aA
Nors kurortuose dar nenugriaudėjo merų kalbos, tradiciškai sakomos per sezono atidarymo šventes, poilsiautojai jau plūsta. Šilti savaitgaliai traukia žmones iš barų ir ankštų butų bei gena ten, kur galima įkvėpti jūros gaivumo ar bent jau pasivaikščioti atvirame lauke.
Arūnas Milašius. Kodėl Druskininkai ir Kaunas vėl susirinks Palangos ir Vilniaus pinigus
© DELFI / Andrius Ufartas

Didžiausi lankytojų srautai tradiciškai kurortuose ir didmiesčiuose, kurie skelbiasi, jog stengiasi pritraukti kuo daugiau turistų.

„Maisto reikės laukti pusantros valandos, bet staliukų vis tiek neturime, prieš tai turėsite pastovėti eilėje, kol gausite kur atsisėsti“, – čia ne stebuklinė pasaka, o dialogas iš vienos kavinės Druskininkuose per ilgąjį savaitgalį.

Mažas Lietuviškos Temidės stebuklas. Pigu ir paprasta, nors plūsta minios žmonių, nešančių pinigus vietos verslui.

Įdomu tai, kad Druskininkai šiam savaitgaliui nieko įspūdingo nepasiūlė, tik narcizų žydėjimo šventę. Išvertus į žmonių kalbą, parke pasodino gėles, jos sužydėjo, kai baigs žydėti užaugs pievelė ir taip iki kitų metų. Pramoga grožėtis gėlėmis ir žmonės dėl to važiuoja šimtus kilometrų. Dar galima neskubriu žingsniu per narcizų jūrą nužingsniuoti apžiūrėti niekaip nenugriaunamo Vijūnėlės dvaro. Jis stovi tarp narcizų nepaisant visų įmanomų teismų sprendimų jį griauti. Mažas Lietuviškos Temidės stebuklas. Pigu ir paprasta, bet plūsta minios žmonių, nešančių pinigus vietos verslui.

Tačiau už šio paprastumo slypi idėja ir nevaldiškas požiūris. Kaip ir kauniečių pasiūlymas pas juos atšvęsti Vilniaus gimtadienį. Smagu, pigu, malonu. Ko eiliniam kovos su kainomis išvargintam lietuviui dar reikia? Tačiau gal ir kitos savivaldybės nepėsčios ir kūrybinė galia ten tiesiog kunkuliuoja, tik mes, pasipūtę sostinės gyventojai, to nematome.

Po prabėgusio ilgojo savaitgalio žiūrime, ar kurortinės savivaldybės ir didmiesčiai tikrai, kaip kalbėjo merai per rinkimus, taip jau neriasi iš kailio dėl turistų ir jų atnešamų pinigų. Juk pirmas žingsnis, kad atvažiuotų svečias, jį tiesiog pakviesti.

Nekalbame apie brangias reklamines kampanijas, kur galima įsisavinti šimtus tūkstančių ar milijonus eurų. Tiesiog žiūrime, kaip svečius merai kviečia savo savivaldybių puslapiuose. Juk kur, jei ne čia, galima kiek širdis geidžia pristatinėti savo privalumus ir savo (miesto red. past.) grožį.


Neriu internetan. Kuris miestas dar pasiūlo tokių paprastų žmogiškų pramogų be įsipareigojimų ir bilietų ar bent jau mėgina sugundyti mokamais renginiais.

Atsidarau Palangos savivaldybės puslapį. Gal ten mane, kaip turistą, kas nors užkabins, nuspręsiu, jog verta mesti kelionmaišį į automobilio bagažinę ir penktadienio vakarą sukti vairą jūros link.

Deja. Skaitau labai malonius pranešimus apie šildymo sezono pabaigą, ugniagesių gelbėtojų šventę ir kvietimą registruotis prekybai gegužės mėnesį vyksiančiame kermošiuje „Palangos Juzė“. Tiesa, dar yra mero sveikinimas šv. Velykų proga. Kaip suprantu, nėra jokio noro pritraukti lankytojų prabėgusio ilgojo savaitgalio proga ir jiems pasiūlyti kokią nors pramogą. Filosofija iš serijos: „sezonas neprasidėjo, netrukdykit dirbti. Mums už tai nemoka, o kam reikia, tie ir patys atvažiuos.“

Atidarome Druskininkų savivaldybės puslapį. Čia šalia gausių mero nuotraukų ir pasigyrimų nuveiktais darbais pirmoje pozicijoje „Šv. Velykų ir Narcizų žydėjimo šventė Druskininkuose 2019“, šalia iš oro nufilmuotas narcizų žydėjimas, pritaikytas dalinimuisi soc. tinkluose. Paprasta, bet jei susigundysiu važiuoti, žinosiu kur ir kaip. Nieko daugiau ir nereikia.

Einame į Kauno miesto puslapį. Kažko trūksta. Žiūriu iš kairės ir iš dešinės kol suprantu. Skirtingai nuo visų jau išvardintų, nėra mero nuotraukos pačioje garbingiausioje vietoje. Tiesiog nėra.

Net Birštono, kuris taip pat vis stipriau įsirašo į kurortų žemėlapį, savivaldybės puslapyje šalia Tarybos darbotvarkės oficialius reklaminis tekstas „Birštone bunda ne tik gamta – lankytojų jau laukia mineralinio vandens pramogos po atviru dangumi.“ Minios lankytojų po tokio pranešimo gal ir neplūstels, bet bent jau pastangas galima įvertinti.

Einame į Kauno miesto puslapį. Kažko trūksta. Žiūriu iš kairės ir iš dešinės kol suprantu. Skirtingai nuo visų jau išvardintų, nėra mero stambiu planu nuotraukos pačioje garbingiausioje vietoje. Tiesiog nėra. Vietoj to skyrelis „Kaunas pilnas kultūros“ ir du artimiausi stambūs renginiai. Toliau miesto naujienos. Jei norėčiau planuoti ką veikti mieste, nuo šio puslapio galima pradėti.

Sakote žydi sakuros, dėl kurių išprotėję dalis vilniečių? Nejuokaukit, čia ne savivaldybės problema.

Atidarome Vilniaus miesto savivaldybės puslapį. Mero nuotrauka yra, nors ir ne pačioje geriausioje vietoje. Ten, kur pas kolegas „Kaunas pilnas kultūros“, čia „Departamentų naujienos“ su oficialiomis siauram tarnautojų bei specialistų ratui įdomiomis naujienomis. Pablusinėjus giliau, pirmame puslapyje pavyko rasti tekstą „Vilnius švenčia kultūrą: ką aplankyti mieste šia proga.“ Sakote, žydi sakuros, dėl kurių išprotėję dalis vilniečių ir pusė Lietuvos moterų? Nejuokaukit, čia ne savivaldybės problema.

Kadangi vietos savivaldybes jau apžvelgėme, laikas pažiūrėti ir ko iš šio sezono tikisi verslas. Juk merai per rinkimus žadėjo rūpintis turistais maitintojais ir jų gausa.

Cituoju DELFI tekstą. Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Ingrida Valaitienė sakė, kad nakvynės kainos atostogaujantiems pajūryje šį sezoną ir toliau kils.

Palangos kurorto svečiams šią vasarą už nakvynę teks pakloti daugiau, nei pernai. „Taip, paslaugos brangsta. Pradedant jau nuo pusryčių, kas įeina į nakvynės kainą, taip pat darbo užmokestis kyla. Todėl kambarių kainos neženkliai auga. Tai yra nežymus augimas, jis yra apie 5-7 proc.“, – sakė I. Valaitienė.

Žinoma, anot jos, buvo ir tokių, kurie paliko tas pačias nakvynės kainas ir jų nekėlė.

„Kainų augimą verslas išnaudoja tik prasidėjus geriems orams. Tarkime, jeigu savaitgalį yra geri orai, tai tik tada ir gali pasiimti tą aukštesnę kainą, o jei orai blogi – tai žmonės yra linkę mokėti mažiau, lygtis, ieškoti akcijų masiniuose pardavimų portaluose“, – pasakojo specialistė.

Nors ji teigė, kad pasakyti, kokios maždaug kainos viešbučiuose bus šį sezoną sunku, I. Valaitienė skaičiavo, kad jei bus atostogaujama piko metu, liepos – rugpjūčio mėnesiais, nakvynė trijų žvaigždžių viešbutyje dviems su pusryčiais kainuos 80-100 Eur, o nakvynė keturių žvaigždžių viešbutyje kainuos nuo 100 iki 130 Eur. „Nakvynė privačiame sektoriuje, žinoma, bus pigesnė“, – ramino ji.

Kainos kainomis, visiems gyventi reikia ir gyventi norisi vis sočiau, tačiau kai lieka tik tuščios deklaracijos apie rūpestį ir siekį ko nors pasiekti, nenuostabu, kad eilinis lietuvis vietoj vietinio pajūrio renkasi turkišką.

Jei grįšime prie pradžios, kodėl Kaunas ir Druskininkai juda į priekį, o kiti miestai juda tik tiek, kiek juos neša bendra ekonomikos pakilimo banga, atsakė praėjęs ilgasis savaitgalis.

Jei grįšime prie pradžios, kodėl Kaunas ir Druskininkai juda į priekį, o kiti miestai juda tik tiek, kiek juos neša bendra ekonomikos pakilimo banga, atsakė praėjęs ilgasis savaitgalis. Reikia ne tik deklaracijų, bet tiesiog mylėti savo miestą ir dirbant įdėti šiek tiek dūšios. Tai nepriklauso nuo atlyginimo dydžio. Žmonės tai mato ir tai duoda rezultatą. Jei to nėra, lieka tik formalios ataskaitos, kurios neįdomios net vietiniams merams.

Galbūt vietos valdžia mano, kad kol turistų skaičius auga ir stengtis neverta, tačiau be idėjų – būtent smagių idėjų, o ne pinigų – laikytis varžytuvėse dėl turisto išleidžiamo euro bus vis sunkiau.

Autorius feisbuke.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(75 žmonės įvertino)
4.1600

Top naujienos

Vyriausybė karantiną pratęsia iki gruodžio 17 dienos keičiamos kai kurios karantino taisyklės (38)

Vyriausybė trečiadienį apsisprendė karantiną visoje Lietuvoje pratęsti iki pat gruodžio 17...

Ant kilimėlio pas Nausėdą – pirmoji kandidatė į ministrus: svarstyti vaiko pinigų ir pensijų indeksavimo klausimai (224)

Paskyręs Ingridą Šimonytę premjere prezidentas Gitanas Nausėda pradėjo susitikimus su...

Vyriausybė nusprendė, pagal ką bus dalinama parama verslui

Vyriausybė trečiadienį pritarė pagalbos priemonių verslui atrankos kriterijų pakeitimams,...

Verygos atsakas valdantiesiems: situacija nejuokinga, prašome nesusireikšminti (500)

Laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad situacija Seime jau yra...

Bliūkšta pagrindinė Švedijos teorija apie koronavirusą? (201)

Beveik nėra duomenų, kad kolektyvinis imunitetas („herd immunity“ – angl.) padėtų Švedijai...

Lietuvoje galėtų atsirasti nauja universali pagalbos priemonė verslui (38)

Dėl Covid-19 protrūkio veiklą sustabdžiusios arba apribojusios įmonės Lietuvoje galėtų...

Kelionių agentūros vadovė atsakė, kodėl žmonėms iki šiol negrąžinami pinigai už neįvykusias keliones nuomonė (51)

Girdėtas klausimas, tiesa? Tam, kad būtų lengviau suprasti visą kelionių pardavimo-pirkimo...

Alytaus rajone užsiliepsnojo vilkikas su dujų cisterna: baiminamasi sprogimo (2)

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad Alytaus r. sav., Punios sen., Panemuninkėlių k., dega...

Liudas Dapkus. Kaip rusai išpranašavo Amerikos subyrėjimą (81)

Pilietinis karas Amerikoje. Tam tikros pakraipos leidiniuose ir forumuose ši tema pastaruoju metu...

Emigrantę bandęs suvystyti sukčius liko ant ledo: perspėja kitas moteris (15)

Noriu papasakoti gražią meilės istoriją patiklioms Lietuvos moterims. Internetinės pažintys...

|Maža didelių žinių kaina