aA
Išgirdau, kad savivaldybių rinkimai dėl komitetų populiarumo taps demokratijos grimasa. Stipriai nustebau, nes maniau kad savivaldybių rinkimai jau seniai grimasa - visiškai nedemokratiški. Nes lietuviškame savivaldos formate būtent savivaldos nėra nei trupinėlio. Vadinamieji rajonų tarybų nariai pateikiami sąrašu, o paskui per visą kadenciją juos rinkusi tauta daugumos net pavardžių nesužino. Nes nereikia, nes nėra kontakto, nes tos tarybos atsiskaito ne žmonėms, o partijų vadovybėms.
Artūras Vaškevičius
© Asmeninio albumo nuotr.

Tokiu būdu savivaldoje iki šiol vyko totalus partinis valdymas, žmonėms nesuteikiant galimybių net pasvajoti apie bent kiek savarankiškumo. Net seniūnai, paskiriami administracijos, tampa vietiniais karaliukais. Net gana gausios bendruomenės tvirtai valdomos, imituojant joms tik dekoratyvinio savarankiškumo. Ir tas žmonių bejėgiškumas prieš valstybę ginant savo asmens interesą, buvo viena svarbių milžiniškos emigracijos priežasčių. Tauta, pagal Konstituciją suverenas, iškeliavo ieškoti savo teisių kitur. Ir, paradoksas, daugelis randa.

politinės partijos Lietuvoje pamažėl prarado savo politiškumą, virsdamos grupėmis draugų. Tas procesas taip įsigalėjo, kad šiuo metu bene vienintele tikra partija liko konservatoriai, bet ir jie, suprasdami situaciją, aktyviai ieško demokratinių naujovių. Žaliųjų valstiečių partiją pavadinti politine sudėtinga, nors dabar ir valdžioje. O daugiau ir nebėra.
Artūras Vaškevičius

Taip, kai kurios parlamentinės partijos jau senokai pripažįsta, kad egzistuoja didelis atotrūkis tarp valdžios ir tautos. Tačiau toliau prisipažinimo, niekas nevyksta, partijos neieško, kaip tai pakeisti, o gal ir nenori to daryti. Nes atitrūkimo pradžia yra rajonuose, kurių valdymo partijos niekada neatsisakys.

Žinoma, Seimo nariai važinėja, kaip jie vadina „pas rinkėjus“. Ir kai kurie netgi pakankamai dažnai. Dar ir pinigėlių žvyrkeliui išasfaltuoti „pramuša“. Susitikimuose išaiškina politinę situaciją, apkaltina savo oponentus, kurie kalti, kad Lietuva visais punktais Europoje paskutinė. Ir išdumia atgal į sostinę, į Vilnių, globalių problemų spręsti.

Todėl politinės partijos Lietuvoje pamažėl prarado savo politiškumą, virsdamos grupėmis draugų. Tas procesas taip įsigalėjo, kad šiuo metu bene vienintele tikra partija liko konservatoriai, bet ir jie, suprasdami situaciją, aktyviai ieško demokratinių naujovių. Žaliųjų valstiečių partiją pavadinti politine sudėtinga, nors dabar ir valdžioje. O daugiau ir nebėra. Gal, tikėtina, perspektyvoje, po kokių 5-7 metų, atsikratę visokių korupcijų, atgims socialdemokratai, būtų logiška. Liberalai patys save daužo į šipulius, tad jų feniksas kol kas giliai pelenuose.

Partijoms silpstant, natūraliai teko leisti kurtis komitetams. Tikriausiai niekas nesitikėjo, kad tai bus tarsi džino, didėjančio geometrine progresija, išleidimas iš butelio. Ateinančiuose rinkimuose komitetų, atrodo, bus jau virš dviejų šimtų. Protingi žmonės sako, jei negali nieko pakeisti, atsistok priekyje, tačiau partijoms tas dar „nedaeina“, joms vis dar atrodo, kad tai demokratijos grimasa. Ir netgi planuoja komitetus varžyti, kontroliuoti, ar net asimiliuoti į partijas.

O iš tiesų tai tikrosios demokratijos pradžia, žmonės nori tvarkytis patys. Randasi nauji lyderiai. Iš kur? Aišku, dažniausiai iš vietinių, nes už svetimus niekas nebalsuos. Tie lyderiai buria apie save aktyvius žmones. Iš kur? Aišku, iš vietinių, nes už svetimus niekas nebalsuos. Ir dirbs tie komitetai. Kam? Aišku, savo rajono žmonėms, o jų veiklai teisėjais nebus niekas kitas, kaip juos rinkę vietiniai žmonės.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Audringas savaitgalis Kijeve: vietos, dėl kurių čia keliauja tūkstančiai lietuvių (391)

Tūkstančiai lietuvių keliaują į Ukrainos sostinę ieškodami ten pigių pramogų, restoranų ir...

„Bayern“ vedlys įsidėmėjo „Žalgirio“ pasiųstą žinutę, žvaigždė – agresyvų kauniečių stilių specialiai Krepšinis.lt iš Miuncheno (1)

Penktadienio vakarą Eurolygos 12-ojo turo rungtynėse Miunchene akis į akį susirems dvi vienodą...

Traumą patyrusiam Valančiūnui atlikta operacija – „Raptors“ pasikvietė kitą centrą (18)

Absoliutūs NBA lygos lyderiai Toronto „Raptors“ (23/7) neribotam laikui neteko savo centro iš...

Dėl atnaujintos gatvės pasiskundę Kauno vairuotojai tokio valdininkų atsakymo nesitikėjo (100)

Kauno centre esanti Kęstučio gatvė yra svarbi miesto transporto linija. Lygiagrečiai Laisvės...

Šaltiniai policijoje: Strasbūro šaulys nukautas (59)

Šaltiniai iš Prancūzijos policijos praneša, kad Strasbūro šaulys nukautas. Jis buvo sandėlyje...

„Valstiečiai“ kandidatu į Vilniaus merus išsirinko Sinkevičių (135)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Vilniaus skyrius ketvirtadienio vakarą nusprendė, kad...

Iš Europos – vieningas smūgis Rusijai (274)

Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį dar pusmečiui pratęsė ekonomines sankcijas Rusijai,...

Klausiamas dėl pažymų Skvernelis įkando Grybauskaitei, konservatoriams ir prisiminė dešimtmečio įvykius (1213)

Klausiamas dėl mįslingo kreipimosi į specialiąsias tarnybas ir pareiškimų apie galimą Kremliaus...

Evelina Anusauskaitė-Young: man sakė, kad su tokia figūra niekada nebūsiu popmuzikos atlikėja (176)

Lietuvą Evelina Anusauskaitė-Young paliko prieš penkerius metus, tačiau susidomėjimas ja, regis,...