aA
Norisi sureaguoti į vasario mėnesį „Delfi“ portale paskelbtą Vladimiro Laučiaus straipsnį „Kas iš tiesų trukdo Švedijai tapti NATO nare“.
Arvydas Guogis
Arvydas Guogis
© DELFI / Andrius Ufartas

Noriu pastebėti, kad Švedija daug metų pirmavo pasaulyje pagal besivystančioms šalims suteiktą paramą ir priimdavo daugiausia pabėgėlių (taip pat – ir politinių), jei skaičiuotume vienam jos gyventojui tenkantį skaičių, nors su pabėgėlių integracija į šalies gyvenimą buvo ir tebėra didelių problemų.

Taip, galima sutikti su V. Laučiaus teiginiu, kad ne visos kurdų politinės jėgos (pvz., Kurdistano darbininkų partija – PKK) yra vertos pabėgėlių statuso, nes kai kurie jų nariai yra ekstremistai. Bet ar tokia didelė (maždaug Prancūzijos dydžio teritorija su jame gyvenančiais ir savo identitetą puoselėjančiais 40 mln. kurdų) neturi teisės į savo valstybę? Kas gali nuspręsti? Net Jungtinių Tautų Chartijoje yra įvardyta tautų apsisprendimo teisė, nors kartu Jungtinės Tautos gerbia ir pripažįsta valstybių teritorinio vientisumo ir sienų neliečiamumo principą. Ar šie du principai neprieštarauja vienas kitam?

Dėl V. Laučiaus 1960–1980 metų „švediškojo socializmo“ kritikos, tai nemažos dalies Sąjūdžio laikų Lietuvos visuomenės svajonė buvo iškovoti nepriklausomybę ir gyventi panašaus modelio valstybėje – su visomis jos socialinių teisių ir socialinio saugumo garantijomis.

O dėl V. Laučiaus 1960–1980 metų „švediškojo socializmo“ kritikos, tai nemažos dalies Sąjūdžio laikų Lietuvos visuomenės svajonė buvo iškovoti nepriklausomybę ir gyventi panašaus modelio valstybėje – su visomis jos socialinių teisių ir socialinio saugumo garantijomis.

Tuometinis švedų socialdemokratų lyderis ir šalies premjeras Olofas Palmė turėjo nepaprastą savo politikos palaikymą ir neginčijamą autoritetą šalies ir pasauliniu mastu.

Tuo laiku Švedija buvo laikoma viena saugiausių pasaulio šalių su stabilia ekonomika ir socialine taika. Ne veltui šalies premjeras galėdavo sau leisti vaikščioti be apsaugos, kas 1986 metais lėmė jo žūtį nuo nenustatyto žudiko šūvių, su žmona be apsaugos grįžtant iš kinoteatro.

1960–1980-ųjų Švedija yra „auksinio“ gerovės valstybės amžiaus kūrinys, kuriuo žavėjosi visas pasaulis – įskaitant kur kas liberalesnes JAV, o aštriai kritikuoti nesiėmė net SSRS.

Jeigu mes jau kvestionuojame Olofo Palmės autoritetą, tai tada šiame postmodernistiniame pasaulyje tampa iš viso nebeaišku, kas tuo autoritetu begali būti.

Jeigu žiūrėsime į vietinę politiką, tai Olofas Palmė yra politikas, tikrai daugiausia nusipelnęs už „švediško demokratinio funkcinio socializmo“ sukūrimą šalyje, kuris reiškė socialinio teisingumo ir ekonominio efektyvumo balansą, kai buvo pažaboti patys aštriausi kapitalizmo prieštaravimai. 1960–1980-ųjų Švedija yra „auksinio“ gerovės valstybės amžiaus kūrinys, kuriuo žavėjosi visas pasaulis – įskaitant kur kas liberalesnes JAV, o aštriai kritikuoti nesiėmė net SSRS.

Užsienio politikoje Švedija su savo neprisijungimo politika vaidino „tilto“ vaidmenį tarp Šiaurės ir Pietų, o taip pat – Vakarų ir Rytų, bet nepataikavo nei JAV, nei SSRS. Taip, O. Palmė pasisakė prieš užsitęsusį JAV karą Vietname, bet jis ir ryžtingai pasmerkė SSRS agresiją Čekoslovakijoje 1968 metais.

Natūralu, kad O. Palmė palaikė Salvadoro Allendės vyriausybę ir smerkė Augusto Pinocheto režimą Čilėje. Švedija tais metais buvo ryškiausias taikos siekimo lyderis pasaulyje su griežto, ginkluoto neutraliteto politika.

Įdomumo dėlei verta pastebėti, kad Nobelio premijos laureatas, švedų ekonomistas Gunnaras Myrdalas buvo apskaičiavęs, kad Švedijai Europos (ES) nare būtų buvę naudinga tapti gerokai anksčiau nei 1995 metais, bet nestodama į ES ji bijojo pakenkti savo neutraliteto politikai, nes ekonomika ir politika, kaip žinome, dažnai yra gerokai susiję dalykai.

Būtina pažymėti, kad dabartinė Švedija yra gerokai nutolusi nuo praeito amžiaus „švediškojo socializmo“ modelio ir yra gerokai suamerikonėjusi. Mokslinė literatūra liudija, kad Švedija XXI amžiuje yra atsisakiusi dalies savo „institucinio perskirstomojo“ modelio ir gerokai pasislinkusi į dešinę – link konservatyviojo-korporatyviojo modelio su daugybe liberalių elementų.

Būtina pažymėti, kad dabartinė Švedija yra gerokai nutolusi nuo praeito amžiaus „švediškojo socializmo“ modelio ir yra gerokai suamerikonėjusi.

Mokslinė literatūra liudija, kad Švedija XXI amžiuje yra atsisakiusi dalies savo „institucinio perskirstomojo“ modelio ir gerokai pasislinkusi į dešinę – link konservatyviojo-korporatyviojo modelio su daugybe liberalių elementų.

Taigi, šiuolaikinė Švedija yra praradusi nemažą dalį savo praeito amžiaus specifikos, nes jos struktūros ir ideologijos yra pasikeitusios ir labiau atitinka, jeigu taip galima išsireikšti, vakarinių NATO šalių „vidurkį“.

Seniai palaikydama dažnai neafišuojamus ryšius su NATO, Švedija dabar turi visišką teisę tapti oficialia NATO nare, ypač Rusijai užpuolus Ukrainą, o Lietuvai tai būtų naudinga tiek geopolitine, tiek karine, tiek ir ekonomine prasme.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(39 žmonės įvertino)
3.7692

Top naujienos

Karo ekspertai apie ataką Kryme: abu šie taikiniai buvo ukrainiečių sąraše (1)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertų teigimu, Bachmute ir...

Raginimai taupyti nepadeda: senatvei nieko nėra atsidėję kone pusė lietuvių (6)

Du iš penkių Lietuvos gyventojų nežino, kaip gyvens sulaukę pensijos, nes jai visiškai netaupo....

Trauktis nėra kur: „Žalgiris“ – „Valencia“ gyvai

Kauno „Žalgiris“ Eurolygos dvigubą savaitę užbaigia namų rungtynėmis ir 32 turo akistatoje...

Klimatologas pasakė, kokie bus Velykų orai ir kada gali ateiti tikrasis pavasaris

Klimatologas doc. Gintautas Stankūnavičius penktadienį feisbuke pasidalijo naujausia pasaulio...

Sinkevičius paaiškino, kodėl atsidūrė kritikos epicentre: įtakos turi ir rinkimai (2)

Lietuvos deleguotas eurokomisaras Virginijus Sinkevičius sulaukė aštrios kritikos iš...

Traumų išretinta „Valencia“ prieš „Žalgirį“ žais be pagrindinio aukštaūgio (1)

Penktadienio vakarą Kaune su „Žalgiriu“ žaisianti „Valencia“ ekipa – gerokai...

„Nepatogūs klausimai“

Nepatogūs klausimai su Rolandu Mackevičiumi. Svečiuose – Keitė Arai

Atsakymai į klausimus, kuriuos ne visi išdrįsta užduoti, skamba laidoje „Nepatogūs...

Pabrangus privačioms odontologijos paslaugoms, poliklinikoje nutįso eilės: kainomis jau vejamės kitas šalis (2)

Vienoje didžiausių valstybinių odontologijos klinikų Vilniuje eilėje pas odontologą gali tekti...

Paaiškėjo šilumos kaina balandžiui: vienas didmiestis gali džiaugtis, o sostinė mokės brangiau

Balandį Lietuvoje pinga centralizuotai tiekiama šiluma , o antrąjį pavasario mėnesį gali būti...

Daiva Žeimytė-Bilienė, ciklas „(Iš)gyventi", parengė Agnė Keizikienė

Į rusų nelaisvę Ukrainoje papuolęs Kipras vos išsikapstė gyvas: kai išgirdau garsus iš tardymo kamerų, man pakirto kojas (3)

Lietuvis Kipras, prasidėjus karui Ukrainoje, prisidėjo prie vienos tarptautinės organizacijos ir...