seimo teko skubiai kviesti pareigūnus: automobiliu atvažiavęs vyras kiaušiniais apmėtė pastatą vienu pažeidimu neapsiribojo

Ketvirtadienį 12.49 val. policijos pareigūnai gavo Vadovybės apsaugos tarnybos pareigūno...

Karas Ukrainoje. Ukraina įvardijo, ką laikys pergale prieš Rusiją: jei pralaimėsime, Europa bus visai kitokia Ukrainos kariuomenė praneša apie dar daugiau teritorinių laimėjimų

Rytiniame Donecko regione Rusijos pajėgos nužudė mažiausiai 10 ukrainiečių civilių, tarp jų...

Liudas Dapkus. Apie ką burkuoja Minsko taikos balandis?

Ta žinia šiltą sekmadienio popietę žaibiškai pasklido po visą pasaulį. Žmones jaudina su...

Britų žvalgyba: Rusijos karinėje vadovybėje – pokyčiai, jiems bus labai sunku (2)

Rusijos karinėje vadovybėje – pokyčiai. Apie tai savo kasdienėje apžvalgoje rašo britų...

Ieva Naujalytė

Lietuvos gyvybės mokslų lopšyje – startuolis, baltymus projektuojantis padedant dirbtiniam intelektui

Dar pernai tarptautinės tyrimų bendrovės „Startup Genome“ sudarytame reitinge Lietuva išskirta...

Ruošiasi Vilniaus mero rinkimams: ryškėja kandidatai ir netikėtos sąjungos (1)

Nors savivaldybių merų rinkimai jau greičiau nei po metų, viešojoje erdvėje vis dar dažniau...