aA
Pastarųjų metų ir mėnesių įvykiai pasaulyje tikrina ne tik asmeninį, bet ir tautinį, šalies atsparumą. Valstybinių atsparumo reitinge Lietuva užima 31-ą vietą (FM Global Resilience Index, 2022). Mūsų stiprybės – kibernetinis saugumas, energetika, politinė sistema, silpnosios pusės – sveikatos apsaugos sistema, transporto infrastruktūra, švietimas. Reitingo lyderės – Danija, Šveicarija, Singapūras, Norvegija, Suomija (Swiss Re, 2021). Skirtingi institutai turi savo metodikas, tačiau pagrindiniai kriterijai tie patys – ekonominis atsparumas, žmogiškasis kapitalas ir darbo rinka, infrastruktūra, atsparumas šiltėjančiam klimatui.
Alisa Miniotaitė
Alisa Miniotaitė
© Asmeninins albumas

Paskutinius penkiasdešimt metų Vakarų valstybėse visiškai nevertinta karinė grėsmė, kuri iškyla kaip rimtas valstybių sienas galintis sugriauti taranas. Šis taranas turi autorių, konkrečią valstybę, tačiau pripažinkime, kad karinių veiksmų imasi ne tik Rusija, pasauliui grūmoja ir Kinija. Tik laikinai pritilusios ar įvykių užgožtos yra agresyvios musulmoniškos valstybės.

Šis taranas turi autorių, konkrečią valstybę, tačiau pripažinkime, kad karinių veiksmų imasi ne tik Rusija, pasauliui grūmoja ir Kinija. Tik laikinai pritilusios ar įvykių užgožtos yra agresyvios musulmoniškos valstybės.

Verslo ir viešosios organizacijos šiandien taip pat sprendžia atsparumo klausimą. Tenka išlaikyti kursą audringame Covid, infliacijos, darbuotojų trūkumo, nuotolinio darbo vandenyne, nuolat rasti išteklių prisitaikyti, greitai mokytis iš klaidų, žiūrėti ne į grėsmes, o pastebėti galimybes.

Iš vienos pusės darbdaviai turi pasiūlyti darbuotojams ir galimybę atsiremti į tvirtą vadovo petį (į ką remiasi pats vadovas – kitas, aktualus klausimas), ir psichologinę pagalbą. Kartais nelengva rasti sveiką pusiausvyrą – neišlepinti darbuotojo, neauginti sofos generolo, o išlaikyti jį darbingą, padėti, kai iš tiesų to reikia.

Visgi niekas taip nestiprina organizacijos ir visuomenės atsparumo, kaip įsipareigojimas bendram tikslui. Lyderystė – tautų ir bendruomenių išgyvenimo būdas. Stipriausias komandas vienija du esminiai dalykai – bendras tikslas ir principinga lyderystė – suteikiantys žmonėms prasmės jausmą. Jei (ir kol) yra prasmė, bus nueitas ilgas kelias. Kalbant apie tautas, prisideda dar vienas svarbus dėmuo – didžiavimasis savo šalimi.

Asmeniniame lygmenyje atsparumas reiškia gebėjimą prisitaikyti prie sudėtingų situacijų, gyvenimo iššūkių, reikalavimų. Atsparumas priklauso nuo požiūrio į gyvenimą, lūkesčių.

Asmeniniame lygmenyje atsparumas reiškia gebėjimą prisitaikyti prie sudėtingų situacijų, gyvenimo iššūkių, reikalavimų. Atsparumas priklauso nuo požiūrio į gyvenimą, lūkesčių. Jei tikiuosi, kad gyvenimas rojus arba pasaka (o kartais korporacijos kuria tokį įvaizdį viliodamos nepatyrusius darbuotojus) ir ant lėkštės atneš galimybes, gali tekti nusivilti.

Galimybes dažniausiai sukuriame patys. Išgyventi padeda ne tik įgūdžiai, bet socialiniai ryšiai – supantys draugai, bendruomenė.

Taigi Lietuvai iš naujo tenka įvertinti savo atsparumą. Kalbant apie gyventojų lygmenį, nepasižymime nei sveika gyvensena (ir mirtingumo, ir viršsvorio vidurkis yra žemesni nei ES vidurkis (Pasaulio bankas, 2021; Eurostat, 2019), nei psichologiniu atsparumu. Nors situacija gėrėja, pagal savižudybių skaičių esame pirmi ES, pasaulyje – septinti (PSO, 2022). Prieinama psichologinė pagalba, atjauta turėtų būti šalies prioritetas ir kalbant apie sveikatos apsaugos sistemą, ir politikų retoriką.

Visgi šiandieną iškilo naujas svarbus dėmuo – tai tautinė savimonė ir patriotiškumas. Be aiškaus tautinio ir pilietinio identiteto, mūsų regione valstybė gali ir neišlikti.

Visgi šiandieną iškilo naujas svarbus dėmuo – tai tautinė savimonė ir patriotiškumas. Be aiškaus tautinio ir pilietinio identiteto, mūsų regione valstybė gali ir neišlikti. Būtent nuoširdus ir gilus patriotiškumas, pasiaukojimas veda Ukrainą pirmyn.

Gyvensime šalia Rusijos, kuri bus tai labiau nusilpusi, tai stipresnė, tačiau su imperiniais sentimentais ir ketinimais. Todėl kiekvieno piliečio, organizacijų, šalies atsparumas turi būti valstybės prioritetas, telkiant dėmesį į švietimą, fizinės ištvermės ugdymą, tautinę savimonę. Pasaulis perskirsto galias.

Aptingę Vakarai nustebę žvelgia į veidrodį.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
4.5000

Top naujienos

Kremliaus propaganda skelbia rusams džiugią žinią: kariauti Ukrainoje padės 100 tūkst. Šiaurės Korėjos karių (14)

Prieš kelias dienas nuskambėjo žinia, jog Šiaurės Korėjos diktatorius nusprendė padėti...

Gyventojus spaudžiant išaugusioms kainoms, analitikai prognozuoja: mažės, bet nežinia kiek

Kainos Lietuvoje kyla toliau. Metinė infliacija liepos mėnesį pasiekė 21,6 proc. Statistikos...

Delfi PliusNatalia Drozdiak, Alex Wickham, Volodymyr Verbyany

Rusijai – nemalonios užuominos dėl lemiamo posūkio kare

Sprogimai Rusijos karinių oro pajėgų bazėje Kryme, per kuriuos, kaip teigia Ukraina, sunaikinti...

Janeliūnas apie chaosą dėl elektros: gyventojų įsiūtį gali sumažinti tik labai dideli pinigai

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto ( VU TSPMI ) profesorius,...

Karjeros pasiekimas: Lietuvos medalių sąskaitą Europos čempionate atidarė Šidlauskas

Andrius Šidlauskas iškovojo pirmą apdovanojimą elitinėse suaugusiųjų varžybose. 25-erių...

Vytautas Landsbergis užsikrėtė koronavirusu papildyta (12)

Pirmasis faktinis Lietuvos vadovas atkūrus nepriklausomybę Vytautas Landsbergis užsikrėtė...

Petys petin plaukusios lietuvės dviese nuskriejo į žemyno pirmenybių finalą

Romoje (Italija) vykstančio Europos čempionato 100 m plaukimo krūtine pusfinalyje Rūta Meilutytė...

Estijos ir Latvijos žingsnis sukėlė audrą tarp Lietuvos politikų: retorika „peržengia padorumo ribas“ (29)

„Kažkas didžiavalstybiško mumyse yra – likę mus seka. Ne atvirkščiai“, – teigia Seimo...

Naujausiose nuotraukose – Marso paviršiuje užfiksuoti anomalūs reiškiniai: mokslininkai jau rezga gudrų planą

Marse esama daugybės kraterių. Daugumą jų suformavo meteoritų smūgiai, tačiau kai kurie...

Po Kinijos pareiškimų aiškėja, kaip atsilieps Lietuvai: situacija gali dar labiau pablogėti (1)

Kinijai pareiškus apie nutraukiamus ryšius su Lietuva susisiekimo srityje, Nacionalinės aviacijos...