aA
Šią savaitę didesnio susidomėjimo nesukėlė ši žinutė: Vilniaus miesto pakraštyje aptikus nelegalų pavojingų atliekų sąvartyną, aplinkos ministras Simonas Gentvilas žada kreiptis į prokuratūrą kaltininkams surasti. Aplinkos apsaugos departamento (AAD) vertinimu, netoliese oro uosto neteisėtai iki 6 metrų gylyje gali būti palaidota apie 10 tūkst. tonų asbesto turinčios senų stogų dangos.
Arūnas Milašius
Arūnas Milašius
© Organizacijos archyvas

Kalbant paprasčiau, žaisdami ekologiją ir žalinimą, bet pro kabinetų langus nežiūrėdami kaip tai realiai veikia, sukūrėme milžiniškas ekologines bombas.

Palyginimui, Vilniaus regiono nepavojingų atliekų sąvartyne per metus leidžiama pašalinti ne daugiau kaip 2,5 tūkst. tonų asbesto turinčių atliekų, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai. Pasak AAD direktoriaus pareigas laikinai einančio Raimondo Sakalausko, toks aplinkoje pašalintų pavojingų atliekų kiekis sukuria apie 30 mln. eurų žalą aplinkai.

Citatos pabaiga.

Tarsi nieko įspūdingo. Eilinio keisto „žaliojo“ verslo pasekmės ir teorinė valdininkų įvardinta dešimčių milijonų eurų žala, kurią nežinia ar galima išieškoti. Blogiausia, kad tai pasaulinė tendencija.

Tarsi nieko įspūdingo. Eilinio keisto „žaliojo“ verslo pasekmės ir teorinė valdininkų įvardinta dešimčių milijonų eurų žala, kurią nežinia ar galima išieškoti. Blogiausia, kad tai pasaulinė tendencija.

Jei šiek tiek nukrypsime į šalį, net „Tesla“ užsikrėtė įdomiu verslu, kai pagrindinis pelnas ne iš automobilių pardavimo ar skrydžių į kosmosą, o iš prekybos taršos leidimais, kuriuos pardavė tradicinių, varomų benzinu ir dyzelinu, automobilių gamintojams. „Tesla“ grynasis pelnas buvo rekordinis ir siekė 438 mln. USD, o rezultatams reikšmingos įtakos turi už netaršius automobilius gaunami taršos leidimai (angl. regulatory credits), kuriuos bendrovė pardavinėja konvencinių automobilių gamintojams. Per pirmą ketvirtį iš šios srities korporacija gavo 518 mln. USD pajamų. Kalbant paprasčiau – įmonė gamina elektromobilį ir mainais gauna popierių, kad pažalino planetą. Kita įmonė gamina tiesiog automobilį ir turi sumokėti už planetos teršimą. Tačiau elektromobilio gamintojas paslaugiai parduoda pažymą, kad tarša sutvarkyta. Planeta, tikėtina, laiminga, taršos nebėra.

Kalbant paprasčiau, pelnas gaunamas ne gaminant produktą, bet parduodant popierių, kurį sugalvojo valstybė. Svarbu laiku ir vietoje suprasti kaip patekti į šią schemą.

Kalbant paprasčiau, pelnas gaunamas ne gaminant produktą, bet parduodant popierių, kurį sugalvojo valstybė. Svarbu laiku ir vietoje suprasti, kaip patekti į šią schemą.

Kalbant dar paprasčiau, keisto verslo pasekmės labai ryškiai nuodingais dūmais pasireiškė per padangų perdirbimo įmonės, ar tiksliau taupyklos, gaisrą Alytuje. Pagal taršos leidimą įmonės patalpose galėjo būti ne daugiau kaip 1,9 tūkst. tonų padangų. Gaisro dieną, kaip rašo alytausgidas.lt, jų buvo daugiau nei 5 tūkst. tonų.

Bendrovė, dėl kurios nuotykių dabar vyksta teismas, tikėtina, tiesiog kaupė padangas – priimdavo jas už atitinkamą mokestį ir išduodavo pažymas. Milžiniški kiekiai nusėsdavo sandėliuose. Nei padangos, nei jų miltai niekam nebuvo reikalingi. Kaip ir tūkstančiai tonų nuodingo šiferio.

Eilinės parama ir popierių išrašinėjimu grįsto verslo grimasos. Mes tiesiog žaidžiame pažymomis, licencijomis ir visi vaizduojame, jog pamirštame paprastą dalyką – išrašius pažymą, kad kenksminga medžiaga „priimta“ ir jos viena ar kita įmonė tiesiog atsikratė – tarša niekur nedingo.

Eilinės parama ir popierių išrašinėjimu grįsto verslo grimasos. Mes tiesiog žaidžiame pažymomis, licencijomis ir visi vaizduojame, jog pamirštame paprastą dalyką – išrašius pažymą, kad kenksminga medžiaga „priimta“ ir jos viena ar kita įmonė tiesiog atsikratė – tarša niekur nedingo. Norint, kad tarša dingtų, tą medžiagą reikia utilizuoti, ar perdirbti. Tačiau tai neįeina nei į šiukšles parduodančių nei į jas priimančių planus. Tai būtų tiesiog nuostolinga.

Tipinis pavyzdys pernykštė istorija. 20 kilometrų už Vilniaus esančiame Čekiškės kaime, apleistoje fermoje, aptiktas nelegalus plastiko sandėlis. Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas sakė, kad dėl šios situacijos buvo gautas anoniminis skundas.

„Buvo surašytos faktinės aplinkybės, kad tokiame kaime yra iš Vilniaus MBA (mechaninio biologinio apdorojimo įrenginiai. – ELTA) galimai atvežtos išrūšiuotos plastiko atliekos, už kurių sutvarkymą jau išduotos pažymos, gauti pinigai. Kiek domėjomės, šioje fermoje nėra išduota jokių leidimų vykdyti nieko bendro su atliekų tvarkymu, net ir saugojimu, tai, matyt, čia yra nelegaliai padarytas paslėptas sąvartynas ir prikaišiota nemažai tonų plastiko“, – žurnalistams Čekiškėje sakė V. Benkunskas.

Citatos pabaiga.

Standartinė verslo schema atrodo taip. Įsteigiu įmonę, gaunu leidimą surinkti taršias medžiagas, perku ar nuomoju kokias nors apleistas fermas, susirenku daug pinigų už jų priėmimą ir viską pamirštu, ar užkasu. Įmonė po kelių metų tyliai bankrutuoja.

Jei eilinio piliečio įtarimus mes tarsi užliūliuojame tyrimais, strategijomis ir komjaunuoliškai motyvuotomis ataskaitomis bei šūksniais, tai kyla kitas klausimas – o kaip atsakingos institucijos?

Jei eilinio piliečio įtarimus mes tarsi užliūliuojame tyrimais, strategijomis ir komjaunuoliškai motyvuotomis ataskaitomis bei šūksniais, tai kyla kitas klausimas – o kaip atsakingos institucijos?

Tokių srutų duobių, kurios tiesiog teršia valstybę, tikėtina, dešimtys. Negi iki šiol nė vienas valdininkas, kontroliavęs panašias įmonėles, taip ir nepaklausė – kur dedate šiukšles, kurias surenkate ir išduodate pažymas? Kaip galima priiminėti tūkstančius tonų padangų ar šiferio ir sėkmingai verslauti pažymomis jei nieko iš šio kiekio negamini ir jo niekur neparduodi?

Šiems klausimams nereikia specialių kursų, užtenka sveiko proto. Tačiau, čia jau įdomioji dalis – kol kas nebuvo girdėti, kad milijonus eurų taip uždirbę verslininkai ar valdininkai būtų nors kiek rimčiau nukentėję. Kartais net susidaro įspūdis, kad jei būsi pagautas už rankos draudžiamu laiku sužvejojęs pora lydekaičių nukentėsi kur kas stipriau nei tūkstančius tonų teršalų numetęs ateities kartoms ir už tai susirinkęs milijonus.

Autoriaus gyvenimas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(124 žmonės įvertino)
4.8790

Top naujienos

Šaltiniai Kremliuje – apie itin netikėtą Vakarų sprendimą: žlunga Putino planai papildyta (3)

Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) sprendimą išduoti Rusijos prezidento Vladimiro Putino...

Išryškėjęs Vilniaus žemėlapis: kokius politikus sostinėje rinko mikrorajonai (11)

Kova dėl sostinės mero kėdės baigėsi konservatoriaus Valdo Benkunsko pergale. Vis dėlto jo...

Prabilo apie Lietuvą galintį pažeminti sprendimą: jau teko imtis veiksmų (10)

Baltarusijos opozicijos politikas Pavelas Latuška teigia dar prieš kelis mėnesius žinojęs apie...

Bloomberg News

Ekspertas: Rusija sėdi ant tiksinčios bombos – svarbu, ką pasakys Xi Jinpingas

Kinija Xi Jinpingo kelionę į Maskvą šią savaitę pavadino „draugystės kelione“. Derybos...

Pristatyta mokesčių reforma: individualiai dirbančių laukia mokesčių didinimas, atsisakoma populiarios lengvatos papildyta (85)

Po ilgos tylos antradienio rytą finansų ministrė Gintarė Skaistė pristatė ilgai paslaptyje...

Rūta Vanagaitė

Psichiatru Lukiškėse dirbęs Aleksandras papasakojo, kas vykdavo už aklinų sienų: vienas įvykis įsiminė visam gyvenimui

Pragaro vartai pačioje Vilniaus širdyje. Kalėjimas, kurio nebeliko. Bet jis buvo ištisus 115...

Dėl Navicko patarėjo Seime Šimonytei nepatogūs klausimai: jos sprendimo laukia ir Nausėda (9)

Delfi iššifravus ir paskelbus garso įrašą, kuriame girdėti, kaip žemės ūkio ministro...

Lietuvio eksperimentas Vienoje: ar didelėmis kainomis garsėjančioje Austrijos sostinėje įmanoma pigiai pakeliauti?

Kai būna visokios lėktuvų bilietų akcijos aš mėgstu prisipirkti skrydžių bent pusei metų į...

Verslas PliusH. Jamesas, S. Johnsonas, S. Roachas, K. Rogoffas, A. Sibert

Pasaulio ekspertų prognozės: ar laukia dar viena finansų krizė?

Antro pagal dydį banko žlugimas JAV istorijoje, kuris yra ir didžiausias nuo 2008 m., sukėlė daug...

Karas Ukrainoje. Žiniasklaida: laukia kritinis pusmetis – ir ne tik Ukrainai Ukraina po atakų Kryme: okupantams jau laikas išvykti (2)

Sprogimas Džankojaus mieste, Kryme, naktį į antradienį sunaikino Rusijos „Kalibr“ kruizines...