Kartą sekmadienį į bažnyčią užsuko žmogus, apie kurio gyvenimo būdą iškalbingai bylojo ne tik jo išvaizda, bet ir per kelis metrus sklindantis prakaito ir seniai neskalbtų rūbų, o gal ir pigiausio, geriamo, odekolono, kvapas. Per pačias pamaldas. Ir būtent tuo metu, kai buvau ką tik perskaitęs Evangelijos ištrauką, kurioje pasakojama apie žinomos mieste nusidėjėlės apsilankymą vieno fariziejaus namuose. Juose tuo metu viešėjo Jėzus.
Arvydas Malinauskas
Todėl toji moteris ar mergina, ir išdrįso ten pasirodyti. Nekviesta ir nelaukta. Sukeldama šeimininko, fariziejaus Simono, pasipiktinimą. Ne tik ja ir daugiau negu akiplėšišku jos elgesiu, bet ir pačiu Jėzumi (,,Jeigu šitas būtų pranašas, jis žinotų, kas tokia ši moteris, kuri jį paliečia, – kad ji nusidėjėlė!“).

Pastovėjęs minutę ar dvi prie durų ir įsitikinęs, kad niekas jo iš čia išvaryti neketina, svečias išdrįso atsisėsti. Žinoma, tolimiausiame kampe. Artyn jis nė už ką nebūtų ėjęs, nors pirmosiose eilėse dar buvo laisvų vietų. Jis puikiai suprato, kad erdvė arčiausiai altoriaus rezervuota kitiems. Fariziejams. (Nors šis žodis mūsų dienomis yra įgavęs negatyvų atspalvį ir reiškia kone keiksmažodį, tačiau fariziejai Jėzaus laikais buvo labiausiai dievobaimingi, patys pamaldžiausi, uoliai visų religinių bei moralės normų besilaikantys žmonės. Trumpai tariant, pavyzdingi ir labai gerbiami.)

Nieko nebūna šiaip sau. Bažnyčion užsukęs nepažistamasis savo apsilankymo prasmės greičiausiai nesuvokė. Galbūt norėjo sušilti. O gal tiesiog užejo ir tiek. Tačiau tąsyk jis buvo tiesiog ideali ,,vaizdinė priemonė“ pamokslui minėto Evangelijos skaitinio tema. Pastebėjau jį ne aš vienas, bet ir kiti, tuo metu bažnyčioje buvusieji žmonės. Greičiausiai išdavė kvapas. Vienas kitas ėmė dirsčioti per petį atgal. ,,Ko čia šitam reikia?“ – nesudėtinga buvo įskaityti žvilgsniuose. Iš tikrųjų, ko?

Ogi to paties, ko reikėjo ir anai moteriai, kurios nė vardo nežinome, gyvenusiai vos ne prieš du tūkstančius metų ir netikėtai patekusiai į Evangeliją. To paties, ko reikia mums visiems, elgetoms ir milionieriams, benamiams ir nekilnojamojo turto magnatams, prostitutėms ir davatkoms, bedieviams ir fariziejams. Žinoma, ne religinių dogmų. Be abejo, ne tik bažnyčioje.

Keista, kad fariziejus, su kuriuo mus labai šykšciai supažindina evangelistas Lukas, nekviestos viešnios, vien tik savo apsilankymu suteršusios jo gerą vardą ir namų slenkstį, neišvarė laukan. Matyt ,,sukompleksavo“ prieš Jėzų, apie kurio gailestingumą visokio plauko nusidėjėliams buvo girdėjęs. O gal ir pats Jėzus užbėgo tam už akių, papasakodamas trumpą ir kiekvienam suprantamą istoriją apie kreditorių ir du jo skolininkus, kuriems šis dovanojo skolą, nors skolingi jie buvo nevienodai: vienas – penkiasdešimt, o kitas – penkis šimtus denarų. Padoriesiems neliko nieko kito kaip tik grėsmingai ir paniekinamai, dėbčioti į viešnią, kuri galiausiai išgirdo: ,,Atleidžiamos tau nuodėmės. … Eik rami!“ Be jokių priekaištų ir moralų.

Nors kai kurių žmonių, tą sekmadienį buvusių bažnyčioje, žvilgsniai taip pat nebuvo itin draugiški į ją ,,atsibeldusiam“ svečiui, niekas jam nepasiūlė išeiti. O kaipgi kitaip galėjo būti, ar ne? Prasėdėjo žmogus, knapsėdamas galva (gal neišsimiegojęs, o gal dėl to, kad apšilo), kone iki pabaigos, paskui atsistojo, persižegnojo ir išėjo.

Manau, dar ne kartą jį prisiminsiu. Kaip ir kitą, panašų į jį, tik kiek vyresnį, benamį, prieš kokią dešimtį metų užklydusį į seminariją prašyti maisto. Paėmęs už rankos, jau norėjau išvesti jį pro vartelius (tokia tvarka – ,,kas bus, jei visi ateis elgetauti?“), kai netikėtai išgirdau: ,,Būkite geras, duokite nors kokių atliekų. Aš už jus pasimelsiu …“. Prieš šiuos žodžius – ,,Aš už jus pasimelsiu“ – kapituliavau iš karto ir besąlygiškai. Tai buvo vienas iš nuoširdžiausių kada nors girdėtų pažadų. O ir malda turėjo būti nuoširdi. Nors ir be žvakių, ir be vargonų, ir netgi ,,neužpirkta“.

Biblijoje retsykiais minimi angelai. Nežinau, kodėl, bet religinėje dailėje arba į ją pretenduojančiuose kičiniuose paveikslėliuose jie vaizduojami su sparnais ir, žinoma, sniego baltumo rūbais. Kai kurie iš jų sėdi ant debesų ir groja arfomis, o kai kurie – trimitais. Tačiau žodis ,,angelas“ (gr. angelos) reiškia tiesiog pasiuntinį, o juo, kaip Šventasis Raštas byloja, gali būti paprasčiausias žmogus, pakeleivis, užklydęs į tavo namus. Esu tikras, kad visi trys mano minėti asmenys – bevardė moteris iš Evangelijos pasakojimo, svečias bažnyčioje ir benamis seminarijos kieme – buvo ne kas kita kaip angelai, Dievo siųsti pasiuntiniai. Jėzaus laikų fariziejui, bažnyčioje sekmadienį susirinkusiems žmonėms ir ką tik ,,iškeptam“ kunigėliui, saugančiam seminariją nuo nekviestų lankytojų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rinkimų į prezidentus prognozė: naujas favoritas šovė į viršų (622)

Gruodžio mėnesio „Spinter tyrimų“ duomenys dėl galimų kandidatų į prezidentus vertinimo...

Jei susirgote ne laiku, rizikuojate prarasti pinigų (18)

Jeigu netyčia susirgote ir ligos laikotarpiu jums sumokami pinigai už anksčiau atliktus darbus,...

Sveikatos apsaugos ministras linkęs drausti, o ne šviesti (140)

Sveikatos apsaugos ministras, regis, rezultatui pasiekti pripažįsta tik vieną priemonę –...

5 charakterio savybės, galinčios jums labai pakenkti darbe ir sukelti pavojingą sindromą (5)

Ne vienas žmogus yra patyręs jausmą, kai intensyviai dirbant dingsta visos jėgos, kiekviena darbo...

Patikrinau Berlyno kainas: skirtumas nešokiruoja, bet kai kurie produktai įspūdį padarė Kainų galerija (42)

Kainos Lietuvoje apipintos legendomis ir kas antras lietuvis įsitikinęs, kad viskas pas mus kur kas...

Simo Jasaičio ir Oksanos Pikul-Jasaitienės konfliktas areštine nesibaigė: krepšininkui - nauji nemalonumai (233)

Sekmadienį daugelį sukrėtė netikėta žinia: sekmadienio rytą areštinėje atsidūrė neblaivus...

Sabonis ir „Pacers“ svečiuose sugebėjo parklupdyti galingą San Antonijaus klubą (3)

NBA pirmenybėse skambią pergalę iškovojo Indianos „Pacers“ (25-20) krepšininkai, svečiuose...

„The Cranberries“ vokalistė Dolores O'Riordan pašarvota atvirame karste: prasidėjo tris dienas truksiantis atsisveikinimas

Sekmadienį tūkstančiai žmonių ėjo atsisveikinti su netikėtai mirusia grupės „The...

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (66)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (393)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...