aA
Ir sulaukėme, kai į Miestą atjojo Don Kichoto ginklanešys Sanča Pansa. Nulipęs nuo asilo paklausė:
– Ar galima įstatymus kepti „ant greitųjų“?
Sakom – galima, kai yra pavojaus visuomenei.
Andrius Vaišnys
Andrius Vaišnys
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Tačiau svečias, tas paprastas kaimietis, šeimininko numatytas paversti grafu, siūlo pirma įsigilinti į aplinkybes, numatyti pasekmes. Seime parengtas ir numatytas skubos tvarka priimti LUKIŠKIŲ AIKŠTĖS VILNIUJE MEMORIALINIO STATUSO ĮSTATYMAS taps mero suvaržymo teisės aktu ir neatvers jokios aiškios perspektyvos, ne tik teisinės.

Seimas gal net pateks į akligatvį: šis Vilniaus meras gal varžosi su buvusiuoju, pranokdamas palmes prie Baltojo tilto, todėl smėliuko gali nurodyt atvežt ir prie Katedros, ir į Nepriklausomybės aikštę, ar prie Rotušės – t. y. visur, kur galėtų atkreipti dėmesį, tik ne Žirmūnuose ar Valakupiuose (tiksliau – toje pakrantėje, kuri dar liko neišdalinta viloms, bet vis tiek troleibuso linija ten buvo nukirsta, kad pensininkai nevažiuotų).

Kas tada – vėl Seimas plieks specialiuosius įstatymus? Tokia įstatymų leidyba kelia tiek pat nerimo, kaip ir geranoriškai besišypsančio mero estetikos jusmas.

„Lukiškių aikštės naudojimas ir tvarkymas turi atitikti jos memorialinį statusą, UŽTIKRINTI RIMTĮ bei deramą pagarbą“, teigiama projekte Nr. 5022(2).

„Rimtį“? „Deramą“ pagarbą? Stilistiškai skamba lyg iš Prezidento metų kalbos apie „skiauterių kratymą“.

Seimas gal net pateks į akligatvį: šis Vilniaus meras gal varžosi su buvusiuoju, pranokdamas palmes prie Baltojo tilto, todėl smėliuko gali nurodyt atvežt ir prie Katedros, ir į Nepriklausomybės aikštę, ar prie Rotušės – t. y. visur, kur galėtų atkreipti dėmesį, tik ne Žirmūnuose ar Valakupiuose (tiksliau – toje pakrantėje, kuri dar liko neišdalinta viloms, bet vis tiek troleibuso linija ten buvo nukirsta, kad pensininkai nevažiuotų).
Andrius Vaišnys

Šį kartą greitomis sukurptas pasiūlymas yra prastesnis nei 2000 m., kai anas Seimas:

• atsižvelgdamas į Lukiškių aikštės Vilniuje (toliau – Lukiškių aikštė) – Lietuvos sostinėje esančios didžiausios aikštės – istorinę ir urbanistinę reikšmę bei aplinką, taip pat į numatomą jos valstybinę ir visuomeninę paskirtį,

• pritardamas Vyriausybės 1997 m. gegužės 23 d. nutarimo apibrėžtam tikslui – prieš aikštę esantį pastatą Gedimino pr. 40 (buvę NKVD, Gestapo ir KGB rūmai) ateityje visiškai perduoti mokslinio centro ir muziejinei šviečiamajai paskirčiai ir sukurti jame Lietuvos laisvės kovų memorialą,

• pabrėždamas tiesioginę Lukiškių aikštės sąsają su okupacinių režimų represijomis ir laisvės kovų istorija,

• primindamas jau esančius Lukiškių aikštėje kovų už laisvę memorialinius akcentus – 1863–1864 m. sukilėlių egzekucijų atminimo lentą ir akmenį Lietuvos ginkluoto pasipriešinimo (nežinomo kario) būsimam paminklui,

• numatydamas, kad aikštėje turi atsirasti ne tik memorialinė, bet ir rekreacinė bei piliečių bendravimo zona, per Aukų gatvę ateityje susieta su Pamėnkalniu (Taurakalniu) ir jo perspektyvine kultūrine funkcija, priima šį įstatymą (…).

Mename, jog Prezidentas V. Adamkus įstatymo nepasirašė. Nors teisės akte buvo numatytos ir įgyvendinimo sąlygos, ir būtinumas derinti urbanistinius planus. Be to, kaip matome – įstatyme buvo pasakyta „ne tik apie memorialinę, BET IR REKREACINĘ“ paskirtį. Dabartinio projekto rengėjai remiasi ne 2000-ųjų įstatymo straipsniais, bet 1999-02-11 nutarimo nuostatomis, kuriame taip pat yra minima ne tik reprezentacinė, bet ir rekreacinė funkcija, ir todėl nieko nėra apie „rimtį“.

Dabar gi pirmą kartą į įstatymą įvedamas „rimties“ terminas turėtų precedentą cenzūruoti piliečio elgseną viešoje vietoje: bus galima tik šyptelėti ar ir nusijuokti?..

Jei jau ko reikėtų – tai apmąstymo apie Lietuvos memorialinių vietų dermę, peržiūrint susijusius teisės aktus – tik ne draudimais, bet protingai suformuluotinomis sąlygomis. Tačiau tai reikalauja darbo, kuris užtruktų, tad politikams, ypač rinkimų metais, tai netinka – jei nėra rezultato greit ir iš jėgos: „mūsų viršus“.

O gal labiau reikėtų rekreacinių paplūdimių įstatymo? Ir tai taptų visai tinkama pagalba kai kurioms savivaldybėms, tiksliau ‒ tiems norintiems smagumo vaikams, kuriais dabar prisidengiama teisinant dar vieną gyventojų supriešinimo atvejį, kai nėra niekur kitur gerų fontanų ir sutvarkytų paplūdimių.

Tuo tarpu kovoti su smėliu Lukiškėse akivaizdžiai specialiu įstatymu, nesuderintu su kitais paveldą aptariančiais teisės aktais, Seimui bus visai ne Don Kichoto darbas.

Tai pranešęs, San Pansa išjojo.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(45 žmonės įvertino)
3.8667

Top naujienos

Eglė Gatelytė

Šveicarija kraipyti galvas verčia visą Europą: keliamas klausimas ir dėl Lietuvos (2)

Europiečiai stebėdamiesi kraipė galvas po to, kai Šveicarija neleido tokioms šalims kaip...

Elektros vartotojams atsiveria kainų „langas“: gali būti, kad laiko lieka nedaug (13)

Elektros rinkoje kainoms kritus į seniai matytą lygį tiekėjai mažina kainas vartotojams, kartu...

Pabėgęs kalinys – ypač pavojingas: nužudė tris žmones (2)

Šeštadienio vakarą iš ligoninės pabėgęs kalinys Jevgenijus Vorobjovas (Jevgenij Vorobjov)...

Kraujo tyrimai gali parodyti netgi vėžį: gydytojos išvardijo, kurie rodikliai svarbiausi

Kraujo tyrimai gali būti neįtikėtinai informatyvūs. Jie gali parodyti, ko trūksta ar per daug...

Kinijos dilema: ar pelningas JAV ir Vakarų rinkas iškeis į karinę paramą Rusijai? (3)

Į Maskvą atvykęs ir su Vladimiru Putinu susitikęs Kinijos lyderis Xi Jinpingas , nors iš...

Lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas – apie masinės gamybos planus ir konkurenciją su kinais, kurie sugeba pasiimti ES paramą (3)

Kojas gimtojoje Klaipėdoje apšilęs lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas „ Dancer “...

Policijai įkliuvęs treneris pasiūlė kyšį: ateik į Kauno „Žalgirio“ rungtynes (7)

Daugybę prizinių vietų Lietuvos ir Europos čempionatuose užėmęs šiuo metu lengvosios atletikos...

Gausios teisėsaugos pajėgos ieško pabėgusio kalinio papildyta (4)

Lietuvos kalėjimų tarnyba praneša, kad apie 21.05 val. Marijampolės kalėjimo nuteistasis Jevgenij...

DELFI

Analitikas Švecas: formuojasi nauja „blogio ašis“ Iranas meistriškai pasinaudojo silpstančia Rusija (20)

Kuria linkme pakryps įvykiai Ukrainos fronte, kiek dar truks Rusijos pradėtas karas priklausys ir...

Trūksta virėjų ir padavėjų: visi nori būti šefais, bet ne plauti indus ar skusti bulves (3)

Restoranui sprendimas buvo rizikingas, nes maisto gamyboje negali būti klaidų, o vaikams – tai...